*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1383379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:21:59 μμ »
@PA

αρα λοιπόν ή δεν εχεις άποψη ή και να έχεις δεν μας την λες γιατί η κοινωνία έχει αποφασίσει κάτι και εσύ θέλεις να ακολουθείς την κοινωνία.
Τότε συγγνώμη αλλά γιατί την κρίνεις αφού την ακολουθείς; Πες εγώ συμφωνώ με ότι έχει πει η πλειοψηφία τότε και τέρμα.
Εγώ πάλι δεν συμφωνώ είναι κακό να το λέω; Το παράξενο είναι ότι εγώ έχω άλλη άποψη με το τότε που δεν με ρώτησαν και δεν υπογράφηκε αλλά έγινε στο μιλητό (όπως λες) αλλά δεν τους κρίνω. Και εσύ που συμφωνείς; με το τι έγινε τότε και το ακολουθείς και δεν πιστεύεις ότι μπορεί να το αλλάξεις τους κρινεις!
Σου ακούγεται λογικό;

@typos72

Τις αποφάσεις δεν τις παίρνει η Αννούλα και οι συνδικαλιστές τις παίρνουν οι κυβερνήσεις μαζί με την τρόικα. Συμφώνησαν οι ΑΣΕΠΙΤΕΣ, δεν συμφώνησαν την σφαλιάρα με την μείωση των μισθών και όλα τα άλλα μαζί με τους μη ΑΣΕΠΙΤΕΣ την έφαγαν. Γενικά μιλάω και δεν σε θίγω προσωπικά.

Συνάδελφε περισσότερο ξεκάθαρος δεν θα μπορούσα να είμαι:
Υποστηρίζω ότι θα πρέπει προφανώς να υλοποιηθούν αυτά με τα οποία ο ίδιος ο κλάδος συμφώνησε τότε.
Δηλαδή απομάκρυνση όλων των αποσπασμένων εκπαιδευτικών από τα γραφεία, και επιστροφή τους στην τάξη.
Πολύ μα πολύ απλό.
Αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη, αλλά ΚΑΙ η γνώμη της συντριπτικής πλειοψηφίας των εκπαιδευτικών έτσι όπως αυτή εκφράστηκε κατά την περίοδο οκτώβριος 2009-καλοκαίρι 2010 που διεξήχθη δημόσια ο διάλογος που αφορούσε αυτό το θέμα.
Όποιος διαφωνούσε τότε, ας το έλεγε.
Εγώ, δεν θυμάμαι να εξέφρασε διαφωνία κάποιος ΤΟΤΕ.

Υ.Γ1. Δηλαδή κάτσε: τότε συμφωνήσαμε για το προς τα που θα κινηθούν τα πράγματα, και τώρα που άρχισε η εφαρμογή τους θυμηθήκαμε ότι "διαφωνούμε"?
Σου φαίνεται λογικό αυτό?
Και καλά, άσε την λογική!
Σου φαίνεται πειστικό στα μάτια της κοινής γνώμης?

Υ.Γ.2: Ας σκεφτούμε λίγο: Τι έγινε τότε και η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών συμφώνησε με όλα αυτά????
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 09:24:37 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:17 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:26:32 μμ »
@PA και κάθε ενδιαφερόμενο προς απάντηση,

Σύγκριση 2009 με 2011

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=6239890&publDate=11/5/2011

Σύγκριση 2011 με 2013

http://www.edupame.gr/node/1318

Το γεγονός ότι και τα δύο είναι από ΚΚΕ ή ΠΑΜΕ παρακαλώ να μην ληφθεί υπόψη. Αυτά βρήκα αυτά δίνω.

Όπως βλέπεις PA έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από το 2009-2013. Αλλοι τα αγνοούν...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 09:28:16 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:34:59 μμ »
Πολύ ωραία λοιπόν!
Αν πράγματι "άλλαξαν τα πράγματα" όπως ισχυρίζεσαι ( και εύχομαι), αυτό θα αποτυπωθεί στα αποτελέσματα του επικείμενου συνεδρίου της ΟΛΜΕ, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί νέο Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, το οποίο και θα ξεκαθαρίσει ότι διαφωνεί με αυτά που ενέκριναν τα προηγούμενα Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, και αιτιολογημένα ( με επιχειρήματα και όχι συνθήματα και μπορδουκλώματα) θα ζητήσει αλλαγές προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Για να δούμε.
Γιατί σε αυτά που παραθέτεις το ΠΑΜΕ  διαφημίζει την άνοδό του ( καθόλου πρωτότυπο κατά τις τελευταίες δεκαετίες), αλλά δεν θυμάμαι να εξέφρασε διαφωνία για το θεματάκι που εδώ και ώρα συζητάμε εδώ ( το τότε συμπέρασμα δηλαδή, ότι είναι απαράδεκτο να απασχολούνται εκπαιδευτικοί σε θέσεις γραφείων της εκπαίδευσης).

Υ.Γ1. Για να δούμε. Γιατί "μου μυρίζεται" ότι στο επικείμενο συνέδριο της ΟΛΜΕ θα προκύψει "μία από τα ίδια" με απλή ανακατανομή σε ότι αφορά τον κομματικό χώρο από τον οποίο προέρχονται οι εκλεγμένοι.
Και τότε, θα ήθελα πολύ να δω τι θα λέμε...

Υ.Γ.2: Φυσικά ΜΕΧΡΙ να "αλλάξουν τα πράγματα" ( όπως ισχυρίζεσαι - και εγώ εύχομαι- ότι θα γίνει), νομίζω ότι είναι πολύ λογικό να ισχυριζόμαστε ότι "η πλειοψηφία του κλάδου στήριξε αναφανδόν τις αλλαγές που προώθησε και θεσμοθέτησε η ηγεσία του Υπουργείου από τον οκτώβριο του 2009 και μετά". Και ανάμεσα σε αυτά με τα οποία ξεκάθαρα συμφώνησε η πλειοψηφία μας τότε, είναι και το τότε συμπέρασμα ότι "είναι απαράδεκτο να απασχολούνται εκπαιδευτικοί σε γραφεί διοίκησης της εκπαίδευσης".
Για να μην επισημάνω και κάτι άλλο αυτονόητο: Νομίζεις ότι αν κάποιος-οι μετανιώσει για μια παλαιά του ενέργεια, αυτή μπορεί πάντοτε και να διορθωθεί?
Δηλαδή αν αποφασίσει κάποιος να πηδήξει από την ταράτσα, και καθώς διέρχεται από τον 3ο μετανιώσει, μπορεί να γυρίσει πίσω στην ταράτσα? Έτσι επειδή απλά "μετάνιωσε"? "άλλαξε γνώμη"?
Πολύ φοβούμαι ότι αυτά με τα οποία συνεφώνησε τότε ο κλάδος, ισοδυναμούν με απόφαση του τύπου "πηδάω από την βεράντα".
Βέβαια η "μετάνοια" ( με την ουσιαστική της σημασία: αυτήν της αλλαγής του τρόπου σκέψης) έχει αυτόνομη αξία, ανεξαρτήτως του αν μπορεί να βελτιώσει τις συνέπειες παλιών λαθών ή όχι.
Οπότε, καλοδεχούμενη.
ΑΝ έρθει βέβαια....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 09:57:39 μμ από Stelios »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:45:11 μμ »
Eίπα ότι τα στοιχεία τα βρήκα από εκεί χωρίς να υποστηρίζω κάτι.
Απλά τα βρήκα.
Τα παραθέτω για να πω ότι οι καθηγητές άλλαξαν επιλογές.
Αν όλοι είναι μία από τα ίδια δεν φταίνε νομίζω οι καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:17 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:49:20 μμ »
ΡΑ πολύ το κουράζεις ! ( και μας έχεις κουράσει και μας )

το να συμμετέχω σε μια σύζήτηση με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα θα είχε ένα ενδιαφέρον. Το να συμμετέχω στον δικό σου μονότονο μονόλογο που δεν προσφέρει κάτι στην συζήτηση ούτε την προάγει σε κανένα επίπεδο, δε μου προκαλεί κανένα μα κανένα ενδιαφέρον.
Αλλά όπως εσύ έχεις δικαίωμα να εκφράζεις την άποψή σου έτσι έχω κι εγώ να εκφράζω την δική μου.
Τούτου λεχθέντος, προτιμώ να δω το your face sounds familiar διότι ειναι πιο απρόβλεπτο απο αυτά που θα ποστάρεις ξανά και ξανά και ξανά.

Συνέχισε τώρα το copy - paste .... αν και ο τίτλος του νήματος είναι Διαθεσιμότητα(κινητικότητα) Εκπαιδευτικών. Έχεις να γράψεις κάτι γι αυτό ή πάλι για τους συνδικαλιστές του 2010 και την Διαμαντοπουλου θα γράψεις;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:49:52 μμ »
Eίπα ότι τα στοιχεία τα βρήκα από εκεί χωρίς να υποστηρίζω κάτι.
Απλά τα βρήκα.
Τα παραθέτω για να πω ότι οι καθηγητές άλλαξαν επιλογές.
Αν όλοι είναι μία από τα ίδια δεν φταίνε νομίζω οι καθηγητές.

Δεν άλλαξαν συνάδελφε.
Ελπίζεις να άλλαξαν ( αυτά που παραθέτεις δεν είναι κάτι που δείχνει ότι άλλαξαν. Είναι η ανακοίνωση του ΚΚΕ-ΠΑΜΕ που διαφημίζει άνοδο δύναμης-σύνηθες).
Το αν άλλαξε η πλειοψηφία ή όχι, θα φανεί στο επικείμενο συνέδριο της ΟΛΜΕ για ανάδειξη Δ.Σ.

Δες και το Υ.Γ.2 του προηγούμενου μηνύματός μου.
Αποτελεί απάντηση.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:54:37 μμ »
ΡΑ πολύ το κουράζεις ! ( και μας έχεις κουράσει και μας )

το να συμμετέχω σε μια σύζήτηση με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα θα είχε ένα ενδιαφέρον. Το να συμμετέχω στον δικό σου μονότονο μονόλογο που δεν προσφέρει κάτι στην συζήτηση ούτε την προάγει σε κανένα επίπεδο, δε μου προκαλεί κανένα μα κανένα ενδιαφέρον.
Αλλά όπως εσύ έχεις δικαίωμα να εκφράζεις την άποψή σου έτσι έχω κι εγώ να εκφράζω την δική μου.
Τούτου λεχθέντος, προτιμώ να δω το your face sounds familiar διότι ειναι πιο απρόβλεπτο απο αυτά που θα ποστάρεις ξανά και ξανά και ξανά.

Συνέχισε τώρα το copy - paste .... αν και ο τίτλος του νήματος είναι Διαθεσιμότητα(κινητικότητα) Εκπαιδευτικών. Έχεις να γράψεις κάτι γι αυτό ή πάλι για τους συνδικαλιστές του 2010 και την Διαμαντοπουλου θα γράψεις;

Συνάδελφε μπορείς να δεις ότι θέλεις, και να συμμετέχεις σε ότι νομίζεις.
Εγώ πάλι, μπορώ να διατυπώνω την γνώμη μου εδώ (βασίζοντάς την σε γεγονότα και επιχειρήματα φυσικά).

Σχετικά με το θέμα, πράγματι είναι "κινητικότητα -διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών.
Και αυτά με τα οποία συμφώνησε ο κλάδος τότε, σύντομα θα συνειδητοποιήσουμε όλοι το πόσο μεγάλη σχέση έχουν με το θέμα αυτό ( άλλωστε οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ το έχουν καταλάβει, και γι' αυτό ανησυχούν ΔΙΚΑΙΩΣ).

Σχετικά με την τ. Υπουργό Παιδείας κ. Α. Διαμαντοπούλου, εσύ την ανέφερες ( δικαίωμά σου).
Εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου στο πρόσωπό της, μια και δεν πιστεύω ότι φέρει κάποια ευθύνη για το ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών αποφάσισε τότε να συμφωνήσει με όσα πρότεινε.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:59:34 μμ »

Επισημαίνω απλά, ότι εφαρμόζονται αυτά με τα οποία συμφώνησε τότε ο κλάδος μας ( Μάλιστα επισήμανα, ότι ο κλάδος επικρότησε την επιλογή της συνδικαλιστικής ηγεσίας να συμφωνήσει με την τότε Υπουργό στο ότι δεν πρέπει να απασχολούνται εκπαιδευτικοί στην διοίκηση της εκπαίδευσης, με το να την επανεκλέξει).


πάντως το παραπάνω, δικό μου ποστ ΔΕΝ είναι !!  :) :)

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:04:29 μμ »

Επισημαίνω απλά, ότι εφαρμόζονται αυτά με τα οποία συμφώνησε τότε ο κλάδος μας ( Μάλιστα επισήμανα, ότι ο κλάδος επικρότησε την επιλογή της συνδικαλιστικής ηγεσίας να συμφωνήσει με την τότε Υπουργό στο ότι δεν πρέπει να απασχολούνται εκπαιδευτικοί στην διοίκηση της εκπαίδευσης, με το να την επανεκλέξει).


πάντως το παραπάνω, δικό μου ποστ ΔΕΝ είναι !!  :) :)

Ο κλάδος, συμφώνησε με όσα πρότεινε η τότε ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας φυσικά.
Εκείνο που λέω εγώ, είναι ότι η τότε ηγεσία του Υπουργείου Παδείας δεν φέρει κάποια ευθύνη για το ότι ο κλάδος αποφάσισε να συμφωνήσει με τις επιλογές της.
Αυτό είναι που έχει σημασία κατά τη γνώμη μου, ακι όχι το όνομα του τότε Υπουργού ( Το οποίο φυσικά, είναι κάτι πασίγνωστο).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:06:04 μμ »
το θέμα ειναι ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Σεβαστείτε τον Patreas που έκανε μια τρομερή ανάλυση επί του θέματος!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:12:38 μμ »
το θέμα ειναι ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Σεβαστείτε τον Patreas που έκανε μια τρομερή ανάλυση επί του θέματος!!

Το θέμα φυσικά και είναι "διαθεσιμότητα και κινητικότητα εκπαιδευτικών".
Και πολύ σύντομα, θα καταλάβουμε όλοι το πόσο μεγάλη σχέση έχει αυτό το θέμα, με αυτά που υποστήριξε ο κλάδος το 2010 ( ήδη οι περισσότεροι έχουν αρχίσει να το καταλαβαίνουν, μια και υποψιάζονται τι θα γίνει με την υλοποίησή τους).

Υ.Γ. Μια χαρά είναι η ανάλυση του patreas, και καλό θα ήταν να συζητηθεί εδώ.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:13:35 μμ »
Έχει δίκιο η bitch. Στο θεμα μας. Το δημοσίευμα στην εφημερίδα ελευθεροτυπία έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την σημερινή κιολας δήλωση του Αρβανιτόπουλου στο θέμα που ήταν "καμία απόλυση εκπαιδευτικών". Ο δημοσιογράφος στην ελευθεροτυπία παρόλα αυτά παρουσιάζει κάποια στοιχεία περί μοριοδότησης, αυτά όμως έχουν πιο πολύ σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο παρα με την εκπαίδευση (βλέπε συμβασιούχους που έγιναν μόνιμοι με π.δ, χαμηλά προσόντα κλπ.) Δεν αναφέρει πουθένα οτι εξαιρούνται οι του ΑΣΕΠ απλά οτι θα παίρνουν "λιγότερα μόρια" στο ranking που οδηγεί αυτούς με τα περισσότερα μόρια στην διαθεσιμότητα. Παρότι το δημοσίευμα στοχοποιεί τους εκπαιδευτικούς ο συντάκης δεν φαινεται να έχει μυρωδιά απο την εκπαιδευση καθώς τόσο τα νούμερα όσο και αυτά που παρουσιάζει μάλλον ειναι προιόν της φαντασίας του καθώς  ο ίδιος ο μανιτάκης χθες μολις στο Μέγκα είπε οτι οι εκπαιδευτικοί θα αξιολογηθούν με διαφορετικά κριτήρια τα οποία θα ορίσει το ΥΠΕΠΘ.   

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:18:42 μμ »
@PA

εγώ απλά την άποψη σου ζήτησα. Nevermind.

Συνάδελφε η άποψή μου είναι ξεκάθαρη: Δεν μπορούμε να συμφωνούμε με την χάραξη της γενικής πορείας το 2010, και την θεσμοθέτηση αυτής, και μόλις αρχίζει αυτή να υλοποιείται να λέμε ότι "αλλάξαμε γνώμη", "δεν ξέραμε" κ.τ.λ.
Δεν μπορούμε, γιατί η κοινωνία μαστίζεται από πολύ βαριά κρίση, αλλά και γιατί αυτό δεν ταιριάζει σε επιστημονικούς κλάδους όπως ο δικός μας.
Συμφωνήσαμε τότε, ας αντιμετωπίσουμε τα αποτελέσματα τώρα.
Τι να κάνουμε?
Έτσι είναι η ζωή.
Συνάδελφοι,ξεχνάτε κάτι:οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ χωρίς προυπηρεσία,ούτε στην ΟΛΜΕ ανήκαν,ούτε στην ΠΕΑΕ.Οπότε,δεν τους δεσμεύει τίποτα απο αυτά που συμφώνησαν οι συνδικαλιστές με την Αννούλα.Αυτό να το έχετ υπόψη σας!

Με συγχωρείτε κ. συνάδελφε, αλλά κι εγώ διοριστέος του ΑΣΕΠ είμαι.
Έτσι διορίστηκα.
Οπότε φυσικά και δεν ανήκα στην ΠΕΑΕ , αλλά από ότι θυμάμαι ανήκα στην ΟΛΜΕ αφού ήμουν μέλος της.
Και φυσικά, η ηγεσία της δεν μπορούσε παρά να προκύψει από αυτό που θεωρούσε σωστό η πλειοψηφία.
Από εκεί και πέρα, επαναλαμβάνω ότι δεν θυμάμαι πολλούς να εξέφρασαν την διαφωνία τους με κάτι τότε.
Συνάδελφε,οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ έκαναν 2 προσφυγές,1 καταγγελία και 1 αγωγή εναντίον της Αννούλας.Τι άλλο έπρεπε να κάνουν για να δείξουν την διαφωνία τους;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:25:33 μμ »
@melo

Οταν μιλάμε για ειδησεογραφία πρέπει να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας (εσύ το έχεις) το πως γίνεται ένα ρεπορτάζ.
Είναι αντικειμενικό ή κατευθυνόμενο; Είναι αθώο ή εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα.
Αποσκοπεί στην ενημέρωση ή στην πώληση φύλλων. αλήθεια γιατί πάντα τέτοια ζουμερά θέματα βγαίνουν Σάββατα και Κυριακή; Μήπως τότε ο κόσμος έχει περισσότερο χρόνο να διαβάσει κάτι;

Για την ιστορία η εκτίμηση προσόντων θα γινόταν για αυτούς που έχουν βγεί ήδη στη διαθεσιμότητα και πρόκειται να ξαναπροσληφθούν. Ο μη έχων οργανική βγαίνει σε διαθεσιμότητα ανεξαρτήτως προσόντων ή τρόπου διορισμού.

@typos72

Δεν αναφερόμουν προσωπικά σε σένα. Απλά και ο κος Μανιτάκης ήταν υπό ατμόν μέχρι πριν λίγο καιρό. Το τι λέει λοιπόν δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύσει σε περίπτωση ανασχηματισμού. Αρα ας μείνουμε στο τι λέει το Σύνταγμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.