*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1378931 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1792 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:46:58 μμ »
@mackis

Μα δεν έχεις καταλάβει ποιοι ΚΥΡΙΩΣ αντιδρούν. Αυτοί που τόσα χρόνια βολεύονταν με αποσπάσεις είχαν δεν είχαν λόγο. Μου λένε για συναδέλφους και αν τους σκέφτομαι. Ναιιιι πως ορίζεται ο συνάδελφος; Και δεν μιλάω για τρόπο διορισμού ή προσόντων...μιλάω για το μπαίνω ως καθηγητής αλλά δεν θέλω να είμαι καθηγητής.

Ορίστε λοιπόν κυρίες και κύριοι. Αφού δεν θέλετε να βγούνε 2000 συνάδελφοι - άδικα - σε διαθεσιμότητα ακούω ονόματα...Δεν μπορεί ο άλλος να έχει καπαρώσει μια θέση, να παίρνει απόσπαση κάθε χρόνο (χωρίς κριτήρια) και γενικά να δουλεύει όλη η Εκπαίδευση γι αυτόν...Ακούω λοιπόν...αφού εγώ είμαι το χαζό που δεν βλέπω τι γίνεται τώρα ενώ τόσα χρόνια έκανα τον μ...α και πήγαινα σε "κενά" έξυπνων. Μιλήστε αν σας παίρνει...Με ονοματεπώνυμο βγείτε και κάντε καταγγελίες...μην κρύβεστε άλλο πίσω από την ανωνυμία και το πλήθος, για να σας πάρω σοβαρά - αν θέλετε βέβαια...

@Green

Δεκτά όλα αυτά που λες αλλά να σου πω ιστορίες αναπληρωτών που η πρώτη κίνηση ήταν να πάρουν το κινητό του αιρετού και να ρωτήσουν που τους τοποθέτησαν και αν παίζει κάτι καλύτερο. Αν δεν κάνω λάθος και οι αναπληρωτές ψηφίζουν. Την ψήφο την έδιναν πάντα σε αυτόν που έλεγε για αξιολογήσεις; Η μόλις βγήκαν εκτός παιχνιδιού τους φταίει το σύμπαν όλο; (δεν μιλάω προσωπικά μιας και δεν σε ξέρω).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 09:51:45 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος jeronimo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το πόκερ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1793 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:47:54 μμ »
nikitas, γνωρίζεις επισήμως τον αριθμό πλεοναζόντων ανά ειδικότητα; αν ναι διαφώτισε μας σε παρακαλώ, τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ δεν τα πιστεύω. Όσο για την ΟΛΜΕ ούτε αυτό είναι ικανή να κάνει...


http://www.speedyshare.com/pB45X/2012-2013-12-6-2013-2.xls
Ρε παιδιά αυτά τα στοιχεία είναι έγκυρα, είναι οι αλγόριθμοι του Υπουργείου; Γιατί βγάζουν χιλιάδες υπεράριθμους...
Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1794 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:48:44 μμ »
δεν μ αρέσει να το παίζω έξυπνος ούτε να κάνω χιούμορ με αυτή την κατάσταση. αλλά ρε συνάδελφοι το όλο σκηνικό εδώ μέσα θυμίζει συζήτηση προβάτων πρίν τα πάνε στο σφαγείο. "λέτε να μας σφάξουνε; ποιούς θα σφάξουν πρώτους;;;οι επόμενοι λές να την γλυτώσουν για κανα δύο εξάμηνα ακόμα;"

καθόμαστε εδώ και 10 μέρες εδώ και συζητάμε συζητάμε συζητάμε σενάρια και δόστου σενάρια και τι νομίζεις εσύ και τι νομίζω εγώ και θα είναι 5000 όχι 2.500 όχι 7500.

χωρίς συνδικαλιστικές ηγεσίες. δεν βγήκε κανένας μα κανένας επίσημα απο την πλευρά των καθηγητών να μιλήσει να μας πεί τι θα κάνουμε πώς θα κινηθούμε;

μιλαμε όλοι μας για μετατάξεις λες και θα σωθουμε.......ας μου απαντήσει κάποιος εστω γλυτωνει την απολυση και παιρνει μετάταξη αλλα πρεπει να παει στο άλλο ακρο της ελλάδας και πληρωνει το μισο μηνιατικο για δανειο ΠΩΣ θα παει; ΠΟΣΟ καιρο θα αντέξει; και μην μου πειτε ας μην επαιρνε δανειο....γιατι μεχρι το 2009 πολλες οικογενειες οργανωσαν την ζωη τους βαση του μισθου που επερναν.

τι θελω να πω......μήπως τελικα εχουν ως σκοπο να απολυσουν καποιους αμεσα με την κινητικοτητα ας πουμε 2000 και σε βαθος χρονου απο οσους ενδεχομενως παρουν αποσπαση αναγκάσουν να εγκαταληψουν την εκπαιδευση μερικες εκατονταδες ακομα;

τελειωνοντας θελω να πω οτι σε αντιθεση με αλλους κλαδους που αμεσως αντιδρασανε σε εμας παρατηρειται και το φαινομενο του κανιβαλισμου ΠΕ19 εναντιον ΠΕ20 παλιοι εναντιον νέων ΑΣΕΠΙΤΕΣ εναντιον διορισμενων απο πινακα.

χωρις ενοτητα δυστυχως επιτυχια δεν υπαρχει.

ευχαριστω και ζητω συγνωμη για το μεγαλο post αλλα καπου ηθελα να τα πω

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1795 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:50:16 μμ »
Δεν έχω πολλά χρόνια στην εκπαίδευση,6 χρόνια,αλλά απορώ πως μετά το πέρας αυτών των ετών είμαι κολλημένη πάνω σε έναν υπολογιστή και διαβάζω πιθανά σενάρια για το τι θα γίνει σε ένα μήνα,αν θα δουλεύω ή αν απολυθώ...σεβαστή κάθε άποψη εννοείται και κάθε σενάριο,γι αυτό και τα διαβάζω τόσο καιρό...
αυτό που με εξοργίζει είναι πως σίγουρα θα μας διαβάζουν μέλη της ΟΛΜΕ και του υπουργείου και θα σχολιάζουν και θα γελάνε,ενώ οι ίδιοι ξέρουν κατα τη γνώμη μου και τι θα γίνει και θα έχουν καβατζώσει και τη θεσούλα τους...εμείς έχουμε μάθει κάθε χρόνο την τελευταία στιγμή να πακετάρουμε για α είμαστε στη θέση μας όταν μας πουν....από την άλλη έχουμε και την κοινωνία να μας κατακρίνει....κάποιος πρέπει να πληρώσει για την κατάντια μας και τώρα ήρθε η σειρά μας χωρίς να έχουμε κανέναν στο πλευρό μας....ας απολυθούν οι καθηγητές που τους πληρώνουμε τζάμπα,λέει η κοινωνία.....
Στενοχωριέμαι που φτάσαμε σ'αυτό το σημείο...
Συγνώμη για τον άσχετο σχολιασμό....
μη σπάτε τα κεφαλια σας με αριθμούς, μέσα στα πιθανά σενάρια σίγουρα κάποιο είναι και αυτό που θα πραγματοποιηθεί....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1796 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:51:01 μμ »
Και ανάμεσα στους αναπληρωτές υπάρχουν παρτάκηδες, φυγόπονοι, κουτοπόνηροι. Απλά ως συμβασιούχοι που η απόλυσή τους είναι κάθε φορά ζήτημα μηνών, είχαν πολύ μικρότερη διαπραγματευτική δύναμη στα χέρια τους για να επηρεάζουν αιρετούς και συνδικαλιστές προς τη μία ή τη άλλη κατεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1797 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:55:39 μμ »
Για όσους ενδιαφέρονται: http://apografi.yap.gov.gr/apografi/Flows_2013.htm
Προφανώς στο Υπ. Παιδείας είναι και η Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 10:02:52 μμ από mackis »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1798 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:58:03 μμ »
@Green

To πρόβλημα είναι ότι και οι μόνιμοι ήταν πριν αναπληρωτές (κυρίως)
Γι αυτό γελάω και κλαίω κιόλας με κάποια γραφόμενα των αναπληρωτών.
Με λίγα λόγια το πρόβλημα όλων είναι να διοριστούμε μετά κοιτάμε - κατά πλειοψηφία - την πάρτη μας...

@mackis

Αρα στους μόνιμους και στους αορίστου χρόνου είμασταν 195.000. Πριν την διάσπαση Υπουργείων. Αρα οι 7500 διαθεσιμότητες αφορούν και το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού έτσι κε Αρβανιτόπουλε; ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΑΣ ΧΕΡΙ...Αντε πουλάκια μου γιατί δεν γεμίζετε τα sites σας τώρα με το νέο που σας είπα. Ξέρετε εσείς...καλά ψαρεύετε από εδώ μέσα θέματα για να το παίξετε σπουδαίοι και κάποιοι τάχα μου τάχα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 10:05:27 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1799 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:58:56 μμ »
Ενότητα μεγάλη κουβέντα. Με την αποκτηθείσα νοοτροπία δεν υπάρχει περίπτωση να είμαστε ενωμένοι,  καταντήσαμε ανθρωπάκια.
Όταν πέρσι ήρθαν συνδικαλιστές στο σχολείο και μας είπαν για τους χαλεπούς καιρούς που έρχονται μια συνάδελφος που είχε οργανική ρώτησε αν κινδυνεύει. Της είπαν όχι, αυτή επειδή είχε να διορθώσει αρχαία είπε ότι πρέπει να αποδεσμευτεί από την συζήτηση γιατί δεν την αφορά!
Τι να συζητήσεις και για ποιόν αγώνα να μιλήσεις;
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Massimoap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1800 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:09:12 μμ »
και πραγματικά αναρωτιόμουν γιατί τώρα που η κυβέρνηση πρέπει να έχει μικρό σχήμα χωρίς λόγο και αιτία διέσπασαν το Υπουργείο... ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΜΠΙΝΑ ,,,ΠΩΩΩΩΩ

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1801 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:12:26 μμ »
κοιτάξτε τα στοιχεία της απογραφής ποια υπουργεία έχουν πάνω απο 50.000 δυναμικο. δεν ειναι δυσκολο να προβλέψουμε το μελλον. σήμερα ζητάνε 12.500 μεχρι το τελος του 13 το 14 πόσους ακομα θα ζητησουν; σας υπενθυμιζω πως μεχρι τελος του 15 πρεπει το δημοσιο να εχει μειωθει κατα 150.000 ατομα και δεν τους ενδιαφερουν αποχωρισεις συνταξιοδοτησεις

γνωριζει κανεις μας οτι τα 8.2 δις που θα μας δοσουν ειναι η τελευταία δόση και απο εκει και περα πρεπει να τα βγαλουμε περα μονοι μας; τα λεφτα που μας δινουν πανε κατ ευθειαν στους δανειστες για αποπληρωμη των οσων χρωσταμε

απο το 14 και μετα πρεπει να τα βαζουμε απο την τσεπη μας ΚΑΙ αυτα. εαν τωρα που τα δανεικα τα πληρωνουμε με ξενο χρημα που ερχετε απο εξω κοβουμε μισθους συνταξεις οταν ΔΕΝ θα υπαρχουν πια δοσεις φανταζεστε τι θα γινει;;;;;; το ξερετε οτι εχει ψηφιστει διαταγμα που λεει οτι οι μισθοι σε περιπτωση αναγκης θα αναπροσαρμοζονται αυτοματα ακομα και σε μηνιαια βαση αν το κρατος δεν μπορει να αποπληρωσει υποχρεωσεις προς τους δανειστες που εχουν προταιρεοτητα παντα σε σχεση με τις δαπανες του;;; πρακτικα αυτο σημαινει σημερα πχ παιρνεις τον μηνα 900€ αλλα τον αλλο και για τους επομενους Χ μηνες που σαν κρατος δεν μπορω να ανταποκριθω θα παιρνεις 250€ και αν θελεις.....με αυτα τα δεδομενα για ποιες μεταταξεις και ποιες μεταθεσεις μιλαμε;;;;;;; το εχουμε καταλαβει που μας πανε;;;;

τον χειμωνα αν καποιον μεταταγμενο τον πανε στην αλλη ακρη της χωρας και εχει οικογενια και ειναι μονομισθος ΠΩΣ θα τα βγαλει περα ιδιως αν εχει υποχρεωσεις δανεια;;;;;

μηπως να αρχισουμε να ξυπναμε λιγο και να δουμε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ;;;;;;; προσωπικα ετσι πως πανε τα πραγματα σε πολυ λιγο καιρο πιστευω οτι θα ακουμε μεταταξεις κινητηκοτητα απολυσεις και θα μας πιανουν τα γελια γιατι δεν θα εχουν καμια σημασια ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ και δεν θα γλυτωσει κανενας μας ουτε μεταταγμενος ουτε απολυμενος ουτε με οργανικη.

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1802 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:13:21 μμ »
Αφορούσαν για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, για το λόγο αυτό έγινε και ο διαχωρισμός των υπουργείων. Εκεί παίζει το Π.Δ 164/2004 ψηφοφόροι δλδ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 10:29:40 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1803 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:13:30 μμ »
nikitas, γνωρίζεις επισήμως τον αριθμό πλεοναζόντων ανά ειδικότητα; αν ναι διαφώτισε μας σε παρακαλώ, τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ δεν τα πιστεύω. Όσο για την ΟΛΜΕ ούτε αυτό είναι ικανή να κάνει...


http://www.speedyshare.com/pB45X/2012-2013-12-6-2013-2.xls
Ρε παιδιά αυτά τα στοιχεία είναι έγκυρα, είναι οι αλγόριθμοι του Υπουργείου; Γιατί βγάζουν χιλιάδες υπεράριθμους...
Γνωρίζει κανείς;
Aν αυτά τα κενά είναι πραγματικά και δεν έχουν υπολογιστεί με αλχημείες και επιλεκτικές παραμέτρους, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην καταλήξουμε σε κανονικές απολύσεις, όσες και αν είναι οι φετινές συνταξιοδοτήσεις. 31.000 πλεονάζοντες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.

(Αυτά τα στοιχεία είναι για το 2012-13? Δεν έχει δηλαδή συνυπολογιστεί και η αύξηση του ωραρίου?)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 10:28:38 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1804 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:24:56 μμ »
Με αλχημείες είναι για λαϊκή κατανάλωση. Πάντως τα ΜΜΕ ακόμα και στην κούλα στο χωριό πέρασαν το μνμ που ήθελαν είναι πολλοί οι εκπαιδευτικοί και τσάμπα τους πληρώνουμε.
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1805 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:25:50 μμ »
nikitas, γνωρίζεις επισήμως τον αριθμό πλεοναζόντων ανά ειδικότητα; αν ναι διαφώτισε μας σε παρακαλώ, τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ δεν τα πιστεύω. Όσο για την ΟΛΜΕ ούτε αυτό είναι ικανή να κάνει...


http://www.speedyshare.com/pB45X/2012-2013-12-6-2013-2.xls
Ρε παιδιά αυτά τα στοιχεία είναι έγκυρα, είναι οι αλγόριθμοι του Υπουργείου; Γιατί βγάζουν χιλιάδες υπεράριθμους...
Γνωρίζει κανείς;
Aν αυτά τα κενά είναι πραγματικά και δεν έχουν υπολογιστεί με αλχημείες και επιλεκτικές παραμέτρους, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην καταλήξουμε σε κανονικές απολύσεις, όσες και αν είναι οι φετινές συνταξιοδοτήσεις. 31.000 πλεονάζοντες είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ.
Στην πραγματικότητα δεν πλεονάζουν τόσοι.
Ο αλγόριθμος βγάζει πλεονάζοντες όσους δεν έχουν δώδεκα ώρες.
Επίσης δε μετρά τις δεύτερες αναθέσεις.
Η αύξηση ωραρίου έχει μετρηθεί

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.