*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1383913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1848 στις: Ιούλιος 06, 2013, 08:31:03 πμ »
Τώρα ο Παπαχρήστος στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ. Είπε ότι η τρόικα επιμένει να μπουν εκπαιδευτικοί για 1-2 μήνες σε διαθεσιμότητα και μετά να επανατοποθετηθούν, όχι για να υπάρξει δημοσιονομικό όφελος, το οποίο είναι μηδαμινό, αλλά για να μας σπάσει τον τσαμπουκά, επειδή, λέει οι καθηγητές της β'θμιας εκπαίδευσης, με την... αγωνιστικότητά τους (!!!!), μπήκαν στο ρουθούνι της τρόικα. Ε ρε γέλια!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:04 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1849 στις: Ιούλιος 06, 2013, 08:45:32 πμ »
Όσοι θα μπουν σε διαθεσιμότητα θα παίρνουν το 70% του μισθού τους !!!Το είπε ο Μπούρλος ...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1850 στις: Ιούλιος 06, 2013, 08:50:41 πμ »
Πρόσεξε! Όχι το 70% του μισθού τους, αλλά του ΒΑΣΙΚΟΥ μισθού τους! Ακόμα χειρότερο, δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 09:24:25 πμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1851 στις: Ιούλιος 06, 2013, 08:55:18 πμ »
Ο Σαραντάκος στο Μέγκα το πρωί είπε τα εξής: 5000 μετατάξεις ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην Αθμία (κυρίως Γυμναστές και Πληροφορικοί) ΚΑΙ 2.500 σε διαθεσιμότητα...οι οποίοι θα προέρχονται από τους Ε.Τ (Εκτός Τάξης)...επίσης θα βγουν σε διαθεσιμότητα σχολικοί φύλακες κτλ δηλ μη εκπαιδευτικοί....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:04 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1852 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:07:07 πμ »
Οι σχολικοί φύλακες είναι δημοτικοί υπάλληλοι νομίζω.

Εγώ μόλις διάβασα στο Πρώτο Θέμα όχι ότι η τρόικα δε δέχεται τις άμεσες μετατάξεις των εκπαιδευτικών και των δημοτικών αστυνομικών, αλλά ότι δε δέχεται οι άμεσες μετατάξεις να συνυπολογιστούν στην κινητικότητα, κι ότι το βάρος για την εξεύρεση των 12.500 πέφτει πλέον στους ΟΤΑ. Ο καθένας λέει το κοντό και το μακρύ του.

Κάνω παράθεση στον... εαυτό μου... παγκόσμια πρώτη! Αυτό που γράφω από πάνω είπε μόλις τώρα, 9:06 π.μ., και ο Αυτιάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 09:23:46 πμ από Stelios »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1853 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:16:49 πμ »
Ο Αυτιάς δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος δημοσιογράφος του κόσμου...πάντως οι μετατάξεις στην Αθμια είναι κλειδωμένες και όπως και να γίνουν με ή χωρίς διαθεσιμότητα είναι τρόπον τινά "εξασφαλισμένες" αφού μετακινούμαστε από σχολείο σε σχολείο...αυτές που είναι...ασαφείς είναι οι 2.500...που επαναλαμβάνω μακάρι να είναι των Ε.Τ (σ.σ αποσπασμένοι σε βουλευτές με άδειες ανευ για χρόνια κτλ...) Καθηγητές είμαστε όχι ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 09:22:49 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1854 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:25:13 πμ »
Πάντως όπως και να έχει παραμένουμε άπραγοι και θα φάμε όρθιοι, για να χρησιμοποιήσω ποδοσφαιρικό όρο, το γκολ.

Μόνο και μόνο για τους συνάδελφους αναπληρωτές που θα μείνουν άνεργοι έπρεπε να κουνηθεί το υπουργείο. Αλλά τι λέω τώρα είπαμε ανθρωπάκια καταντήσαμε, και περιμένει ο καθένας να σωθεί και ότι βρέξει ας κατεβάσει για το διπλανό του.


ΥΓ Να δούμε οι δημοσιογραφίσκοι πόσα σενάρια θα παίξουν και σήμερα...

nikitas, έγραψες, με το παγκόσμια πρώτη!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 09:34:23 πμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1855 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:28:36 πμ »
Ο Αυτιάς δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος δημοσιογράφος του κόσμου...πάντως οι μετατάξεις στην Αθμια είναι κλειδωμένες και όπως και να γίνουν με ή χωρίς διαθεσιμότητα είναι τρόπον τινά "εξασφαλισμένες" αφού μετακινούμαστε από σχολείο σε σχολείο...αυτές που είναι...ασαφείς είναι οι 2.500...που επαναλαμβάνω μακάρι να είναι των Ε.Τ (σ.σ αποσπασμένοι σε βουλευτές με άδειες ανευ για χρόνια κτλ...) Καθηγητές είμαστε όχι ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ!

Από κάποια εφημερίδα το διάβασε. Όσο για τους αποσπασμένους, τα έχουμε ξαναπεί. Αντί για να εστιάζουμε σε αυτούς όμως, σε όλους αυτούς δηλ. οι οποίοι το εσωτερικό της τάξης το 'χουν δει μόνο από φωτογραφία, παρ' ότι προσελήφθησαν σαν εκπαιδευτικοί, τρωγόμαστε μεταξύ μας. Δε θα επεκταθώ, κύριε διαχειριστά, ηρεμήστε!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1856 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:41:35 πμ »
Πάντως όπως και να έχει παραμένουμε άπραγοι και θα φάμε όρθιοι, για να χρησιμοποιήσω ποδοσφαιρικό όρο, το γκολ.

Μόνο και μόνο για τους συνάδελφους αναπληρωτές που θα μείνουν άνεργοι έπρεπε να κουνηθεί το υπουργείο. Αλλά τι λέω τώρα είπαμε ανθρωπάκια καταντήσαμε, και περιμένει ο καθένας να σωθεί και ότι βρέξει ας κατεβάσει για το διπλανό του.


ΥΓ Να δούμε οι δημοσιογραφίσκοι πόσα σενάρια θα παίξουν και σήμερα...

nikitas, έγραψες, με το παγκόσμια πρώτη!


Μάλλον έχω... λαλήσει! Μου θυμίζω ένα συνάδελφο δάσκαλο, ο οποίος ήταν αναπληρωτής σε ορεινό χωριό της Καρύστου με δύο μαθητές και όταν ήθελε να κλείσει το σχολείο για να πάει να δει την οικογένεια -με την ανοχή του διευθυντή του ΠΥΣΠΕ φυσικά, λόγω της... ιδιάζουσας θέσης του- αφού δεν είχε κανέναν να μιλήσει και ήταν ο ίδιος διευθυντής του εαυτού του, μονοθέσιο το σχολείο γαρ, έστηνε διαλόγους με τον εαυτό του.

-Κύριε διευθυντά, θέλω μερικές μέρες άδεια να πάω στους Φούρνους να δω την οικογένεια (εκεί ήταν η δασκάλα γυναίκα του και η κόρη του, όπου ήμουν κι εγώ).
-Άδεια, ε; Έχεις πολύ καιρό να δεις τους δικούς σου, παιδί μου;
-Μήνες, κύριε διευθυντά.
-Ε, τότε να πας παιδί μου.

Τρελό γέλιο!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1857 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:00:47 πμ »
Έχω την αίσθηση ότι ποτέ την τρόϊκα δεν την ενδιέφεραν οι μετατάξεις εκπαιδευτικών και σωστά για μένα δεν θέλει να τις συμπεριλάβει στις 12500.

Η Εσωτερική τρόϊκα με το δικό μας τρικ προσπαθεί αφενός να πάρει χρόνο  για να δει τι θα κάνει αφού δεν υπήρξε καμιά προεργασία και αφετέρου να κερδίσει χιλιάδες θέσεις κινητικότητας αφού επιθυμεί διακαώς να προστατεύσει ημετέρους (χωρίς να τα έχω με τους εργαζομένους)  όπως σωστά είπε και ο guestteacher  γι'αυτό έγινε και η αυτονόμηση του υπουργείου πολιτισμού και αθλητισμού.

Πλέον δεν ξέρω αυτό το παιχνιδάκι αν θα μας ωφελήσει ή θα μας βάλουν στον καιάδα της διαθεσιμότητας μαζί με τη δημοτική αστυνομία.
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι δεν έπρεπε να βρεθούμε σ'αυτή τη θέση, και για να δανειστώ τον όρο από το nikita η συγκυβέρνηση κάνει παγκόσμια πρώτη με το να θέλει να βγάλει ΠΕ στον τάκο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 10:05:46 πμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1858 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:03:06 πμ »
Πάντως όπως και να έχει παραμένουμε άπραγοι και θα φάμε όρθιοι, για να χρησιμοποιήσω ποδοσφαιρικό όρο, το γκολ.

Μόνο και μόνο για τους συνάδελφους αναπληρωτές που θα μείνουν άνεργοι έπρεπε να κουνηθεί το υπουργείο. Αλλά τι λέω τώρα είπαμε ανθρωπάκια καταντήσαμε, και περιμένει ο καθένας να σωθεί και ότι βρέξει ας κατεβάσει για το διπλανό του.


ΥΓ Να δούμε οι δημοσιογραφίσκοι πόσα σενάρια θα παίξουν και σήμερα...

nikitas, έγραψες, με το παγκόσμια πρώτη!


Μάλλον έχω... λαλήσει! Μου θυμίζω ένα συνάδελφο δάσκαλο, ο οποίος ήταν αναπληρωτής σε ορεινό χωριό της Καρύστου με δύο μαθητές και όταν ήθελε να κλείσει το σχολείο για να πάει να δει την οικογένεια -με την ανοχή του διευθυντή του ΠΥΣΠΕ φυσικά, λόγω της... ιδιάζουσας θέσης του- αφού δεν είχε κανέναν να μιλήσει και ήταν ο ίδιος διευθυντής του εαυτού του, μονοθέσιο το σχολείο γαρ, έστηνε διαλόγους με τον εαυτό του.

-Κύριε διευθυντά, θέλω μερικές μέρες άδεια να πάω στους Φούρνους να δω την οικογένεια (εκεί ήταν η δασκάλα γυναίκα του και η κόρη του, όπου ήμουν κι εγώ).
-Άδεια, ε; Έχεις πολύ καιρό να δεις τους δικούς σου, παιδί μου;
-Μήνες, κύριε διευθυντά.
-Ε, τότε να πας παιδί μου.

Τρελό γέλιο!
... Πόσο δίκιο έχεις... απεναντίας το πολιτικό σύστημα όμως δεν προβάλλει τέτοιους ως παραδείγματα... Δασκάλους με Δ... που δεν κοιτάνε πως να καβατζωθούν κοντά στο σπίτι τους και εκτός αίθουσας διδασκαλίας...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1859 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:04:20 πμ »
Λοιπόν χωρίς να θέλω να τρομοκρατήσω κανένα μιας και το κράταγα για να αναφερθεί από άλλον συνάδελφο (αν και θα προτιμούσα να μην αναφερθεί καθόλου).
Το ενδεχόμενο η μετά την διαθεσιμότητα τοποθέτηση να θεωρηθεί ως "ΝΕΑ¨ πρόσληψη μπορεί να μην είναι και τόσο αβάσιμο.
Τι εννοώ...και για τους νέους προσλαμβανόμενους η προυπηρεσία δεν πληρώνεται εξαρχής.
Νομίζω πρέπει να κλείσουν δύο χρόνια ως δόκιμοι ή συνολικά τρία; για να προσμετρηθεί η προυπηρεσία σους και να πάρουν τον επόμενο Βαθμό. Με λίγα λόγια είναι πιο φθηνοί και από τους ανπαληρωτές όσο εργάζονται...
Τίποτα πλέον δεν μου μοιάζει απίθανο με αυτά που γίνονται.
Ελπίζω να διαψευστώ φυσικά τόσο ως προς τι ισχύει μετά την διαθεσιμότητα όσο και ως προς την ίδια την διαθεσιμότητα...
Οσο για τα κριτήρια για τυχόν διαθεσιμοτητα...

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1860 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:05:30 πμ »
Από το kathimerini.gr:

"Νέο «ραντεβού» για σήμερα το μεσημέρι στις 12 έδωσε ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης Κυριάκος Μητσοτάκης με τους εκπροσώπους της τρόικας προκειμένου να «κλειδώσει» το τελικό σχέδιο για την αναδιάρθρωση του Δημοσίου, καθώς ούτε χθες κατέστη δυνατό να επιτευχθεί συμφωνία, παρά τις πολύωρες διαβουλεύσεις με τη συμμετοχή και του υπουργού Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα. Σημείο αιχμής στις χθεσινές συζητήσεις αποτέλεσε η «στροφή» που έκαναν οι εκπρόσωποι των πιστωτών ως προς τον συνυπολογισμό των μετατάξεων 5.000 εκπαιδευτικών στον αριθμό των υπαλλήλων που θα τεθούν σε κινητικότητα.
Παρά το γεγονός ότι αρχικά είχε γίνει δεκτή η πρόταση του κ. Μητσοτάκη για συνυπολογισμό των συγκεκριμένων μετατάξεων στο μέτρο της κινητικότητας, τελικώς η τρόικα απέρριψε την πρόταση. Κατόπιν αυτού, το «κενό» αναμένεται να καλυφθεί από τη «δεξαμενή» των εργαζομένων στους ΟΤΑ."

Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1861 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:09:33 πμ »
Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής...

α) Η Κυβέρνηση όντως προσπάθησε αλλά δεν της έκατσε ή
β) Η Κυβέρνηση ήξερε εξαρχής ότι δεν γινόταν αλλά φάνηκε να δίνει αγώνα...

Το θέμα είναι ότι από Σεπτέμβρη (μην πω νωρίτερα μιας και από καθηγητές δεν περιμένω - μπορεί και να διαψευστώ ευχάριστα βέβαια - αντίδραση) θα ζούμε σε μια διαφορετική χώρα όπου τίποτα δεν θα δουλεύει...ο καθένας ανα πάσα στιγμή μπορεί να βγαίνει σε διαθεσιμότητα να αλλάζει αντικείμενο και να επανέρχεται με τον βασικό μισθό...Καλά κρασιά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159734
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.