*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #224 στις: Ιούνιος 10, 2013, 11:21:53 μμ »
ναι melo  το Παιδείας ειναι "στενός δημόσιος τομέας"
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:47 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #225 στις: Ιούνιος 10, 2013, 11:29:17 μμ »

Ο Μανιτακης αποφασιζει ποσοι απο καθε Υπουργειο. Το πως θα γινει ειναι ακομα προς διερευνηση. (έχουμε ενα δειγμα απο την ελευθεροτυπια το οποιο φαινεται μη εφαρμοσιμο σε εμας). Παντως οταν ο μανιτακης έλεγε οτι η αξιολογηση των εκπαιδευτικων θα γινει με ειδικο τροπο που θα αποφασισει το ΥΠΕΠΘ  εννοουσε την αξιολογηση του παρεχομενου εκπαιδευτικου εργου και την οχι την αξιολογηση των υποψηφιων διαθεσιμων.  Σήμερα ειπε οτι το 10% των 25000 θα προελθει απο την Κεντρικη Κυβερνηση δηλαδη τα Υπουργεια. Patreas εμεις εκει υπαγόμαστε?
Όταν λέει από τα υπουργεία, εννοεί από τις υπηρεσίες των υπουργείων, δηλ. τους υπαλλήλους του υπουργείου Εσωτερικών, Εξωτερικών, Παιδείας κοκ. Δε νομίζω ότι αναφέρεται σε μας. Μακάρι να 'ταν έτσι. Αν από τις 25.000 διαθεσιμότητες, προέρχονταν μόνο 2.500 από όλους τους υπαλλήλους των Υπουργείων (αποκεντρωμένες διοικήσεις, περιφέρειες, διευθύνσεις κοκ), δε θα 'χαμε ν' ανησυχούμε για τίποτα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #226 στις: Ιούνιος 10, 2013, 11:55:20 μμ »
Για την ιστορία και πάλι να αναφέρω ότι μια ειδικότητα στην επαίδευση μέχρι και φέτος (χωρίς βέβαια να φταίει αυτή) δεν είχε ωράριο.
Τους συγκεκριμένους καθηγητές ούτε σε διαθεσιμότητα τους έβγαλαν ούτε και τους απέλυσαν.
απλά βρέθηκε άλλος τρόπος για αξιοποίηση εντός της εκπαίδευσης.
Λοιπόν παίδες για να μην το κουράζετε. Πάρα πολλοί στο στενό (καλά δεν παίζονται οι άνθρωποι στους ορισμούς) Δημόσιο προσλαμβάνονταν ως ΔΕ και ΥΕ και επειδή η εργασία τους ήταν ζόρικη έβαζαν μπάρμπα στην Κορώνη και σε μια νύχτα γίνονταν διοικητικοί.
Τώρα για να μην απολύσει κόσμο ψάχνει να"διώξει" κόσμο από τα γραφεία (βλέπε αστυνομικούς και καθηγητές) για να τους βάλει αυτούς στην θέση τους.
Αυτά που λένε για ποσόστωση και για Υπουργεία τα ακούω βερεσέ. Η για να το πω καλύτερα ξέρετε πόσοι διοικητικοί είναι στο Υπουργείο Παιδείας και Αθλητισμού και Πολιτισμού και στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ; Το ότι ζητήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας ως σύνολο να βάλει πλάτη δεν του ζητήθηκε απαραίτητα να βάλουν πλάτη οι εκπαιδευτικοί...
Δείτε λίγο την ιστορία (αστυνομικοί δεν προσλαμβάνονται φέτος, εκπαιδευτικοί ούτε γιατί; μα για να φύγουν σιγά σιγά από τα γραφεία μπας και σωθούνε μερικοί από τους άλλους).
Ακόμα και για τις ΔΕΚΟ μιλάνε για απολύσεις και διαθεσιμότητες διοικητικών (γιατί άραγε; εκεί να δείτε βαφτίσια που είχανε καθαρίστριες και τεχνίτες γινονταν διοικητικοί)
Αντε καληνύχτα.
Επίσης επαναλαμβάνω κενά-πλεονάσματα είναι εικόνα της στιγμής. Απλά είναι ένα ωραίο εργαλείο για να μην κάνω μεταθέσεις και κυρίως να μην πιέζει κανένας για προσλήψεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 12:06:24 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 11, 2013, 12:39:19 πμ »
@Patreas.

Ισχύει ο ΔΥ αλλά ισχύει και ο τρόπος πρόσληψης τους, ο οποίος δεν αλλάζει και γι αυτό είπα για χρονοβόρες διαδικασίες. Μην ξεχνάς και την απροθυμία των φορέων υποδοχής να δώσουν κενά...Επίσης δεν ξέρουμε και αν αυτή η αργοπορία εξυπηρετεί κάποιους σχεδιασμούς (των εργαζομένων σίγουρα όχι).
Η μετάταξη των ήδη Δ.Υ. όμως σε πόσο χρόνο γίνεται; Δηλαδή πότε καταργείται η μία οργανική και πότε φαίνεται στην άλλη; Την ίδια μέρα; Αυτό το διάστημα μπορεί να επιμηκυνθεί;


Το "περίεργο" με αυτούς είναι ότι έχουν εδώ και 2 μήνες βγει ονομαστικά ποιος θα πάει πού (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=507498), αλλά δεν υπογράφει ο Μανιτάκης τη σχετική Υπουργική Απόφαση για να συντελεστεί η μετάταξη.

Πάντως στο γνωστό κείμενο (http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp148_en.pdf) ως ένας από τους 5 λόγους των υποχρεωτικών αποχωρήσεων αναφέρεται το "(v) the elapse of a 12-month period in the
mobility scheme."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:47 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 11, 2013, 12:56:14 μμ »
@Patreas.

Ισχύει ο ΔΥ αλλά ισχύει και ο τρόπος πρόσληψης τους, ο οποίος δεν αλλάζει και γι αυτό είπα για χρονοβόρες διαδικασίες. Μην ξεχνάς και την απροθυμία των φορέων υποδοχής να δώσουν κενά...Επίσης δεν ξέρουμε και αν αυτή η αργοπορία εξυπηρετεί κάποιους σχεδιασμούς (των εργαζομένων σίγουρα όχι).
Η μετάταξη των ήδη Δ.Υ. όμως σε πόσο χρόνο γίνεται; Δηλαδή πότε καταργείται η μία οργανική και πότε φαίνεται στην άλλη; Την ίδια μέρα; Αυτό το διάστημα μπορεί να επιμηκυνθεί;


Το "περίεργο" με αυτούς είναι ότι έχουν εδώ και 2 μήνες βγει ονομαστικά ποιος θα πάει πού (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=507498), αλλά δεν υπογράφει ο Μανιτάκης τη σχετική Υπουργική Απόφαση για να συντελεστεί η μετάταξη.

Πάντως στο γνωστό κείμενο (http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp148_en.pdf) ως ένας από τους 5 λόγους των υποχρεωτικών αποχωρήσεων αναφέρεται το "(v) the elapse of a 12-month period in the
mobility scheme."
Έχεις δίκιο που υπογραμμίζεις την κωλυσιεργία του Μανιτάκη στο συγκεκριμένο θέμα. Μάλιστα, αν αναλογιστεί κανείς ότι στα ΜΜΕ γραφόταν λίγες μέρες πριν ότι υπάρχει η πιθανότητα, λόγω αδυναμίας εξεύρεσης ικανού αριθμού ΔΥ για απόλυση, οι 2.000 που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα, τελικά ν' απολυθούν, νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι γιατί η διαθεσιμότητα στην ουσία είναι ένα βήμα πριν την απόλυση. Γι' αυτό και ο κλάδος μας πρέπει ν' αγωνιστεί με νύχια και με δόντια ενάντια σε οποιασδήποτε μορφής διαθεσιμότητα-κινητικότητα στο χώρο της Παιδείας, αν προκύψει τέτοιο ενδεχόμενο. Αλλά από αγωνιστική διάθεση πάσχουμε. Τα έχουμε πει αυτά.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 11, 2013, 01:20:08 μμ »
@Patreas

Λοιπόν η κωλυσιεργία είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο. Ακόμα και να βγουν τα οριστικά αποτελέσματα τα οποία σημειωτέον βγήκαν Μ.Δευτέρα - νομιζω (29/04/2013) υπάρχει περιθώριο μέχρι να πιάσουν δουλειά. Μην κοιτάς εμάς τους καθηγητές και άλλοι στο Δημόσιο βγαίναν τα οριστικά και τους καλούσαν μετά από 3-4 μήνες.
Στο δια ταύτα επαναλαμβάνω ότι οι άνθρωποι είναι ιδωτικού δικαίου (με λίγα λόγια είναι οπως σε κάθε άλλη επιχείρηση του ιδωτικού τομέα...όποτε θέλει σε διώχνει και σου δίνει απλά αποζημίωση). Εκανε λοιπόν ολόκληρη ιστορία για να μην τους ξαναπροσλάβει;
Λοιπόν έστω ότι τώρα εγώ είμαι π.χ. ένας από τους υπεράριθμους κλαδους. Με διώχνει λοιπόν μετά από 1 χρόνο διαθεσιμότητας. Ως εδώ καλά; Εγώ με >24 μήνες έως το 2009 και με πάνω από 6με 7 χρόνια δεν μπαίνω στους πίνακες αναπληρωτών από τους πρώτους και 24μηνου;  Αν λοιπόν προσλάβει (μιας και δεν κατήργησε τον προηγούμενο ΑΣΕΠ) με 40% ή με 24μηνο θα με ξαναπροσλάβει; Σας φαίνεται λογικό;
Αλλά προτού με βγάλει σε διαθεσιμότητα δεν πρέπει να συγκριθώ με άλλους; Μήπως και με τα παιδιά εδώ (προσωπικά ούτε τα ξέρω ούτε και έχω πρόβλημα μαζί τους) που ενώ έχουν προσωρινή τοποθέτηση πήραν απόσπαση 4ετιας;;;

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%85%CF%80

Οσο για το έγγραφο που μου λες Patrea, να σου πω ότι ουσιαστικά αποτελείεναν απολογισμό το τι έγινε και τι πρόκειται να γίνει. Ε αυτό το τι πρόκειται να γίνει σηκώνει πολλή συζήτηση και πολλές πολιτικές αποφάσεις...μια χαρά λοιπόν μας πάνε στο μνημόνιο revision3 άμα θέλουν...Εξάλλου δεν είδα μέσα σε αυτό κάτι για διαθεσιμότητες - απολύσεις εκπαιδευτικών...αυτά τα είδα μόνο σε εφημερίδες οι οποίες 3 χρόνια πότε λένε τον ένα πότε τον άλλο αλλά μόνιμος ΔΕΝ απολύθηκε κανένας εκτός από επίορκους οι οποίοι πολλοί επρεπε να φύγουν χτες. Αυτό που είδα και πραγματικά γελάω με την εμμονή ορισμένων για την διαθεσιμότητα me διάφορα κριτήρια αξιολόγησης είναι διαθεσιμότητες και ίσως αργίες τεχνητά κατασκευασμένων επίορκων (που καποιοι από αυτούς ΔΕΝ έφταιγαν). Εκεί λοιπόν αγωνισταράδες του forum τι κάνατε, TIΠΟΤΑ οι περισσότεροι γιατί δεν σας αφορούσε προσωπικά...;;; (η τελευταία γραμμή δεν αναφέρεται στον Patrea). αλλά ξέρω και για αυτό έφταιγε η ΟΛΜΕ, η κακιά στιγμή ο ανάδρομος Ερμης κ.τ.λ....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 01:35:53 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 11, 2013, 01:53:15 μμ »
Να σημειώσω μόνο, με αφορμή κάτι που διάβασα πιο πάνω σε σχέση με τις διαβεβαιώσεις Αρβανιτόπουλου, ότι και λίγες μέρες πριν από την κατάθεση του ΠΔ για τη μείωση του ωραρίου και τις υποχρεωτικές μεταθέσεις, ο υπουργός διαβεβαίωνε για άλλη μια φορά ότι όλα αυτά είναι φήμες.

Ξεχνάμε εύκολα συνάδελφοι. Όλοι μας. Και το ξέρουν καλά. Είναι μέρος της νέας πολιτικής. Μετά θα βγει και θα σου πει άλλαξαν οι συνθήκες, δεν πουλήσαμε τη ΔΕΠΑ, μας πιέζει η τρόικα, ότι θες μπορεί να σου πει. Τους έχουμε δώσει την εξουσιοδότηση, μέσω της εμπιστοσύνης μας σε δύο εκλογικές αναμετρήσεις να βρίσκουν τις πιο αστείες και αβάσιμες αιτιολογήσεις. Δυστυχώς...

Αυτό που παρατηρώ τα τρία αυτά χρόνια (και εδώ μέσα) είναι μια προσπάθεια για εφησυχασμό (του ίδιου μας του εαυτού πρώτα, ως άμυνα, και του περίγυρου μας σε δεύτερο επίπεδο). Αυτό θέλουν και αυτοί. Να σε εφησυχάζουν. Να μην αντιδράς. Να μη βγάζεις άχνα και στη συνέχεια να σε αιφνιδιάζουν προβάλλοντας διάφορα ως αιτιολογίες.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 11, 2013, 02:08:18 μμ »
@black21

Και που αντιδράσαμε τι κάναμε (δεν μου φταις εσύ γενικά μιλάω); Κάναμε τίποτα;
Δηλαδή άμα είμαι σε εγρήγορση τι θα κάνω;
Τώρα άμα δεν πάει καλά το οικονομικό πρόγραμμα μια χαρά μας λέει παίδες δεν σας διώχνω αλλά δεν σας πληρώνω κιόλας. Η΄ πάρτε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου (μην γελάς το έκανε σε πολλούς και ακόμα κλάινε οι άνθρωποι) Και; Θα παραιτηθούν μετά όλοι;
Αυτοί που είναι να φύγουν black θα φύγουν γιατί κάποιοι θα ψάξουν και θα βρουν πιθανόν κάτι καλύτερο. Το θέμα είναι μην φύγει κανένας από μόνος του και προωρα λόγω ότι είναι πανικοβλημένος. Αλλά κυρίως μην φύγει κανένας για να σωθεί κάποιο λαμόγιο.

ΥΓ. Επαναλαμβάνω ότι πιστεύω ότι μιλάω σε ενήλικες. Δεν ωραιοποιώ καταστάσεις, απλά παραθέτω κάποια πράγματα. από κει και πέρα ο καθένας προφανώς είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει. Αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 02:22:19 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 11, 2013, 03:01:45 μμ »
Και άλλο νεό.
Με απόφαση ΜΟΝΟ Υπουργού κλείνει ένας οργανισμός.
Οπότε αν κάποιος είναι ΙΔΑΧ ή ΙΔΟΧ καταλαβαίνετε....

http://www.inews.gr/227/ragdaies-exelixeis-stin-ert.htm

ΥΓ. Καλά αυτό το κακό με τον Πάγκαλο πως εξηγείται μου λέτε. Όπου απόλυση και κλείσιμο οργανισμών τσουπ δήλωση και φωτό του Πάγκαλου.  >:(
Χαχα όλο το ζουμί η δήλωση του Πάγκαλου....

«Θεωρώ ότι η ΕΡΤ, ως μονοπώλιο του κράτους, είναι απαράδεκτο. Να βρει τα λεφτά της από εκεί που τα βρίσκουν και οι υπόλοιποι σταθμοί, δηλαδή από την ελεύθερη αγορά και να αποκτήσει ένα ικανοποιητικό κοινό. Θέλω να μην υπάρχουν αργόμισθοι και τεμπέληδες που προσλαμβάνονται με βάση την εκάστοτε κομματική αποτίμηση – γιατί ξέρετε ότι είναι χαμαιλέοντες όλοι αυτοί και αλλάζουν χρώμα ανάλογα με την κυβέρνηση, γίνονται από πράσινοι μπλε, από μπλε πράσινοι και κάποιοι κόκκινοι τώρα. Αυτό πρέπει να σταματήσει. Να προσλαμβάνονται δημοσιογράφοι με βάση τις πραγματικές δυνατότητες των καναλιών, να έχουν ικανοποιητικό πρόγραμμα με βάση επίσης τις ανάγκες και υπάρχει αυτή η δυνατότητα.»

Γεία σου ρε Πάγκαλε...βρε τους αχάριστους....  ;) Πάγκαλε για τους βουλευτές που άλλάζουν κόμμα και πολιτική τουμπεκί ψιλοκομμένο να υποθέσω;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 03:08:33 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 11, 2013, 03:07:06 μμ »
@guestteacher

Αντιδράσαμε; Πότε έγινε αυτό και δε το πήρα χαμπάρι; :)
Διαφωνώ συνάδελφε. Δεν κουνήσαμε ούτε το δαχτυλάκι μας και μας πήραν χαμπάρι. Είμαστε ακίνδυνοι, αιχμάλωτοι του καναπέ και των δανείων μας, του ατομικισμού και του φιλοτομαρισμού μας. Τα έχουν καταφέρει μια χαρά. Και το ξέρουν... γι' αυτό ενεργούν με τόσο θράσος.

Αν αντιδρούσαμε μαζικά και οργανωμένα θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά. Θα μπορούσαμε να πάρουμε ότι πήραμε στην απεργία του 2006 (112€ από τα 176€ αν θυμάμαι καλά), ότι πήραμε στις μεγάλες απεργίες στα τέλη της δεκαετίας του '80 (ο μισθός που παίρναμε πριν από κάποια χρόνια ήταν κατάκτηση της συγκεκριμένης απεργίας) κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ. Έτσι γίνονται οι αγώνες. Όχι τώρα. Πάντα στην ιστορία έτσι γίνονταν οι αγώνες. Δε θα ανακαλύψουμε και πάλι τον τροχό. Δε θα γράψουμε και πάλι την ιστορία από την αρχή (αν και επιχειρείται τελευταία :) ). 

Η επιστράτευση που σου έκαναν δείχνει πόσο πολύ φοβούνται μια οργανωμένη και μαζική αντίδραση σου. Αν δε σε φοβόνταν θα έλεγαν "άστους να κάνουν ότι θέλουν, θα βρω δυο τρεις για αναπλήρωση και θα ξεμπερδέψω". Ξέρουν που τσιμπάμε. Σου λέει θα βγάλω στον τάκο, πρώτα τους πληροφορικούς, μετά τους γυμναστές, μετά τους γαλλικούς, μετά τους μαθηματικούς και πάει λέγοντας. Αυτοί δε θα κουνηθούν. Θα ψάχνουν μέσο για να μην απολυθούν (η νέα εκλογική πελατεία).

Αυτό δε λέγεται αντίδραση... με καλή διάθεση στα λέω για να τα ακούσω κι εγώ... :)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 11, 2013, 03:16:55 μμ »
@black21

Με ένα φόβο ότι ξεφεύγω από το θέμα και κουράζω μια μικρή απάντηση.
Οπως αναφέρεις τα συγεκριμένα παραδείγματα ήταν σε άλλες εποχές. Το τι κερδίζεις δεν εξαρτάται πάντα από τον αγώνα που κάνεις (πρόσεχε δεν λέω να μην κάνεις αγώνα).
Αυτό που λες κερδίσαμε και κερδίσαμε σκέψου μήπως κάποια πράγματα έγιναν για να φανεί ότι το Δημόσιο κοστίζει πολύ. Εξάλλου τότε τα παλικάρια είχαν και έδιναν (σάμπως ήταν από την τσέπη τους;). Από ότι φάνηκε κουμάντο με τα χρήματα μας έκαναν και λογαριασμό δεν έδιναν.
Οσο για τα αίτια της μη αντίδρασης μας (ασχετα του αποτελέσματος) εδώ συμφωνούμε αλλά αν δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τοτε το καλύτερο είναι να δεις τι μπορείς να κάνεις έστω και ατομικά για να την βγάλεις πέρα (σε όλα τα επίπεδα).
Τώρα αν θες την άποψη μου σου λέω ξεκάθαρα δύσκολα θα απολυθούμε αλλά πολύ εύκολα θα αλλάξουμε δουλειά (εντος Δημοσίου) ίσως και με ενδιάμεση διαθεσιμότητα (δεν είπα ποτέ ότι θα την γλιτώσουμε άμα με κάποιο τρόπο γίνουν αξιολογήσεις). Και αν δεν γίνει τώρα θα γίνει σε βάθος 10ετιας το πολύ.
Φίλε μου χωρίς παιδιά εκπαιδευτικοί δεν υπάρχουν....και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Δεν χρειάζεται να μου λες ότι μου τα λές με καλή διάθεση. είτε με καλή είτε με κακή τα σωστά μηνύματα τα λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη. Δεν είμαι και με στην καλή χαρά και ο μήνας έχει 9. αλλά δεν βάζω και πλερέζες. Απλά το παλεύω. Με λίγα λόγια ναι μεν δεν πανικοβάλλομαι αλλά δεν επαναπαύομαι κιόλας - κοιτάω και άλλα πράγματακια...Καλό μεσημέρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 03:21:51 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 11, 2013, 03:21:22 μμ »
@black21

Με ένα φόβο ότι ξεφεύγω από το θέμα και κουράζω μια μικρή απάντηση.
Οπως αναφέρεις τα συγεκριμένα παραδείγματα ήταν σε άλλες εποχές. Το τι κερδίζεις δεν εξαρτάται πάντα από τον αγώνα που κάνεις (πρόσεχε δεν λέω να μην κάνεις αγώνα).
Αυτό που λες κερδίσαμε και κερδίσαμε σκέψου μήπως κάποια πράγματα έγιναν για να φανεί ότι το Δημόσιο κοστίζει πολύ. Εξάλλου τότε τα παλικάρια είχαν και έδιναν (σάμπως ήταν από την τσέπη τους;). Από ότι φάνηκε κουμάντο με τα χρήματα μας έκαναν και λογαριασμό δεν έδιναν.
Οσο για τα αίτια της μη αντίδρασης μας (ασχετα του αποτελέσματος) εδώ συμφωνούμε αλλά αν δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι τοτε το καλύτερο είναι να δεις τι μπορείς να κάνεις έστω και ατομικά για να την βγάλεις πέρα (σε όλα τα επίπεδα).
Τώρα αν θες την άποψη μου σου λέω ξεκάθαρα δύσκολα θα απολυθούμε αλλά πολύ εύκολα θα αλλάξουμε δουλειά (εντος Δημοσίου). Και αν δεν γίνει τώρα θα γίνει σε βάθος 10ετιας το πολύ.
Φίλε μου χωρίς παιδιά εκπαιδευτικοί δεν υπάρχουν....και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Δεν χρειάζεται να μου λες ότι μου τα λές με καλή διάθεση. είτε με καλή είτε με κακή τα σωστά μηνύματα τα λαμβάνω πολύ σοβαρά υπόψη. Δεν είμαι και με στην καλή χαρά και ο μήνας έχει 9. αλλά δεν βάζω και πλερέζες. Απλά το παλεύω. Καλό μεσημέρι.
Ακριβως αυτο ειναι το σχεδιο συρρικνωση της Γενικης και αναπτυξη της Τεχνικης Εκπαιδευσης(και εκει με νεα ''κατευθυνση'')!!!!! Δεν θελουν απο την Ελλαδα αλλους....Επιστημονες!!!! ;) ::) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 03:23:29 μμ από anixia »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 11, 2013, 03:24:09 μμ »
@anixia


Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Εννοούσα ότι οι νέοι άνθρωποι σιγά σιγά την κάνουν και τα "νεα" παιδιά θα γεννιόνται σε άλλες χώρες από γονείς που έφυγαν με τις χειρότερες απόψεις για την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα. Δεν είναι θέμα Γενικής ή Τεχνικής Εκπάιδευσης είναι θέμα συνολικά μαθητικού δυναμικού. Με λίγα λόγια και συγχωνεύσεις σχολείων να μην είχαμε και αυξήσεις τμημάτων να μην είχαμε σε βάθος χρόνου η μείωση των θέσεων καθηγητών θα ήταν μια πραγματικότητα. Τώρα λόγω οικονομικών αναγκών αλλά και εηξυπηρέτησης κυβερνητικών σχεδίων το μέλλον έρχεται πιο κοντά.
Αν θέλετε την άποψη μου τα σχέδια της κυβέρνησης νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα. Παιδιά οι προσλήψεις καθηγητών τέλος ή με το σταγονόμετρο. Αυτό ας το λάβουν υπόψη οι ενδιαφερόμενοι που σκέφτονται αποκλειστικά την μελλοντική τους απασχόληση στην Ελλάδα και στην Δημόσια εκπαίδευση. Δεν είναι το τι θέλω. είναι το τι βλέπω. Αλλά και εδώ μπορεί να έχω μυωπία. Λυπάμαι δεν έχω πάντα ευχάριστα νέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 03:29:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 11, 2013, 03:26:32 μμ »
@anixia


Δεν εννοούσα ακριβώς αυτό. Εννοούσα ότι οι νέοι άνθρωποι σιγά σιγά την κάνουν και τα "νεα" παιδιά θα γεννιόνται σε άλλες χώρες από γονείς που έφυγαν με τις χειρότερες απόψεις για την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα. Δεν είναι θέμα Γενικής ή Τεχνικής Εκπάιδευσης είναι θέμα συνολικά μαθητικού δυναμικού.
Σωστα, πολυ σωστα....αλλά ισχυει και αυτο που εγραψα.... ::)Ειναι ενας απο τους στοχους τους.... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159776
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.