*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384497 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3038 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:17:15 πμ »
Το έχω καταλάβει σωστά; Εκτός από τους 2.500 εκπαιδευτικούς των τεχνικών ειδικοτήτων που καταργήθηκε η ειδικότητά τους από την εκπαίδευση (εκ των όμως οποίων οι 500 θα μεταταχθούν άμεσα σε άλλες θέσεις του δημοσίου και οι 2000 θα μπουν σε διαθεσιμότητα), εκτός από τους 5.000 Γυμναστές, Πληροφορικής, Γαλλικής Φιλολογίας, Θεατρικών Σπουδών, Μουσικής και Καλλιτεχνικών που θα μεταταχθούν στην πρωτοβάθμια, το σχέδιο προβλέπει και για άλλους 2.000 εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων που να είναι υπεράριθμοι και θα μεταταχθούν σε κενές θέσεις του δημοσίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:56 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3039 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:21:42 πμ »
οπως καταλαβαινουμε η ιστορια δεν τελειωσε ακομα. και οσοι περισεψουν απο τους 30000 υπεραριθμους μετα απ ολα αυτα πανε για διαθεσιμοτητα. μετα το σεπτεμβρη οι υπεραριθμοι κλαδοι οπως οικονομολογοι, θεολογοι και αλλοι που δεν καλυπτουν λειτουργικα κενα ειναι προς μεταταξη. μαλλον βεβαια εννοει οσους ηταν για χρονια αποσπασμενοι σε φορεις και υπηρεσιες. μαλλον οι υποχρεωτικες μεταθεσεις θα συνδυαστουν και με υποχρεωτικες μεταταξεις οσων περισεψουν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 10:25:27 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3040 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:26:26 πμ »
Καλημέρα,

Λοιπόν αν κάποιος δικαιώθηκε σε αυτό το θέμα είναι ο ίδιος ο Δημιουργός του.
Ολοι οι υπόλοιποι ή πατήσαμε σε αυτό ή κάναμε (και εγώ μαζί) και άλλες εικασίες.
Είναι λοιπόν απορίας άξιο ΠΩΣ λένε οι συνδικαλιστές ότι σε μια νύχτα καταργήθηκαν τόσες ειδικότητες.
Ακόμα και να μην είσαι σίγουρος οφείλεις να πάρεις τα μέτρα σου και να ζητήσεις εσύ ο ίδιος συνάντηση με τον Υπουργό και όχι να σου κλείνει αυτός συνάντηση την επόμενη μέρα της ανακοίνωσης του Νομοσχεδίου.
Προσωπικά δεν τα έχω με τον PA, το έχω ξαναπεί ότι λέει κάποια σωστά πράγματα, απλά προτιμώ να διαβάζω ανθρώπους που από την αρχή ως το τέλος υποστηρίζουν μια άποψη με στοιχεία. Με λίγα λόγια αναγνωριζοντας ότι μπορεί κάποια στιγμή να κάνει και λάθος εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ πιο σωστή την άποψη του Patrea παρά κάποιον Δημοσιογραφίσκων.

Επίσης για όσους λέτε για 30.000 που περισσεύουν να θυμίσω ότι οι καθηγητές/καθηγήτριες της κομμωτικής είχαν 200 περίπου κενά...και όμως καταργήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3041 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:27:19 πμ »
Κι ένα μικρό θεατρικό, ανήκον στην κατηγορία 'θέατρο του παραλόγου'.

Σκηνικό: Κάποιο ΕΠΑΛ του λεκανοπεδίου. Τέλη της σχολικής χρονιάς. Γραφείο καθηγητών. Ώρα μαθήματος. Συνάδελφοι, που έχουν κενό, κάθονται ολόγυρα και παρακολουθούν το διάλογο που εκτυλίσσεται στο μέσο της σκηνής, ανάμεσα στο διευθυντή του ΕΠΑΛ και σε συνάδελφο.

-Κύριε Χ, με λύπη μου σας ενημερώνω ότι δεν περισσεύουν ώρες για σας. Δεν υπάρχει κενό, δυστυχώς.
-Μα πώς είναι δυνατόν; Είμαι τρία χρόνια σε αυτό το σχολείο. Θα επικοινωνήσω με τη διεύθυνση.
-Μα κύριε Χ, η διεύθυνση δε μπορεί να σας βοηθήσει ούτε είναι αρμοδιότητά της. Πολύ απλά δεν περισσεύουν ώρες για σας.
-Τι πάει να πει δεν περισσεύουν ώρες; Εγώ είμαι... πολύτεκνος! Πρέπει να με κρατήσετε.
-Και τι σημαίνει αυτό κύριε Χ; Πώς είναι δυνατόν να σας κρατήσουμε αφού δεν υπάρχουν ώρες;
-Όχι, εγώ θα μείνω... είμαι πολύτεκνος, εγώ.
-Μα πώς πρέπει να σας το πω για να το καταλάβετε; Το ότι είστε πολύτεκνος, δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ώρες για να σας δώσουμε.
-Όχι, όχι, δε γίνεται αυτό... θα πάρω τηλέφωνο τη διεύθυνση και θα το κανονίσω... είμαι πολύτεκνος.
-Εξακολουθείτε να μη με καταλαβαίνετε. Πώς είναι δυνατόν να το κανονίσετε; Αφού δεν υπάρχουν ώρες.
-Αν εγώ το κανονίσω με τη διεύθυνση, εσείς τι πρόβλημα έχετε;
-Δεν έχω πρόβλημα, απλά σας ξαναλέω ότι η διεύθυνση δε μπορεί να σας βοηθήσει.
-Εγώ θα το κανονίσω με τη διεύθυνση... είμαι πολύτεκνος εγώ! Αν το κανονίσω με τη διεύθυνση, εσείς δεν έχετε πρόβλημα να με κρατήσετε, έτσι;
-Δεν ξέρω τι άλλο να σας πω... πάρτε τηλέφωνο στη διεύθυνση, κάντε ό,τι νομίζετε...
-Πάω στη διεύθυνση τώρα... θα με βοηθήσουν σίγουρα... είμαι πολύτεκνος... πολύτεκνος...

Ο συνάδελφος βγαίνει από τη σκηνή σχεδόν τρέχοντας. Οι παριστάμενοι έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ο διευθυντής, άνθρωπος ήρεμος, ευγενικός και χαμηλών τόνων, κοιτάζει δεξιά και αριστερά με απόγνωση, αναζητώντας συμπαράσταση και κατανόηση στα πρόσωπα των μελών του συλλόγου. Ο Ψ, μηχανολόγος, γνωστός για το χιούμορ του, μπήγει κάτι βροντώδη γέλια και λέει:

"Για δες ρε το μ.... το Χ! Πρέπει εμείς, δηλαδή, να πληρώνουμε τα ........ του; (Λογοκρισία - ο καθένας ας συμπληρώσει τα κενά όπως νομίζει)
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:35:56 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3042 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:28:34 πμ »
πραγματικα ειναι αποριας αξιο! δηλαδη η ολμε δεν ηξερε το plan b? μου ειναι πολυ δυσκολο να το πιστεψω οτι αιφνιδιαστηκαν
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3043 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:35:23 πμ »
πραγματικα ειναι αποριας αξιο! δηλαδη η ολμε δεν ηξερε το plan b? μου ειναι πολυ δυσκολο να το πιστεψω οτι αιφνιδιαστηκαν

Γιατί ο Μητσοτάκης που βγήκε το πρωί και είπε ότι οι διαθέσιμοι πληροφορικοί θα γίνουν ανάρπαστοι;  Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έγινε.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3044 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:41:28 πμ »
Το δούλεμα που τρώμε και η αποδιοργάνωση που υπάρχει, δεν έχει προηγούμενο. Μερικά στοιχεία για να το εμπεδώσουμε:

"Πλεονάζουν περίπου 2.000 εκπαιδευτικοί. Από αυτούς πάνω από 500 είναι καθηγητές πληροφορικής, που θα απορροφηθούν σε άλλες θέσεις του δημοσίου, γιατί είναι πολύ χρήσιμοι". Τάδε έφα Κυριάκος Μητσοτάκης.

Σχόλιο: που πήγαν οι 500 καθηγητές πληροφορικής; οεοοοο!

"Για έξι μήνες κάναμε staffing plan, κάναμε αξιολόγηση δομών και καταλήξαμε ότι πλεονάζουν 1953 άτομα". Τάδε έφα υπουργός παιδείας.

Σχόλιο: αφού, ρε μεγάλε, κατέληξες να καταργήσεις ολόκληρες ειδικότητες στην Τεχνική Εκπαίδευση, τόσο απλά, σύντομα κι ωραία, τι μας ζαλίζεις τα ώτα με staffing plan και αξιολόγηση δομών;

Υ.Γ. Το υπουργείο παιδείας για έξι μήνες εργαζόταν ακάματα αξιολογώντας, για να καταλήξει στο συμπέρασμα που είχε καταλήξει ο Patreas! Patreas για υπουργός παιδείας και τα μυαλά στα κάγκελα!
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3045 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:42:04 πμ »
@Ακριβη

Aν και τα σενάρια δεν μου βγαίνουν μην αποκλείεις το ενδεχόμενο κάποιοι να έχουν ζητήσει μετάταξη για Διοικητικές Θέσεις.
Εκτός αν έρχεται και κάτι άλλο που δεν το γνωρίζουμε. Κανένα φρούτο για υποχρεωτικές μετατάξεις. Αλλά είπαμε τα σενάρια δεν είναι το φόρτε μου.
Προτιμώ την λογική ότι κανένας πολιτικός δεν αποκαλύπτει πρόωρα (γι αυτόν έτσι) την αλήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3046 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:45:15 πμ »
Το δεύτερο σενάριο που περιέχει το non paper το οποίο και επικράτησε τελικά λέει τα εξής:

Σενάριο 2ο από τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς κατά την 30η Ιουνίου 2013
1ο Βήμα) στις 4933 κενές οργανικές θέσεις της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στις ειδικότητες Γυμναστών, Πληροφορικής, Γαλλικής Φιλολογίας, Θεατρικών Σπουδών, Μουσικής και Καλλιτεχνικών , υποχρεωτική μετάταξη ισάριθμων υπεραρίθμων εκπαιδευτικών των ιδίων ειδικοτήτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που πλεονάζουν
2ο Βήμα) «διαθεσιμότητα» εκπαιδευτικών που προκύπτουν από τυχόν κατάργηση κλάδων και ειδικοτήτων εφόσον προκριθούν αλλαγές στο ωρολόγιο πρόγραμμα του νέου Τεχνικού Λυκείου  και
3ο Βήμα)  υποχρεωτική μετάταξη στις 2.500 κενές οργανικές θέσεις Διοικητικών Υπαλλήλων κατηγορίας ΠΕ & ΤΕ της Κεντρικής & των Περιφερειακών Υπηρεσιών του ΥΠΑΙΘ καθώς και των Δημοσίων ΙΕΚ  όσων εκπαιδευτικών συνεχίζουν να πλεονάζουν, με ισόποση μείωση αποσπάσεων, εφόσον είναι κατηγορίας ΠΕ & ΤΕ και ειδικοτήτων αναγκαίων ή συναφών για τη  βελτίωση του διοικητικού έργου.

Από το τρίτο βήμα προκύπτει ξεκάθαρα ότι εκτός από τις 5000 μετατάξεις στη πρωτοβάθμια θα γίνουν και άλλες 2500 μετατάξεις σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων. Έτσι οι πληροφορικοί αλλά και άλλες ειδικότητες ναι μεν δε θα μπουν σε διαθεσιμότητα αλλά κάποιοι απ' αυτούς θα μεταταγούν σε θέσεις εκτός εκπαίδευσης.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3047 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:52:46 πμ »
@Alexhs

Mονο που σε αυτό το non paper δεν υπήρχε η κατάργηση της ειδκότητας Ιταλικής και Ισπανικής. δεν αναφέρει τίποτα για μετατάξεις Γερμανικών και προφανώς γαι να γίνουν μετατάξεις πρέπει να έχουν οριστεί και οι οργανικές και ποιες είναι οι χρήσιμες ειδικότητες για την Διοίκηση...με λίγα λόγια αρκετές δεν είναι οι αβλεψίες;
Επίσης σε ένα άλλο non paper νομίζω; λέγεται κάτι για 500 εξαφανισμένους....

Γιατί το Υπουργείο δουλεύει με non paper;

YΓ. Δεν θεωρώ απίθανα τα σενάρια του Non paper αλλά δεν τα θεωρώ και επίσημο έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3048 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:55:51 πμ »
Το δεύτερο σενάριο που περιέχει το non paper το οποίο και επικράτησε τελικά λέει τα εξής:

Σενάριο 2ο από τους πλεονάζοντες εκπαιδευτικούς κατά την 30η Ιουνίου 2013
1ο Βήμα) στις 4933 κενές οργανικές θέσεις της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στις ειδικότητες Γυμναστών, Πληροφορικής, Γαλλικής Φιλολογίας, Θεατρικών Σπουδών, Μουσικής και Καλλιτεχνικών , υποχρεωτική μετάταξη ισάριθμων υπεραρίθμων εκπαιδευτικών των ιδίων ειδικοτήτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που πλεονάζουν
2ο Βήμα) «διαθεσιμότητα» εκπαιδευτικών που προκύπτουν από τυχόν κατάργηση κλάδων και ειδικοτήτων εφόσον προκριθούν αλλαγές στο ωρολόγιο πρόγραμμα του νέου Τεχνικού Λυκείου  και
3ο Βήμα)  υποχρεωτική μετάταξη στις 2.500 κενές οργανικές θέσεις Διοικητικών Υπαλλήλων κατηγορίας ΠΕ & ΤΕ της Κεντρικής & των Περιφερειακών Υπηρεσιών του ΥΠΑΙΘ καθώς και των Δημοσίων ΙΕΚ  όσων εκπαιδευτικών συνεχίζουν να πλεονάζουν, με ισόποση μείωση αποσπάσεων, εφόσον είναι κατηγορίας ΠΕ & ΤΕ και ειδικοτήτων αναγκαίων ή συναφών για τη  βελτίωση του διοικητικού έργου.

Από το τρίτο βήμα προκύπτει ξεκάθαρα ότι εκτός από τις 5000 μετατάξεις στη πρωτοβάθμια θα γίνουν και άλλες 2500 μετατάξεις σε θέσεις διοικητικών υπαλλήλων. Έτσι οι πληροφορικοί αλλά και άλλες ειδικότητες ναι μεν δε θα μπουν σε διαθεσιμότητα αλλά κάποιοι απ' αυτούς θα μεταταγούν σε θέσεις εκτός εκπαίδευσης.
Από τους 2.500 του 3ου βήματος, οι 500 είναι οι εκπαιδευτικοί των τεχνικών ειδικοτητων που καταργούνται και θα μεταταχθούν άμεσα (γιατροι, νοσηλευτές, οδοντίατροι κλπ). Άρα οι 2.000 είναι "νέες" μετατάξεις άλλων ειδικοτήτων.

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3049 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:57:09 πμ »
Για γέλια ή για κλάμματα? 

ο νέος πρόεδρος της ΟΛΜΕ μήπως δεν ανήκει πλέον στον εκπαιδευτικό δυναμικό της χώρας?

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/kotsifakis-neos-proedros-olme

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3050 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:58:49 πμ »
Συγγνώμη, το κοτσυφόπουλο έγινε πρόεδρος της ΟΛΜΕ;  :o Είμαστε όμως άξιοι της μοίρας μας τελικά...

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3051 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:06:55 πμ »
Συγγνώμη, το κοτσυφόπουλο έγινε πρόεδρος της ΟΛΜΕ;  :o Είμαστε όμως άξιοι της μοίρας μας τελικά...


Αν είναι δυνατόν...Τώρα σωθήκαμε σίγουρα...
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.