*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384174 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3052 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:10:21 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:07 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3053 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:14:33 πμ »
@Alexhs

Mονο που σε αυτό το non paper δεν υπήρχε η κατάργηση της ειδκότητας Ιταλικής και Ισπανικής. δεν αναφέρει τίποτα για μετατάξεις Γερμανικών και προφανώς γαι να γίνουν μετατάξεις πρέπει να έχουν οριστεί και οι οργανικές και ποιες είναι οι χρήσιμες ειδικότητες για την Διοίκηση...με λίγα λόγια αρκετές δεν είναι οι αβλεψίες;
Επίσης σε ένα άλλο non paper νομίζω; λέγεται κάτι για 500 εξαφανισμένους....

Γιατί το Υπουργείο δουλεύει με non paper;

YΓ. Δεν θεωρώ απίθανα τα σενάρια του Non paper αλλά δεν τα θεωρώ και επίσημο έγγραφο.

Σίγουρα δεν αποτελεί επίσημο έγγραφο γι 'αυτό και ήδη έχουν γίνει κάποιες αλλαγές. Σε συνδυασμό πάντως με τα σημερινά δημοσιεύματα που εμφανίζουν τις μετατάξεις να φτάνουν έως και τις 8000 (μάλλον το νούμερο είναι υπερβολικό λογικά θα είναι 5000 +2000+500=7500) τον υπουργό που εξακολουθεί να μιλάει για πληροφορικούς που θα γίνουν ανάρπαστοι κτλ.,  υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι οι μετατάξεις δεν θα είναι μόνο οι 5000 προς την πρωτοβάθμια. Μένει να δούμε αν όλα αυτά επιβεβαιωθούν και επισήμως...

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3054 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:15:45 πμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3055 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:18:11 πμ »
@Ακριβη

Aν και τα σενάρια δεν μου βγαίνουν μην αποκλείεις το ενδεχόμενο κάποιοι να έχουν ζητήσει μετάταξη για Διοικητικές Θέσεις.
Εκτός αν έρχεται και κάτι άλλο που δεν το γνωρίζουμε. Κανένα φρούτο για υποχρεωτικές μετατάξεις. Αλλά είπαμε τα σενάρια δεν είναι το φόρτε μου.
Προτιμώ την λογική ότι κανένας πολιτικός δεν αποκαλύπτει πρόωρα (γι αυτόν έτσι) την αλήθεια...


Λες να έχουν ζητήσει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Μάλλον όχι ή μάλλον ναι;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:07 »

Αποσυνδεδεμένος papi1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3056 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:22:19 πμ »
εχω μείνει άλαλη...
 :o
επειδή πιστεύω ότι η φωτιά στο σπίτι του γείτονα θα φτάσει και στο δικό μου..μια ερώτηση..
είμαι ΠΕ02 και διορίστηκα με το τριαντάμηνο..διαβασα ότι όσοι είναι με ΑΣΕΠ δεν θα έχουν πρόβλημα. Δηλαδή οι διορισμένοι με προυπηρεσία θα έχουν??

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3057 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:22:44 πμ »
@meli

Προφανώς και έχουν ζητήσει κάποιοι μετάταξη τουλάχιστον για Διοικητικές θέσεις του Υπ. Παιδείας. Να θυμίσω ότι έχει γίνει και ολόκληρη συζήτηση για το αν εμπίπτουν στις περιπτώσεις των άλλων μετατάξεων που έγιναν προεκλογικά

@typos72

Είχες πει για ειδικές κατηγορίες γενικά. Οι άνθρωποι με αναπηρία δεν μπαίνουν καν σε διαθεσιμότητα όπως και αυτοί με μεταπτυχιακές σπουδές.
Επίσης οι γιατροί και οι νοσηλευτές που δεν μπήκαν με ΑΣΕΠ θα απολυθούν; Ερώτηση κάνω...
Επίσης ξαναδές το προηγούμενο μήνυμα σου...Στην αρχή λες όσοι είναι χωρίς ΑΣΕΠ απολύονται και στο τέλος γράφεις οι καθηγητές δεν απολύονται...
Σαν σπασμένο τηλέφωνο ήταν το μήνυμα σου...

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3058 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:23:40 πμ »
εχω μείνει άλαλη...
 :o
επειδή πιστεύω ότι η φωτιά στο σπίτι του γείτονα θα φτάσει και στο δικό μου..μια ερώτηση..
είμαι ΠΕ02 και διορίστηκα με το τριαντάμηνο..διαβασα ότι όσοι είναι με ΑΣΕΠ δεν θα έχουν πρόβλημα. Δηλαδή οι διορισμένοι με προυπηρεσία θα έχουν??
Στην ειδικότητα σου,όχι!

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3059 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:26:41 πμ »
οι μαθητες του τομεα υγειας τι θα γινουν;

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3060 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:28:24 πμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος papi1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3061 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:28:33 πμ »
@typos ευχαριστώ για το κουράγιο...αλλά κανένας μας δεν είναι πλέον ασφαλής συνάδελφε...και όλοι αυτοί που απολύονται, όπως και οι άνεργοι του ιδιωτικού τομέα, δεν είναι 1 άτομο, από πίσω υπάρχουν οικογένειες, υποχρεώσεις..
το πρόβλημα είναι οτι δεν βλέπω να αντιδρούμε...όπως τα κακοποιημένα άτομα που δεν μπορούν να αντιδράσουν και εξακολουθούν να υφίστανται βία..έτσι ακριβώς..

Αποσυνδεδεμένος papi1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3062 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:29:53 πμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!

Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ

δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά, αλλά στο non paper λένε ότι το δευτερο πτυχίο σας δίνει οργανικότητα..για κοίτα το..

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3063 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:30:19 πμ »
οι μαθητες του τομεα υγειας τι θα γινουν;
προφανώς θα πάρουν ως ωρομίσθιους τους απολυμένους μέχρι να ολοκληρώσουν τα παιδιά τις σπουδές τους

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3064 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:30:37 πμ »
@alexis

Το κλασικό με τα ΤΕΙ λογικά. Η αλλάζετε ειδικότητα ή πάτε στην ΕΠΑΣ των Νοσοκομείων...(προφανως και δεν έχουν όλοι οι Νομοί ΕΠΑΣ Νοσοκομείων...)

@telhina

Σύμφωνα με το προσχέδιο του Νομοσχεδίου όχι. Ελπίζω να υπάρχει μια τροποποίηση μέχρι την ψήφιση του τελικού την επόμενη Τετάρτη.
Εκτός αν έχεις ζητήσει ήδη μετάταξη από κλάδο σε κλάδο και εκκρεμεί η ανακοίνωση της (αν βέβαια δεν προκύψουν και σε αυτές αλλαγές).

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3065 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:34:55 πμ »
Τελικά οι πληροφορίες μου ήταν ακριβείς για κατάργηση ολόκληρων ειδικοτήτων.Οι ασεπίτες των παραπάνω κλάδων διαλέγουν πρώτοι θέση μετάταξης,έπονται οι πολύτεκνοι και τελευταίοι οι τρίτεκνοι.Οι διορισθέντες εκτός ΑΣΕΠ θα απολυθούν,κάτι που βγήκε την τελευταία στιγμή.Στο σημείο αυτό θα πρέπει να πω πως αυτές οι ρυθμίσεις ήταν να ψηφιστούν τον Νοέμβριο του 2011,αλλά έπεσε η κυβέρνηση.Οι ειδικότητες δεν άλλαξαν σε τίποτα,γι αυτό όσοι γνώριζαν-ολμε,δοε,αδεδυ-ήξεραν τι επρόκειτο να γίνει και ας μην κρύβονται πίσω απο το δάκτυλο τους!
Τελικά με όσους/ες έχουν δεύτερο πτυχίο τι θα γίνει; Θα μεταταχθούν; Είμαι Βρεφονηπιοκόμος (με ΑΣΕΠ) και έχω πτυχίο Νηπιαγωγών.  Αν ξέρει κάποιος/α ας απαντήσει
Ευχαριστώ
Τα πτυχία σου θα τα καταθέσεις στην τριμελή επιτροπή που θα αξιολογήσει όσους είναι σε διαθεσιμότητα.Με ΑΣΕΠ δεν απολύεσαι,σίγουρα.Για να διεκδικήσεις θέση νηπιαγωγού μόνο δικαστικά, εκτός κι αν σου τη δώσει η τριμελής!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 12:10:21 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.