*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1378977 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6202 στις: Αύγουστος 09, 2013, 02:14:29 πμ »

Πού θα τοποθετηθούν οι 2.122 καθηγητές που μετατάσσονται

εδώ λέει ότι "Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου αναφορικά με τους 2.122 εκπαιδευτικών των τεχνικών λυκείων που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα δήλωσε ότι οι 1.300 από αυτούς θα απορροφηθούν σε τομείς του υπουργείου Υγείας , οι 300 θα πάνε στους Δήμους και οι υπόλοιποι 522 θα προσληφθούν ως ωρομίσθιοι στα δημόσια ΙΕΚ."

ωρομίσθιοι εννοεί απολυμένοι σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:49:26 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6203 στις: Αύγουστος 09, 2013, 04:25:02 πμ »
...Μετά το 1998  όμως δεν έχουν λόγο να γκρινιάζουν.
Μου το εξηγείς λίγο αυτό;

Πολύ ευχαρίστως αν και είναι απλό.

Όσοι διορίστηκαν μετά το 1998 ή το 2001 για τις τεχνικές ειδικότητες,είχαν την ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ και να διοριστούν.Συνεπώς είτε απέτυχαν στις εξετάσεις ή δε θέλησαν για τους δικούς τους λόγους να διαγωνισθούν.Διορίστηκαν όμως δια της πλαγίας οδού.

Μου θυμίζει την περίπτωση αυτών που αποτύγχαναν στις πανελλήνιες εξετάσεις ή δεν έδιναν καθόλου αλλά πήγαιναν για 1-2 χρόνια σε κάποιο "πανεπιστήμιο" της Βαλκανικής και μετά έπαιρναν μεταγραφή στο αντίστοιχο ελληνικό.Το πτυχίο τους είναι από ελληνικό πανεπιστήμιο αλλά για μένα δεν είναι ισάξιο με αυτού που πέρασε πανελλήνιες.Το πήρε δια της πλαγίας οδού κι αυτός.

Ξέρω πως εσύ θα έχεις διαφορετική άποψη...

Ποιος το κρίνει αν είναι πλάγια ή ευθεία οδός;
Μάλλον ατυχής η ανάμνηση διότι στις πανελλήνιες εξετάσεις δεν ίσχυε η προϋπηρεσία για τους διαγωνιζόμενους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6204 στις: Αύγουστος 09, 2013, 07:34:12 πμ »
@klay-mobil

Είπα να μην αναφερθώ στο ζήτημα αλλά ας κάνω μια εξαίρεση.
Τι λέμε δηλαδή; Ό,τι πριν το 1998 ο μόνος τρόπος διορισμού στην εκπαίδευση ήταν μέσω "πλαγίας οδού" (κατ εσέ) αλλά δεν πειράζει, ας τους δώσουμε 30 μόρια αφού δεν υπήρχε άλλος τρόπος;
Ή πως ήταν αξιοκρατικός τρόπος αλλά αφού μετά το 1998 είχαμε αξιοκρατικότερο (κατά άλλους) ας δώσουμε λιγότερα μόρια;
Αστεία πράγματα.
Εφόσον η προϋπηρεσία δίνει μόρια στους διοριστέους μέσω ΑΣΕΠ, δεχόμαστε πως είναι αξιοκρατικό σύστημα.
Εφόσον οι αναπληρωτές & ωρομίσθιοι εξυπηρετούσαν την εύρυθμη λειτουργία του εκπαιδευτικού συστήματος για χρόνια, δεχόμαστε πως είναι αξιοκρατικό σύστημα.
Εφόσον διορίζουμε μέσω του πίνακα προϋπηρεσίας σε περιπτώσεις που δεν υπήρχαν επιτυχόντες του ΑΣΕΠ (ναι στις τεχνικές ειδικότητες αυτό συνέβη πολλές χρονιές) δεχόμαστε πως είναι αξιοκρατικό σύστημα.
Εφόσον τα μόρια ανακοινώνονται κάθε χρόνο και είναι ανοικτά προς έλεγχο (εγώ έχω κάνει ένσταση) δεχόμαστε πως είναι αξιοκρατικό σύστημα.

Και ερχόμαστε εκ των υστέρων καθώς "μας συμφέρει" να το χαρακτηρίσουμε "πλάγια οδό";
Με αυτή τη νοοτροπία θα πιάσουμε πάτο και θα αναρωτιόμαστε ποιος έφταιγε...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6205 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:26:52 πμ »
Ούτε για τους υπόλοιπους δημ. υπαλλήλους υπήρχε ΑΣΕΠ πριν το 98. Δεν είδα όμως κανέναν από αυτούς να κλαίγεται ότι δεν θα πάρει τα 30 μόρια. Μόνο εκπαιδευτικούς βλέπω να τα γράφουν αυτά στα forum και κάτι απίθανους τύπου Χρηστάκη στο alfavita.gr. Δεν λέω τίποτα άλλο. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας μόνοι σας.
Υ.Γ. Α ρε Μητσοτάκη, γιατί να μην είσαι Υπουργός Παιδείας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:49:26 »

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6206 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:34:09 πμ »
Άλματα λογικής;
α. συχνάζεις σε φόρα των ΔΥ και έχεις άποψη για όλους τους υπόλοιπους;
β. υπήρχε διορισμός στο υπόλοιπο δημόσιο μέσω πίνακα προϋπηρεσίας ή άλλου αξιοκρατικού & ανακοινώσιμου συστήματος & δεν το ξέρω;
γ. για την ταμπακιέρα τίποτα; ή μόνο τραλαλί-τραλαλό;
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6207 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:40:23 πμ »
Ούτε για τους υπόλοιπους δημ. υπαλλήλους υπήρχε ΑΣΕΠ πριν το 98. Δεν είδα όμως κανέναν από αυτούς να κλαίγεται ότι δεν θα πάρει τα 30 μόρια. Μόνο εκπαιδευτικούς βλέπω να τα γράφουν αυτά στα forum και κάτι απίθανους τύπου Χρηστάκη στο alfavita.gr. Δεν λέω τίποτα άλλο. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας μόνοι σας.
Υ.Γ. Α ρε Μητσοτάκη, γιατί να μην είσαι Υπουργός Παιδείας;

Στο υπόλοιπο δημόσιο δεν υπήρχε επετηρίδα...
Η επετηρίδα είναι το ίδιο αδιάβλητο σύτημα διορισμού με το ΑΣΕΠ και είχε κι αυτή τα ίδια "παραθυράκια"...

Τώρα για το ότι το ΑΣΕΠ είναι και σύστημα αξιολόγησης, για μερικούς αυτόκλητους "καθηγηταράδες", με γεια τους με χαρά τους...

Όλοι το ίδιο έργο προσφέρουμε και στα ίδια μέρη πήγαμε, εκτός εξαιρέσεων  των "βυσμάτων", που είναι κι αυτά παντού...!!!

Δε μπορεί να βάζουμε στην ίδια μοίρα τους αφισοκολλητές του δημοσίου γενικά, με τους εκπ/κούς, στον τρόπο διορισμού...!!!

Καλημέρα και καλή καρδιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 08:43:28 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6208 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:43:19 πμ »
 Μου φαίνεται οτι το θέμα αναλώνεται πλέον σε ανούσιες λεπτομέρειες και κουβέντα, ενώ επαναλαμβάνονται τα ίδια για πολλοστή φορά...
  

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6209 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:52:59 πμ »
α. Επειδή τυγχάνει οι γονείς μου να είναι και αυτοί δημ. υπάλληλοι (όχι εκπαιδευτικοί) και γνωρίζω σχεδόν όλους τους συναδέλφους τους, όλοι μα όλοι κάθε φορά που κάνω καμιά επίσκεψη από το γραφείο τους τώρα το καλοκαίρι, αν και παλιοί οι περισσότεροι, συμφωνούν με την πριμοδότηση του ΑΣΕΠ αν και οι ίδιοι είναι διορισμένοι παλιότερα χωρίς ΑΣΕΠ. Μερικοί μάλιστα επειδή έχουν ακούσει τι λένε και γράφουν οι εκπαιδευτικοί τύπου Χρηστάκη, πραγματικά μου το έχουν αναφέρει και γελάνε με αυτά τα καραγκιοζιλίκια. Ενδεικτικά κάποιοι λένε, μα καλά αυτοί οι εκπαιδευτικοί που μιλάνε δήθεν για αξιοκρατία, είναι δυνατόν να υπερασπίζονται την επετηρίδα και όχι το μόνο αξιοκρατικό σύστημα που είναι ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ; Παιδιά δεν έχουν αυτοί; Για τα παιδιά τους και μόνο για να έχουν μια διέξοδο θα πρέπει να υποστηρίζουν το ΑΣΕΠ.
β. Άσε τώρα αυτά με τους αξιοκρατικούς πίνακες προϋπηρεσίας γιατί όλοι ξέρουμε πόσος κόσμος μπήκε σε αυτούς με ΠΔΣ με κολλητούς διευθυντές που δίναν ώρες σε γνωστούς τους χωρίς ψήγμα αξιοκρατικού ελέγχου και μπήκαν στους πίνακες σε υψηλές θέσεις από το παράθυρο. Άσε δε που σε κάποιες ειδικότητες διοριζόντουσαν άτομα με 2 μήνες προϋπηρεσία. Έχει λογική αυτό; Επειδή σε έβαλε ο μπάρμπας σου στο σχολείο-τσιφλίκι του να διορίζεσαι την επόμενη χρονιά; Περιμένω λογική εξήγηση από κάποιον. Εξάλλου τι μου λες; Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν πίνακες εφόσον έγινε το ΑΣΕΠ, δεν προβλεπόταν, επειδή τότε πίεσαν κάποιοι σύλλογοι αναπληρωτών να διορίζονται αρχικά 25% και μετά κατόπιν κι άλλων πολιτικών πιέσεων 40% από πίνακες προϋπηρεσίας; Βάλε και όλους τους άλλους 30μηνα, 24μηνα, πολύτεκνους και δε συμμαζεύεται που διορίζονταν έξτρα ασκώντας πάλι πολιτικές πιέσεις, τι μου λες τώρα; Για ποια αξιοκρατία μιλάμε;
γ. Αυτή είναι η ταμπακιέρα είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6210 στις: Αύγουστος 09, 2013, 08:58:16 πμ »
Μετά απο προσεχτική μελέτη των οσων λεγονται κατεληξα στο συμπερασμα οτι καποιοι επιτυχοντες σε ΑΣΕΠ θεωρουν οτι καλως δεν θα απολυθουν , ενώ επισης πιστευουν οτι καλως θα απολυθουν , οσοι διοριστηκαν μεσω επετηριδας . Τι να πω, μακαριζω τον εαυτο μου που γερασα στην εκπαιδευση και διοριστηκα, γιατι ειχα σειρα το 1982 .Εσεις οι νεοτεροι πρεπει να μελετησετε το παλιο συστημα εισαγωγης , τουλαχιστον μεχρι το 1981 που αφορα την Γβαθμια εκπαιδευση.Τοτε δεν ηταν καθολου ευκολο να τελειωσεις Λυκειο ,αφου η αναλογια εισερχομενων στην Α γυμν και αποφοιτησαντων ηταν 1 προς 7 και περισσοτερο- και οι αριστοι των μαθητων κατευθυνονταν σε καθηγητικες σχολες Χαρακτηριστικα η νομικη ειχε χαμηλοτερη βαση εισαγωγης απο τη φιλολογια αλλα και καποιες θετικες σχολες πχ τμηματα Πολυτεχνειου χαμηλοτερη βαση απο το Μαθηματικο ή το Φυσικό.Ακόμη διαβαζω οτι οι παλιοτεροι συμπεριφερονται ασχημα σε σχολεια σε νεοτερους .
Εγω θα πω το εξης που η πειρα μου δειχνει. Ελαχιστοι νεοι συναδελφοι πονουν το δημοσιο σχολειο , θεωρουν οτι δικαια βρισκονται εκει , δεν αντιλαμβανονται οτι περαν της διδασκαλιας κακως μας εχουν φορτωσει ανεκαθεν και αλλα καθηκοντα , τις συνεδριασεις συλλογου τις θεωρουν αγγαρεια .Η εκπαιδευση δεν ειναι θεμα πτυχιων ,είναι να το έχεις ,ακομη και η μαστορατζα μπορει και συνηθως ειναι καλυτερος δασκαλος για ενα μαθητη-μηχανικο αυτοκινητων απο έναν αποφοιτο οχηματων ΤΕΙ .Οι διαχωρισμοι      δεν θα μας βοηθησουν. Και κλεινοντας πραγματικα έχω νιωσει τοση απογοητευση απο την "κακια" και τον ελιιτισμό που εκπεμπουν ορισμενοι , που πραγματικά επιθυμω  τη διαθεσιμότητα ,να γλιτωσω από τη μιζερια και αυτα που ερχονται.Νομιζω οτι οσοι παραμεινετε στα σχολεια , με μισθους πεινας , θα μακαριζετε οσους τους εδιωξαν αφου καμμια συναδελφικη αλληλεγγυη δεν διαθετετε οι περισσοτεροι ............




Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6211 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:03:06 πμ »
Και ξαναλέω οπως ειχα πει και 3χρονια πριν: Η αξιοκρατικά απόλυση μας ικανοποιεί σαν λύση? και με δεδομένο οτι ο απολυμένους θα μπορει να ξανα διεκδικήσει τη θεση του επι ίσοις όρους με ολους τους υπόλοιπους ανέργους αν ξαναδώσει ΑΣΕΠ? και εφοσον υπαρχουν συνταξιοδοτησεις αναγκαστικα θα χρειαστεί προσωπικό. Ετσι το 1:5 η 1:10 των συνταξιοδοτησεων θα γινει 1:1 με τις απολυσεις. Αυτο θα ειναι το συστημα τα επομενα χρονια, αν βεβαια δε γινει και αυτο 1:5 η 1:10. Οποιος παντως μετα την απόλυση του εχει κουράγιο να ξαναδώσει ΑΣΕΠ ειναι πραγματικα ήρωας.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6212 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:05:24 πμ »

Εγω θα πω το εξης που η πειρα μου δειχνει. Ελαχιστοι νεοι συναδελφοι πονουν το δημοσιο σχολειο , θεωρουν οτι δικαια βρισκονται εκει , δεν αντιλαμβανονται οτι περαν της διδασκαλιας κακως μας εχουν φορτωσει ανεκαθεν και αλλα καθηκοντα , τις συνεδριασεις συλλογου τις θεωρουν αγγαρεια 
Πόσα σχολεία έχετε αλλάξει τα τελευταία χρόνια για να έχετε μια τέτοια ολοκληρωμένη και απόλυτη εικόνα για την αδιαφορία των νέων συναδέλφων; Γιατί εγώ μπορώ να σας πω άλλα από τα πολλά σχολεία που έχω περάσει.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6213 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:08:42 πμ »
α. Κανείς δεν θέλει να απολυθεί κανένας θέλω να πιστεύω.
β. Φυσικά δεν ήταν εύκολο τότε να τελειώσεις το Λύκειο, λογικό αφού οι συνθήκες ήταν πολύ διαφορετικές ιδιαίτερα στην επαρχία και ο καθηγητής είχε κύρος.
γ. Αμφισβητείς ότι οι παλιότεροι θεωρούν τσιφλίκι το σχολείο τους; Φτιάχνουν το πρόγραμμα όπως τους βολεύει να τελειώνουν νωρίς και όταν έχει λαϊκή να έρχονται πιο αργά για να πάνε να ψωνίσουν κιόλας. Κενό δεν ξέρουν τι θα πει οι περισσότεροι φυσικά.
δ. Όσο για την αλληλεγγύη που λες, ελάχιστους παλιούς είδα να νοιάζονται για το ΠΔ των υποχρεωτικών μεταθέσεων όταν έγινε για τους <12 έτη. Επαναπαύτηκαν. Όση αλληλεγγύη έδειξαν αυτοί τότε, άλλη τόση θα δείξω εγώ τώρα. Και νωρίς θυμήθηκε να ξεσηκωθεί η ΟΛΜΕ, τώρα που φαίνεται ότι πάν να θιχτούν οι παλαίουρες. Τι να πω; Για γέλια και για κλάματα είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6214 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:29:52 πμ »
Μετά απο προσεχτική μελέτη των οσων λεγονται κατεληξα στο συμπερασμα οτι καποιοι επιτυχοντες σε ΑΣΕΠ θεωρουν οτι καλως δεν θα απολυθουν , ενώ επισης πιστευουν οτι καλως θα απολυθουν , οσοι διοριστηκαν μεσω επετηριδας . Τι να πω, μακαριζω τον εαυτο μου που γερασα στην εκπαιδευση και διοριστηκα, γιατι ειχα σειρα το 1982 .Εσεις οι νεοτεροι πρεπει να μελετησετε το παλιο συστημα εισαγωγης , τουλαχιστον μεχρι το 1981 που αφορα την Γβαθμια εκπαιδευση.Τοτε δεν ηταν καθολου ευκολο να τελειωσεις Λυκειο ,αφου η αναλογια εισερχομενων στην Α γυμν και αποφοιτησαντων ηταν 1 προς 7 και περισσοτερο- και οι αριστοι των μαθητων κατευθυνονταν σε καθηγητικες σχολες Χαρακτηριστικα η νομικη ειχε χαμηλοτερη βαση εισαγωγης απο τη φιλολογια αλλα και καποιες θετικες σχολες πχ τμηματα Πολυτεχνειου χαμηλοτερη βαση απο το Μαθηματικο ή το Φυσικό.Ακόμη διαβαζω οτι οι παλιοτεροι συμπεριφερονται ασχημα σε σχολεια σε νεοτερους .
Εγω θα πω το εξης που η πειρα μου δειχνει. Ελαχιστοι νεοι συναδελφοι πονουν το δημοσιο σχολειο , θεωρουν οτι δικαια βρισκονται εκει , δεν αντιλαμβανονται οτι περαν της διδασκαλιας κακως μας εχουν φορτωσει ανεκαθεν και αλλα καθηκοντα , τις συνεδριασεις συλλογου τις θεωρουν αγγαρεια .Η εκπαιδευση δεν ειναι θεμα πτυχιων ,είναι να το έχεις ,ακομη και η μαστορατζα μπορει και συνηθως ειναι καλυτερος δασκαλος για ενα μαθητη-μηχανικο αυτοκινητων απο έναν αποφοιτο οχηματων ΤΕΙ .Οι διαχωρισμοι      δεν θα μας βοηθησουν. Και κλεινοντας πραγματικα έχω νιωσει τοση απογοητευση απο την "κακια" και τον ελιιτισμό που εκπεμπουν ορισμενοι , που πραγματικά επιθυμω  τη διαθεσιμότητα ,να γλιτωσω από τη μιζερια και αυτα που ερχονται.Νομιζω οτι οσοι παραμεινετε στα σχολεια , με μισθους πεινας , θα μακαριζετε οσους τους εδιωξαν αφου καμμια συναδελφικη αλληλεγγυη δεν διαθετετε οι περισσοτεροι ............

Αλήθεια, με αφορμή τις γενικεύσεις σου περί ελάχιστων νέων που πονάνε το δημόσιο σχολείο, να προσθέσω και εγώ μερικές;
Πόσοι παλαιότεροι συνάδελφοι πονάνε το δημόσιο σχολείο, όταν την "κάνουν" με το που τελειώνει το ωράριό τους, το οποίο βεβαίως - όλως τυχαίως - καλύπτει πολύ συχνά τις πρώτες ώρες;
Πόσοι παλαιότεροι συνάδελφοι πονάνε το δημόσιο σχολείο, όταν το "σκάνε" από εφημερίες λέγοντας στον νεότερο "έχω μια δουλίτσα στο γραφείο";
Πόσοι παλαιότεροι συνάδελφοι πονάνε το δημόσιο σχολείο, όταν στους περιπάτους την "κάνουν" για καφέ ή εξαφανίζονται γενικώς, αφήνοντας στους νεότερους να προσέξουν τα παιδιά;

Τελοσπάντων, γενικεύσεις, ανεπίτρεπτες για έναν νεότερο...έστω και αν στα επτά μου χρόνια στην εκπαίδευση, σε επτά και βάλε διαφορετικά σχολεία (και τύπους σχολείων), παντού τα ίδια έβλεπα.

Σχετικά με τα περί συναδελφικής αλληλεγγύης που περιμένετε από τους νεότερους. Να θυμίσω τους "καλούς" συναδέλφους, τους ήδη διορισμένους, που το '98 έβριζαν, κλωτσούσαν και έφτυναν έξω από τα εξεταστικά κέντρα όσους ήθελαν να δώσουν ΑΣΕΠ; Τέτοια ύψη αλληλεγγύης είχε κατακτήσει ο κλάδος τότε...

Δεν λέω, καλή η αλληλεγγύη. Και είναι το μόνο που ενδεχομένως θα μας σώσει. Αλλά μην ξεχνάμε και κάποια γεγονότα, όπως και κάποιες καταστάσεις που όλοι μας βλέπουμε στα σχολεία.

Και στην τελική μην ανησυχείτε. Κάτι μου λέει ότι γενικά θα την πληρώσουν πάλι οι νεότεροι. Να δούμε τότε την δική σας αλληλεγγύη.

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6215 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:36:28 πμ »
Και στην τελική μην ανησυχείτε. Κάτι μου λέει ότι γενικά θα την πληρώσουν πάλι οι νεότεροι. Να δούμε τότε την δική σας αλληλεγγύη.
Να είσαι σίγουρος γι' αυτό. Αφού έχουν φαγωθεί και πιέζουν προς πάσα κατεύθυνση. Όπως έγινε με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις που έγινε για τους <12 έτη κάπως έτσι θα γίνει και τώρα. Και θα αράξουν πάλι οι παλαίουρες και φυσικά κανείς τους δεν θα μιλάει για αλληλεγγύη, αφού πάλι θα βολευτούν όπως με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις. Αλληλεγγύη σου λέει μετά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.