*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1378709 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1596 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:50:51 μμ »
Εννοώ για την περίπτωση των πληροφορικών που αναφέρουν οι συνάδελφοι πιο πάνω.

Μήπως "υποχρεώσει" τους περίπου 1000 - 1500 να κάνουν μετάταξη στη β΄ειδικότητα;
Έτσι πετυχαίνει και κινητικότητα άλλων 1550 καθηγητών και ταυτόχρονα καλύπτει τις μελλοντικές συνταξιοδοτήσεις. Άσε που πετυχαίνει να "ηρεμήσει" τους "αυθεντικούς" πληροφορικούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:38:26 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1597 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:53:36 μμ »
Λοιπόν παίδες μετάταξη καθηγητή σε άλλο Υπουργειο ξεχάστε το.
Θα τον δείρουν...Σοβαρά τώρα έχει να συναγωνιστεί άλλους ΠΕ με περισσότερα χρόνια προυπηρεσία και πιθανόν μεταπτυχιακά και Διδακτορικά πάνω στο αντικείμενο. Δεν ε΄μπαινες τόσο έυκολα ΠΕ στο Δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ...Βέβαια δεν είναι απίθανο αλλά να είστε σίγουροι ότι το κάθε Υπουργείο μπορεί να βάλει προαπαιτούμενα για να καλυφθούν οι θέσεις...

από κει και πέρα μπορούν να αυξηθούν οι ώρες των μαθημάτων ειδικότητας στα Δημοτικά (τώρα δημιουργική απασχόληση θα το πούν κάπως αλλιώς δεν ξέρω...). Οπότε τελικά τα νούμερα που παρέθεσα μπορεί να είναι και για τα πανηγύρια.
Οι άλλες ειδικότητες που περισσεύουν είπαμε το νέο Λύκειο και ΕΠΑΛ το είδατε;
Γι αυτό λέω για βαπτίσια...
Σε λίγο θα κλείσω να κοιτάξω προσφορές για λαμπάδες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 10:57:44 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1598 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:56:29 μμ »
Με όλο το σεβασμό για εκείνους που κάνουν σενάρια για τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορεί να κινηθεί και να αποφασίσει το Υπουργείο έχω να πω ότι η αντίληψη και η γνώση των Υπουργών, Υφυπουργών, Γραμματέων και άλλων υπηρεσιακών παραγόντων για τα θέματα προσωπικού ( τρόπος διορισμού, βασικά - τυπικά προσόντα, τρόπου υπηρεσιακών μεταβολών ) είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Δυστυχώς το παιχνίδι παίζεται και θα παιχτεί αλλού.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1599 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:57:59 μμ »
Λοιπόν παίδες μετάταξη καθηγητή σε άλλο Υπουργειο ξεχάστε το.
Θα τον δείρουν...

Τι εννοείς θα τον δείρουν; Ποιον; ποιοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:38:26 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1600 στις: Ιούλιος 04, 2013, 10:59:28 μμ »
Τι παίζει με τις ειδικότητες στο Νέο Λύκειο και στο ΕΠΑΛ; Δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου, ούτε το... αυτί μου.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1601 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:01:37 μμ »
Με όλο το σεβασμό για εκείνους που κάνουν σενάρια για τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορεί να κινηθεί και να αποφασίσει το Υπουργείο έχω να πω ότι η αντίληψη και η γνώση των Υπουργών, Υφυπουργών, Γραμματέων και άλλων υπηρεσιακών παραγόντων για τα θέματα προσωπικού ( τρόπος διορισμού, βασικά - τυπικά προσόντα, τρόπου υπηρεσιακών μεταβολών ) είναι σχεδόν ανύπαρκτες. Δυστυχώς το παιχνίδι παίζεται και θα παιχτεί αλλού.
Συμφωνω.Την ερχομενη εβδομαδα εχουν βαλει dead line στο μεταξυ ολες σχεδον οι δδε μετα απο συνεδριασεις των πυσδε την τοποθετηση οσων ειναι σε διαθεση,κλπ.ΠΟΥ θα τους τοποθετησουν αυτους οεο οταν εχουν τοσους περισσους;

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1602 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:06:09 μμ »
Παραθέτω το άρθρο ως επεξήγηση αυτού που έγραψα λίγο πριν για δημιουργική απασχόληση.

"Στο πλαίσιο άμεσης εφαρμογής κινητικότητας 12.500 υπαλλήλων, ο υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης Κυρ. Μητσοτάκης και η υφυπουργός Εύη Χριστοφιλοπούλου έθεσαν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων με την τρόικα τη μετακίνηση 5.000 εκπαιδευτικών από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Το πρόγραμμα, σύμφωνα με το «Εθνος», αφορά συνολικά 8.500 καθηγητές που αναμένεται να κριθούν πλεονάζοντες, εκ των οποίων οι 5.000 θα μετακινηθούν από την Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί ανήκουν στις ειδικότητες εκμάθησης ξένων γλωσσών, καλλιτεχνικών, πληροφορικής, ακόμη και γυμναστές και θα αναλάβουν μαθήματα δημιουργικής απασχόλησης (θεατρικό παιχνίδι, εκμάθηση αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών κ.ά.) για παιδιά που φοιτούν στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού (μέχρι και την τρίτη Δημοτικού) προκειμένου να τελειώνουν το πρόγραμμά τους στις 2 το μεσημέρι και όχι στις 12:30, όπως ισχύει στο σχολικό πρόγραμμα.

Υστερα από συνεργασία του υπουργείου Παιδείας και του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης εκτιμήθηκε ότι ο αρχικός προγραμματισμός για την εφαρμογή του προγράμματος δημιουργικής απασχόλησης στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού που αφορούσε την μετακίνηση 900 εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, θα μπορούσε να επεκταθεί σε όλα τα δημοτικά σχολεία της χώρας με στόχο να θεσμοθετηθούν ώρες συμπληρωματικής εκπαίδευσης των παιδιών και παράλληλα να επιμηκυνθεί ο χρόνος διδασκαλίας με ώρες θεατρικού παιχνιδιού και δημιουργικής απασχόλησης που δεν θα επιβαρύνουν τους μαθητές με επιπλέον μαθήματα και διάβασμα.

Όσο γι' αυτούς που είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ -μεταξύ αυτών και η... αφεντομουτσουνάρα μου για 4ο χρόνο φέτος- ε ρε μανούλες που θα κλάψουνε.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1603 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:10:15 μμ »
@crimson

Υπουργός και από κάτω από αυτόν βάζουν υπογραφές. Ολοι αυτοί έχουν συμβούλους. Που έχουν τα στοιχεία μπροστά τους.

@perastikos_kav
Θα τον δείρουν...τρόπος του λέγειν...απλά παλιότερα που κοίταγα ΑΣΕΠ για Δημόσιο εκτός εκπαιδευτικών οι προκηρύξεις (όχι όλες βέβαια) ήταν φωτογραφικές. Π.χ. μπορεί το Υπουργείο Παιδείας να ζητήσει ΠΕ Διοικητικούς αλλά να σου πει να έχουν και 1 με 2 χρόνια προυπηρεσία σε Υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και άλλοι. Ή πιο απλά να βγάλουν σε διαθεσιμότητα ΔΕ Ηλεκτρολόγους π.χ. και να βγάλουν θέσεις μόνο για ΔΕ Ηλεκτρολογους...

@nikitas

Το Νέο Λύκειο και ΕΠΑΛ θα είναι πάνω από όλα ο μαθητης...χαχαχαχα...
Το δημοσιευμα που παραθέτεις είναι από δημοσιογράφο-μυρωδιά...ή αλλιώς έχω πάρει μυρωδιά από εκπαίδευση αλλά δεν ξέρω τι μου γίνεται...με λίγα λόγια και καλά να του τα είπαν δεν το κατέει ο άνθρωπος...


ΥΓ. Λοιπόν δεν το κλείνουμε κάπου εδώ για σήμερα γιατί εγώ προσωπικά και καουράστηκα και κούρασα;;; Εχω να κοιτάξω και για λαμπάδες είπαμε...α ρε Κατερίνα είσαι πάντα μπροστά από την εποχή σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 11:17:32 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1604 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:11:17 μμ »
Eπι του πρακτεου ομως...δεν καταλαβαινω.Τι θα πουν τα ΠΥΣΔΕ;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1605 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:14:25 μμ »
@GR

Να πουν για ποιο πράγμα; Και πριν υπήρχε κόσμος σε διάθεση και μετά θα υπάρχει και στην Δβθμια και στην Αβθμια. Απλά δεν θα υπάρχουν πολλοί αναπληρωτές και πολλές αποσπάσεις...άρα...Είπαμε οι οργανικές είναι στα ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ...Κόβω από εδώ ράβω από εκεί. Απλά η τρόικα δεν τρώει και κουτόχορτο γιατί είμασταν ικανοί να κάνουμε 25.000 άμεσες μετατάξεις στην εκπαίδευση και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Να απολύαμε και άλλους 15.000 στις ΔΕΚο και μετά από 1 χρόνο να τους βάζαμε σε ΔΕΚΟ με άλλο όνομα...γι αυτό οι άνθρωποι (τρόικα) στέλνουν κόσμο στα Υπουργεία...

@nikitas

Του είπαν για 1280 ΕΑΕΠ και απλά αν οι μικρές τάξεις στα υπόλοιπα Δημοτικά σχολάνε πριν τις 2 να πάνε σε όλα τα Δημοτικά το ωράριο ως τις 2...ε ωραία αυτό το ξέραμε μπορεί να καλυφθούν και ώρες στα ολοήμερα ώς τις 16 ή τις 16¨15 αν θυμάμαι καλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 11:23:00 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1606 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:26:20 μμ »
Οι 2.500 χιλιάδες εκπαιδευτικοί που ισχυρίζεται το MEGA ότι θα μπουν σε διαθεσιμότητα, εκτός από τις 5.000 που θα μεταταγούν, ξέρουμε ποιοι μπορεί να είναι; Είναι οι διοικητικοί για τους οποίους ακούγαμε κάνα-δυο μέρες πριν;
Οι 2.500 χιλιάδες εκπαιδευτικοί προορίζονται για τις κενές διοικητικές θέσεις του Υπουργείου Παιδείας.
Πιθανώς να γίνει προκήρυξη για όσους θέλουν να μεταταγούν σε διοικητικές θέσεις.
Ίσως να γίνει και αυτόματη μετάταξη των αποσπασμένων σε διοικητικές θέσεις,  στις θέσεις που κατέχουν (με καμια βδομάδα διαθεσιμότητας ενδιάμεσα).

Οι υπόλοιποι (όχι οι 5000) παύουν να είναι εκπαιδευτικοί. Αρα μπορούν να μεταταγούν ως διοικητικοί σε θέσεις διοικητικών σε όλο το Δημόσιο ως ΠΕ Διοικητικό. Αν θα υπάρχει διαθεσιμότητα ή όχι στο ενδιάμεσο δεν γνωρίζω. Πάντως από τα γραφόμενα των εφημερίδων δεν καλύπτονται από τους 5000. Αυτόματη μετάταξη αποσπασμένων απλά ξεχάστε το.
Σημείωσε αυτό που λέω.
Δεν είναι τυχαία τα σενάρια για τη διαθεσιμότητα όσων είναι αποσπασμένοι σε διοικητικές θέσεις.
Θα μεταταχθούν στις θέσεις αυτές.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1607 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:30:44 μμ »
@argy1010

ξέρω ποιους έχεις υπόψη σου αλλά δεν γνωρίζω αν αφορά 2500 κόσμο. Νομίζω είναι λιγότεροι από 1000. Δεν επιμένω όμως.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1608 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:34:36 μμ »
Αν αναφέρεστε σε εκπαιδευτικούς που είναι αποσπασμένοι στο υπουργείο παιδείας, νομίζω ότι είναι γύρω στους 700. Τι γίνεται όμως με τους εκπαιδευτικούς που είναι αποσπασμένοι τελείως εκτός εκπαίδευσης; Κάπου έχω διαβάσει ότι μιλάμε για χιλιάδες κόσμο. Και τι γίνεται με τους υπαλλήλους του υπουργείου παιδείας που δεν είναι καν εκπαιδευτικοί; Αν τώρα έχω καταλάβει τελείως άλλο απ' αυτό που εννοείτε, scusate mi.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1609 στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:36:56 μμ »
Νομίζω ο argy1010 αναφέρεται σε αυτούς που τους κάλυπταν οι προυποθέσεις  της μετάταξης που ήδη τρέχει.
Από κει και πέρα αν υπολογίσουμε πόσοι είναι αποσπασμένοι (εκπαιδευτικοί) σε φορείς του Υπ. Παιδείας μπορεί να είναι και πάνω από 2500. το θέμα είναι πόσοι από αυτούς θέλουν να γίνουν Διοικητικοί γαι πάντα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.