*

Αποστολέας Θέμα: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής  (Αναγνώστηκε 37932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο θα απαλλάξει και φέτος τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς από τη μετακίνηση προκειμένου να παρουσιαστούν στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής τους στις 28/6 που είναι και η τελευταία μέρα του διδακτικού έτους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Πέρυσι πού παρουσιαστήκατε οι αποσπασμένοι και πότε το μάθατε; Θέλω να πω το ανακοινώνουν εγκαίρως ή τελευταία στιγμή; Εγώ έχω και 600 χιλιόμετρα να κάνω...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Ξέρει κανείς αν το Υπουργείο θα απαλλάξει και φέτος τους αποσπασμένους εκπαιδευτικούς από τη μετακίνηση προκειμένου να παρουσιαστούν στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής τους στις 28/6 που είναι και η τελευταία μέρα του διδακτικού έτους;

Μα δε μας απήλλαξε ποτέ! Πέρυσι είχε βγει μονάχα ένα χαρτί που έλεγε να διευκολυνθούν οι εκπαιδευτικοί, δεν έλεγε να μην παρουσιαστούμε. Η διευθύντριά μου στα Δωδεκάνησα διευκόλυνση θεώρησε το να παρουσιαστώ από 28/06 έως και 02/07 και πολλοί άλλοι διευθυντές το ίδιο.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Πέρυσι πού παρουσιαστήκατε οι αποσπασμένοι και πότε το μάθατε; Θέλω να πω το ανακοινώνουν εγκαίρως ή τελευταία στιγμή; Εγώ έχω και 600 χιλιόμετρα να κάνω...

 Πέρυσι βγήκαν Μάιο οι μεταθέσεις και από τότε ξέραμε ήδη ότι δεν πήραμε μετάθεση και έπρεπε να κλείσουμε αεροπορικά εισητήριΑ για την οργανική μας. 610+ ευρώ μου κόστισε η υπογραφή ανάληψης.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πέρυσι πού παρουσιαστήκατε οι αποσπασμένοι και πότε το μάθατε; Θέλω να πω το ανακοινώνουν εγκαίρως ή τελευταία στιγμή; Εγώ έχω και 600 χιλιόμετρα να κάνω...

 Πέρυσι βγήκαν Μάιο οι μεταθέσεις και από τότε ξέραμε ήδη ότι δεν πήραμε μετάθεση και έπρεπε να κλείσουμε αεροπορικά εισητήριΑ για την οργανική μας. 610+ ευρώ μου κόστισε η υπογραφή ανάληψης.

Μια ακόμη επιβεβαίωση της χαρυκλύνειου διαπιστώσεως οτι ειμεθα η μοναδική αφρικανική χώρα με  λευκούς κατοίκους (οκ..κάποιοι γηγενείς είμεθα ολίγον πιο σκούροι από το σύνηθες αλλά νταξ)
Το κωμικοτραγικότερο όλων που αγγίζει επίπεδα τρας εκμπομπών της τιβι είναι να ληγει η αποσπαση σου 31/8 να κάνεις την πρέπουσα θερινή εφημερία οπου δει να ανακαλύπτεις πως σε βάλαν εν αγνοια σου εφημερία (οκ με άλλον μαζί) στο σχολείο της οργανικής να τους (ξανα)εξηγείς πως αυτό είναι παράτυπο και αυτοί το βιολί τους >.μετά κοροιδευουμε τον κατέλη και νομίζουμε ότι κάτι κάνουμε..αντεεεε!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2013, 10:28:58 μμ από Demo »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Για να καταλάβω, αν κάποιος έχει οργανική στην Κρήτη και έχει πάρει απόσπαση για Θεσσαλονίκη όπου είναι και ο τόπος μόνιμης διαμονής, θα πρέπει στις 28/6 να πάρει το αεροπλάνο για Κρήτη,να υπογράψει και να επιστρέψει;

Με φαξ δε γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για να καταλάβω, αν κάποιος έχει οργανική στην Κρήτη και έχει πάρει απόσπαση για Θεσσαλονίκη όπου είναι και ο τόπος μόνιμης διαμονής, θα πρέπει στις 28/6 να πάρει το αεροπλάνο για Κρήτη,να υπογράψει και να επιστρέψει;

Με φαξ δε γίνεται;
Όχι δε γίνεται και όπου έχει γίνει είναι παράτυπο. Κάθε χρόνο ταλαιπωρείται πολύς κόσμος γι' αυτό το λόγο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.

Αρκετοί έχουν (εξ ανάγκης ίσως) προτιμήσει αυτή τη λύση, όμως, ΜΗΧΜΗΧ, οκ, έστω και το κάνει κάποιος μία φορά. Πόσο συχνά μπορεί να το κάνει; κάθε χρόνο; θα καταντήσει γραφικός. Και φαντάζομαι δε θα μπορεί να το κάνει με απλή υπεύθυνη δήλωση αφού η επόμενη μέρα θεωρείται και είναι αργία.
 Οι λύσεις ανάγκης ποτέ δε βοηθάνε συνολικά. Το θέμα εδώ είναι να βγουν οργανωμένα κείμενα, να γίνει επερώτηση στη βουλή, να προβληθεί το θέμα από τα ΜΜΕ μπας και ληφθεί κάποια μέριμνα, ξεκάθαρα όμως, όχι με χρησμούς τύπου Πυθίας "διευκόλυνση αποσπασμένων".
 Ξέρω περίπτωση συναδέλφου - το έχω γράψει και σε άλλο νήμα- που υπηρετούσε με απόσπαση 3 νομούς (οδικώς) μακριά από την οργανική του και όταν πήρε πέρυσι τηλέφωνο να συνεννοηθεί ο διευθυντής του είπε: "εντάξει κύριε τάδε, μπορείτε να έρθετε στις 10". Ε, τέτοιες διευκολύνσεις ας τις κρατήσουν για τον εαυτό τους γιατί μετά το παίζουν ότι σου έκαναν και χάρη.
 Τι να καταλάβουν βέβαια άνθρωποι που διορίστηκαν απλώς επειδή ήρθε η σειρά τους (αξιοκρατικά βέβαια, αλλά χωρίς κόπο) στον τόπο συμφερόντων τους. Πότε ξοδεύτηκαν, πότε κατάλαβαν τι θα πει να πληρώνεις ενοίκια, λογαριασμούς, βενζίνες περιμένοντας μέχρι τις 31 Αυγούστου πίσω από μια οθόνη για να δεις που θα δουλεύεις από την επόμενη μέρα και να πετάς στα σύννεφα αν τυχόν πιάσεις κανέναν όμορο νομό από τον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2013, 01:21:34 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Γιατί γραφικός;


Ο βουλευτής που πληρώνεται για μετακινήσεις,κινητά,γραφεία κτλ αποκαλείται γραφικός;Τους έχεις ακούσει πως κλαψουρίζουν όταν τους ρωτάνε γι'αυτό;

Στο δημοτικό που δούλευε φέτος η γυναίκα μου, ο διευθυντής ζήτησε να έχουν δικό τους  χαρτί για τις φωτοτυπίες τους!Και το δέχτηκαν όλοι!!!

Ε όχι! Καλύτερα γραφικός παρά μακάκας και χαζοφιλότιμος.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2013, 12:31:43 πμ »
 Νομίζω οτι βασικό πρόβλημα για τους διευθυντές είναι η παρουσία όλων των εκπ/κών στο "σύλλογο" που γίνεται εκείνη τη μέρα, όπως και η υπογραφή στο "πρακτικό"! Θα περάσουν πολλές δεκαετίες μέχρι να απαλλαγούμε από γραφειοκρατικές διαδικασίες τύπου "πρακτικών" και "πρωτοκόλλων" κλπ!  >:( >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2013, 12:38:06 πμ »

  Τι να καταλάβουν βέβαια άνθρωποι που διορίστηκαν απλώς επειδή ήρθε η σειρά τους (αξιοκρατικά βέβαια, αλλά χωρίς κόπο) στον τόπο συμφερόντων τους. Πότε ξοδεύτηκαν, πότε κατάλαβαν τι θα πει να πληρώνεις ενοίκια, λογαριασμούς, βενζίνες περιμένοντας μέχρι τις 31 Αυγούστου πίσω από μια οθόνη για να δεις που θα δουλεύεις από την επόμενη μέρα και να πετάς στα σύννεφα αν τυχόν πιάσεις κανέναν όμορο νομό από τον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.  >:(

Εαν αυτό συμβαινει μόνο στο δικο μας κλάδο και βεβαίως ειναι πολλα που τα ζουν μόνο οι εκπαιδευτικοι και οχι άλλοι ΔΥ πολυ κακως δεν υπάρχει ενα κανάλι στο γιουτουμπ να τα καταγγελλει ολα αυτα. Εκτός και αν κάπου φοβομαστε τις συγκρισεις..τι το ψαχνω όμως..μας έφαγε η αρνητικη διαφήμιση..και η εικονα που παγιωθηκε στη συνειδηση του κοσμου ειναι αρνητικη.  Εγω θα την αλλάξω; Που οταν τον καιρο των παχιων αγελαδων στηλιτευα το ρεμπελιο και την αργομισθια μου λεγαν σουτ μη μιλας;;;

Αποσυνδεδεμένος MARIA-APOSTOLIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2013, 02:32:13 πμ »
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.

Αρκετοί έχουν (εξ ανάγκης ίσως) προτιμήσει αυτή τη λύση, όμως, ΜΗΧΜΗΧ, οκ, έστω και το κάνει κάποιος μία φορά. Πόσο συχνά μπορεί να το κάνει; κάθε χρόνο; θα καταντήσει γραφικός. Και φαντάζομαι δε θα μπορεί να το κάνει με απλή υπεύθυνη δήλωση αφού η επόμενη μέρα θεωρείται και είναι αργία.
 Οι λύσεις ανάγκης ποτέ δε βοηθάνε συνολικά. Το θέμα εδώ είναι να βγουν οργανωμένα κείμενα, να γίνει επερώτηση στη βουλή, να προβληθεί το θέμα από τα ΜΜΕ μπας και ληφθεί κάποια μέριμνα ξεκάθαρα όμως όχι με χρησμούς τύπου Πυθίας "διευκόλυνση αποσπασμένων".
 Ξέρω περίπτωση συναδέλφου - το έχω γράψει και σε άλλο νήμα- που υπηρετούσε με απόσπαση 3 νομούς (οδικώς) μακριά από την οργανική του και όταν πήρε πέρυσι τηλέφωνο να συνεννοηθεί ο διευθυντής του είπε: "εντάξει κύριε τάδε, μπορείτε να έρθετε στις 10". Ε, τέτοιες διευκολύνσεις ας τις κρατήσουν για τον εαυτό τους γιατί μετά το παίζουν ότι σου έκαναν και χάρη. Τι να καταλάβουν βέβαια άνθρωποι που διορίστηκαν απλώς επειδή ήρθε η σειρά τους (αξιοκρατικά βέβαια, αλλά χωρίς κόπο) στον τόπο συμφερόντων τους. Πότε ξοδεύτηκαν, πότε κατάλαβαν τι θα πει να πληρώνεις ενοίκια, λογαριασμούς, βενζίνες περιμένοντας μέχρι τις 31 Αυγούστου πίσω από μια οθόνη για να δεις που θα δουλεύεις από την επόμενη μέρα και να πετάς στα σύννεφα αν τυχόν πιάσεις κανέναν όμορο νομό από τον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.  >:(

έτσι είναι παιδιά δυστυχώς...αφήστε και το άλλο...για το μήνα Σεπτέμβρη  (σε νησί) αναγκάστηκα να πληρώσω περίπου 1200ευρώ για δωμάτιο, το οποίο ίδιο δωμάτιο νοίκιαζα ολόκληρο το υπόλοιπο σχολικό έτος με 140ευρώ το μήνα   (το  2004-2006) -
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2013, 02:40:31 πμ από MARIA-APOSTOLIA »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2013, 08:19:36 πμ »
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.
Σε εμας αν πάρεις αναρρωτική, πρέπει να αναλάβεις υπηρεσία την αμέσως επόμενη μερα που είναι ανοιχτο το σχολείο σου, δηλαδή στην 1η εφημερία, ή αλλιώς τη Δευτέρα στα γραφεία της διευθυνσης. Το ιδιο θα συμβεί και με συναδελφο που θα πάρει άδεια επειδή γεννάει η γυναίκα του εκεινη την εβδομαδα, θα έρθει την 1η εβδομάδα του Ιουλίου στο νησί να αναλάβει υπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.