*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1773247 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 13, 2013, 11:13:43 μμ »
Ευχαριστώ tzhna! Με παραλείψεις, κακές και "ευκόλως" εννοούμενες διατυπώσεις οι εγκύκλιοι, νομίζω. Πλέον φανταζόμαστε τι θέλει να πει ο ποιητής...

Δανειζόμενη από ένα πρόσφατο εκπ/κό άρθρο ... "εγωπάθεια, αντιπάθεια, απάθεια, ηττοπάθεια εγκεφαλοπάθεια". Δεν ξέρω πού είναι ο καθένας από εμάς, πάντως ο συντάκτης νομίζω κυκλώνει το τελευταίο...
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:29 »

Αποσυνδεδεμένος Maria12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:45:50 πμ »
Όταν ο ασφαλιστικός φορέας, πχ. ο ΟΑΕΕ, δεν χορηγεί βεβαίωση για την απόδειξη της συνυπηρέτησης, λόγω οφειλής εισφορών, ποιο έγγραφο θα μπορούσα να καταθέσω για να υπολογιστούν τα μόρια για τη συνυπηρέτηση? Βρήκα στην τελευταία αίτηση μεταθέσεων,ότι σε αυτήν την περίπτωση  γίνεται δεκτή η τελευταία περιοδική δήλωση του ΦΠΑ. Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 14, 2013, 11:51:27 πμ »
μόλις ακουσα στο ραδιο πως απο Δευτερα θα χουν απεργια στους Δημους.. Με τα πιστοποιητικα οικογενειακης καταστασης και εντοπιοτητας τι θα κανουμε?? Γνωριζει κανεις??? 1 βδομαδα προθεσμια για την υποβολή ειναι ξεφτιλα, καθε περσι και καλυτερα...

Ήδη συζητήθηκε παραπάνω το θέμα πολλές φορές! Μπορείς στις παρατηρήσεις της αίτησης να ζητήσεις αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικών ή να γράψεις πως τα έχεις ήδη καταθέσει στην αίτηση μεταθέσεων και έχουν εξάμηνη ισχύ ή να τηλ στο 1500 να τα παραγγείλεις αύριο και μέχρι την Παρασκευή πρωί θα το έχεις. Θα σε πάρουν τηλ.Μια μέρα χρειάζονται (την Πέμπτη). Μην πανικοβάλλεστε!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 14, 2013, 12:12:14 μμ »
Μα δεν ειναι μονο οι δημοι που δεν θα λειτουργουν απο Δευτερα. Οι περισσοτερες δευτεροβαθμιες αν δεν τελουν ηδη υπο καταληψη θα καταληφθουν τη Δευτερα τωρα που σταλθηκαν κ οι λιστες με τα ονοματα οσων μπηκαν σε "διαθεσιμοτητα".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:29 »

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 14, 2013, 12:26:37 μμ »
Όταν ο ασφαλιστικός φορέας, πχ. ο ΟΑΕΕ, δεν χορηγεί βεβαίωση για την απόδειξη της συνυπηρέτησης, λόγω οφειλής εισφορών, ποιο έγγραφο θα μπορούσα να καταθέσω για να υπολογιστούν τα μόρια για τη συνυπηρέτηση? Βρήκα στην τελευταία αίτηση μεταθέσεων,ότι σε αυτήν την περίπτωση  γίνεται δεκτή η τελευταία περιοδική δήλωση του ΦΠΑ. Γνωρίζετε αν ισχύει αυτό?

Σε ίδια ακριβώς περίπτωση, ο άντρας μου έκανε ρύθμιση- δόσεις των οφειλών, πλήρωσε αυθημερόν την πρώτη δόση και  αυθημερόν μου έδωσαν τη βεβαίωση. Δε ξέρω αν σε όλους τους ΟΑΕΕ γίνονται τόσο γρήγορα οι διαδικασίες.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 14, 2013, 01:20:43 μμ »
θαθελα να ρωτησω αν σε αφηνουν να επιλεξεις ονομαστικα τον φορεα που θες και όχι γενικα ΙΕΚ, ΠΕΚ, βιβλιοθηκες;
αν ναι ,σε ποσες βιβλιοθηκες ή ΠΕΚ θα μπορεις να δηλωσεις;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 14, 2013, 02:07:06 μμ »
 Να ρωτήσω κάτι, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;; :-\Θέλω να κάνω αίτηση απόσπασης σε άλλο σχολείο του νησιού μου.Με αφορά η συγκεκριμένη εγκύκλιος ή περιμένω κάποια άλλη (αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ);Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 14, 2013, 02:14:56 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;; :-\Θέλω να κάνω αίτηση απόσπασης σε άλλο σχολείο του νησιού μου.Με αφορά η συγκεκριμένη εγκύκλιος ή περιμένω κάποια άλλη (αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ);Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 14, 2013, 03:07:15 μμ »
Αν μπορει καποιος να απαντησει σε 2 ερωτησεις: α. Συμφωνα με την εγκυκλιο γινεται αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ στον ιδιο νομο, η αφορα μονο αλλες περιοχες; β. Αν ενας νομος εχει πλεον μια περιοχη η συνυπηρετηση δεν αφορα δημους οπως παλιοτερα αλλα ολο το νομο;

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 14, 2013, 03:10:42 μμ »
Μα δεν ειναι μονο οι δημοι που δεν θα λειτουργουν απο Δευτερα. Οι περισσοτερες δευτεροβαθμιες αν δεν τελουν ηδη υπο καταληψη θα καταληφθουν τη Δευτερα τωρα που σταλθηκαν κ οι λιστες με τα ονοματα οσων μπηκαν σε "διαθεσιμοτητα".
Καταληψη στη βουλη θα επρεπε να γινει οπου θα ψηφιστει και ο νομος.Στην ουσια θα τιμωρηθουμε ολοι εμεις που θελουμε να κανουμε αιτηση αποσπασης.Και δεν το λεω αυτο επειδη δεν εχω τεθει σε διαθεσιμοτητα,το ιδιο μπορω να παθω κι εγω στο αμεσο μελλον, το οποιο πλεον ειναι ακρως αβεβαιο.Ας μη με παρεξηγησει κανεις,δεν μιλαω εκ του ασφαλους.Ουτε πιστευω οτι θα δωσει το Υπουργειο καποια παραταση για τις αιτησεις μας, μονο και μονο επειδη θα γινουν καταληψεις στις Διευθυνσεις!!!Θα τριβουν τα χερια τους απο την χαρα τους με το διχασμο που θα εχουν σπειρει μεταξυ μας!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 14, 2013, 04:03:27 μμ »
Στην εγκύκλιο για φορείς γράφει ότι οι υποψήφιοι έχουν δύο επιλογές, ενώ στην αίτηση, αλλά και στην εγκύκλιο για ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ αναφέρει μόνο μία επιλογή για φορέα. Είναι προφανές ότι άφησαν την περσινή διατύπωση, χωρίς να κάνουν την αλλαγή.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 14, 2013, 04:09:37 μμ »
Αν μπορει καποιος να απαντησει σε 2 ερωτησεις: α. Συμφωνα με την εγκυκλιο γινεται αποσπαση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ στον ιδιο νομο, η αφορα μονο αλλες περιοχες; β. Αν ενας νομος εχει πλεον μια περιοχη η συνυπηρετηση δεν αφορα δημους οπως παλιοτερα αλλα ολο το νομο;
και εγω τρεχω κ ειμαι σε ολες τις πορειες αλλα τι να κανω? να μην κανω κ τα χαρτια μου για αποσπαση? Ασε θα ψαχνουμε βθμια ανοιχτη για να παμε...

Στην εγκύκλιο για φορείς γράφει ότι οι υποψήφιοι έχουν δύο επιλογές, ενώ στην αίτηση, αλλά και στην εγκύκλιο για ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ αναφέρει μόνο μία επιλογή για φορέα. Είναι προφανές ότι άφησαν την περσινή διατύπωση, χωρίς να κάνουν την αλλαγή.  ;)
νομιζω οτι μπορεις να επιλεξεις 2 κ μαλιστα στην αιτηση επισημαινει οχι παραπανω απο 2! στους φορεις μονο βιογραφικο κ τυχον χαρτια παμε? δεν χρειαζεται οικογενειακης καταστασης κτλ κ εδω???

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 14, 2013, 04:35:52 μμ »
Πραγματι απο Δευτερα οι Β/Βαθμιες θα καταληφθουν. Δεν λεω οχι, απλως αγχωνομαι γιατι δεν ξερουμε τι θα γινει με τις αποσπασεις. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 14, 2013, 05:09:06 μμ »
Να ρωτήσω κάτι, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;; :-\Θέλω να κάνω αίτηση απόσπασης σε άλλο σχολείο του νησιού μου.Με αφορά η συγκεκριμένη εγκύκλιος ή περιμένω κάποια άλλη (αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ);Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
Ευχαριστώ πολύ, Cryssa.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.