*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1773312 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4508 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:03:03 πμ »
Οι εξελίξεις με τον β' κύκλο μετατάξεων, θα έρθουν άμεσα, μέσα στην εβδομάδα...Όταν αυτός ολοκληρωθεί, θα ανακοινωθούν αποσπάσεις και για τις ειδικότητες που εξαιρέθηκαν την Παρασκευή. Εν τω μεταξύ βέβαια, κανείς δεν εμποδίζει το υπουργείο να ανακοινώσει β' κύκλο αποσπάσεων, που να αφορά στις μη εμπλεκόμενες στη διαδικασία των μετατάξεων ειδικότητες...
μιλησα με καλομοιρη.μου ειπε αυτα ακριβως,πως δευτερα τριτη θα βγει εγκυκλιος για β κυκλο μεταταξεων,θα ανακοινωθουν τα ονοματα τελος της εβδομαδας και μετα θα γινουν οι αποσπασεις στις ειδικοτητες και σε οσα κενα εχουν μεινει.τον ρωτησα αν θα κανουν μεταταξεις απτους ηδη αιτουντες και δεν ηξερε λεπτομερειες.τον ρωτησα για το χρονικο της υποθεσης ποσο θα τραβηξει και μου ειπε πως βιαζονται το υπουργειο και θα τελειωσουν ολα στο τελος αυτης της εβδομαδας,αρχη της επομενης.θελουν να δουν τι κενα θα μεινουν,τι θα καλυφθει με τις μεταταξεις και γιαυτο δεν εγιναν ακομα οι αποσπασεις μας

Μήπως έχουμε εικόνα ποιες ειδικότητες θα αφορά αυτός ο νέος γύρος μετατάξεων ; εννοώ θα είναι όπως η προηγούμενη ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:23 »

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4509 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:03:31 πμ »
Μιας και κανείς από το υπουργείο δεν νοιάζεται να ενημερώσει το τι μέλει γενέσθαι για τις αποσπάσεις, μήπως η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ πρέπει να κηρύξουν 5νθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες αρχής γενομένης από αύριο μέχρι να βγούνε οι αποσπάσεις;

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορέσουν να απεργήσουν και να μην υποστούν όλη αυτή την ψυχική ταλαιπωρία ζητώντας άδειες από διευθυντές και προϊσταμένους.

Λίγη κοινή λογική βρε παιδιά.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος aimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4510 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:07:04 πμ »
Αυτό πού το στηρίζεις; Είναι κάτι καινούργιο ή ίσχυε και παλαιότερα;
Το στηρίζω στην περσινή μου εμπειρία που κάθε φορά που τελείωνε μια φάση αποσπάσεων έπρεπε να κάνω ξανά αίτηση επανεξέτασης για να συμπεριληφθώ στην επόμενη. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν μιλώ για τις αποσπάσεις σε φορείς αλλά για τις αποσπάσεις σε σχολεία δηλαδή από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ.
Αν ανατρέξει κανείς στην ενότητα ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ 2012 θα δεις ότι και εκεί γινόταν η ίδια κουβέντα περί αιτήσεων επανεξέτασης κτλ


Ομως μέχρι τότε βγάζαν ειδικότητες και τα ονόματα μας δεν ηταν στους πίνακες, οπότε υπήρχε λογική στην επανεξέταση. Τώρα δεν εξετάστηκε καμιά ειδικότητα. Πάρ' αυτά για σιγουριά ίσως είναι καλύτερα να κάνουμε..

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4511 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:07:48 πμ »
Από ότι φαίνεται οι ειδικότητες στην Πρωτοβάθμια θα πρέπει να περιμένουν τον β κύκλο μετατάξεων (εαν τελικά αυτό ισχύει), να παρουσιαστούν οι μεταταγμένοι, να πάρουν φεκ, να μετρηθουν τα κενα, να γινουν οι εκτός πυσπε, να γινει πυσπε για τοποθετηση εντος και εκτος....... μέχρι τότε εμείς τα κορόιδα καθομαστε στις οργανικές μας, χαλαμε χρήματα, και άντε από Πέμπτη και μάθημα κανονικότατο. Στον αγιασμό θα βάλω τα καλά μου που έφερα στο νησί (παρεό, σανδαλάκι, καπελάκι :o :o) μιας και δεν φανταζόμουν ποτέ τέτοια εξέλιξη...

Προσωπική εκτίμηση (το τονίζω αυτό), κάθε πέρυσι και καλύτερα, του χρόνου ελάχιστες αποσπάσεις, σιγά σιγά θα κόψουν και τις άνευ (με αιτιολογία πως δεν υπάρχει προσωπικό να καλύψει), σε λίγο έπονται και οι ανατροφής. Σε μία πενταετία από τώρα θα μείνουν λίγοι συνάδελφοι στα σχολεία, και ειδικά οι ειδικότητες πιθανώς να θεωρηθούν περιττές... και να πάμε για άλλα  :'(
Αν συνεχίσουν σε αυτό το ρυθμό, σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:23 »

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4512 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:47:19 πμ »
Nikitas, έχω πει στον εαυτό μου και σε μία συνάδελφο που μιλούσαμε χτες, ότι φέτος θα αντιδράσω διαφορετικά για αυτά που μας συμβαίνουν... Όχι δεν θα πάω σ/κ στο νησί μου να πάρω ρούχα, βιβλία, σημειώσεις, κλπ. Θα μείνω εδώ και θα βαρεθούν να με βλέπουν με τα ίδια ρούχα, σανδαλάκια κλπ κλπ ;D Μάθημα θα κάνω από τα βιβλία του υπουργείου και όχι τις σημειώσεις μου. Γενικα δεν θα νομιμοποιήσω αυτό που συμβαίνει, πηγαίνοντας σαν καλη υπάλληλος να "προετοιμαστώ", ξοδεύοντας χρόνο, κόπο, χρήμα και ενέργεια. Μόνο με τα παιδιά μου θα ειμαι εντάξει.
όσον αφορά στα χειμερινά ρουχα.... μάλλον θα φορέσω τα καλοκαιρινά το ένα πάνω στο άλλο ;D ;D :o 8)

Και εγώ μαζί σου (ΠΕ16)...μέχρι τώρα σε κάθε σχολείο που πήγαινα έτρεχα σαν την τρελή, εκδήλωση πάνω στην εκδήλωση, παραστάσεις κτλ..τώρα τα απολύτως βασικά. Εγώ πρέπει να ξεσπιτωθώ, να πάω 500 χιλιόμετρα μακριά από τον άντρα μου, να τρέχω να νοικιάσω άλλο σπίτι με τα 800 που παίρνω και τα σχέδια για δημιουργία οικογένειας να αναβληθούν ποιος ξέρει μέχρι πότε! Τέτοιους εκπαιδευτικούς θέλουν; Τέτοιους θα έχουν!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4513 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:57:58 πμ »
Δεδομενο αποσπασεων(Νηπιαγωγων):καμια και κανεις στην α αθηνας!
1ος πινακας αναπληρωτων:καμια και κανεις στην α αθηνας!
2ος πινακας αναπληρωτων:πολλες στην Α-Β και Α-Γ Αθηνας(τι σημαινει αυτο; μπορει να τοποθετηθουν ειτε στη μια ειτε στην αλλη διευθυνση;).
Τοτε γιατι δεν αποσπασθηκε στην Α μονιμο προσωπικο και τοποθετειται εκτακτο;
Ερωτηση:δεν προηγειται στις υπηρεσιακες μεταβολες το μονιμο προσωπικο;
Θα εκτιμουσα μια λογικη και εμπεριστατωμενη απαντηση απο μελη του φορουμ που γνωριζουν.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4514 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:01:30 μμ »
Nikitas, έχω πει στον εαυτό μου και σε μία συνάδελφο που μιλούσαμε χτες, ότι φέτος θα αντιδράσω διαφορετικά για αυτά που μας συμβαίνουν... Όχι δεν θα πάω σ/κ στο νησί μου να πάρω ρούχα, βιβλία, σημειώσεις, κλπ. Θα μείνω εδώ και θα βαρεθούν να με βλέπουν με τα ίδια ρούχα, σανδαλάκια κλπ κλπ ;D Μάθημα θα κάνω από τα βιβλία του υπουργείου και όχι τις σημειώσεις μου. Γενικα δεν θα νομιμοποιήσω αυτό που συμβαίνει, πηγαίνοντας σαν καλη υπάλληλος να "προετοιμαστώ", ξοδεύοντας χρόνο, κόπο, χρήμα και ενέργεια. Μόνο με τα παιδιά μου θα ειμαι εντάξει.
όσον αφορά στα χειμερινά ρουχα.... μάλλον θα φορέσω τα καλοκαιρινά το ένα πάνω στο άλλο ;D ;D :o 8)

Δυστυχώς θα κάνεις λόγω απόγνωσης και θυμού αυτό που θέλουν ακριβώς.

Δεν σε αδικώ αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι στόχος του υιού του σχολάρχη είναι να καταστρέψει την δημόσια παιδεία και να δώσει μερίδιο στα φιλαράκια του.

Μεγάλο παράδειγμα τα ΙΕΚ που από ότι ξέρω τα δημόσια απλά ανοίγουν με τον Διευθυντή χωρίς προσωπικό και χωρίς τη δυνατότητα εγγραφών , ενώ τα ιδιωτικά ΙΕΚ γράφουν κανονικά και είναι έτοιμα να λειτουργήσουν.

Μην τους κάνετε τη χάρη,τα παιδιά που σας κοιτάνε στα μάτια δεν θα έχουν άλλη ευκαιρία να μάθουν εκτός αν οι γονείς τους θα έχουν να πληρώσουν.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4515 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:11:40 μμ »
Δεν νομίζω πως από τα λεγόμενά μου προκύπτει πως από την στάση μου θα ζημιωθούν οι μαθητές μου. Εξάλλου υποτίθεται πως πάνω απόλα ο μαθητής, σωστά? Εσύ πώς συμπέρανες ότι θα κάνω ότι θέλει ο υπουργός? Ότι θέλω εγώ θα κάνω, και εγώ θέλω να μην τιμωρηθούν τα παιδιά, σαφώς. Το "σανδαλάκι" άλλους θα ενοχλήσει τα παιδιά πάντως σίγουρα όχι!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4516 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:17:30 μμ »
ερωτηση- στην αιτηση θεραπειας εκει που λέει υπ'αριθμ......αιτηση, βαζουμε αριθμό πρωτοκολλου ;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4517 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:18:54 μμ »
Όταν ερχόμαστε στην οργανική μας και συναντάμε ένα ετοιμοπόλεμο κλίμα εναντίον μας, ότι τους δημιουργούμε πρόβλημα με τις αποσπάσεις μας, όταν υπάρχει προκατάληψη ότι δεν θέλουμε να δουλέψουμε και είμαστε με το ένα πόδι στο πλοίο, όταν μας απαγορεύουν  να πάρουμε την άδεια που δικαιούμαστε...

όταν συμβαίνουν όλα αυτά λες και ζητάμε να γυρίσουμε σπίτια μας για να τα ξύνουμε, λες και δεν καλύπτουμε λειτουργικά κενά σε τάξεις με μαθητές - άραγε αυτοί δεν δικαιούνται να έχουν δασκάλους?- όταν εγώ λέω στις συναδέλφισσες οτι μου τελειώνει το 15νθήμερο και αυτές μιλάνε για το νόβα που έβαλαν σπίτι τους....

ε όχι ρε παιδιά, μάθημα θα κάνω κανονικά, αλλά δεν θα με νοιάζει πλέον κανένας συνάδελφος και κανένας διευθυντής που δεν κατανοεί... προσωπικά θα κάνω γυμναστική στα παιδάκια μου με τα καλοκαιρινά σαλβάρια μου, και σε όποιον αρέσει. Άιντε...

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4518 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:25:27 μμ »
Δεν σε κατηγορώ για τίποτα.

Από την απάντησή σου φαίνεται η ευθιξία σου.

Αυτά που έγραψα απευθυνόταν σε όλους τους συναδέλφους που ένιωσαν έτσι( μαζί τους και εγώ).

Εύχομαι καλή χρονιά και με μια καλή απόσπαση την ερχόμενη εβδομάδα.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4519 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:41:26 μμ »
Για δείτε και πείτε την γνώμη σας:


ΠΡΟΣ:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Β/ΘΜΙΑΣ  ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ  Γ΄
(Μέσω της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Δ’ ΑΘΗΝΑΣ)

Έχοντας υπόψη:

Την υπ’αριθμ. 124058/Δ2/6-9-2013 Απόφαση αναφορικά με τις Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών Δ.Ε. από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ για το διδακτικό έτος 2013-2014, με την οποία δεν ικανοποιήθηκε η αίτηση απόσπασης μου 

ΑΙΤΟΥΜΑΙ

Την επανεξέταση και ικανοποίηση της υπ’αριθμ.................... αίτησης απόσπασης μου, η οποία δηλώνω οτι εξακολουθεί να ισχύει ως έχει.

Συνημμένα (3 σελ.)

Αντίγραφο της υπ’αριθμ. ..................... αίτησης απόσπασης μου

H αιτούσα:

Ημερομηνία:


Πώς σας φαίνεται; Εννοείται ότι αυτό είναι η δεξιά πλευρά της αίτησης, στην αριστερή θα έχω γράψει ολα τα στοιχεία μου. Είμαι ΠΕ06, Β/θμια.

Στα συνημμένα θα βάλω ξανα τα δικαιολογητικά?????

Απλή πρόταση κάνω,  δεν το έχω δει κάπου επίσημα, εγώ το έγραψα το κείμενο.

Εγώ λέω να επισυνάψω μια φωτοτυπία της αίτησης απόσπασης που είχα κάνει για σιγουριά, αφου δεν έχει βγει καμια επίσημη ανακοίνωση ο καθένας κάνει ότι νομίζει :-\

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4520 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:44:58 μμ »
ερωτηση- στην αιτηση θεραπειας εκει που λέει υπ'αριθμ......αιτηση, βαζουμε αριθμό πρωτοκολλου ;;

lecinos αν ρώτας για το δοκιμαστικό κείμενο που ανέβασα εγώ χθες για να ακούσω απόψεις, ναι άφησα το κενό μετά το υπ'αριθμ. για να βάλει ο καθένας τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής του.

Και πάλι ξαναλεω δεν το έχω δει κάπου επίσημα, δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου, αυτό σκοπεύω να καταθέσω εγώ αύριο στην διεύθυνση που είχα καταθέσει την αρχική αίτηση απόσπασης.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4521 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:47:36 μμ »
Α και τελευταία παρατήρηση...

Στο κείμενο έβαλα Δ/νση προσωπικού Β/θμιας εκπαίδευσης, και Δ/νση Δ. Εκπαίδευσης Δ. Αθήνας γιατί αυτό αφορά εμένα, ο καθένας βάζει τα δικά του.

Σορρυ για τον μονόλογο, απλά για να μην μπερδέψω κανέναν άθελα μου. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.