*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389683 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα η ένσταση μου είναι για την αλλαγή κριτηρίων κάθε χρόνο...και όχι αν είναι δίκαια αυτά...εκει δεν βγάζουμε ακρη ούτε μπορούμε να κάνουμε τίποτα...
δεν μπορεί 5 χρόνια να παίρνεις καθηγητή χωρίς ιταλικά και φετος να μου το βάζεις κριτηριο επειδή κλαφτηκαν λόγω κρίσης εξω...
Εμένα τι με βαλες στην τάξη 5 χρόνια; για να χάσω χρόνο από την ζωή μου;
Πες θέλω ιταλικά τέλος, οι άλλοι μην κανετε χαρτιά καν...βαλε ιταλικά για 20 χρόνια μην το ξαναλλαξεις ποτέ...
Και στο κατω κατω ο ΟΑΕΔ 20 χρόνια τι κάνει;
Ακομη ψάχνεται για το ποια πρέπει να είναι τα κριτήρια στις προσλήψεις; ακομη δεν βρήκε 3 σταθερά κριτήρια που να καλύπτουν τις ανάγκες του; αυτό θα μας απαντησει ποτέ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 01:46:06 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Κορόιδο αναλογα που εισαι φωναξε...
Αν εισαι στα ατυχα παιδια του παιδειας που τους χωθηκαν κακως παιδια των ΤΕΕ του ΟΑΕΔ
Αν εισαι στα ατυχα παιδια της ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ που τους χωθηκαν κακως παιδια των ΤΕΙ
Αν εισαι στα τυχερα παιδια των ΤΕΕ ΟΑΕΔ που χωθηκαν κακως
Αν εισαι στα τυχερα παιδια των ΤΕΙ που χωθηκαν κακως

Ειμαι σε χειροτερη κατηγορία, αυτη των "μπλοκακηδων". Πληρωνω εφορια και ασφαλιστικες εισφορες με τους ιδιους συντελεστες με τον Μπομπολα...  :-X

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κορόιδο δικιο εχεις στο συγκεκριμενο αλλα δεν μπορω να κανω κατι εγω για αυτο...
θα θελα να μου απαντησεις σε αυτα τα 5:
α)γιατι ο ΟΑΕΔ πηγε στο 6;
αντι:
1.να εχει μονιμους
2.να εχει αναπληρωτες
3.να εχει ωρομισθιους
4.ωρομισθιους και σταθερα κριτηρια καθε χρονο
5.ωρομισθιους καθε χρονο και μεταβλητα κριτηρια για καλο μαθητων
6.ωρομισθιους καθε χρονο και μεταβλητα κριτηρια καθε χρονο για καλο ομαδων εργαζομενων

ΣΤΟ 6 ΕΦΤΑΣΑΝ .....ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΕΝΙΑΙΟ ΦΟΡΕΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΣΩΣΤΟ..

β)και επισης να μου απαντησεις σε αυτο: αν ηθελε ο ΟΑΕΔ να ευνοησει τα δικα του παιδια θα μετρουσε τα μορια τους επι 3 και οχι των ΤΕΙ. Σε δευτερη επιλογη να μετρησει τα μορια του ΟΑΕΔ επι 1 και οχι των ΤΕΙ...και το χειροτερο να μετρησει του ΤΕΙ 1 μοριο και του οαεδ 1 μοριο...οταν εμενα το ΤΕΙ δε μου μετράει καθόλου τα μόρια του ΟΑΕΔ. (Είναι δικαιο μεταξυ 2 συναδελφων που κανουν χαρτια και εδω και εκει;)

γ)σαν εργοδοτης που εισαι αν ερθω αυριο για δουλεια και με παρεις και εισαι ικανοποιημενος 5 χρονια θα κανεις αξιολογηση και σε νεο προσωπικο και θα με συγκρινεις;και αν ο αλλος εχει 1 χαρτι παραπανω θα με πεταξεις και θα παρεις αυτον;πχ ιταλικα και ας μην το εχεις αναγκη στην δουλεια;

δ)γιατι οι κυριοι του ΟΑΕΔ και του καθε ΟΑΕΔ αξιολογουν καθε χρονο ωρομισθιους με διαφορετικα κριτηρια (για ψιχουλα ωρομισθια) και δεν κανουν το ιδιο και στον εαυτο τους που χουν θεση στο δημοσιο μονιμη με καλυτερο μισθο;

ε)αν θα μεινω εγω ανεργος λογω ενος καθηγητη ΤΕΙ που εμεινε ανεργος λογω σχεδιου Αθηνα (κλπ τα ξερεις) θα νιωσεις καλυτερα στην αλλαγη ονοματος ανεργου στην καρτα ανεργιας σαν τριτος και ουδετερος;

αυτα τα 5 θελω απαντηση σου...τιποτα αλλο...

εγω ξερω οταν πας οπουδηποτε για δουλεια η τους κανεις η δεν τους κανεις απο την αρχη...αυτος ειναι ο κανονας...
και οχι μου κανεις 5 χρονια,σε χρησιμοποιω και μετα παιρνω τον αλλον επειδη εχει ιταλικα και το βαλα σαν κριτηριο εγω και ας μην μου χρειαζεται και οχι τα γερμανικα που ειχε ο υπαρχον υπαλληλος σου...

Να σου πω και πως παιζουν και τα 3 υπουργεια: ΟΑΕΔ, Παιδειας και ΤΕΙ
οαεδ:70-30 κατα των καθηγητων τους
παιδειας:50-50 ξενων και δικων τους καθηγητων
τει=70-30 υπερ των καθηγητων τους

αυτα ξερω εγω που εχω δουλεψει σε ολη την εκπαιδευση....

Απαντησε μου σε αυτα τα 5 Κοροιδο συγκεκριμενα και επιχειρηματα...ασε τον μπομπολα..αυτος επρεπε φυλακη..ειναι αλλο θεμα...

παρε και ενα τελευταιο:
εγω σε οαεΔ:γιατι μετρατε προυπηρεσια ελευθερου επαγγελματια(πχ κοροιδο) οταν χιλιαδες παιδια ειναι ανεργα;
ΟΑΕΔ: ειναι καλο για τα παιδια(επισημα γραπτα)
ΟΑΕΔ: κλαφτηκε γιατι δεν παει καλα το μαγαζι του λογω κρισης(ανεπισημα)
Σημειωση: εχω και εγω επαγγελματικη αλλα δεν λεω μπιπ και δεν δουλευομαι με τον εαυτο μου κοροιδο...
Λεω το δικαιο και το σωστο και δεν γελανε στην καφετερια με το να λεω κοτσανες...

Το να μου εισαι ελευθερος επαγγελματιας και να κανεις τσοντα εισοδημα 7 ωρες στον ΟΑΕΔ επειδη σου δωσε το υπουργειο δικαιωμα κακως, δεν σημαινει οτι μπορεις να τα βαλεις και με εκπαιδευτικους με μονο αυτο ως απασχοληση...
Ασε την εκπαιδευση...ασχολήσου με το μαγαζι σου και αν τσιμπας καμμια ωριτσα κατα τυχη και κακως να λες και ευχαριστω...
Δεν εισαι εκπαιδευτικος...
Εισαι σαν το υπουργειο του ΟΑΕΔ....ντεμι κριτηρια στις προσληψεις και που κατηγορω εγω (ωρες και σε ανεργο, ωρες και σε ιταλικα, ωρες και σε μαγαζοτορα... Μα ποσες ωρες ειναι τελικα; Φτανουν για ολους οεο;;;;;)
Ντεμι εκπαιδευτικος...
Οι τριτοι εδω μεσα εχουν βγαλει αποψη για τον καθενα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 03:05:14 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Πότε περίπου να περιμένουμε να ανακοινωθούν οι προσωρινοί πίνακες γενικής κατάταξης;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Γύρω στις 20 Ιουλίου!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Επειδή φέτος η τελευταία μέρα των αιτήσεων ήταν 2 Ιουλίου, μπορεί να ανακοινωθούν οι προσωρινοί πίνακες τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
nikikostas123, παρατηρω ενα ντεληριο στις σκεψεις σου. Θεωρω οτι φετος, με την αλλαγη στη μοριοδοτηση, μαλλον κινδυνευει η θεση σου σε καποια ΕΠΑΣ που εισαι χρονια. Επιπλεον, εχουν μειωθει και οι θεσεις στα ΤΕΙ σε μεγαλο βαθμο. Εισαι (α)νεο μελος εδω και απο τα λεγομενα σου (β)δεν εισαι νεος στην εκπαιδευση/χωρο εργασιας, οποτε κι αυτο συνηγορει στα παραπανω. Ολοι μας εχουμε οικονομικα/εργασιακα προβληματα.

Και για να μη βγαινουμε εκτος θεματος, ναι, τα κριτηρια μοριοδοτησης προεκυψαν απο ολες αυτες τις αλλαγες/πιεσεις φετος (Αθηνά, παλιοι ωρομισθιοι, κτλ).

Οταν αναφερω οτι ειμαι ελευθερος επαγγελματιας σα Μηχανικος Η/Υ κι εσυ συνεχιζεις και λες για μαγαζια, μαλλον δε ξερεις τα του κλαδου μου. Παρεπιμπτοντως, εαν θελεις βαλε και την ειδικοτητα σου στο προφιλ σου.
Σα σκεψη: Εγω τουλαχιστον κυνηγαω μονος μου το μεροκαματο. Δεν περιμενω απο το δημοσιο και τους καρεκλοκενταυρους τι ορεξη θα εχουν και τι πιεσεις θα δεχτουν να βγαλουν μια προκηρυξη για να δουλεψω. Μηπως το τελευταιο (αυτη η δοσοληπτικη/πελατειακη συμπεριφορα) εφερε και την κατασταση που επικρατει στη χωρα?

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εγω εγραψα οτι εγραψα για αυτο που ειπες:οτι τα κριτηρια ειναι κομμενα και ραμμενα στα παιδια της επας...ευνοικα...
δεν θα γραφα αλλιως...αμα θελουν το υπουργειο διδακτορικο για τις επας ας παρει τα διδακτορικα...
μην λετε για καλο μαθητων και ευνοικα για ωρομισθιους που δουλευουν εκει χρονια...
και κατι αλλο:να τα κρατησει τα διδακτορικα,μην τους πεταξει και αυτους μετα απο 5 χρονια...

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 383
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει ή υποψιάζεται με βάση την εμπειρία του:
Τι θα γίνει με κάποιον που ενώ την ώρα της αίτησης είναι άνεργος, την ώρα της πρόσληψης εργάζεται; Θα έχει την επιλογή αν θελει να παραιτηθεί από την απασχόλησή του ώστε να λάβει πλήρες ωράριο ή θα του ζητήσουν κάρτα ανεργίας; (φαντάζομαι δε μπορεί κανείς να βγάλει κάρτα ανεργίας αν παραιτηθεί από δουλειά..)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν έχω εμπειρία από την επας, αλλά όταν δούλευα με συμβαση ορισμένου χρόνου και ήθελα να φύγω πριν την κανονική λήξη της σύμβασης υπογράψαμε χαρτί οικειοθελούς αποχώρησης και έπρεπε ο εργοδότης μέσα σε 8 μέρες να το ανακοινώσει στον οαεδ.
Μετά με το χαρτί οικειοθελούς αποχώρησης και τα λοιπά δικαιολογητικά μου άνοιξαν κανονικά κάρτα ανεργίας. Νομίζω και σε ιδιώτη να δουλεύεις, αφού υπογράφεις χαρτί πρόσληψης θα μπορείς να υπογράψεις και χαρτί οικειωθελούς αποχώρησης για να πας οαεδ

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 383
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Και εγώ στην περίπτωση σύμβασης ορισμένου χρόνου σε δημόσια υπηρεσία αναφέρομαι. Βλέπεις έχω κάνει αιτήσεις σε διάφορες υπηρεσίες αλλά αυτό που με ενδιαφέρει πραγματικά είναι η εκπαίδευση και φοβάμαι μη χάσω την ευκαιρία χωρίς λόγο. Από την άλλη δε μπορώ να αρνηθώ μια θέση πριν βγάλει αποτελέσματα ο ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
να είσαι καλά οπότε να το έχεις κατά νου, γιατί και εγώ τότε με σύμβαση σε ΔΕΚΟ ήμουν. Πρόσεχε όμως αν βγούν τα αποτελέσματα και σε πάρουν που στο εύχομαι να πάνε να δηλώσουν την οικειοθελή στον ΟΑΕΔ σε 8 μέρες, γιατί στο δημόσιο μέχρι να σηκώσουν το πόδι τους και το χέρι τους πέταξε το πουλάκι ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
newteacher1 ίσως ζητήσουν κάρτα ανεργίας για να σου δώσουν πλήρες ωράριο. Δεν ξέρω πώς θα λειτουργήσουν φέτος. Ξέρω ότι μέχρι πέρυσι σε έβαζαν να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι αναπληρωτής.

Πάντως να έχεις υπόψη σου ότι και να σε προσλάβουν, αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι η ευκαιρία για να μπορείς να είσαι κάθε χρόνο στην εκπαίδευση. Στον ΟΑΕΔ δεν μπορείς να εξασφαλίσεις δουλειά κάθε χρόνο!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 383
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ξέρω Lasid ότι ο ΟΑΕΔ δεν είναι κάτι σταθερό! Από την άλλη πως αλλιώς μπορεί να ασχοληθεί κανείς με την εκπαίδευση; Μέσω της δευτεροβάθμιας; Μπορούμε να υπολογίζουμε ότι θα πάρει όσους πέρσι; Άσε που οι πίνακες έχουν κλείσει, άρα η πρόσληψη μια χρονιά δε σου εξασφαλίζει τίποτα για την επόμενη... Ο ΟΑΕΔ τουλάχιστον όταν ξεκινά ένα τμήμα, θα πάρει 2 χρόνια στην ίδια πόλη. Δυστυχώς μάλιστα μπήκα στη λογική να κάνω αίτηση σε έναν άλλο νομό επειδή δεν υπήρχε θέση κάπου κοντά. Γιαυτό και ενδιαφέρομαι τόσο για πλήρες ωράριο γιατί αλλιώς δε θα μπορέσω να πάω..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.