*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία  (Αναγνώστηκε 56901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kallilouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 26, 2016, 06:57:57 μμ »
Με το κοινό μεταπτυχιακό της σχολικής ψυχολογίας του πανεπιστ Λευκωσίας και του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου που θα αρχίσει τον Οκτώβρη  μπαίνεις στον κύριο Πίνακα Α  για τους ΠΕ 23?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος ANΘΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 02:15:14 μμ »
πραγματικα με ενδιαφερει και εμενα η απαντηση αν εμαθες

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 14, 2018, 08:58:02 μμ »
Και τελικά απάντηση δεν δόθηκε :P

Ενδιαφέρων θέμα μιας και μεταξύ των των εκπαιδευτικών τα μόνα μεταπτυχιακά που μονοπωλούν τις συζητήσεις είναι ένα γενικό και αόριστο Επιστήμες Αγωγής (που πραγματικά το θεωρώ για αυτούς που απλά θέλουν να εμβαθύνουν γνώσεις και δεν τους χρειάζεται ιδιαίτερα επαγγελματικά πουθενά ή που προέρχονται από μη εκπαιδευτικό κλάδο), το Ειδικής Αγωγής όπου όλοι σπεύδουν μαζικά να το κάνουν όπου βρουν γιατί επαγγελματικά σου ψιλοδίνει ελπίδες (ώσπου να γίνει ένα τεράστιο μπαμ κορεσμού εκεί, νομίζω ήδη άρχισε και που αμφιβάλλω αν οοοολοι αυτοί - βλεποντας και διαφουρς πρωην συμφοιτητές μου - θελουν ή αντέχουν να δουλευυουν με αυτά τα παιδιά, μιλάω και για βαριες περιτπωσεις όχι ελαφρά περιστατικά τύπου Παραλληλης Στηριξης, εγω πάντως δεν μπορώ οπότε δεν θα το έκανα ποτέ το μεταπτυχιακό ας που κοστίζει αρκετά) καθώς και Δίοικησης Εκπάιδευσης που αν και ενδιαφέρων για μένα και αυτό το θεωρώ όμως χρήσιμο μόνο για εν ενεργεία εκπαιδευτικούς να ανέβουν στην Υπηρεσία, για άνεργο όχι (τα ίδια μου έλεγε και μόνιμος δάσκαλος που το έκανε). Ακούω και άλλες απόψεις για μεταπτυχιακά που να αξίζουν...

Μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας ή Εκπαιδευτικής Ψτχολογίας όμως είναι επίσης ενδιαφέρων και πιστεύω σου δίνει και επαγγελματικά κάτι πχ να δουλεψεις ως ειδικο πρωπσπικο κάτι, νασαι συμβουλος παιδιών και κάτι τέτοια. Κατι που είναι και ζητούμενο  για αδιοριστους μπας και δουλέψουν σε τίποτα κάπως σχετικό με το βασικό κορνιζαρισμένο πτυχίο τους. Οι υπόλοιποι που είναι αποκαταστημένοι, δεν τους νοιάζει και πολύ ποιο να έκαναν. Εσείς τι λετε? Αξίζει, και εαν ναι ποιο?

Επιπλέον επειδή με τις αλλεπάλληλες αποφάσεις που βγαίνουν διαρκώς και επειδή εχω ακούσει και διάφορα, τελικά εαν ένας πτυχιούχος παιδαγωγός ΠΕ70 κάνει μεταπτυχιακό σε ένα από αυτά τα δύο, εντάσσεται και στον κλάδο ΠΕ23 Σχολικών Ψυχολόγων ή πρέπει ναχεις και βασικό πτυχίο ψυχολογίας?
Επίσης, απο περιέργεια, πόσους παίρνουν πανελλαδικά? Συγκεντρωτικά με μία απλή αναζήτηση ποτυ έκανα δεν βρήκα κάτι παρά μόνο πίνακες κατάταξης για κάθε περιφέρεια εκπαίδευσης ξεχωριστά, ουτε καν πόσους τελικά πήραν ανα περιφέρεια. Υπάρχει κάνα λινκ?

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 15, 2018, 12:20:26 πμ »
Σε πρόσφατη επικοινωνία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μου είπαν ότι δεν προσφέρεται προς το παρόν η Σχολική Ψυχολογία. Έχω γνωστό που το έκανε παλαιότερα, μπήκε στους πίνακες και δουλεύει στην Παράλληλη Στήριξη. Όμως, δεν θεωρούνται ψυχολόγοι. Ο συγκεκριμένος έχει πτυχίο Φ.Π.Ψ. και είναι απλώς φιλόλογος ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:00 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 15, 2018, 02:12:19 πμ »
Αχαα μάλιστα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!. Στο σιτε τους πάντως υπήρχε ακόμα πρόσφατα. Καλά έτσι και αλλιώς γενικά ρωτούσα, δεν κάνω κάτι τώρα, είναι και το οικονομικο, εμπόδιο. Και δεν μου ήταν απαραίτητο και για το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο αλλά γενικά και άλλο Ελληνικό Τμήμα (πχ κανα ΦΠΨ ή Ψυχολογίας). Κατάλαβα ναι. Αυτό το ήξερα πάνω κάτω, τοχα ξαναδιάβασει κάπου. Είναι όμως απόφοιτος ΦΠΨ, νομίζω αλλάζει λίγο το πράγμα εκεί, ειδικά άμα εχουν επιλέξει και ψυχολογική κατευθυνση. Ηθελα να μάθω πως έχει το πράγμα αν το βασικό σου είναι Δημοτικής Εκπαίδευσης....και αυτός ο γνωστός δηλαδή δεν μπήκε ως ΠΕ23 αλλά ως άλλο να φανταστώ, αυτό των φιλολόγων? Στον Πίνακα Ειδικής Αγωγής?

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 15, 2018, 09:47:14 πμ »
Ναι, είναι φιλόλογος ειδικής αγωγής και προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής. Τον γνώρισα γιατί έκανε παράλληλη στήριξη σε μαθητή μου και ήμασταν μαζί στην τάξη. Είναι απόφοιτος Φ.Π.Ψ. με κατεύθυνση Παιδαγωγικά. Τον ρώτησα κι εγώ αν έχει δικαιώματα ψυχολόγου με αυτό το μεταπτυχιακό και μου είπε σαφώς όχι.
Να σημειώσω ότι στο Παν.Λευκωσίας υπάρχει και το μεταπτυχιακό Εκπαιδευτική Ψυχολογία. Τους ρώτησα τι είναι και μου είπε η εκπρόσωπός τους ότι δεν υπάρχει σε αυτό πρακτική άσκηση, ενώ στο Σχολική Ψυχολογία υπήρχε. Με λίγα λόγια, θεωρώ ότι το "Εκπαιδευτική Ψυχολογία" δεν εντάσσει στους πίνακες, οπότε δεν αξίζει και τον κόπο και το χρήμα...

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 15, 2018, 09:35:48 μμ »
Ωραία κατανοητό...επομένως απλώς μπαίνεις και στον Πίνακα Ειδικής (το λεγόμενο .5 πχ 70.5 κτλπ.) όπως μπαινουν με τα μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής, τίποτα παραπάνω, όχι σε ξεχωριστό κλάδο...
Ευχαριστώ για την επισήμανση. Κοιτούσα στο σιτε τους και κάπως γενικόλογα μου φάνηκαν τα όσα έβλεπα τα περι Εκπαιδευτικης Ψυχολογιας...στην ουσία έχουν σπάσει το μεταπτυχιακό σε 2 υποθέτω για λόγους κέρδους ενώ δεν προσφέρει κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στη σχολική Ψυχολογία
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 10:35:47 μμ »
Ναι, είναι φιλόλογος ειδικής αγωγής και προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής. Τον γνώρισα γιατί έκανε παράλληλη στήριξη σε μαθητή μου και ήμασταν μαζί στην τάξη. Είναι απόφοιτος Φ.Π.Ψ. με κατεύθυνση Παιδαγωγικά. Τον ρώτησα κι εγώ αν έχει δικαιώματα ψυχολόγου με αυτό το μεταπτυχιακό και μου είπε σαφώς όχι.
Να σημειώσω ότι στο Παν.Λευκωσίας υπάρχει και το μεταπτυχιακό Εκπαιδευτική Ψυχολογία. Τους ρώτησα τι είναι και μου είπε η εκπρόσωπός τους ότι δεν υπάρχει σε αυτό πρακτική άσκηση, ενώ στο Σχολική Ψυχολογία υπήρχε. Με λίγα λόγια, θεωρώ ότι το "Εκπαιδευτική Ψυχολογία" δεν εντάσσει στους πίνακες, οπότε δεν αξίζει και τον κόπο και το χρήμα...

Έτσι είναι. Την άδεια άσκησης επαγγέλματος ψυχολόγου, στην Ελλάδα, την αποκτά κανείς με βασικές σπουδές στην ψυχολογία (πτυχίο ψυχολογίας) και όχι με μεταπτυχιακό.
Το μεταπτυχιακό εκπαιδευτικής ψυχολογίας, λόγω απουσίας πρακτικής άσκησης, δεν εντάσσει στους πίνακες ειδικής αγωγής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.