*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για πειραματικά  (Αναγνώστηκε 32849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 02:35:01 μμ »
Εγώ αυτή την ανακοίνωση δεν την πολυκαταλαβαίνω. Εμένα με κάλεσαν από το σχολείο πριν από λίγο και μου είπαν να τους στείλω με e-mail δήλωση ότι σε περίπτωση που με προσλάβουν εκεί, θα πάω να υπηρετήσω. Τη ρώτησα σχετικά με την ανακοίνωση και μου είπε ότι απλώς να μην πάω να ξεγραφτώ από τους πίνακες αναπληρωτών πριν βγει η υπουργική απόφαση ότι με προσλάβανε στο πειραματικό. Μου είπε ότι η απόφαση θα βγει άμεσα γιατί ήδη έχει καθυστερήσει πολύ..

Τώρα δεν πιστεύω να μην έχουν πιστώσεις για συνολικά πόσους; Πάνω από 20 αναπληρωτές συνολικά θα είναι; Δεν θα είναι.... Τί να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2015, 02:54:32 μμ από p75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:05 »

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:13:32 μμ »
εγω περιμενα τηλεφωνο ολο το πρωι αλλα τιποτα.κανεις...μπορει και να καλυφθηκε η θεση.τι να πω...ε και τι?θα περιμενουμε υπουργικη αποφαση και αν...εδω τρεχουν οι φασεις των αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:33:23 μμ »
Ανακοίνωση ΔΕΠΠΣ πριν από λίγο

"Συμπληρωματική διευκρίνιση μετά από επισημάνσεις του τμ. Ά – Διορισμών Δ.Ε. -ΥΠ.Π.Ε.Θ
7 Οκτωβρίου 2015 Τελευταίες Ανακοινώσεις
Διευκρινίζεται ότι, στην περίπτωση κατά την οποία, υποψήφιος ο οποίος περιλαμβάνεται στους Ενιαίους Πίνακες Αναπληρωτών Γεν. Αγωγής ή/και στους Πίνακες Αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) και δεν έχει προσληφθεί ως προσωρινός αναπληρωτής πλήρους ή μειωμένου ωραρίου, καλείται για πρόσληψη στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία και επιθυμεί να αποδεχθεί την ως άνω κλήση, θα πρέπει να προβεί σε απενεργοποίηση της/των αιτήσεων του για την Γεν. Παιδεία ή/και την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση προκειμένου να μην τύχει της εφαρμογής των διατάξεων της παρ. 17 του άρθρου 59 του Ν. 3966/2011 (ΦΕΚ 118 Α΄), στην περίπτωση μετέπειτα κλήσης του από τους πίνακες Γεν. Αγωγής ή Ε.Α.Ε.. Ειδικότερα για το τρέχον σχολικό έτος, υποψήφιοι που έχουν ήδη προσληφθεί ως προσωρινοί αναπληρωτές στην Γενική Αγωγή ή στην Ε.Α.Ε., σε περίπτωση παραίτησης, προκειμένου να αναλάβουν υπηρεσία σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία, θα τύχουν εφαρμογής των ως άνω διατάξεων.

Επισημαίνουμε ότι η υπεύθυνη δήλωση για την απενεργοποίηση της αίτησης αναπληρωτή κατατίθεται σε οποιαδήποτε Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και διαβιβάζεται στο αρμόδιο Τμήμα της Γενικής Γραμματείας Παιδείας και Θρησκευμάτων (πρώην Κ.Υ.). Η απενεργοποίηση της αίτησης πραγματοποιείται από την ημερομηνία παραλαβής αυτής έως και την επόμενη εργάσιμη ημέρα, υπό την προϋπόθεση ότι δεν ανακόπτεται η ομαλή πορεία της διαδικασίας ολοκλήρωσης των εκάστοτε προσλήψεων. Σημειώνεται ότι στην περίπτωση αυτή δεν είναι δυνατή, για κανένα λόγο, η εκ νέου ενεργοποίησή της."

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:20:42 μμ »
και εμένα με κάλεσαν...αλλά είπα ότι μπορεί να πάω αναπληρώτρια και στη Γενική Εκπαίδευση καθώς δε θέλω να απενεργοποιήσω την αίτησή μου...

Όταν το είπα αυτό η Διευθύντρια ταράχτηκε λίγο. Μου λέει θα ρθείτε σε εμάς και μπορεί να φύγετε σε ένα μήνα; Της είπα ότι επειδή υπάρχει το θολό τοπίο με την προσμέτρηση προϋπηρεσίας στον πίνακα διορισμών...αν με καλέσουν γενική προτιμώ να παραιτηθώ και να πάω εκεί...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2015, 09:23:20 μμ από smet »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:05 »

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:31:27 μμ »
Αν αναλάβω πρόσληψη στο πειραματικό και μετά από 15 μέρες με καλέσουν αναπληρώτρια στη Γενική Εκπαίδευση, αν παραιτηθώ από το Πειραματικό δεν έχω κυρώσεις έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:03:47 μμ »
Αν αναλάβω πρόσληψη στο πειραματικό και μετά από 15 μέρες με καλέσουν αναπληρώτρια στη Γενική Εκπαίδευση, αν παραιτηθώ από το Πειραματικό δεν έχω κυρώσεις έτσι δεν είναι;
Όχι δεν έχεις, γιατί δεν σε κάλεσαν από τον ενιαίο.

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:08:05 μμ »
Και τελικά δέχτηκαν να μην κάνεις απενεργοποίηση και να προσληφθείς κανονικά σε Πειραματικό;

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:14:09 μμ »
Έχουν καλέσει κάποιο φιλόλογο από το Ζάννειο ή την Ιωνίδειο, που είχαμε δει ότι τοποθετήθηκαν μόνιμοι;

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:20:57 μμ »
Εμένα με κάλεσαν απο πειραματικό Αθηνών αλλα το τοπίο ειναι θολό μετα απο τις ανακοινώσεις που βγάζουν . Μου αρέσει που θέλουν έμπειρους με μεταπτυχιακό αλλα δεν υπάρχει σιγουριά για τίποτα !ειναι αστείο !

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:43:51 μμ »
Εμένα με κάλεσαν απο πειραματικό Αθηνών αλλα το τοπίο ειναι θολό μετα απο τις ανακοινώσεις που βγάζουν . Μου αρέσει που θέλουν έμπειρους με μεταπτυχιακό αλλα δεν υπάρχει σιγουριά για τίποτα !ειναι αστείο !

Βγάζουν εγκύκλιο αναζητώντας και καλά εκπαιδευτικούς "υψηλών προσόντων", και την ίδια στιγμή κάνουν ότι, μα ότι, μπορούν για να μην πάει κανείς από αυτούς που έχουν άλλες πιο σίγουρες εναλλακτικές. Είτε είναι άσχετοι και επικίνδυνοι, είτε το κάνουν εσκεμμένα, δημιουργώντας ένα θολό τοπίο, σαν άριστοι μετριοκράτες προκειμένου να πάρουν τους δικούς τους που ενδεχομένως βρίσκονται στην μέση του πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 10:51:59 μμ »
 Απορία: όσοι "υψηλών προσόντων", με μεταπτυχιακά κλπ πηγαίνουν σε πειραματικά αμοίβονται περισσότερο από αυτούς που είναι στα άλλα σχολεία? Γιατί σίγουρα οι απαιτήσεις είναι ιδιαίτερα αυξημένες. Αν λοιπόν κάποιος έχει την εναλλακτική να πάει αλλού, για ποιό λόγο επιλέγει το πειραματικο, εάν αυτό δεν του δίνει υψηλότερη αμοιβή?
 Η μόνη περίπτωση που αντιλαμβάνομαι να είναι σοβαρό κίνητρο, είναι το να μετακινηθεί κάποιος με αυτό τον τρόπο, από π.χ. Δωδεκάνησα στην Αθήνα.
  

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 12:30:35 πμ »
Asep_Hunter πιστεύω οτι ειναι απλά ηλίθιοι αυτοί που ειναι στο υπουργείο και το κάνουν όλο αυτό. Σε εμάς επειδή ξέρω το 80% αυτών που έκαναν αίτηση δεν ειναι βυσματιες . Δεν μπορούν ή δεν θέλουν να βγάλουν έναν συςτημα και όλες οι προσληψεις να γίνονται απο αυτό .

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 08:16:36 πμ »
Καλημέρα...ναι κάλεσαν στο Ζανειο, φιλόλογο.


Στο ΠΣΠΑ είχε δυο θέσεις φιλολόγων κάλεσαν άτομα; Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος clairep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για πειραματικά
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 08:19:08 πμ »
Υπάρχει δυνατότητα να αποδεχτεί κάπιος την πρόσληψη σε πρότυπο, να μην απενεργοποιήσει την αίτηση για τα άλλα σχολεία, και αν τον καλέσουν να παραιτηθεί και να πάει σε άλλο σχολείο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.