*

Αποστολέας Θέμα: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 3946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« στις: Ιούνιος 20, 2013, 12:46:57 μμ »
Μου ζητήθηκε να βοηθήσω ένα παιδάκι στα φιλολογικά της α γυμνασίου για την επόμενη σχολική χρονιά... απ΄ότι κατάλαβα έχει κάποιες μαθησιακές δυσκολίες (έκανε ιδιαίτερο και στο δημοτικό).Πόσες ώρες πιστεύετε ότι χρειάζεται την εβδομάδα για προετοιμασία σε κάθε μάθημα; Είναι πρώτη μου φορά και δεν έχω καθόλου εμπειρία αε αυτό , αλλά θέλω να κάνω μια καλή αρχή...
Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε ιδέα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2013, 12:53:26 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:55 »

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2013, 01:08:08 μμ »
Από προσωπική πείρα πιστεύω ένας μαθητής με δυσκολίες στην οργάνωση του διαβάσματός του, χρειάζεται 5 ώρες για όλα τα φιλολογικά. Δηλαδή, 1,5 ώρα αρχαία, 1,5 ώρα γλώσσα, 1 ώρα ιστορία, 1/2 ώρα Οδύσσεια και 1/2 ώρα λογοτεχνία. Επίσης προσπάθησε να κάνεις όχι πάνω από 1,5 ώρα το πολύ σε κάθε μάθημα. Το ιδανικό για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες είναι από λίγο και συχνά (βέβαια εξαρτάται από τις δυσκολίες). Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2013, 01:19:38 μμ »
Μου ζητήθηκε να βοηθήσω ένα παιδάκι στα φιλολογικά της α γυμνασίου για την επόμενη σχολική χρονιά... απ΄ότι κατάλαβα έχει κάποιες μαθησιακές δυσκολίες (έκανε ιδιαίτερο και στο δημοτικό).Πόσες ώρες πιστεύετε ότι χρειάζεται την εβδομάδα για προετοιμασία σε κάθε μάθημα; Είναι πρώτη μου φορά και δεν έχω καθόλου εμπειρία αε αυτό , αλλά θέλω να κάνω μια καλή αρχή...
Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε ιδέα..

Νομίζω πως αρχαία θα χρειαστεί  1 ώρα και 30 λεπτά ειδικά στην αρχή μέχρι να συνηθίσει και ο μαθητής...Γενικά, νομίζω πως ο Όμηρος δυσκολεύει αρκετά τα παιδιά της Α' Γυμνασίου, τουλάχιστον στην αρχή, μέχρι να κατανοήσουν  το κείμενο και τις ιδιαιτερότητές του, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να  να δουλεύουν και να το διαβάζουν  μόνα τους στο σπίτι...οπότε ενα 2ωρο χρειαζεται σιγουρα...Επιπλέον εισάγεται στο  πρόγραμμά τους το βασικό μαθήμα που θα τα  ακολουθήσει  και στη μετέπειτα σχολική τους πορεία,η Έκθεση για την οποία χρειάζονται 1,5-2 ώρες.Αν το παιδί θέλει και λογοτεχνία και ιστορία θα πρόσθετα από μία ώρα στο καθένα.Οι ώρες βέβαια είναι ενδεικτικές και πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες του κάθε μαθητή και τις απαιτήσεις του...Μπορείς να ξεκινησεις  δοκιμαστικά κάποιες ώρες και στην πορεία να τις τροποποιήσεις όταν πια γνωρίσεις καλύτερα το μαθητή. Καλή δύναμη να έχεις!



Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος efip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2013, 01:47:24 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...
Ουσιαστικά μου λέτε ότι χρειάζεται σχεδόν κάθε μέρα περίπου 1-1/12 ώρα μάθημα συνολικά για την προετοιμασία της επόμενης μέρας προσαρμόζοντας το χρόνο που θα αφιερώνουμε σε κάθε αντικείμενο...Έτσι; Και ως προς την τιμή; Τι προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:55 »

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2013, 03:22:33 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...
Ουσιαστικά μου λέτε ότι χρειάζεται σχεδόν κάθε μέρα περίπου 1-1/12 ώρα μάθημα συνολικά για την προετοιμασία της επόμενης μέρας προσαρμόζοντας το χρόνο που θα αφιερώνουμε σε κάθε αντικείμενο...Έτσι; Και ως προς την τιμή; Τι προτείνετε;

ετσι ειναι efip...βεβαια βλεποντας και κανοντας...εσυ θα καθορισεις τελικα το προγραμμα σου....η τιμη ειναι υποκειμενικη και καθοριζεται με συμφωνια καθηγητη γονιων...
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος katerinal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2013, 04:08:12 μμ »
Πρόσεξε όμως να ξεκαθαρίσεις με τους γονείς αν θέλουν προετοιμασία για το σχολείο. Γιατί άλλο να διαβάζεις το παιδί για την επόμενη μέρα, δηλ. να κάνετε μαζί ό,τι έχει για την επόμενη κ άλλο ένα δομημένο μάθημα στο οποίο θα κάνετε κυρίως ασκήσεις δικές σου που θα στοχεύουν στις δυσκολίες του παιδιού κλπ. Ακόμα κι αν στην πράξη μετατραπεί από δομημένο μάθημα σε προετοιμασία -πράγμα που συμβαίνει συχνά- προσπάθησε να μην πέσεις στην παγίδα να κάνεις μόνο ό,τι έχει για την επόμενη γιατί πρέπει να βοηθήσεις το παιδί να αναλαμβάνει μόνο του σιγά σιγά τις υποχρεώσεις του προς το σχολείο. Επίσης, η "προετοιμασία" ενέχει τον κίνδυνο να σου βρίσκει διαρκώς δικαιολογίες το παιδί ή και οι γονείς ότι αύριο δεν έχω τίποτα/ δεν μας βάλανε/ δεν κάναμε μάθημα/ θα πάμε εκδρομή κλπ και να σου ακυρώνουν το μάθημα με αποτέλεσμα να κληθείς μια βδομάδα πριν τα διαγωνίσματα να βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Εγώ προτείνω λίγες ώρες και επικοδομητικές 1 ώρα κάθε μέρα (στα 15 πρώτα λεπτά να ελέγχεις κ να λύνεις απορίες στις ασκήσεις σχολείου και 45 λεπτά το κάθε μάθημα- με αρχαία 2 φορές την εβδομάδα, γλώσσα 1 και ιστορία 1 φορά, και μαζί Οδύσσεια και λογοτεχνία άλλη 1). Γενικά προσπάθησε να οργανώσεις το παιδί και να είσαι αυστηρή (εννοώ σταθερή & συνεπής) με τους στόχους σου. Δυστυχώς το βλέποντας και κάνοντας δεν βοηθάει παιδιά που έχουν δυσκολίες. Η συμβουλή μου είναι μία! Μικροί στόχοι και ξεκάθαροι. Επίσης για τα χρήματα- δεν ξέρω που ακριβώς μένεις, αλλά νομίζω ότι καλό είναι να ρωτήσεις συναδέρφους της περιοχής σου.     

Αποσυνδεδεμένος efip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλολογικά Α' Γυμνασίου
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2013, 06:00:41 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας! Ελπίζω όλα να πάνε καλά... Για την τιμή λέω για 12-15 ευρώ... Με δεδομένο ότι θα μετακινούμαι εγώ για το μάθημα...
 p.s. Είχα πρόβλημα με τη σύνδεση και γι αυτό άργησα να απαντήσω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.