*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 41333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« στις: Ιούνιος 26, 2013, 03:50:02 μμ »
Γνωρίζει κάποιος - έκανε αναπληρωτής στις περιοχές Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια για να δώσει πληροφορίες όχι τόσο στο αν παίρνυν άτομα (από όσο γνωρίζω παίρνουν) αλλά πως είναι η ζωή και τα νηπιαγωγεία εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 08:43:27 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:38 »

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2013, 04:03:24 μμ »
Έχω ακούσει ο,τι περνάνε πολύ καλά όσοι πάνε στην Κέρκυρα και στην Εύβοια είναι όμορφα αν και είναι κάποιες περιοχές ορεινές για τη Βοιωτία δεν έχω ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος xloi69

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2013, 04:05:31 μμ »
Όσον αφορά τα σπίτια μου έχουν πει φίλοι μου ο,τι μπορείς να βρεις φτηνά και πιο ακριβά σπίτια, εξαρτάται τι θες.

Αποσυνδεδεμένος snowhite_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
    • Διαδρομές
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2013, 07:50:42 μμ »
Μ' έχεις βάλει σε μεγάλο πειρασμό να απαντήσω...
Έχω δουλέψει σε Βοιωτία και Κέρκυρα και δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι καθόλου αντικειμενική γιατί στο ένα μέρος πέρασα τέλεια και το λατρεύω και στο άλλο πέρασα μέτρια και μου είναι σχεδόν αδιάφορο...
Για την Εύβοια, απ'ότι έχω ακούσει, είναι λίγο δύσκολο για τις ελεύθερες γιατί τοποθετούνται συνήθως μακριά από την πανέμορφη Χαλκίδα.
Για την Κέρκυρα, μπορείς να βρεις πολύ φτηνά σπίτια(ενοικιαζόμενα δωμάτια για το καλοκαίρι που το χειμώνα  μένουν άδεια)σε χωριά έξω από την πόλη.Δεν έχει πολύ κρύο-αλλά έχει πολλεεές βροχές-χιόνι ούτε για δείγμα.Τα σχολεία που παίρνουν αναπληρωτές είναι όλα έξω από την πόλη-έως 40 χλμ- αλλά έχει πόλεις εκεί κοντά να μείνεις.Τέλος δεν παύει να είναι νησί με ότι αυτό σημαίνει(μετακίνηση με καραβι-1με2 ώρες για Ηγουμενίτσα-αλλά και παραλίες/μπάνια/τουρισμό).(Για το Πάσχα εκεί δε θα μιλήσω,το ξέρει όλη η Ελλάδα)
Για τη Βοιωτία, σπίτι εγώ προσωπικά δυσκολεύτηκα να βρω γιατί πήγα Οκτώβριο(είχαν πάει ήδη πολλά άτομα στην Α φάση αλλά και υπάρχουν πολλοί στρατιωτικοί) και ήταν ακριβά.Είναι κοντά σε Αθήνα και Χαλκίδα αλλά και μέσα στο νομό είναι και η Αράχοβα-έχει και νηπιαγωγείο.Σε παίρνουν εύκολα και σε σχολεία μέσα στη Λιβαδειά και τη Θήβα(και τις ελεύθερες, τουλάχιστον μέχρι το 2011-12) και έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα χωριά είναι αρκετά κοντά στις 2 αυτές πόλεις.
Για τα σχολεία δεν μπορώ να συγκρίνω γιατί διαφέρουν από χωριό σε χωριό μέσα στον ίδιο νομό, παντού έχει ευκολίες αλλά και δυσκολίες...
Για την ζωή απλά θα πω ότι αν βρεις καλή παρέα και έχεις αυτοκίνητο (και διάθεση να το οδηγήσεις) παντού μπορείς να περάσεις καλά.
Ελπίζω να μην αδίκησα κανένα μέρος και συγγνώμη για το μεγάλο μνμ.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2013, 09:28:50 μμ από snowhite_x »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:38 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2013, 10:42:19 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Snowhite-x να σε ρωτήσω κάτι επιπλέον;  Όσον αφορά την Κέρκυρα στις πόλεις που είναι κοντά στα χωριά, μπορείς να πηγαινοέρχεσαι και με τα πόδια; Ρωτάω γιατί κάτι παρόμοιο έκανα στο μέρος που ήμουνα φέτος ένα μισάωρο περπάτημα κάθε μέρα. Επίσης για την πόλη της Κέρκυρας έχει λεωφορείο που να συνδέει τα έξω από την πόλη μέρη με το κέντρο;
Επίσης για Βοιωτία φαντάζομαι ότι η συγκοινωνία των μεγάλων πολέων Θήβα - Λειβαδειά με τα χωριά με λεωφορείο δεν θα είναι συχνή
Ρωτά γιατί αυτοκίνητο δεν παίζει.

Αποσυνδεδεμένος snowhite_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
    • Διαδρομές
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2013, 11:57:31 μμ »
Για το χωρίς αυτοκίνητο δεν μπορώ να σε βοηθήσω  :(  δεν ξέρω...Φαντάζομαι θα πρέπει να μείνεις στο χωριό που είναι το σχολείο(τα περισσότερα χωριά έχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια) εκτός αν είσαι τυχερή(ή έχεις τα κοινωνικά κριτήρια) και πετύχεις μια απο τις μεγάλες πόλεις ή είσαι σε κλασικό νηπιαγωγείο σε χωριό που έχει δημοτικό σχολείο ωστε να πηγαινοέρχεσαι με δασκάλους.Για συγκοινωνία δε ξέρω καθόλου για συχνότητα, ώρες και δρομολόγια και για τους 2 νομούς ... (Στην Κέρκυρα έχω δει κτελ από πόλη για τα χωριά αλλά και αστικά για τις γύρω περιοχές)

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2013, 12:17:03 μμ »
Για Κέρκυρα κοιτάξτε κι εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=16602.0

Βέβαια , οι τιμές που αναφέρονται στα ενοίκια είναι προ κρίσεως , λογικά θα έχουν πέσει ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 12:19:18 μμ από peri2005 »

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2013, 11:39:18 πμ »
Στην Κεκρυρα, αν δεν εισαι μεσα στην πολη, και εισαι καπου στα βορεια μπορεις να μεινεις στην Αχαραβη που ειναι πολυ ωραια και εχει τα παντα, μαγαζια και σπιτια. Απο εκει τα γυρω χωρια με σχολεια δεν ειναι μακρυα, χρειαζεται ομως αυτοκινητο, εκτος και πηγαινοερχεσαι με συναδελφους ή εισαι σε σχολειο μεσα στην Αχαραβη. Γενικα η ζωη στην Κερκυρα ειναι ωραια. Οσο αναφορα στις συγκοινωνιες, να μενεις στην πολη και να πηγαινεις για δουλεια καθημερινα σε καποιο χωριο, νομιζω οτι δεν βολευαν πολυ τα δρομολογια των λεωφορειων απ' οτι θυμαμαι.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:10:14 μμ »
Εγώ δούλεψα αναπληρώτρια στην Εύβοια στο χωριό Καλλιανοί. Αν δεν έχεις αυτοκίνητο και δεν έχεις κοινωνικά κριτήρια μη δηλώσεις Εύβοια γιατι τα χωριά της είναι αρκετά απομακρισμένα. Αν έχεις κοινωνικά κριτήρια οπότε δε σε στέλνουν σε δυσπρόσιτο θα περάσεις τέλεια γιατι έχει πολύ όμορφα μέρη και γενικά όπου πήγα στην Εύβοια οι εκπαιδευτικοι είναι αρκετά συσπειρωμένοι και γίνονται καλό παρεάκι.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2013, 04:44:50 πμ »

Ίσως να μην υπάρχουν αλλού τόσο απομονωμένα μέρη τόσο κοντά στην πρωτεύουσα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2013, 11:32:53 πμ »
δουλεψα στην λειβαδια στο χωριο χαιρωνεια.πολυ καλο κοντα στην πολη .βεβαια ηταν απ τα φιλετα,γιατι γενικα η βοιωτια εχει και δυσκολα χωρια απομακρυσμενα.
πηγα νοεμβρη και δυσκολευτηκα να βρω σπιτι ,εχει γενικα πολλα σπιτια αλλα ηταν 4αρια τεραστια = για γηπεδο καλα ηταν , για μενα τεραστιο.τοτε ηταν και το γραφειο εκει και σε βοηθουσαν τωρα δνε ξερω τι γινεται ,παντως δεν ειχαν ιδιαιτερα προβληματα τα ατομα που υπηρετησαν εκει,ειναι κοντα στην αθηνα και παρεα να μην βρεις παρασ/κο εισαι στην αθηνα
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2013, 12:55:38 μμ »
Είναι εφικτό να μένεις Αθήνα και να πηγαινοέρχεσαι Βοιωτία ;Υπάρχει δρομολόγιο με ΚΤΕΛ ή προαστιακό;

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2013, 01:46:02 μμ »
υπαρχει το τρενο που βολευει
το κτελ ειναι πανακριβο...θυμαμαι οτι τοτε η τιμη του ηταν υπερβολικη , συνεφερε το τρενο που ηταν παμφθηνο.
συνηθως δεν εισαι πολη ..τοποθετεισαι σε χωριο και ισως δεν βολευει η μετακινηση σου.εκτος και αν εισαι τυχερη και σε εξυπηρετει καποιος συναδελφος.
εγω μεχρι να βρω σπιτι πηγαινοερχομουν με αυτοκινητο και μετα με τρενο,ηταν κουραστικο εξουθενωτικο σκετη ταλαιπωρια.ξυπνουσα πολυ πρωι και ερχομουν σπιτι 6 το απογευμα και να φανταστεις ημουν σε κλασικο
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2013, 01:56:19 μμ »
Το τρένο είναι πανάκριβο, είναι τα περισσότερα δρομολόγια intercity, άσε που καθυστερούν μόνιμα :P :P :P οπότε δεν συμφέρει, αν θες να μένεις Αθήνα και να πηγαινοέρχεσαι στη Βοιωτία σε βολεύει: Θήβα, Αλίαρτος, Σχηματάτι, Οινόφυτα και Οινόη και να πηγαινοέρχεσαι με ΚΤΕΛ και μπορείς να βγάλεις και μηνιαία κάρτα
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159592
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.