*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 41384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liberty

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:43:14 μμ »
Γεια σας κι από εμένα και καλό καλοκαίρι.Και η Αιτ/νια έχει πολλά ορεινά χωριά με δυσκολία στην πρόσβαση και σε μεγάλη απόσταση απο μεγάλη πόλη ή το Αγρίνιο,κι εγώ από εκεί είμαι αλλά φέτος δούλεψα Κεφαλλονιά,καλά κουράγια και υπομονή σε όλους μας ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 04, 2013, 09:25:19 μμ »
Σε σχέση με τα νησιά εγω θα έλεγα να προτιμήσεις  νομούς της Πελοποννήσου ή την Αιτωλοακαρνανία...σε αυτές τις περιοχές παίρνουν αρκετά άτομα....... Βέβαια, και στην  Πελοπόννησο υπάρχουν  πολλά δυσπρόσιτα μέρη ή απομακρυσμένα χωριά  όπως και αλλού  και υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να  μείνεις σε χωριά ή κωμοπόλεις όπου μπορεί να μην έχεις παρέες συνομιλήκων...γενικά όμως πολλοί συνάδελφοι που γνωρίζω έχουν αποκομίσει  θετικές εμπειρίες απο την Πελοπόννησο....
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 10, 2013, 08:25:58 μμ »
Μήπως έχετε πληροφορίες για κυκλαδες; Πως είναι το χειμώνα οι μετακινήσεις ;

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 10, 2013, 09:10:34 μμ »
Οι Κυκλάδες είναι όμορφες. Ωστόσο θα σου συνιστούσα, αν έχει δικαίωμα επιλογής, τα πιο μεγάλα νησιά π.χ Πάρος, Νάξος, Άνδρος κ.α. Τα μικρά π.χ Θηρασιά, Ηρακλειά κ.τ.λ καλό είναι τ' αποφύγεις. Παρέες συνομηλίκων σίγουρα θα βρεις. Ο χειμώνας είναι αρκετά δύσκολος (ακόμα και στα μεγάλα νησιά), ερημιά, βροχιές, κλειστά καταστήματα κ.τ.λ..παρόλα αυτά εξαρτάται από το προσωπικό σου χαρακτήρα και τι ψάχνεις να βρεις. Εγώ αν και πέρασα καλά, υπήρχαν στιγμές που απογοητευόμουν.
Η μετακίνηση εντός του νησιού θεωρώ πως είναι εύκολη, καθώς υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που θα σε διευκολύνουν αν δεν έχεις αυτοκίνητο. Η μετακίνηση με καράβι ή από Ραφήνα ή από Πειραιά, είναι μια χαρά. Θα έχει και κανένα απαγορευτικό που και που λόγω ανέμων ή άσχημου καιρού..π.χ Έχω φύγει παραμονή Χριστουγέννων από νησί λόγω απαγορευτικού.

Πάντως έχει και θετικά. Βλέπεις κάθε πρωί τη θάλασσα, εξερευνείς, μετά το πάσχα όλα ομορφαίνουν, βλέπεις τουρίστες, κάνεις μπάνια νωρίς όποτε θες, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, ακόμα και μετά το σχόλασμα. Κι αν είσαι από Β. Ελλάδα, χαίρεσαι τα καλοκαιρινά σου ρούχα!
Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις..και μη ξεχνάς και το οικονομικό (με τους σημερινούς μισθούς, δύσκολα θα βγαίνεις αν έχεις και βενζίνες). Πάντως πιστεύω θα βρεις σπίτια και με 250 (καλύτερα όχι ισόγειο - λόγω υγρασίας) . Προσοχή στους κυκλαδίτες, είναι λίγο ιδιαίτεροι (δεν είναι κανόνας).

Να ρωτήσω...από Σάμο, Χίο, Λέσβο, Δωδεκάννησα( ή κάποιο νησί από το σύμπλεγμα - εκτός Καρπάθου), ξέρει κανείς σε γενικές γραμμές να μου πει κάτι;
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:11:53 μμ »
Οι Κυκλάδες είναι όμορφες. Ωστόσο θα σου συνιστούσα, αν έχει δικαίωμα επιλογής, τα πιο μεγάλα νησιά π.χ Πάρος, Νάξος, Άνδρος κ.α. Τα μικρά π.χ Θηρασιά, Ηρακλειά κ.τ.λ καλό είναι τ' αποφύγεις. Παρέες συνομηλίκων σίγουρα θα βρεις. Ο χειμώνας είναι αρκετά δύσκολος (ακόμα και στα μεγάλα νησιά), ερημιά, βροχιές, κλειστά καταστήματα κ.τ.λ..παρόλα αυτά εξαρτάται από το προσωπικό σου χαρακτήρα και τι ψάχνεις να βρεις. Εγώ αν και πέρασα καλά, υπήρχαν στιγμές που απογοητευόμουν.
Η μετακίνηση εντός του νησιού θεωρώ πως είναι εύκολη, καθώς υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που θα σε διευκολύνουν αν δεν έχεις αυτοκίνητο. Η μετακίνηση με καράβι ή από Ραφήνα ή από Πειραιά, είναι μια χαρά. Θα έχει και κανένα απαγορευτικό που και που λόγω ανέμων ή άσχημου καιρού..π.χ Έχω φύγει παραμονή Χριστουγέννων από νησί λόγω απαγορευτικού.

Πάντως έχει και θετικά. Βλέπεις κάθε πρωί τη θάλασσα, εξερευνείς, μετά το πάσχα όλα ομορφαίνουν, βλέπεις τουρίστες, κάνεις μπάνια νωρίς όποτε θες, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, ακόμα και μετά το σχόλασμα. Κι αν είσαι από Β. Ελλάδα, χαίρεσαι τα καλοκαιρινά σου ρούχα!
Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις..και μη ξεχνάς και το οικονομικό (με τους σημερινούς μισθούς, δύσκολα θα βγαίνεις αν έχεις και βενζίνες). Πάντως πιστεύω θα βρεις σπίτια και με 250 (καλύτερα όχι ισόγειο - λόγω υγρασίας) . Προσοχή στους κυκλαδίτες, είναι λίγο ιδιαίτεροι (δεν είναι κανόνας).

Να ρωτήσω...από Σάμο, Χίο, Λέσβο, Δωδεκάννησα( ή κάποιο νησί από το σύμπλεγμα - εκτός Καρπάθου), ξέρει κανείς σε γενικές γραμμές να μου πει κάτι;
Εχω κάνει στην Κάλυμνο και μπορώ να πω ότι γενικά μου βγήκε φτηνά σχετικά, τα μεταφορικά όμως ήταν πολύ ακριβά...Δεν υπήρχε και λόγος να μου βγει ακριβά αφού δεν είχε και τίποτα να κάνεις :P .Το κακό με αυτό το νησί είναι ότι δεν είναι σαν νησί... 5000 κάτοικοι 10000 αυτοκίνητα και άλλα τόσα μηχανάκια !!!!! Οταν ξεκίναγε να βρέχει μετά από λίγο γινόταν ο κατακλυσμός  του Νώε!!!! Οι κεντρικοί δρόμοι γινόντουσαν ποτάμια, μια φορά θυμάμαι κρατήθηκα από μια κολόνα της ΔΕΗ για να μην με πάρει το νερό!!!!! :)  :)
Το καλύτερο όμως ήταν τα φρέσκα και φτηνά ψάρια! (Μόνο αυτά μου λείψαν από εκεί)
Οσο για τα παιδιά....ο Θεός να σε φυλάει  :P. Καπνίζουν από τετάρτη δημοτικού, παντρεύονται από τα 15, ρίχνουν συνέχεια δυναμιτάκια και δεν υπάρχει οικογένεια με λιγότερα από 5 παιδιά!!!!!!!!! 
 

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 10, 2013, 10:46:25 μμ »
Ευχαριστώ drum για την απάντηση! Με κάλυψες σε μεγάλο βαθμό!
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 10, 2013, 11:35:44 μμ »
Οι Κυκλάδες είναι όμορφες. Ωστόσο θα σου συνιστούσα, αν έχει δικαίωμα επιλογής, τα πιο μεγάλα νησιά π.χ Πάρος, Νάξος, Άνδρος κ.α. Τα μικρά π.χ Θηρασιά, Ηρακλειά κ.τ.λ καλό είναι τ' αποφύγεις. Παρέες συνομηλίκων σίγουρα θα βρεις. Ο χειμώνας είναι αρκετά δύσκολος (ακόμα και στα μεγάλα νησιά), ερημιά, βροχιές, κλειστά καταστήματα κ.τ.λ..παρόλα αυτά εξαρτάται από το προσωπικό σου χαρακτήρα και τι ψάχνεις να βρεις. Εγώ αν και πέρασα καλά, υπήρχαν στιγμές που απογοητευόμουν.
Η μετακίνηση εντός του νησιού θεωρώ πως είναι εύκολη, καθώς υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που θα σε διευκολύνουν αν δεν έχεις αυτοκίνητο. Η μετακίνηση με καράβι ή από Ραφήνα ή από Πειραιά, είναι μια χαρά. Θα έχει και κανένα απαγορευτικό που και που λόγω ανέμων ή άσχημου καιρού..π.χ Έχω φύγει παραμονή Χριστουγέννων από νησί λόγω απαγορευτικού.

Πάντως έχει και θετικά. Βλέπεις κάθε πρωί τη θάλασσα, εξερευνείς, μετά το πάσχα όλα ομορφαίνουν, βλέπεις τουρίστες, κάνεις μπάνια νωρίς όποτε θες, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, ακόμα και μετά το σχόλασμα. Κι αν είσαι από Β. Ελλάδα, χαίρεσαι τα καλοκαιρινά σου ρούχα!
Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις..και μη ξεχνάς και το οικονομικό (με τους σημερινούς μισθούς, δύσκολα θα βγαίνεις αν έχεις και βενζίνες). Πάντως πιστεύω θα βρεις σπίτια και με 250 (καλύτερα όχι ισόγειο - λόγω υγρασίας) . Προσοχή στους κυκλαδίτες, είναι λίγο ιδιαίτεροι (δεν είναι κανόνας).

Να ρωτήσω...από Σάμο, Χίο, Λέσβο, Δωδεκάννησα( ή κάποιο νησί από το σύμπλεγμα - εκτός Καρπάθου), ξέρει κανείς σε γενικές γραμμές να μου πει κάτι;
Εχω κάνει στην Κάλυμνο και μπορώ να πω ότι γενικά μου βγήκε φτηνά σχετικά, τα μεταφορικά όμως ήταν πολύ ακριβά...Δεν υπήρχε και λόγος να μου βγει ακριβά αφού δεν είχε και τίποτα να κάνεις :P .Το κακό με αυτό το νησί είναι ότι δεν είναι σαν νησί... 5000 κάτοικοι 10000 αυτοκίνητα και άλλα τόσα μηχανάκια !!!!! Οταν ξεκίναγε να βρέχει μετά από λίγο γινόταν ο κατακλυσμός  του Νώε!!!! Οι κεντρικοί δρόμοι γινόντουσαν ποτάμια, μια φορά θυμάμαι κρατήθηκα από μια κολόνα της ΔΕΗ για να μην με πάρει το νερό!!!!! :)  :)
Το καλύτερο όμως ήταν τα φρέσκα και φτηνά ψάρια! (Μόνο αυτά μου λείψαν από εκεί)
Οσο για τα παιδιά....ο Θεός να σε φυλάει  :P. Καπνίζουν από τετάρτη δημοτικού, παντρεύονται από τα 15, ρίχνουν συνέχεια δυναμιτάκια και δεν υπάρχει οικογένεια με λιγότερα από 5 παιδιά!!!!!!!!!
[/


φοβερές εμπειρίες !!!!!!!! να είστε καλά κορίτσια  που μας ενημερώσατε!!!!!πολλά τα θετικά, ελάχιστα τα αρνητικά!!!!!!χα χα χα!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 11, 2013, 01:05:49 πμ »
Φέτος ήμουν Σάμο tabacaria. Πρωτεύουσα το Βαθύ και συμπρωτεύουσα το Καρλόβασι. 2 μεγάλα μέρη -για τα δεδομένα νησιού- που φαγώνονται μεταξύ τους! Το Καρλόβασι περισσότερη κίνηση το Χειμώνα, λόγω των φοιτητών και το Βαθύ το Καλοκαίρι. Το Βαθύ ομορφότερο, το Καρλόβασι περισσότερο πράσινο. Η απόσταση μεταξύ τους γύρω στα 30 λεπτά με αυτοκίνητο και από τις μεγαλύτερες που έχει το νησί. Γενικότερα οι αποστάσεις μεταξύ των χωριών δεν είναι πολύ μεγάλες. Αν έχεις δλδ μεταφορικό μέσο και σε παίρνει οικονομικά άνετα μένεις σ' ένα από τα κέντρα και μετακινείσαι στο χωριό που είναι το σχολείο σου. Μπορείς να χτυπήσεις και μόρια σε χωριά που δεν είναι ιδιαίτερα απομακρυσμένα.
Αν είσαι από Βόρεια Ελλάδα υπάρχουν καράβια που πάνε Θεσσαλονίκη και Καβάλα (γύρω στις 27 ώρες βέβαια). Αλλιώς η astra που πετά για Θεσ/νίκη, δύσκολα τα πράγματα από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο γιατί οι πτήσεις εκτελούνται μέρα παρά μέρα. Αν είσαι από νοτιότερα, υπάρχει καράβι για Πειραιά (15-17 ώρες) και η Ολυμπιακή με 2 πτήσεις την ημέρα για Αθήνα.
Από σπίτια παίζουν πολύ τα ξενοδοχεία και τα ενοικιαζόμενα δωμάτια που τα νοικιάζουν πια για διαμερίσματα όλο το χρόνο. Από 200 ευρώ τα περισσότερα. Δεν μπορώ να πω ότι βρίσκεις κάτι καλό εύκολα...
Νησί γεμάτο εκπαιδευτικούς και στρατιωτικούς. Υγρασία πολύ και βίαιες βροχές. Το Βαθύ πλημμυρίζει για τα καλά στον παραλιακό του δρόμο σαν θα ρίξει ψιχάλα, γι' αυτό κυκλοφορεί και το σλόγκαν "πάμε βόλτα στην παραλία με τη γόνδολα"! Ήσυχη ζωή το Χειμώνα-όπως σε κάθε νησί-και από την Άνοιξη ξεπετιούνται ξένοι τουρίστες (ηλικίες τουριστών 50+). Αρκετά μέρη να δεις και να γυρίσεις, ωραίες και κρύες θάλασσες!
Αγαπώ Σάμο και συγκινούμαι...

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 11, 2013, 03:56:47 πμ »
Έχω κάνει ένα πέρασμα από Λέρο και για μένα ήταν μέτρια.
Είναι μεγαλούτσικο νησί και δεν το περίμενα είναι η αλήθεια, με αρκετούς κατοίκους και τον χειμώνα.
Έχει κι αρκετούς νέους εκπαιδευτικούς,κάι θα βρεις επιλογές να πιεις τον καφέ και το ποτό σου-οι περισσότερες βρίσκονται στην Αγία Μαρίνα.Εγώ και πολλοί άλλοι εκπαιδευτικοί μέναμε στο Λακκί που είναι το λιμάνι.Πανάθλιο το Λακκί,πολύ όμορφη η Αγ.Μαρίνα.Χρειάζεσαι αμάξι,εγώ δεν είχα αλλά υπήρχαν εκπαιδευτικοί που βοηθούσαν στις μεταφορές
Για τους κατοίκους δεν μπορώ να πω και τα καλύτερα και οι περισσότεροι συνάδελφοι που έκαναν στη Λέρο θα συμφωνούσαν μαζί μου νομίζω.
Το πήγαινε-έλα για μένα που είμαι Θεσνικη είχε ταλαιπωρία,συνήθως καράβι για Ρόδο(5 ώρες) και μετά απευθείας αεροπλάνο.Μπορείς όμως να πετάξεις από Λέρο για Αθήνα με ένα αεροπλανάκι που δεν σηκωνόταν πάντα ή δεν έπαιρνε όλους τους επιβάτες πάντα λόγω καιρού...
Τα νήπια που είχα εγώ ήταν σε ένα μέτριο επίπεδο,το νηπιαγωγείο από υποδομή πολύ καλό,τα ενοίκια και τα σούπερ μάρκετ πολύ πολύ ακριβά,αρκετή υγρασία,τίποτα το ιδιαίτερο οι παραλίες.

Θα μπορούσα να δώσω πληροφορίες και για Ηράκλειο αλλά θα έγραφα κατεβατά ολόκληρα.Αν ενδιαφέρεται όμως κάποιος ας μου το ζητήσει :)

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:27:19 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΛΕΩ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΟΡΙΝΘΟ...ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ;;

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 11, 2013, 11:20:07 πμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=5576.0
ριξε μια ματια εδω...εχουν ειπωθει αποψεις για Κορινθο
οπως θα δεις εγω εχω πολυ κακη αποψη για την Κορινθο..δεν θα τη δηλωνα ποτε ξανα!

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 11, 2013, 11:47:50 πμ »
Φέτος ήμουν σε δυο δημοτικά στην Κόρινθο.Δεν τρελάθηκα από την πόλη.Δυσκολεύτηκα απίστευτα να βρώ σπίτι.Να φανταστείς έψαχνα 4 μέρες και ενώ στην αγγελία έγραφαν για επιπλωμένο υπήρχε μόνο το κρεββάτι! Τελικά πήγα σε μεσιτικό γραφείο.Το ενοίκιο από 230 Ε και πάνω.Στέκια ελάχιστα, καφετέριες διασπαρμένες,νέκρα απίστευτη μετά τις 3 το μεσημέρι!Υπήρχαν Σάββατα που περπατούσες στο δρόμο κατά τις 10 το βράδυ και αργούσες να δείς άνθρωπο!Την Κυριακή περπατούσες σε άδειους δρόμους!Επιπλέον ελάχιστος χώρος για παρκάρισμα ειδικά τις ώρες αιχμής που ο κόσμος κατέβαινε από τα γύρω χωριά.Οι περισσότερο δρόμοι έχουν μετατραπεί σε πεζόδρομους.Τα μαγαζιά όχι κάτι το ιδιαίτερο.Η πόλη είναι τόσο μικρή που θα την μάθεις αμέσως όμως συνέχεια κλείνουν τους κεντρικούς δρόμους λόγω έργων που τελικά δεν βελτιώνονται ποτέ.Το θετικό είναι ότι βρίσκεται κοντά στη Αθήνα και άν βαριέται κάποιος να πηγαίνει με το αυτοκίνητο τα δρομολόγια του κτελ είναι ανά μια ώρα.Δεν την παλεύεις να μένεις συνέχεια εκεί αλλά έχει πολύ ωραία μέρη γύρω όπως το Κιάτο ,Λουτράκι,Ξυλόκαστρο.Ορεξη και διάθεση να υπάρχει.Δεν ξέρω άν θα την ξαναδηλώσω σαν περιοχή παρά στο κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2013, 01:24:36 μμ »
Το 2011-12 ήμουν Πάρο και το σχολείο ήταν Αντίπαρο,οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί που δουλεύουν Αντίπαρο μένουν Πάρο,για ευνόητους λόγους.Τα ενοίκια200-250 για γκαρσονιέρα φυσικά.Προτίμησε νησί που να έχει αεροδρόμιο γιατί βγάζει συχνά απαγορευτικά .Απέφυγε Μύκονο και Σαντορίνη είναι πολύ ακριβά όλα.Για το γραφείο έχω να πω τα καλύτερα .

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2013, 01:50:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ  jioannio και Boldini! Αν έχεις χρόνο Boldini να μας πεις κάτι για Ηράκλειο ή τους άλλους 3 νομούς της Κρήτης, προσωπικά θα με βοηθούσες πολύ. Επίσης, γνωριζει κάποιος/α για σποράδες, Χιο, Αιτωλοακαρνανία; 
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.