*

Αποστολέας Θέμα: Απόλυση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 13015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απόλυση Αναπληρωτών
« στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:26:05 μμ »
Πήρα σήμερα τη Δευτεροβάθμια Α Αθήνας και μου ειπαν ότι θα έχουν έτοιμη την απόλυση 5 Ιουλίου . Είναι δυνατόν ; Είναι Παρασκευή . Στον ΟΑΕΔ πότε θα πάμε 8 Ιουλίου ; Έχετε πληροφορίες από άλλες διευθύνσεις ; Τόση αδιαφορία πια ! :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:50 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:28:37 μμ »

Δεν είναι αδιαφορία! Αντίθετα ειναι προς το συμφέρον σας. Η απόλυσή σας πρέπει να φέρει ημερομηνία 30/6. Επειδή πέφτει φέτος Κυριακή το νωρίτερο που μπορούν να το κάνουν ειναι 1/7 (την Δευτέρα). Δεν ξέρω αν το 5/7 είναι αργά πάντως το 27/6 ( σήμερα ) ειναι πάρα πολύ νωρίς!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:37:13 μμ »
Ο εργοδότης έχει περιθώριο 8 ημέρες από τη λήξη της σύμβασης να δώσει τα χαρτιά της απόλυσης στον εργαζόμενο. Νωρίτερα δεν έχει καν το δικαίωμα και από φέτος, ούτε τη δυνατότητα. Παλιότερα αν τύχαινε σαββατοκύριακο η μέρα της λήξης της σύμβασης, μπορεί να ετοιμάζαν τα σχετικά χαρτιά νωρίτερα με μεταγενέστερη ημερομηνία. Όμως κάτι τέτοιο είναι ΑΔΥΝΑΤΟ πλέον, καθώς οι απολύσεις δηλώνονται (και από εκεί εξάγεται το σχετικό έντυπο που παίρνει ο αναπληρωτής) ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα του ΟΑΕΔ και όταν υποβάλλονται οριστικά λαμβάνουν αριθμό πρωτοκόλου τη στιγμή που υποβάλλονται. Δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό αν δεν έχει λήξει η σύμβαση του εργαζομένου (λήγει στις 30/06).

Αν μάλιστα μια Διεύθυνση έχει εκατοντάδες συμβασιούχους που λήγει η σύμβαση τους ταυτόχρονα είναι αδύνατο να γίνει την ίδια ημέρα.

Επίσης ταυτόχρονα δίνεται και το έντυπο της βεβαίωσης ενσήμων για τους μήνες που δεν έχει οριστικοποιηθεί ΑΠΔ, Για να δοθεί αυτό θα πρέπει ο εργοδότης να έχει εκδόσει τη μισθοδοσία του τελευταίου μήνα και να γνωρίζει αριθμό ενσήμων, αμοιβές, κρατήσεις κλπ. Πως θα γίνει αυτό αν ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί ο μήνας; μπορεί κάποιος να πάρει αναρρωτική άδεια αύριο.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:42:14 μμ »
Αν μάλιστα μια Διεύθυνση έχει εκατοντάδες συμβασιούχους που λήγει η σύμβαση τους ταυτόχρονα είναι αδύνατο να γίνει την ίδια ημέρα.
Είμαι πολύ περίεργος (ξέρω την απάντηση αλλά την κρατάω για τον εαυτό μου) τι πρόστιμο θα έριχνε ο ΟΑΕΔ και η Επιθεώρηση αν μια επιχείρηση του ιδιωτικού τομέα έλεγε αυτό ακριβώς: δεν προλαβαίνω και δεν θα τα κάνω Δευτέρα που προβλέπεται αλλά την επομένη ή την παρεπομένη...

Επίσης ταυτόχρονα δίνεται και το έντυπο της βεβαίωσης ενσήμων για τους μήνες που δεν έχει οριστικοποιηθεί ΑΠΔ, Για να δοθεί αυτό θα πρέπει ο εργοδότης να έχει εκδόσει τη μισθοδοσία του τελευταίου μήνα και να γνωρίζει αριθμό ενσήμων, αμοιβές, κρατήσεις κλπ. Πως θα γίνει αυτό αν ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί ο μήνας; μπορεί κάποιος να πάρει αναρρωτική άδεια αύριο.
Γιατί, οι αναπληρωτές της Δευτεροβάθμιας 25 ένσημα δεν θα πάρουν για τον Ιούνιο; Τι σχέση έχει η μισθοδοσία; Ας γίνει την Δευτέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 07:47:46 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:04:50 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2013, 07:50:28 μμ »

Δεν είναι αδιαφορία! Αντίθετα ειναι προς το συμφέρον σας. Η απόλυσή σας πρέπει να φέρει ημερομηνία 30/6. Επειδή πέφτει φέτος Κυριακή το νωρίτερο που μπορούν να το κάνουν ειναι 1/7 (την Δευτέρα). Δεν ξέρω αν το 5/7 είναι αργά πάντως το 27/6 ( σήμερα ) ειναι πάρα πολύ νωρίς!
Δεν είχα αξίωση να πάρω σήμερα την απόλυση , γνωρίζω τους νόμους απλά πήρα να ενημερωθώ . Δε θεωρώ παράλογο να μην το παίρναμε 1η Ιουλίου  ας καθυστερούσε 2 μέρες αλλά 5 είναι Παρασκευή και μεσολαβεί Σαββατοκύριακο , πότε θα πάμε στον ΟΑΕΔ ; 

Αποσυνδεδεμένος evbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:19:14 μμ »
Σε ερώτημα  που τέθηκε  στην Α Αθήνας η απάντηση  ήταν ότι κανείς δεν έχει παραπονεθεί. Στη Γ Αθήνας τα χαρτιά των αναπληρωτών θα είναι έτοιμα τη Δευτέρα.  Η διαδικασία δεν είναι τόσο χρονοβόρα για να δικαιολογηθεί αυτή καθυστέρηση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:24:24 μμ »
Αν μάλιστα μια Διεύθυνση έχει εκατοντάδες συμβασιούχους που λήγει η σύμβαση τους ταυτόχρονα είναι αδύνατο να γίνει την ίδια ημέρα.
Είμαι πολύ περίεργος (ξέρω την απάντηση αλλά την κρατάω για τον εαυτό μου) τι πρόστιμο θα έριχνε ο ΟΑΕΔ και η Επιθεώρηση αν μια επιχείρηση του ιδιωτικού τομέα έλεγε αυτό ακριβώς: δεν προλαβαίνω και δεν θα τα κάνω Δευτέρα που προβλέπεται αλλά την επομένη ή την παρεπομένη...

Αν και στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει τέτοιος αριθμός ταυτόχρονων απολύσεων, δεν πρέπει να πληρώσει πρόστιμο γιατί προβλέπεται προθεσμία 8 ημερών για τον εργοδότη.

Επίσης ταυτόχρονα δίνεται και το έντυπο της βεβαίωσης ενσήμων για τους μήνες που δεν έχει οριστικοποιηθεί ΑΠΔ, Για να δοθεί αυτό θα πρέπει ο εργοδότης να έχει εκδόσει τη μισθοδοσία του τελευταίου μήνα και να γνωρίζει αριθμό ενσήμων, αμοιβές, κρατήσεις κλπ. Πως θα γίνει αυτό αν ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί ο μήνας; μπορεί κάποιος να πάρει αναρρωτική άδεια αύριο.
Γιατί, οι αναπληρωτές της Δευτεροβάθμιας 25 ένσημα δεν θα πάρουν για τον Ιούνιο; Τι σχέση έχει η μισθοδοσία; Ας γίνει την Δευτέρα.

Πιθανόν κάποιος να απουσιάσει αδικαιολόγητα αύριο, οπότε δεν θα είναι 25. Έτσι η όλη διαδικασία θα πρέπει να ξεκινήσει από τη Δευτέρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:33:44 μμ »
Δεν είχα αξίωση να πάρω σήμερα την απόλυση , γνωρίζω τους νόμους απλά πήρα να ενημερωθώ . Δε θεωρώ παράλογο να μην το παίρναμε 1η Ιουλίου  ας καθυστερούσε 2 μέρες αλλά 5 είναι Παρασκευή και μεσολαβεί Σαββατοκύριακο , πότε θα πάμε στον ΟΑΕΔ ;

Καταλαβαίνω την αγωνία σου διότι από τη Δευτέρα θα αρχίσει να χάνεται και επίδομα ανεργίας.
Μπορείς βέβαια την Παρασκευή, μετά την παραλαβή της λήξης σύμβασης να πας και στον ΟΑΕΔ για να καταθέσεις τα χαρτιά σου και να μη χαθεί τίποτα αλλά πολύ πιθανό να υπάρχουν και ουρές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:41:50 μμ »
το 7ημερο αφορά εργάσιμες μέρες ή και μη ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:48:15 μμ »
7 εργάσιμες.Το σκ δεν πιάνεται

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:50:55 μμ »
Αν μάλιστα μια Διεύθυνση έχει εκατοντάδες συμβασιούχους που λήγει η σύμβαση τους ταυτόχρονα είναι αδύνατο να γίνει την ίδια ημέρα.
Είμαι πολύ περίεργος (ξέρω την απάντηση αλλά την κρατάω για τον εαυτό μου) τι πρόστιμο θα έριχνε ο ΟΑΕΔ και η Επιθεώρηση αν μια επιχείρηση του ιδιωτικού τομέα έλεγε αυτό ακριβώς: δεν προλαβαίνω και δεν θα τα κάνω Δευτέρα που προβλέπεται αλλά την επομένη ή την παρεπομένη...

Επίσης ταυτόχρονα δίνεται και το έντυπο της βεβαίωσης ενσήμων για τους μήνες που δεν έχει οριστικοποιηθεί ΑΠΔ, Για να δοθεί αυτό θα πρέπει ο εργοδότης να έχει εκδόσει τη μισθοδοσία του τελευταίου μήνα και να γνωρίζει αριθμό ενσήμων, αμοιβές, κρατήσεις κλπ. Πως θα γίνει αυτό αν ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί ο μήνας; μπορεί κάποιος να πάρει αναρρωτική άδεια αύριο.
Γιατί, οι αναπληρωτές της Δευτεροβάθμιας 25 ένσημα δεν θα πάρουν για τον Ιούνιο; Τι σχέση έχει η μισθοδοσία; Ας γίνει την Δευτέρα.

Πρώτον δεν προβλέπεται τη Δευτέρα. Προβλέπεται από τη Δευτέρα και για 8 ημέρες.Τόσες μέρες έχει ο εργοδότης περιθώριο να αναγγείλει την απόλυση ή την αυτοδίκαιη λύση σύμβασης ορισμένου χρόνου στον ΟΑΕΔ. Η Επιθεώρηση Εργασίας δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την απόλυση. Είναι η προθεσμία του εργοδότη και ο ΟΑΕΔ βάζει εξ' ίσου πρόστιμο και στο δημόσιο. Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις Διευθύνσεων που ο ΟΑΕΔ τους έβαλε πρόστιμο. Και η σύζυγος μου που απολύθηκε από τον ιδιωτικό τομέα και ήταν η μοναδική υπάλληλος του εργοδότη μετά από μια βδομάδα πήρε την απόλυση της και ήταν νομιμότατος ο εργοδότης.

Στο δεύτερο ερώτημα σου φαίνεται οτι δε γνωρίζεις τι σημαίνει βεβαίωση ενσήμων. Πρώτα από όλα στη βεβαίωση ενσήμων πρέπει να αναγράφονται αναλυτικά αποδοχές, κρατήσεις εργαζομένου, εργοδότη κλπ, οπότε δεν μπορεί να είναι γνωστά αυτά αν δεν έχει εκδοθεί η μισθοδοσία. Τα ένσημα είναι 25 αν ο εργαζόμενος εργαστεί όλες τις ημέρες. Αν την τελευταία ημέρα απουσιάσει αδικαιολόγητα (χάνει ένσημο) ή με αναρρωτική άδεια χάνει αποδοχές. Καμία εφαρμογή μισθοδοσίας δεν εκδίδει βεβαίωση ενσήμων πριν εκδοθεί η μισθοδοσία του αντίστοιχου μήνα και πριν δημιουργηθεί το αντίστοιχο αρχείο της ΑΠΔ. Αν το έκανε δεν θα ήταν εφαρμογή μισθοδοσίας, αλλά φακίρης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 08:55:04 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:53:22 μμ »
Jak μου αρέσει που δώσαμε απόλυτα ταυτισμένες απαντήσεις. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν ο εργαζόμενος έχανε έστω και μία ημέρα επιδότησης εξ' αιτίας της καθυστέρησης του εργοδότη και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση Αναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 27, 2013, 08:54:01 μμ »
Αν το πάμε όμως Παρασκευή 5/7 από πότε θα πληρωθούμε; Από 1/7 που θα είμαστε άνεργοι ή από 5/7 όπου κάναμε την αίτηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.