*

Αποστολέας Θέμα: Ικαρία  (Αναγνώστηκε 12002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ικαρία
« στις: Αύγουστος 27, 2007, 04:21:52 μμ »
Συνάδελφοι, διορίστηκα φέτος στον Άγιο Ευστράτιο. Μήπως έχει υπηρετήσει κανείς εκεί και μπορεί να μου δώσει πληροφορίες; Ήθελα να μάθω πώς είναι η ζωή εκεί, ποιο είναι το κόστος ζωής, και γενικά οτιδήποτε νομίζετε ότι μπορεί να μου φανεί χρήσιμο. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ικαρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος estelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2007, 06:52:15 μμ »
Γενικά η ζωή εκεί είναι ήσυχη και αρκετά φτηνή.Τα παιδιά είναι πολύ καλά καθώς και οι υπόλοιποι κατοικοι.Δε χρειάζεται αυτοκίνητο και έχει τακτική συγκοινωνία με τη Λήμνο η οποία έχει αεροδρόμιο με καθημερινές πτήσεις. Απλά είναι αρκετά ήσυχο νησί γι΄αυτο δεν προτιμάται. Αν σου αρέσει η ηρεμία ειναι τέλειο.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2007, 04:05:23 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να έχει πάνω από 150 κατοίκους το νησί. Δεν παίρνω και όρκο αλλά δεν πρέπει να είναι και πολύ περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2007, 12:26:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Γενικά μου αρέσει η ηρεμία αλλά φοβόμουν μήπως οι συνθήκες είναι πολύ δύσκολες. Έχω δύο μωρά και φέτος έχω άδεια ανατροφής, πιστεύετε ότι του χρόνου που θα πάω είναι εφικτό να τα πάρω μαζί; Υπάρχει παιδικός σταθμός ή κάτι τέτοιο ή είναι καλύτερα να τα αφήσω στην Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ικαρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:08 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2007, 01:28:51 μμ »
Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι δεν υπάρχουν και πολλές δυνατότητες σ' αυτό το νησί. Πάρε καλύτερα τηλ. στη Β'Βάθμια Λέσβου να σε κατατοπίσουν: 22510 48240

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2007, 03:02:40 μμ »
Η αλήθεια είναι πως στον Άγιο Ευστράτιο θα χρειαστείς πολλή υπομονή. Έχει ησυχία και αυτό που γνωρίζω καλά είναι πως οι καθηγητές είναι παραπάνω από τους μαθητές τους. Το δημοτικό εκεί είναι μονοθέσιο, όσο για παιδικό σταθμό λίγο δύσκολο. Σίγουρα έχει νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2007, 10:44:33 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:30:59 πμ »
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος kle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 05, 2008, 12:59:26 μμ »
Βρε παιδια,εχει κανει κανεις Ικαρια,Αγιο Κηρυκο?Πως ειναι τα πραγματα,το κλιμα γενικα?Εχει τιποτα να κανεις τυπου γυμναστηριο,σινεμα(χα,χα),bar προκοπης,η οτιδηποτε να περασουν οι δυσκολες και πολλες ελευθερες ωρες(τον χειμωνα εννοειται..)? ???

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 05, 2008, 08:02:00 μμ »
Λοιπόν...Έκανα εγώ στη Νικαρια οπως χαρακτηριστικά τη λενε οι ντόπιοι...Και μάλιστα όχι στον Άγιο Κήρυκο,αλλά στις Ράχες...ξέρεις εκεί που τα μαγαζιά ανοίγουν μόνο το βράδυ. Στον Άγιο τα πράγματα είναι πιο φυσιολογικά. Το κλίμα είναι καλό κι οι εκπαιδευτικοι σε όλο το νησί περνάνε καλα. Αν είσαι απο τους τυχερους και δε ζήσεις και βαρύ χειμωνα...όλα θα κυλήσουν με χαλαρους...πολύ χαλαρους ρυθμους...Κι όταν θα αρχίσει να φτιάχνει ο καιρός..θα αρχίσεις...τις εκδρομές...σε σημεία απίστευτης ομορφιάς. Το θέμα ειναι πως ειναι νησί και το νησί θέλει υπομονή. Οι ντόπιοι είναι λίγο στον κόσμο τους. Καλοί άνθρωποι,αλλά εσύ φρόντισε να είσαι τυπικη στη δουλειά σου γιατί...καμιά φορά...ξεφεύγουν λίγο απο τα όρια...στο δημοτικό που δουλευα εγώ..τους φαινόταν αδιανόητο...οτι επρεπε να φερνουν τα παιδιά πρωι πρωι στο σχολείο . Και πάλι στον Άγιο τα πράγματα είναι καλύτερα. Θα έχεις και το αεροδρόμιο κοντά...Θα μάθεις να ξεχωριζεις και τους ανέμους...Νοτιάς ή Βοριάς;  ;) Και να εισαι προετοιμασμενη για αρκετή υγρασία...
Καλή αρχή να έχεις...

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2008, 08:57:56 μμ »
 Άπό τον "Άγιο"  όπως θα ακούς να τον λένε οι ντόπιοι, έφυγα με την γυναίκα μου πρόσφατα στις 24 Ιουνίου. Είναι νηπιαγωγός και ήμουν μαζί της λόγω 2 μωρών.
  Ενοίκια ακριβούτσικα, σινεμά όχι, αεροπλάνα 6 την εβδομάδα από Αθήνα μόνο με ελικοφόρα της Ολυμπιακής. Από αγορά τα μίνι μάρκετ έχουν απ΄όλα αλλά από μία μάρκα συνήθως. Το χωριό είναι σκορπισμένο και θα χρειαστείς αυτοκίνητο αλλά υπάρχει η λύση των ταξί.
Νοσοκομείο υπάρχει, παιδική χαρά στο λιμάνι, Εθνική, Αγροτική και Αλφα από τράπεζες.
Πάρα πολύ υγρασία, πολύ αέρας ασχέτως εποχής αλλά πάρα πολύ καλός κόσμος, και πάρα πολύ εξυπηρετικός αλλά δεν θα πρέπει να βιάζεσαι.
Χαλαρά.......
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος kle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2008, 10:57:20 μμ »
Παιδια,σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!Να μπαινω στο κλιμα λιγο λιγο...

Αποσυνδεδεμένος Ann7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2008, 11:53:44 μμ »
Γεια σας!Καλή τοποθέτιση σε όλους-ες!
Είμαι Π60 Νηπιαγωγός και διορίζομαι β'ΣΑΜΟΥ η οποία απο ότι μου είπαν περιλαμβάνει Ικαρία και Φούρνους.
Εχει κανείς καποια πληροφορία?
Ανάμεσα σε Ράχες και Αγ.Κηρυκο που ειναι καλύτερα?<Ελπίζω τους Φούρνους να τους αποφύγω...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Ικαρία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 11, 2008, 12:30:23 πμ »
 :) Πρώτα από όλα σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία Ann7 και ό,τι καλύτερο... Υπηρέτησα κι εγώ στην Ικαρία,μάλιστα εκεί πρωτοδιορίστηκα. Ανάμεσα σε Ράχες και Άγιο Κήρυκο,θα σου πρότεινα τον Άγιο... Τα πράγματα είναι πιο πολιτισμένα εκεί πέρα...Και δεν είναι ανάγκη να είσαι μέσα στον Άγιο, υπάρχουν σχολεία σε κοντινές αποστάσεις..που θα σου δώσουν και λίγα παραπάνω μόρια. Εγώ υπηρέτησα στις Ράχες, εκεί η αλήθεια ειναι πως γνωρίζεις την πραγματική Καριώτικη φιλοσοφία. Όλα κυλούν αργά και μόνο το ταχυδρομείο και το σχολείο ανοίγουν το πρωί. Να φανταστείς τα μπακάλικα....όπως και το υποτιθέμενο βιβλιοπωλείο ανοίγουν κατά τις 12 το μεσημέρι κι αυτό για κανένα 2ωρο. Το βράδυ,μετά τις 8...τα βρίσκεις πιο εύκολα ανοιχτά τα καταστήματα εκεί (όσα έχει δηλαδή). Από κει και πέρα...έχει κανά δυο μαγαζάκια για να βγαίνεις για καφέ-ποτό...Βέβαια, η Ικαρία ειναι πιο όμορφη από τη βόρειά της πλευρά...αλλά αν επιζητάς τον πολιτισμό και την πιο εύκολη πρόσβαση στο αεροδρόμιο,θα επιμείνω για τον Άγιο...
Τα ενοίκια...δεν είναι και τα πιο οικονομικά σε όλο το νησί, να είσαι προετοιμασμένη...για αρκετή ως πολλή υγρασία...Τα μπακάλικα έχουν τα στοιχειώδη και πολλές φορές με τις κακοκαιρίες...και τα απαγορευτικά, λείπουν κι αυτά...                                                                           
Εγώ πάντως...και μπορεί να σου φανεί ...αστείο...πέρασα υπέροχα κι ας ήταν δύσκολος χειμώνας (να φανταστείς έβρεχε σχεδόν επί ένα μήνα...)με ομίχλες και χιόνια...Όλα ειναι θέμα παρέας και ψυχολογίας.
Ό,τι άλλο με χρειαστείς...εδώ θα είμαι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.