*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 705109 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3052 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:14:42 πμ »
Εύχομαι να έχεις καλό ξεκίνημα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3053 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:15:01 μμ »
 :)

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3054 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 08:57:15 πμ »
Το 2012-13 που είχα αποφοιτήσει και ήταν η πρώτη μου χρονιά είχα 9 οικογένειες και γύρω στις 18 διδακτικές ώρες ιδιαίτερα. Την επόμενη χρονιά άφησα όοοολα τα παλιά ιδιαίτερα εκτός από 2, γιατί είχα βρει 22 ώρες σε φροντιστήριο αγγλικών. Τώρα το καλοκαίρι μετακόμισα στην άλλη άκρη της Αττικής, οπότε ξαναρχίζω από την αρχή. Αιτήσεις για φροντιστήρια δεν έκανα εδώ, και ψάχνομαι να φτιάξω τον κύκλο μου με τα ιδιαίτερα.

Είναι μέσα Σεπτεμβρίου και έχω κλείσει μόνο 2 μαθήματα. Και το πιο περίεργο είναι ότι το κινητό χτυπάει αραιά και που και όταν χτυπάει είναι από φροντιστηριούχους που δυστυχώς είναι στην περιοχή που έμενα και πλέον είμαι πολύ μακρυά.

Ερώτηση: Είναι λογικό να έχω μέσα σε 2 βδομάδες 5 τηλ από φροντιστηριούχους(!) και 2-3 από γονείς ή υποψήφιους μαθητές;; Εσάς -όσοι ασχολείστε με ιδιαίτερα φέτος- έχουν αρχίσει τα τηλ και η εκδήλωση ενδιαφέροντος; Να αγχωθώ ή να περιμένω λίγο ακόμα;

Βέβαια, θυμάμαι πέρυσι τα τηλ είχαν αρχίσει καλό Οκτώβρη (άσχετα αν δεν είχα ώρες να αναλάβω), αλλά νόμιζα ότι έτυχε. Αποτέλεσμα της κρίσης είναι κι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3055 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 11:36:09 πμ »
περιμένεις....μην αγχώνεσαι  :)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος maraki1853

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3056 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:37:07 μμ »
Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για κάτι. Είχα βάλει αγγελία στο διαδίκτυο για ιδιαίτερα. Πριν 2 μέρες με πήρε η μαμά ενός παιδιού και μου ζήτησε να κάνω ελληνικά στο παιδί της. Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι Ελληνίδα. Μένει Τουρκοβούνια όμως κι εγώ είμαι στη Νίκαια. Μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με την απόσταση;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3057 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 11:20:23 πμ »
Παιδιά θέλω τη γνώμη σας για κάτι. Είχα βάλει αγγελία στο διαδίκτυο για ιδιαίτερα. Πριν 2 μέρες με πήρε η μαμά ενός παιδιού και μου ζήτησε να κάνω ελληνικά στο παιδί της. Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι Ελληνίδα. Μένει Τουρκοβούνια όμως κι εγώ είμαι στη Νίκαια. Μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με την απόσταση;

https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1,+%CE%A0%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CF%82/Tourkovounia/@37.9890479,23.6201756,12z/data=!3m1!4b1!4m11!4m10!1m3!2m2!1d23.6423642!2d37.9701123!1m5!1m1!1s0x14a1a26342c64cdb:0x40b3bc0f6f3f4be9!2m2!1d23.75!2d38.0333333

https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%B1,+%CE%A0%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CF%82/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9%CE%B1,+%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%BD%CE%B9/@37.9689052,23.6258919,15z/data=!3m1!4b1!4m11!4m10!1m3!2m2!1d23.6423642!2d37.9701123!1m5!1m1!1s0x14a1bbaea6b0e875:0x19f5167ac4694405!2m2!1d23.6267244!2d37.9692966


Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3058 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 02:30:08 μμ »
Πατέρας για 5χρονη κόρη για αγγλικά στο σπίτι για να 'χτίσει' το παιδί τώρα που είναι μικρό προφορά κυρίως. Ένα μονόωρο την εβδ. στο σπίτι τους (σίγουρα 45 λεπτά απόσταση από το σπίτι μου) με τους γονείς να συμμετέχουν κι εκείνοι στις δραστηριότητες, όλο στα αγγλικά.

ΟΚ, το έχω ξανακάνει και με πιο μικρό παιδί, 3χρονο. Δυστυχώς όμως τότε δεν ήξερα, ήταν το πρώτο προσχολικής που αναλάμβανα και είχα ζητήσει λίγα και την πάτησα σαν αρχάρια γιατί μετά έπρεπε να αγοράσω εκπ. υλικό (πολλά λεφτά!), εισιτήρια, κτλ, και έμπαινα διαρκώς μέσα. Τους το αύξησα την επόμενη χρονιά, αλλά και πάλι λίγα ήταν, οπότε απλά συνέχιζα για το παιδί γιατί είχαμε δεθεί πολύ.

Από φέτος είχα αποφασίσει να μην αναλαμβάνω πλέον προσχολικής, prejunior ή junior-ακια κυρίως γιατί δεν πληρώνουν καλά. Αλλά μιας που πήρε τηλ, είπα να μην το απορρίψω εξαρχής και να το συζητήσω.

Συζητήσαμε, όλα καλά. Φτάνουμε στην τιμή. "Για 1 μονόωρο το σ/κ, στο δικό σας χώρο, 15 ευρώ την ώρα."
-Ααα, βρίσκω πολύ ακριβή την τιμή!

Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι είναι πολλά τα έξοδα, το περισσότερο υλικό θα το παρέχω εγώ, το οποίο είναι και παραγγελία από την Αγγλία, CDs (το κάθε ένα έκανε 20-25 λίρες!), βιβλία, παραμύθια, CD ROM, φωτοτυπίες.. θα πηγαίνω στο σπίτι τους, και η τιμή είναι σχεδόν φροντιστηριακή, τόσο έδιναν περίπου τα προσχολικής εκεί που ήμουν.

Δεν πείστηκε, είπε 100 φορές για την τιμή και ότι εκεί θα κολλήσει το θέμα και με τη γυναίκα του.


Επιμένω ότι 60 ευρώ το μήνα δεν είναι πολλά για την περίπτωση. Σκεφτείτε ότι ήθελα να ζητήσω και περισσότερα.

Το αστείο της υπόθεσης:
Ζητάς 15 ευρώ την ώρα σε 5χρονο, είναι πολλά! Ζητάς 15 ευρώ/ώρα σε Proficiency στο χώρο του μαθητή, είναι πολλά! Προτείνεις χαμηλότερη τιμή εάν γίνει σε δικό σου χώρο, ή γίνει μέσω Skype, ή με άλλο ένα άτομο γκρουπάκι, είναι και πάλι πολλά! Ζητάς 15 ευρώ/ώρα σε IELTS/ TOEFL, είναι πολλά! Ε έλεος..

Και όταν στο λένε ευθέως ότι "όχι, είναι πολλά, είστε ακριβή" είναι okay και λες και ευχαριστώ! Το χειρότερο είναι όταν ΔΕ ΣΤΟ ΛΕΝΕ, μεν δαγκώνονται λίγο αλλά λένε "..εντάξει", κλείνουνε 1ο μάθημα, μέρα, ώρα κτλ, και σε παίρνουνε το ακριβώς προηγούμενο βράδυ να στο ακυρώσουν με ένα σωρό δικαιολογίες. Έχω χάσει μαθητή επειδή δε βρίσκαμε ώρες και μέρες λόγω αυτού! Τι να πω.. νιώθω σαν delivery, σαν.. δεν ξέρω.. επίσης, κλείνεις 1η συνάντηση γνωριμίας και όλα καλά, και στο τέλος σε στήνουν και γίνονται άφαντοι..

Τέτοιες συμπεριφορές υπήρχαν και προ κρίσης; Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;  ???

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3059 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:13:14 μμ »
Έχω να ασχοληθώ με ιδιαίτερα πάρα πολλά χρόνια (πολύ προ κρίσης) και τότε τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Κατ' αρχήν ήταν περισσότερα τα παιδιά, λιγότεροι οι καθηγητές αγγλικών και ελάχιστοι αυτοί που ζούσαν μόνο από τα ιδιαίτερα. Τώρα έχουμε λιγότερα παιδιά, περισσότερους καθηγητές και πάρα πολλούς που ζουν μόνο από ιδιαίτερα. Οπότε λογικά ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος και οι τιμές πέφτουν.

Επίσης παλιότερα ιδιαίτερα έκαναν κυρίως οι πιο έμπειροι καθηγητές, που είχαν μεγαλύτερες οικονομικές απαιτήσεις, ειδικά αφού έκαναν μεγαλύτερα επίπεδα (ιδιαίτερο pre-junior δεν έπαιζε με τίποτα). Τώρα πλέον οι ίδιοι οι καθηγητές χαμηλώνουν τις τιμές τους σε απίστευτα επίπεδα.

Αυτό φυσικά το έχουν καταλάβει και οι γονείς και το εκμεταλλεύονται υπέρ τους. Η κρίση είναι απλά η δικαιολογία. Δεν είναι ότι δεν έχουν χρήματα, είναι ότι δεν θέλουν να τα δώσουν για μαθήματα αγγλικών. Ο ίδιος που σου παραπονιέται ότι τα 60 ευρώ είναι πολλά για αγγλικά στο χώρο του, δίνει 50 ευρώ για να κάνει το παιδί του μαθήματα τέννις στον παιδικό σταθμό.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3060 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:30:33 μμ »
Πατέρας για 5χρονη κόρη για αγγλικά στο σπίτι για να 'χτίσει' το παιδί τώρα που είναι μικρό προφορά κυρίως. Ένα μονόωρο την εβδ. στο σπίτι τους (σίγουρα 45 λεπτά απόσταση από το σπίτι μου) με τους γονείς να συμμετέχουν κι εκείνοι στις δραστηριότητες, όλο στα αγγλικά.

ΟΚ, το έχω ξανακάνει και με πιο μικρό παιδί, 3χρονο. Δυστυχώς όμως τότε δεν ήξερα, ήταν το πρώτο προσχολικής που αναλάμβανα και είχα ζητήσει λίγα και την πάτησα σαν αρχάρια γιατί μετά έπρεπε να αγοράσω εκπ. υλικό (πολλά λεφτά!), εισιτήρια, κτλ, και έμπαινα διαρκώς μέσα. Τους το αύξησα την επόμενη χρονιά, αλλά και πάλι λίγα ήταν, οπότε απλά συνέχιζα για το παιδί γιατί είχαμε δεθεί πολύ.

Από φέτος είχα αποφασίσει να μην αναλαμβάνω πλέον προσχολικής, prejunior ή junior-ακια κυρίως γιατί δεν πληρώνουν καλά. Αλλά μιας που πήρε τηλ, είπα να μην το απορρίψω εξαρχής και να το συζητήσω.

Συζητήσαμε, όλα καλά. Φτάνουμε στην τιμή. "Για 1 μονόωρο το σ/κ, στο δικό σας χώρο, 15 ευρώ την ώρα."
-Ααα, βρίσκω πολύ ακριβή την τιμή!

Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι είναι πολλά τα έξοδα, το περισσότερο υλικό θα το παρέχω εγώ, το οποίο είναι και παραγγελία από την Αγγλία, CDs (το κάθε ένα έκανε 20-25 λίρες!), βιβλία, παραμύθια, CD ROM, φωτοτυπίες.. θα πηγαίνω στο σπίτι τους, και η τιμή είναι σχεδόν φροντιστηριακή, τόσο έδιναν περίπου τα προσχολικής εκεί που ήμουν.

Δεν πείστηκε, είπε 100 φορές για την τιμή και ότι εκεί θα κολλήσει το θέμα και με τη γυναίκα του.


Επιμένω ότι 60 ευρώ το μήνα δεν είναι πολλά για την περίπτωση. Σκεφτείτε ότι ήθελα να ζητήσω και περισσότερα.

Το αστείο της υπόθεσης:
Ζητάς 15 ευρώ την ώρα σε 5χρονο, είναι πολλά! Ζητάς 15 ευρώ/ώρα σε Proficiency στο χώρο του μαθητή, είναι πολλά! Προτείνεις χαμηλότερη τιμή εάν γίνει σε δικό σου χώρο, ή γίνει μέσω Skype, ή με άλλο ένα άτομο γκρουπάκι, είναι και πάλι πολλά! Ζητάς 15 ευρώ/ώρα σε IELTS/ TOEFL, είναι πολλά! Ε έλεος..

Και όταν στο λένε ευθέως ότι "όχι, είναι πολλά, είστε ακριβή" είναι okay και λες και ευχαριστώ! Το χειρότερο είναι όταν ΔΕ ΣΤΟ ΛΕΝΕ, μεν δαγκώνονται λίγο αλλά λένε "..εντάξει", κλείνουνε 1ο μάθημα, μέρα, ώρα κτλ, και σε παίρνουνε το ακριβώς προηγούμενο βράδυ να στο ακυρώσουν με ένα σωρό δικαιολογίες. Έχω χάσει μαθητή επειδή δε βρίσκαμε ώρες και μέρες λόγω αυτού! Τι να πω.. νιώθω σαν delivery, σαν.. δεν ξέρω.. επίσης, κλείνεις 1η συνάντηση γνωριμίας και όλα καλά, και στο τέλος σε στήνουν και γίνονται άφαντοι..

Τέτοιες συμπεριφορές υπήρχαν και προ κρίσης; Έχετε παρόμοιες εμπειρίες;  ???

άπειρες, α) ακυρώσεις τελευταίας στιγμής, β) τζαμπατζήδες άπειροι, γ) άλλοι σου λένε ακόμη και απεργία αν έχει να πληρώσεις ταξί πήγαινε-έλα για να πάρεις 18 ευρώ το μάθημα. Για την περίπτωση σου κάνε το απλό, operate on the minimum Average Total Cost curve quantity, δηλαδή βρες δωρεάν από το Internet εκπαιδευτικό υλικό ή δωρεάν Teacher's book για A-Junior και να κάνετε μόνο A-Z, αριθμούς, τραγουδάκια κτλ PS 12-13 ΄παίζει το Prof., IELTS κελτ

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3061 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 04:48:20 μμ »
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι είναι πολλά τα έξοδα, το περισσότερο υλικό θα το παρέχω εγώ, το οποίο είναι και παραγγελία από την Αγγλία, CDs (το κάθε ένα έκανε 20-25 λίρες!), βιβλία, παραμύθια, CD ROM, φωτοτυπίες.. θα πηγαίνω στο σπίτι τους, και η τιμή είναι σχεδόν φροντιστηριακή, τόσο έδιναν περίπου τα προσχολικής εκεί που ήμουν.

Δεν πείστηκε, είπε 100 φορές για την τιμή και ότι εκεί θα κολλήσει το θέμα και με τη γυναίκα του.


Επιμένω ότι 60 ευρώ το μήνα δεν είναι πολλά για την περίπτωση. Σκεφτείτε ότι ήθελα να ζητήσω και περισσότερα.

Συναδελφισσα, οι γονεις δεν ζητουν αυτα που εσυ προτιθεσαι να κανεις: ειναι ξεκαθαρο οτι ζητουν αλλα πραγματα. Απλα ζητουν προφορικη εξασκηση για το παιδι, ειδικα αφου ειπαν οτι θα συμμετεχουν κι οι ιδιοι. Γιατι λοιπον δεν κανεις αυτο που σου ζητουν, ωστε να παρεις τη δουλεια; Δηλ. χρησιμοποιησε το ετοιμο υλικο αγγλικων (το βρισκεις στο ιντερνετ, μαζι με το ηχητικο υλικο) του Υπουργειου Παιδειας για το νηπιαγωγειο και την Α δημοτικου και τιποτα αλλο. Χωρις φωτοτυπιες: με το λαπτοπ θα πηγαινεις σπιτι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2014, 04:49:56 μμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3062 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 05:54:30 μμ »
Συναδελφισσα, οι γονεις δεν ζητουν αυτα που εσυ προτιθεσαι να κανεις: ειναι ξεκαθαρο οτι ζητουν αλλα πραγματα. Απλα ζητουν προφορικη εξασκηση για το παιδι, ειδικα αφου ειπαν οτι θα συμμετεχουν κι οι ιδιοι. Γιατι λοιπον δεν κανεις αυτο που σου ζητουν, ωστε να παρεις τη δουλεια; Δηλ. χρησιμοποιησε το ετοιμο υλικο αγγλικων (το βρισκεις στο ιντερνετ, μαζι με το ηχητικο υλικο) του Υπουργειου Παιδειας για το νηπιαγωγειο και την Α δημοτικου και τιποτα αλλο. Χωρις φωτοτυπιες: με το λαπτοπ θα πηγαινεις σπιτι τους.

Χρησιμοποιώ δωρεάν υλικό, έχω μάλιστα φτιάξει αρχείο με πολλά links από το internet, αλλά χρησιμοποιώ και υλικό που το έχω αγοράσει (για preschoolers) και πιστεύω πως ακόμα απόσβεση αυτών των χρημάτων δεν έχω κάνει παρ'όλο που έχουν περάσει 2 χρόνια. Έχω ξοδέψει χρόνο, λεφτά και ενέργεια για να το μαζέψω αυτό το υλικό, και για να βρω τρόπο να γίνεται το μάθημα/ αγγλόφωνη δημιοργ.απασχ. όσο πιο ενδιαφέρουσα, ευχάριστη και αποτελεσματική μπορώ, ώστε και να μάθει κάποια αγγλικά το παιδί αλλά κυρίως να αγαπήσει τη γλώσσα.

Εάν είναι να πρέπει να ΞΑΝΑκάνω έρευνα για να ΞΑΝΑμαζέψω υλικό, συγκεκριμένο υλικό που να είναι ΜΟΝΟ τζάμπα γιατί οι γονείς θέλουν να κάνει το παιδί τους μόνο του (άρα όχι γκρουπάκι), στο χώρο του (άρα μεταφορικά έξοδα, χρόνος στο πήγαινε-έλα για τον καθηγ.), να μάθει ευχάριστα (που απαιτεί φοβερή ενέργεια από τον καθηγ) με 5, 6, 7, ? ευρώ την ώρα.. τότε θα ζητούσα 20 ευρώ/ ώρα γιατί θα έπρεπε να κάνω πολλή προετοιμασία στο σπίτι την οποία σκοπεύω αυτή τη φορά να πληρωθώ.

Αν θέλουν να δώσουν κάτω από 60 ευρώ, ας βρουν ένα φτηνό φροντιστήριο να είναι και με άλλα παιδάκια παρέα, να αγοράσει το βιβλίο του, να το πηγαινοφέρνουν οι γονείς, και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Τελοσπάντων, αυτό που ήθελα για άλλη μια φορά να δείξω είναι οι παράλογες απαιτήσεις.

Κι εγώ ήθελα να μάθω ξένη γλώσσα, και σκέφτηκα να βρω καθηγήτρια μέσω skype για πιο φτηνά (αφού, σκέφτηκα, δε θα έχει έξοδα/χρόνο μεταφοράς, έξοδα για μελάνι, χαρτί, κτλ) και να αρχίσω με μονόωρα λόγω του οικονομικού, αλλά μου είπαν "αν είναι για μονόωρα 15 ευρώ/ώρα", και έχουν δίκιο! Δεν πάει με την ηλικία και το επίπεδο "αα είναι μικρό παιδί, είναι χαμηλό γλωσσικό επίπεδο, άρα πάρτου μωρέ μόνο 5-9 ευρώ". Πάει με την απόσταση, τον αριθμό των διδακτικών ωρών, τα έξοδα, πάρα πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο.

Μία άλλη μητέρα που με είχε βρει από συστάσεις είχε οικονομικό πρόβλημα, και ήθελε να κάνω στα 2 παιδιά της από 2 μονόωρα το μήνα και να δίνει 7 την ώρα. Δυστυχώς δε γίνονται αυτά τα πράγματα. Δεν υπάρχει εθελοντισμός στο ιδιαίτερο (προσωπική άποψη). Έχω κάνει εθελοντισμό (και για διδασκαλία και για άλλα), αλλά στο ιδιαίτερο δε.. ή έχεις λεφτά για να κάνεις, ή δεν έχεις και δεν κάνεις. Προσωπικά δεν είχα να δώσω τα 15 ευρώ για μαθήματα μέσω skype, αλλά ούτε και τα λεφτά για να γραφτώ σε φροντιστήριο, οπότε απλά το ψάχνω μόνη μου μέσω internet και ό,τι πιάσω.

Ας βρούνε φτηνό φροντιστήριο, ας βρούνε πιο φτηνή καθηγ, ή στην τελική ας βάλουν το παιδάκι να ακούει παιδικά αγγλικά τραγούδια, παιδικές σειρές στα αγγλικά, και ό,τι πιάσει κι αυτό.. ΑΦΟΥ θέλουν να τη βγάλουν σχεδόν τζάμπα.  ::)

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3063 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 06:36:03 μμ »
άπειρες, α) ακυρώσεις τελευταίας στιγμής, β) τζαμπατζήδες άπειροι, γ) άλλοι σου λένε ακόμη και απεργία αν έχει να πληρώσεις ταξί πήγαινε-έλα για να πάρεις 18 ευρώ το μάθημα. Για την περίπτωση σου κάνε το απλό, operate on the minimum Average Total Cost curve quantity, δηλαδή βρες δωρεάν από το Internet εκπαιδευτικό υλικό ή δωρεάν Teacher's book για A-Junior και να κάνετε μόνο A-Z, αριθμούς, τραγουδάκια κτλ PS 12-13 ΄παίζει το Prof., IELTS κελτ

Πότε πήγε στο 12-13; Πέρυσι φροντιστήριο έπαιρνε 17,5 ευρώ την ώρα για Prof. από ανήλικη μαθήτρια, ατομικό μάθημα, αλλά ήταν μόνο 2 μονόωρα την εβδομάδα (μάλλον για να μη βγαίνει μεγάλο ποσό το μήνα). IELTS/ TOEFL σε ενήλικες, ιδιαίτερο μέσω του φροντιστηρίου, τα ίδια.

Δε γίνεται να πηγαίνεις στο σπίτι του άλλου, να μη δέχεται να πάρει βιβλία, να θέλει ευέλικτο πρόγραμμα και να δίνει κάτω από 15. Κάτσε, συγγνώμη. Να προτείνεις λύσεις για να του' ρχεται όντως πιο φθηνά και να γυρίζει να σου λέει "α όχι, θέλω σπίτι μου και επίσης πιστεύω πως όταν είσαι σε γκρουπ ή κάνεις εξ αποστάσεως μάθημα δε μαθαίνεις πραγματικά".

Πόσο πιο κάτω θα πέσουν οι τιμές; Ένας πατέρας με ρώτησε το Σεπτέμβρη "συγγνώμη, από 1 ευρώ δεν ξεκινάει η τιμή την ώρα;"  :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3064 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 06:57:03 μμ »
ναι τι bargaining power έχει ένα franchise που διαφημίζεται στην TV και ένας
ιδιαιτεράς που στην καλύτερη έχει φτιάξει ένα site των 200 ευρώ? (I am speaking out of experience :( ). Βιβλία μπορεί να μην πάρει αν έχεις υλικό δωρεάν από Net (πχ IELTS υπάρχει άπειρο!).

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3065 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 07:16:09 μμ »
Το φροντιστήριο που ανέφερα είναι μικρό συνοικιακό, με 2 καθηγήτριες.

Καλό κουράγιο σε όλους μας με αυτά που ακούμε από μαθητές και εργοδότες. Ελπίζω να σταματήσει αυτή η κατρακύλα στην Ελλάδα.. κάποια στιγμή.  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159431
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 345
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.