*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 705332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3080 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 10:36:40 πμ »
Και βέβαια το ότι είναι μονόωρο έχει να κάνει με την τιμή. Άλλο να κάνεις 3-4 ώρες τη βδομάδα.
Θέλανε κι ευέλικτο πρόγραμμα;;;;;  >:( Kαλά, δεν αξίζει να ασχολείσαι με τέτοιες περιπτώσεις. Ο καθηγητής είναι άνθρωπος και θέλει να ξέρει πιο είναι τι πρόγραμμά του.
Πραγματικά, τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγονται.
Μπορεί και να μην πλήρωναν στην ώρα τους όταν δε σέβονται το εκπαιδευτικό έργο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:33 »

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3081 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 06:44:21 μμ »
Kαλησπέρα. Αν και είχα μαθήματα αρκετά τα έχασα λόγω αναπληρώσεων εκτός Αττικής. Φέτος δεν έχω κανένα ιδιαίτερο, αν και έχω βάλει αγγελίες, έχω κάρτες...Τι με συμβουλεύετε? Φιλόλογος. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3082 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 01:11:48 μμ »
Δύσκολα αν τα άφησες και δύσκολα να βρεις ενώ έχει αρχίσει η σχολική χρονιά εδώ και καιρό. Ξανά κάρτες κι αγγελίες σε εφημερίδες και διαδίκτυο. Πες το σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους να σε έχουν υπόψιν τους αν ακούσουν κάτι. Μίλα και με γονείς παλιών μαθητών σου. Ελπίζω, τουλάχιστον, φέτος να σε έχουν πάρει αναπληρώτρια Αττική!

Αποσυνδεδεμένος sandy70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3083 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 05:37:25 μμ »
Εγώ παιδιά έχω εμπειρία 18 χρόνων και παίρνω πλέον 10 ευρώ σε πτυχία .  δε βρίσκεις εύκολα αν πεις΄πανω απο 10. ο ,κόσμος έχει δυσκολίες ... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:23:33 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3084 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 07:03:17 μμ »
Εγώ παιδιά έχω εμπειρία 18 χρόνων και παίρνω πλέον 10 ευρώ σε πτυχία .  δε βρίσκεις εύκολα αν πεις΄πανω απο 10. ο ,κόσμος έχει δυσκολίες ... :(

Εγώ θέλω πάρα πολύ να έχω μεγάλα επίπεδα και προετοιμασία για πιστοποιητικά/ εξετάσεις (πχ ECPE, IELTS, TOEFL), αλλά με βρίσκουν ακριβή! Κατέβαινα, κατέβαινα, αλλά πλέον δεν το χαμηλώνω άλλο κι ας μου το κλείνουν στα μούτρα. 15 ευρώ πχ για Proficiency/ IELTS, να πηγαίνεις εσύ στο χώρο τους και να σε λένε ακριβό;;

Πριν 1-2 μήνες με παίρνει τηλ μια μαμά και μου λέει "κάνει η κόρη μου αγγλικά, δεν είμαστε ευχαριστημένοι με αυτή την καθηγήτρια, θέλει να αλλάξει και να προσπαθήσει να δώσει ESB (Β2) το Μάιο μαζί με τις Πανελλήνιες. Μπορείτε να την προετοιμάσετε για το lower;" Κάνουμε συνάντηση γνωριμίας, δε με ρώτησε ποτέ την τιμή.. προφανώς θεώρησε δεδομένο το 10 ευρώ/ ώρα που έχω στην αγγελία, αλλά εγώ γράφω ενδεικτικά "από 10 ευρώ και πάνω" για να αποφύγω τις περιπτώσεις των 5-6 ευρώ. Τέλοσπαντων, σκέφτηκα, χαλάλι.. αφού θα κάνει πολλές ώρες η μικρή και δεν είναι και μεγάλο επίπεδο ας το αφήσω 10 ευρώ.

Μετά τι γίνεται; Αμέσως αμέσως αλλάξαμε το στόχο και από ESB (Β2) το Μάιο πήγε στο να την προετοιμάσω εγώ για το ειδικό μάθημα Αγγλικών στις Πανελλαδικές μέσα σε 4-5 μήνες, η οποία εξέταση είναι C1 και η κοπέλα είναι ένα αδύναμο Β1 (δίδαξα μέχρι και σχηματισμό Present Simple) και είναι δύσκολη περίπτωση και αρκετά μεγάλη ευθύνη. Πολλή δουλειά, πολλές φωτοτυπίες, χρόνος.. η μικρή είναι ξετρελαμένη και επειδή προοδεύει το έχει δέσει ότι θα περάσει, αλλά τελικά αποδείχτηκε το εξής: με εμένα που είναι ευχαριστημένοι και γίνεται συστηματική δουλειά κτλ παίρνω 10 ευρώ, ενώ στην προηγούμενη καθηγήτρια που έπαιζε στο κινητό της στο μάθημα, δεν έκανε δουλειά, και αρνιόταν να βοηθήσει την κοπέλα με το ειδικό μάθημα γιατί δεν την ήξερε την εξέταση και δεν ήθελε να ασχοληθεί.. αυτή έπαιρνε 16 ευρώ/ ώρα!!!  :o :o :o Περιττό να πω πως όταν μου το είπε η μητέρα της, ένιωσα εντελώς χαζή, κορόιδο και όλα τα κοσμητικά επίθετα.

Δε βγάζω άκρη με αυτόν το χώρο, ούτε τα ιδιαίτερα, ούτε τα φροντιστήρια. Γι' αυτό κι εγώ θα αυξήσω τις τιμές μου, αντί να τις χαμηλώσω από του χρόνου, για να μην πω από τον επόμενο μαθητή που θα προκύψει.   

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3085 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 10:22:33 μμ »
Εγώ παιδιά έχω εμπειρία 18 χρόνων και παίρνω πλέον 10 ευρώ σε πτυχία .  δε βρίσκεις εύκολα αν πεις΄πανω απο 10. ο ,κόσμος έχει δυσκολίες ... :(
Αν ο κόσμος έχει δυσκολίες, μπορεί να στείλει το παιδί του σε φροντιστήριο. Μην δικαιολογείτε τα αδικαιολόγητα. Ο κόσμος βρίσκει και τα κάνει. Γιατί να δώσει παραπάνω αφού μπορεί να αγοράσει τις υπηρεσίες σου με λιγότερα; Χαζός είναι;

Τα 10 ευρώ στο ιδιαίτερο είναι τίποτα. Σε συμφέρει καλύτερα να δουλεύεις με 6-7 ευρώ σε φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3086 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 09:57:23 πμ »
Ο κόσμος μπορεί να έχει δυσκολίες, αλλά είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά που ενίοτε συναντώ και εγώ. Το ύφος θέλω να κάνω ιδιαίτερο, μόνο όσες ώρες θέλω εγώ και μπορώ να σου δώσω μόνο το ποσό που θέλω να σου δώσω, χωρίς να σε υπολογίζει καν είναι όνειδος. Πρωτίστως τίθεται θέμα συμπεριφοράς και μετά χρημάτων. Και στο κάτω κάτω, ας βάλουν και οι γονείς κάποιες προτεραιότητες. Δεν γίνεται να μου έρχεται η μάνα με μαλλί κομμωτηρίου 100 ευρώ και ακριβή τσάντα και να μου λέει δεν έχω να σε πληρώσω.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3087 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 12:07:33 μμ »
Αυτό είναι σύνηθες φαινόμενο στην εποχή μας labros..

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3088 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 12:23:21 μμ »
Για προετοιμασία Proficiency τα Σ/Κ (με στόχο να δώσει σε ένα χρόνο) που θα γίνονται στο χώρο της (ενήλικης, εργαζόμενης) μαθήτριας.. πόσο θα ζητούσατε;

ΥΓ. Δεν είναι κοντά στο σπίτι μου αλλά είναι κοντά σε ένα άλλο ιδιαίτερο που έχω και ίσως να μπορούσα να τα συνδυάσω.


Αποσυνδεδεμένος ZoumbiZou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Τίποτα δεν πάει χαμένο...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3089 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 12:29:23 μμ »
Οι γονείς είναι επίσης άνθρωποι, και πάντα θα προσπαθούν να γλιτώσουν χρήματα να βρουν την καλύτερη "προσφορά" κλ. Άλλοι έχουν συνείδηση και κρίνουν καλύτερα από άλλους... Το θέμα είναι εμείς πως συμπεριφερόμαστε.... Ωστόσο, το να διδάσκεις και να σε ρωτάνε αν θα σε πληρώσουν για το τάδε μάθημα επειδή είναι αναπλήρωση μαθήματος που χάθηκε επειδή αρρώστησες εσύ, αυτό σε κάνει να αναρωτιέσαι αν ζεις σε παράλληλο σύμπαν!

Στο ερώτημά σου eng_teacher, δεν είναι αρμοδιότητά μου να απαντήσω γιατί δε διδάσκω αγγλικά. Όμως, θα σου πω το εξής κι εσύ σύγκρινε:
έχοντας ήδη lower και με την αγγλική σε πολύ καλό επίπεδο, για προετοιμασία εντός 6μηνών προκειμένου να δώσει μαθητής στις πανελλήνιες, η καθηγήτρια έπαιρνε 20Ε/ ώρα για 2 ώρες τη βδομάδα.
(τώρα προφανώς, οι συνάδελφοι εδώ θα μπορούν να σου απαντήσουν καταλληλότερα.)

Αποσυνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3090 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 01:00:16 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Για το που κυμαίνονται οι τιμές νομίζω ότι παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο σε πια γεωγραφική περιοχή αναφερόμαστε. Π. χ. αν μιλάμε για Αθήνα νομίζω ότι 20€/h είναι νορμάλ. Για σε άλλες περιοχές (εκτός Αθήνας, ακόμα και Θεσ/νικη) παίζει πολύ το 10€/h. Για ιδιαίτερα πάντα μιλάω. Σε φροντιστήρια πάει 20€/μήνα, ενώ για πτυχία 80€/μηνα με 2X εβδομάδα από 2h.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3091 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 01:03:51 μμ »
Στο ερώτημά σου eng_teacher, δεν είναι αρμοδιότητά μου να απαντήσω γιατί δε διδάσκω αγγλικά. Όμως, θα σου πω το εξής κι εσύ σύγκρινε:
έχοντας ήδη lower και με την αγγλική σε πολύ καλό επίπεδο, για προετοιμασία εντός 6μηνών προκειμένου να δώσει μαθητής στις πανελλήνιες, η καθηγήτρια έπαιρνε 20Ε/ ώρα για 2 ώρες τη βδομάδα.

Είναι δύσκολη περίπτωση αυτή η μαθήτρια, 1) γιατί έφαγε πολύτιμο χρόνο με την προηγούμενη να κάνουν υποτίθεται E Class και να μην ασχολούνται με κάλυψη κενών ή το ειδικό μάθημα 2) δεν είναι Β2 καν και 3) θέλει πολλή δουλειά από μερούς μου και από μέρους της και πάνω απ'όλα συστηματική. Επίσης δεν είναι και από εκείνους τους μαθητές τους γρήγορους που τα πιάνουν με την πρώτη, θέλει το χρόνο της γενικώς (σε όλα).

Το έχει βάλει στόχο όμως, είναι αποφασισμένη να δουλέψει φέτος και προς το παρόν κάνει ό,τι μα ό,τι της πω χωρίς δεύτερη σκέψη.. και ελπίζει ότι θα περάσει. Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ να τη βοηθήσω να πετύχει το στόχο της. Κάνουμε 3,5 ώρες εμείς την εβδομάδα λόγω των όσων αναφέρθηκαν (δλδ των κενών και των ρυθμών της). Ελπίζω να τα καταφέρουμε, ακόμα και το να πιάσει βάση δεν είναι και εύκολο κατόρθωμα. Εντάξει, κανονικά θα έπρεπε να παίρνω τουλάχιστον 15 ευρώ.. next time.

Τελοσπάντων, πολύ θα ήθελα να ξέρω τι κάνουν αυτοί οι καθηγητές που παίρνουν 16 και 20 ευρώ/ώρα, γιατί εμένα δε δέχονται -όπως έχω πει- ούτε 15 για μεγάλα επίπεδα.. ούτε από αγγελίες, ούτε από συστάσεις (να έχει ο μαθητής/ γονιός καλές συστάσεις για σενα και να σε απορρίπτει γιατί δεν του χαμηλώνεις την τιμή)!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2015, 01:15:29 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3092 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 01:12:25 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Για το που κυμαίνονται οι τιμές νομίζω ότι παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο σε πια γεωγραφική περιοχή αναφερόμαστε. Π. χ. αν μιλάμε για Αθήνα νομίζω ότι 20€/h είναι νορμάλ. Για σε άλλες περιοχές (εκτός Αθήνας, ακόμα και Θεσ/νικη) παίζει πολύ το 10€/h. Για ιδιαίτερα πάντα μιλάω. Σε φροντιστήρια πάει 20€/μήνα, ενώ για πτυχία 80€/μηνα με 2X εβδομάδα από 2h.

1). 20 ευρώ το μήνα σε επαρχιακό φροντιστήριο;;  ???

2). Και στην Αθήνα είναι δύσκολα τα πράγματα, απόδειξη ότι όλο για 10 ευρώ/ώρα βλέπω και ακούω παντού! Όλες οι συναδέλφισσες που γνωρίζω προσωπικά έχουν το ίδιο παράπονο, ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεκολλήσουν από τα 10 (άντε στην καλύτερη 12) ευρώ.

20 ευρώ για ιδιαίτερο στην Αθήνα
έχω ακούσει μόνο όταν πήγα εγώ σε αλυσίδα φροντιστήριο για ιδιαίτερο μάθημα Ιταλικών (αρχάριο επίπεδο) και μου είπανε "minimum θα κάνεις 3 ώρες την εβδομάδα". Εγώ φυσικά δεν είχα να τα δώσω και το όνειρο τελείωσε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3093 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 11:58:54 μμ »
Τελοσπάντων, πολύ θα ήθελα να ξέρω τι κάνουν αυτοί οι καθηγητές που παίρνουν 16 και 20 ευρώ/ώρα, γιατί εμένα δε δέχονται -όπως έχω πει- ούτε 15 για μεγάλα επίπεδα.. ούτε από αγγελίες, ούτε από συστάσεις (να έχει ο μαθητής/ γονιός καλές συστάσεις για σενα και να σε απορρίπτει γιατί δεν του χαμηλώνεις την τιμή)!
Αυτό μπορώ να στο απαντήσω.

Είναι καθηγητές με μεγάλη εμπειρία (15+ χρόνια) και καλό track record (πολλές επιτυχίες), συνήθως native speakers (Ελληνοαμερικάνοι, Ελληνοκαναδοί κλπ). Δεν βρίσκουν δουλειά μέσω αγγελιών αλλά με word of mouth. Δουλεύουν με σχετικά εύπορες οικογένειες ή με οικογένειες που δίνουν προτεραιότητα στην εκπαίδευση. Δεν ρίχνουν την τιμή τους με τίποτα κάτω από τα 15 ευρώ/ώρα για πτυχίο.

Από αγγελίες δεν πρόκειται να βρεις καλοπληρωμένο ιδιαίτερο. Αυτοί που ψάχνουν ένα τυχαίο άτομο να κάνει μάθημα στα παιδιά τους, το κάνουν επειδή έχουν ακούσει ότι οι τιμές έχουν πέσει. Οπότε δεν σκοπεύουν να δώσουν πάνω από 10 ευρώ την ώρα.

Καλοπληρωμένο ιδιαίτερο βρίσκεις μόνο μέσω συστάσεων. Πρέπει να έρθει ο άλλος σε σένα επειδή θέλει ΕΣΕΝΑ όχι επειδή ψάχνει δασκάλα για ιδιαίτερο. Αλλά αυτοί που σε συστήνουν (οι προηγούμενοι πελάτες σου) όταν σε συστήνουν δίνουν και την τιμή σου. Όταν σε συστήνει κάποιος που τον χρέωνες 10 ευρώ, τόσα θα περιμένει να πληρώσει και ο επόμενος. Ακόμα χειρότερα, αν ο προηγούμενος πελάτης ήταν τσίπης, οι πιθανότητες είναι ότι θα σε συστήσει σε τσίπη, ενώ ο καλοπληρωτής σε καλοπληρωτή.

Πάντως ό,τι και αν λέμε, είναι δύσκολο να το καταφέρεις να πάρεις 20 ευρώ την ώρα αν δεν έχεις σεβαστή εμπειρία και συστάσεις. Σκέψου ότι αυτοί που παίρνουν 20 ευρώ την ώρα τώρα, πριν από 5 χρόνια έπαιρναν 30 ή 40.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159597
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.