*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 628265 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος d@pe70

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1120 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 09:58:01 πμ »
Εγω περισυ που ειχα ολοημερο, εκανα συμπληρωση και στο πρωινο 5 ωρες και το ιδιο εκανε κι αλλη συναδερφος που ξερω σε αλλο νομο. Μπορεις να διαβασεις την εγκυκλιο για τα ολοημερα να δεις ποσες ωρες προβλεπει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:08 »

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1121 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:08:53 πμ »
Εγω περισυ που ειχα ολοημερο, εκανα συμπληρωση και στο πρωινο 5 ωρες και το ιδιο εκανε κι αλλη συναδερφος που ξερω σε αλλο νομο. Μπορεις να διαβασεις την εγκυκλιο για τα ολοημερα να δεις ποσες ωρες προβλεπει.
    Κανονικά δε συμπληρώνεις. Μάλιστα κάνεις και μία ώρα κενό, γιατί βγαίνουν 25 οι ώρες. Όλα αυτά βέβαια, αν είσαι υπεύθυνος ολοημέρου πιάνεται και η ώρα του φαγητού. Αν είσαι δεύτερος δάσκαλος δεν πιάνεται. Φυσικά αναφέρομαι σε σχολεία που δεν ανήκουν στα ΕΑΕΠ. Αν ανήκεις σ' αυτά εννοείται συμπληρώνεις γιατί το ολοήμερο ξεκινάει στις 14.00.
   Εσύ ήσουν σε ΕΑΕΠ;

Να και το ωράριο και ωρολόγιο πρόγραμμα των ολοημέρων για το συνάδερφο που ρώτησε. http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/205-wrologio-programma-olohmero-dhmotiko-scholeio.html

Αποσυνδεδεμένος benetia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1122 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:09:45 πμ »
Καλημέρα. Μάλλον αν βγει σήμερα μια μικρή φάση παράλληλης, να περιμένουμε το Νοέμβρη το ΖΕΠ, αν έχουν περισσέψει χρήματα από το ΕΣΠΑ. Ο κ. Καψαλάκης εξέφρασε έναν μικρό ενδοιασμό μήπως τα χρήματα για τα 873 άτομα, μειωθούν από αλλού. Μήπως έχει δίκιο? Γιατί δεν τα παίρνει μαζεμένα τα 1700 άτομα? Από αναβολή σε αναβολή. Τελειώααμε σαν αναπληρωτές? Το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, του χρόνου θα επεκταθεί και στους δασκάλους. Το γράφουν στο φόρουμ των νηπιαγωγών. Γιατί δεν μας λένε ξεκάθαρα πόσα άτομα ακόμα θα πάρουν???????? Πότε????????

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1123 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:15:23 πμ »
    Κανονικά δε συμπληρώνεις. Μάλιστα κάνεις και μία ώρα κενό, γιατί βγαίνουν 25 οι ώρες. Όλα αυτά βέβαια, αν είσαι υπεύθυνος ολοημέρου πιάνεται και η ώρα του φαγητού. Αν είσαι δεύτερος δάσκαλος δεν πιάνεται. Φυσικά αναφέρομαι σε σχολεία που δεν ανήκουν στα ΕΑΕΠ. Αν ανήκεις σ' αυτά εννοείται συμπληρώνεις γιατί το ολοήμερο ξεκινάει στις 14.00.
   Εσύ ήσουν σε ΕΑΕΠ;

Να και το ωράριο και ωρολόγιο πρόγραμμα των ολοημέρων για το συνάδερφο που ρώτησε. http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/205-wrologio-programma-olohmero-dhmotiko-scholeio.html


οχι δεν ημουν , την πρωτη χρονια που δουλεψα ημουν σε ολοημερο για μια εβδομαδα...απο τοτε δουλευα μονο σε πρωινη ζωνη.....απλα αναρωτιομουν.....γι αυτο ρωτησα,,,,,,,,,,

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:21:08 »

Αποσυνδεδεμένος d@pe70

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1124 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:18:02 πμ »
Καλημέρα. Μάλλον αν βγει σήμερα μια μικρή φάση παράλληλης, να περιμένουμε το Νοέμβρη το ΖΕΠ, αν έχουν περισσέψει χρήματα από το ΕΣΠΑ. Ο κ. Καψαλάκης εξέφρασε έναν μικρό ενδοιασμό μήπως τα χρήματα για τα 873 άτομα, μειωθούν από αλλού. Μήπως έχει δίκιο? Γιατί δεν τα παίρνει μαζεμένα τα 1700 άτομα? Από αναβολή σε αναβολή. Τελειώααμε σαν αναπληρωτές? Το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, του χρόνου θα επεκταθεί και στους δασκάλους. Το γράφουν στο φόρουμ των νηπιαγωγών. Γιατί δεν μας λένε ξεκάθαρα πόσα άτομα ακόμα θα πάρουν???????? Πότε????????

Παροτι δεν τον εμπιστευομαι ιδιαιτερα, ο Μπρατης εξηγησε οτι αυτα τα 873 ατομα δεν επιρρεζουν την παραλληλη ή το ΖΕΠ. Ολοι θα θελαμε να μας καλεσουν τωρα να τελειωνει η αγωνια αλλα δεν προκειται. Ποτε εγινε αυτο εξαλλου. Επισης η προθεσμια για να κανουν αιτηση για παραλληλη δεν εχει τελειωσει ακομα. Ας περιμενουμε λιγο. Ξερω οτι τα νευρα μας ειναι σπασμενα απ' οσα ακουμε αλλα ψυχραιμια.  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1125 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:18:32 πμ »
οπως ξερω αλλο εαεπ και αλλο ολοημερο.....το εαεπ εχεο ολες τις ειδικοτητες ενω τα ολοημερο μπορει να μην εχουν......ετσι δεν ειναι?????

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1126 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:21:07 πμ »
Καλημέρα. Μάλλον αν βγει σήμερα μια μικρή φάση παράλληλης, να περιμένουμε το Νοέμβρη το ΖΕΠ, αν έχουν περισσέψει χρήματα από το ΕΣΠΑ. Ο κ. Καψαλάκης εξέφρασε έναν μικρό ενδοιασμό μήπως τα χρήματα για τα 873 άτομα, μειωθούν από αλλού. Μήπως έχει δίκιο? Γιατί δεν τα παίρνει μαζεμένα τα 1700 άτομα? Από αναβολή σε αναβολή. Τελειώααμε σαν αναπληρωτές? Το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, του χρόνου θα επεκταθεί και στους δασκάλους. Το γράφουν στο φόρουμ των νηπιαγωγών. Γιατί δεν μας λένε ξεκάθαρα πόσα άτομα ακόμα θα πάρουν???????? Πότε????????

Παροτι δεν τον εμπιστευομαι ιδιαιτερα, ο Μπρατης εξηγησε οτι αυτα τα 873 ατομα δεν επιρρεζουν την παραλληλη ή το ΖΕΠ. Ολοι θα θελαμε να μας καλεσουν τωρα να τελειωνει η αγωνια αλλα δεν προκειται. Ποτε εγινε αυτο εξαλλου. Επισης η προθεσμια για να κανουν αιτηση για παραλληλη[/b] δεν εχει τελειωσει ακομα. Ας περιμενουμε λιγο. Ξερω οτι τα νευρα μας ειναι σπασμενα απ' οσα ακουμε αλλα ψυχραιμια.  :) :) :)

η προθεσμια για παραλληλη???τι εννοεις οτι μπορει καποιος να βαλει και τωρα παραλληλη???????μπερδευτηκααα

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1127 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:22:28 πμ »
Οι ΠΕ70.50 έχουν κάνει αίτηση και για τον πίνακα γενικής? Πόσοι είναι συνολικά?

Οι ΠΕ 70.50 είναι όσοι έχουν διδακτορικό, μεταπτυχιακό ή προυπηρεσία μεγαλύτερη των 10 μηνών στην ειδική αγωγή και έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν τα χαρτιά τους και στους δύο πίνακες. Φέτος στον πίνακα της ειδικής είμαστε περίπου 250 άτομα με προυπηρεσία και κάποιοι ΠΕ 70.50 που προηγούνται με το μεταπτυχιακό (νομίζω καμιά 50αρια άτομα). Από αυτούς η πλειοψηφία των ΠΕ 70.50, που βρίσκονται στο τέλος του πίνακα με την προυπηρεσία τους είναι ταυτόχρονα γραμμένοι και στο Γ πίνακα της γενικής (επειδή παράλληλη τα τελευταία τρία χρόνια έπαιρναν συνήθως από το Γ πίνακα - στο Β δε τη δήλωναν πολλοι). Αυτοί αν προσληφθούν τώρα στην α' φάση παράλληλης θα φύγουν από τον πίνακα της γενικής και τα ονόματά τους θα προσπεραστούν στις επόμενες φάσεις.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1128 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:25:21 πμ »
η προθεσμια για παραλληλη???τι εννοεις οτι μπορει καποιος να βαλει και τωρα παραλληλη???????μπερδευτηκααα

Οι νέες αιτήσεις για παράλληλη στήριξη που κάνουν φέτος οι γονείς και οι νέες γνωματεύσεις από τα ΚΕΔΔΥ έχουν προθεσμία γύρω στις 20 Οκτώβρη. Εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να αλλάξουμε κάτι στις αιτήσεις μας για αναπληρωτές πλέον.

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1129 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:25:40 πμ »
Καλημέρα. Μάλλον αν βγει σήμερα μια μικρή φάση παράλληλης, να περιμένουμε το Νοέμβρη το ΖΕΠ, αν έχουν περισσέψει χρήματα από το ΕΣΠΑ. Ο κ. Καψαλάκης εξέφρασε έναν μικρό ενδοιασμό μήπως τα χρήματα για τα 873 άτομα, μειωθούν από αλλού. Μήπως έχει δίκιο? Γιατί δεν τα παίρνει μαζεμένα τα 1700 άτομα? Από αναβολή σε αναβολή. Τελειώααμε σαν αναπληρωτές? Το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, του χρόνου θα επεκταθεί και στους δασκάλους. Το γράφουν στο φόρουμ των νηπιαγωγών. Γιατί δεν μας λένε ξεκάθαρα πόσα άτομα ακόμα θα πάρουν???????? Πότε????????

Παροτι δεν τον εμπιστευομαι ιδιαιτερα, ο Μπρατης εξηγησε οτι αυτα τα 873 ατομα δεν επιρρεζουν την παραλληλη ή το ΖΕΠ. Ολοι θα θελαμε να μας καλεσουν τωρα να τελειωνει η αγωνια αλλα δεν προκειται. Ποτε εγινε αυτο εξαλλου. Επισης η προθεσμια για να κανουν αιτηση για παραλληλη δεν εχει τελειωσει ακομα. Ας περιμενουμε λιγο. Ξερω οτι τα νευρα μας ειναι σπασμενα απ' οσα ακουμε αλλα ψυχραιμια.  :) :) :)

Ναι πραγματικά ο Μπράτης είπε ότι είναι ανεξάρτητες πιστώσεις... Από την άλλη σκέφτομαι ότι αυτός γενικά φέτος ήταν πολύ επιφυλακτικός με τα νούμερα... Μόνο την ημέρα που βγήκαν για τα ολοήμερα έδωσε νούμερο και αυτό για την παράλληλη όσον αφορά εμάς... Νομίζω ότι δεν θα το πετούσε αν δεν είχε κάποια βάση...  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:29:47 πμ από soap_opera »
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1130 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:28:24 πμ »
Οι νέες αιτήσεις για παράλληλη στήριξη που κάνουν φέτος οι γονείς και οι νέες γνωματεύσεις από τα ΚΕΔΔΥ έχουν προθεσμία γύρω στις 20 Οκτώβρη. Εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να αλλάξουμε κάτι στις αιτήσεις μας για αναπληρωτές πλέον.
Νομίζω ότι άλλες χρονιές έπαιρναν παράλληλη και πριν τελειώσουν οι αιτήσεις γιατί όταν δούλεψα εγώ έδιναν εγκρίσεις και μέσα στη χρονιά... Δεν είχαν εγκριθεί όλες από την αρχή... Δεν είμαι σίγουρη αν έχει σχέση αυτό...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος d@pe70

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1131 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:32:05 πμ »
Οι νέες αιτήσεις για παράλληλη στήριξη που κάνουν φέτος οι γονείς και οι νέες γνωματεύσεις από τα ΚΕΔΔΥ έχουν προθεσμία γύρω στις 20 Οκτώβρη. Εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να αλλάξουμε κάτι στις αιτήσεις μας για αναπληρωτές πλέον.


Αυτο εννουσα κι εγω :)

Αποσυνδεδεμένος d@pe70

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1132 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:36:33 πμ »
Νομίζω ότι άλλες χρονιές έπαιρναν παράλληλη και πριν τελειώσουν οι αιτήσεις γιατί όταν δούλεψα εγώ έδιναν εγκρίσεις και μέσα στη χρονιά... Δεν είχαν εγκριθεί όλες από την αρχή... Δεν είμαι σίγουρη αν έχει σχέση αυτό...



Πραγματι περυσι η πρωτη φαση παραλληλης βγηκε σχεδον μαζι με τη β φαση για τα πρωινα δλδ γυρω στις αρχες Οκτωβρη αν δε κανω λαθος. Την προηγουμενη χρονια που ημουν παραλληλη παλι αρχες Οκτωβρη μας ειχαν καλεσει.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1133 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 10:37:48 πμ »
Καλημέρα. Μάλλον αν βγει σήμερα μια μικρή φάση παράλληλης, να περιμένουμε το Νοέμβρη το ΖΕΠ, αν έχουν περισσέψει χρήματα από το ΕΣΠΑ. Ο κ. Καψαλάκης εξέφρασε έναν μικρό ενδοιασμό μήπως τα χρήματα για τα 873 άτομα, μειωθούν από αλλού. Μήπως έχει δίκιο? Γιατί δεν τα παίρνει μαζεμένα τα 1700 άτομα? Από αναβολή σε αναβολή. Τελειώααμε σαν αναπληρωτές? Το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, του χρόνου θα επεκταθεί και στους δασκάλους. Το γράφουν στο φόρουμ των νηπιαγωγών. Γιατί δεν μας λένε ξεκάθαρα πόσα άτομα ακόμα θα πάρουν???????? Πότε????????

Δυστυχώς κάθε χρόνο γίνεται το ίδιο με τις πιστώσεις των αναπληρωτών, μοιράζονται σε διάφορες φάσεις και εμείς καθόμαστε και περιμένουμε την παραμικρή πληροφορία πότε θα βγει η επόμενη ::) ::) ::) Και εγώ πιστεύω ότι το ζήτημα με την ανυπαρξία των πιστώσεων από κρατικό προυπολογισμό είναι σύνθετο και θα φανεί περισσότερο τα επόμενα χρόνια, ειδικά όταν θα σταματήσουν τα κονδύλια ΕΣΠΑ. Δυστυχώς φαίνεται οτι πάμε για κατάργηση πολλών οργανικών θέσεων δασκάλων σταδιακά και με μεθόδευση. Φέτος ολοήμερα και ειδική αγωγή στελεχώθηκαν από ΕΣΠΑ, αφού εντάχθηκαν σε "καινοτόμα" προγράμματα. Το κράτος με λίγα λόγια αποποιήθηκε την ευθύνη στελέχωσής συμβατικών δομών εκπαίδευσης και τις παρέπεμψε σε ευρωπαικά κονδύλια που προορίζονται για την ανάπτυξη. Μέχρι πότε θα υπάρχουν αυτά; Μήπως τα προγράμματα του ΟΑΕΔ με τα περίφημα 490Ε περιμένουν από του χρόνου περισσότερες ειδικότητες, για τις οποίες δεν θα έχει να διαθέσει το κράτος;; Μήπως θα καταλήξουμε να δουλεύουμε εκ περιτροπής και για 6 μήνες το χρόνο;; Μήπως να μην περιμένουμε να μας απαντήσει το κράτος και να αντιδράσουμε όλοι μαζί τώρα πριν έρθει ολονών η σειρά και η δημόσια εκπαίδευση έχει μια και καλή ξοφλήσει;;;;;;;;;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157993
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 307
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.