*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 631915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1750 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 07:14:02 μμ »
καλησπερααα....κοριτσιαααα περιμενετε κι αλλη φαση παραλληλης????/αυτο ηταν το ονειρο σας??????να δουλευετε σε διαφορα προγραμματα?????εγω θελω την ταξη μου και τα παιδακια μου,,,δεν θελω να μαι σε κανενα απο τα προγραμματα που μονο εφημερα ειναι.....θελω την προοπτικη που ειχε ο αποφοιτος του παιδαγωγικου τμηματος δ. εκπ. δεν ξερω τι ακριβως κανει ο δασκαλος στη παραλληλη στηριξη....φροντιζει , προσεχει το παιδι????κατι σαν μπειμπι σιτερ??????αααχχχχχ....μου λειψε πολυ ο πινακας και η κιμωλια!!!!! ;D :D :) τελοσπαντων οπως το χει σκεφτει ο καθενας...........
Μάλλον δεν έχεις νοιώσει αρκετά την ανεργία... Περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα μέσα στο σπίτι, έχω τους δικούς μου ανθρώπους στο αγχος και στην αναμονή... Είναι ευλογία που εμείς από τα 22 μας ,δηλαδή με το που αποφοιτήσαμε, πιάσαμε δουλειά στον τομέα μας δηλαδή στην εκπαίδευση.. Ξέρω, ξέρω μπορεί να μην έχουμε φέτος τάξη αλλά τουλάχιστον με τουτο και με τον αλλο τρόπο θα είμαστε στο φυσικό μας περιβάλλον δηλαδή στο σχολείο.. Η κολλητή μου που είναι νοσηλεύτρια δεν έχει περάσει ούτε απ'έξω από νοσοκομείο από τότε που πήρε πτυχίο.. Ναι εννοείται πως με τα κενά που υπάρχουν θα έπρεπε να είμαστε μόνιμες, σταθερές σε ένα τόπο με την τάξη μας αλλά όταν μια χώρα είναι υπό διάλυση δεν έχεις πολλές επιλογές.. 'Αμα έχεις κότσια και καμια οικονομία πας εξωτερικό αλλιώς συμβιβάζεσαι με ότι υπαρχει εδω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1751 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 08:50:16 μμ »
Φαντάζομαι ναι. Αλλά αν είναι να περιμένουν από βδομάδα προσλήψεις, μπορεί περιμένουν, είτε για να δουν πόσους ακόμα θα στείλουν είτε γιατί μπορεί να είναι άδικο να πιάσουμε τις θέσεις εμείς χωρίς τους υπόλοιπους. Πάντως εγώ έκανα νάληψη Τετάρτη και από κενά τιποτα ακόμη.

Καλησπέρα και από μένα! Εμένα μου είπαν ότι δεν μας τοποθετούν, επειδή το υπουργείο δεν τους έχει στείλει εγκρίσεις, οπότε δεν έχουν συγκεκριμένα κενά ::) Δηλαδή αν έχουν σκοπό να πάρουν με το καλό την άλλη εβδομάδα παράλληλη μέχρι να αναλάβουν και αυτοί οι συνάδελφοι υπηρεσία, εμάς δε θα μας τοποθετήσουν πουθενά για δύο εβδομάδες;;; Τραβηγμένο μου ακούγεται... Εγώ πιστεύω το κλασικό, είναι απλώς ανοργάνωτοι και οι προσλήψεις τους έπιασαν στον ύπνο :P

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1752 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 09:09:31 μμ »
καλησπερααα....κοριτσιαααα περιμενετε κι αλλη φαση παραλληλης????/αυτο ηταν το ονειρο σας??????να δουλευετε σε διαφορα προγραμματα?????εγω θελω την ταξη μου και τα παιδακια μου,,,δεν θελω να μαι σε κανενα απο τα προγραμματα που μονο εφημερα ειναι.....θελω την προοπτικη που ειχε ο αποφοιτος του παιδαγωγικου τμηματος δ. εκπ. δεν ξερω τι ακριβως κανει ο δασκαλος στη παραλληλη στηριξη....φροντιζει , προσεχει το παιδι????κατι σαν μπειμπι σιτερ??????αααχχχχχ....μου λειψε πολυ ο πινακας και η κιμωλια!!!!! ;D :D :) τελοσπαντων οπως το χει σκεφτει ο καθενας...........

Έχοντας δουλέψει τα δύο από τα τρία χρόνια στην παράλληλη καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λες! Δε συγκρίνεται με κανένα τρόπο η ανατροφοδότηση που παίρνεις και το συναίσθημα της προσφοράς όταν έχεις τάξη (αυτή τουλάχιστον ειναι η προωπική μου εμπειρία). Επίσης, το να είσαι συνεχώς με ένα παιδί, που συχνά πρέπει να το έχεις συνεχώς υπό την επίβλεψή σου, να μη μπορείς να γυρίσεις από την άλλη μεριά χωρίς να δημιουργηθεί επεισόδιο, μπορεί να καταντήσει μονότονο και ψυχοφθόρο. Βέβαια, αυτά εξαρτώνται και από την εκάστοτε περίπτωση. Προσωπικά έχω δύο πολύ διαφορετικές εμπειρίες από την παράλληλη και σε αυτό σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε η συνεργασία με το παιδί, αλλά και την οικογένειά του. Όταν προσπαθούσα να διαλέξω το μεταπτυχιακό που θα έκανα αίτηση, πέρασε από το μυαλό μου να πάω στην ειδική αγωγή, καθώς εξασφάλιζε σίγουρη δουλειά σ' αυτόν τον τομέα. Ωστόσο, σκέφτηκα ότι είναι προτιμότερο να ασχοληθώ μ' αυτό που πραγματικά μου αρέσει και να μην εγκλωβιστώ σε έναν κλάδο, που σε διαφορετική οικονομική συγκυρία δε θα επέλεγα και που απαιτεί ιδιαίτερη αφοσίωση και ευαισθησία.
Από την άλλη η ανεργία, η αίσθηση ότι δε συνεισφέρεις στην οικογένειά σου, δε συντηρείς τον εαυτό σου, δεν προσφέρεις στα πιο παραγωγικά χρόνια όσα έχεις να δώσεις σίγουρα δεν αντέχεται για πολύ καιρό. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να δουλέψουμε πάνω σε αυτό που σπουδάσαμε και αγαπάμε, αλλά δυστυχώς πλέον όποιος έχει οποιαδήποτε δουλειά θεωρείται απλά τυχερός.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1753 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 09:17:56 μμ »
Η αληθεια ειναι οτι η Αθηνα πηρε παρα πολλους..Αλλα Ηπειρωτικη(κεντρικη κ βορεια) σε γενικες γραμμες δν πηρε...και ειμαστε πολλοι αυτοι που περιμενουμε....

Και εγώ πιστεύω ότι στην επόμενη φάση θα αποκατασταθεί κάπως αυτή η ανισορροπία μεταξύ νότιας και βόρειας Ελλάδας. Και επειδή παρακολουθώ γενικά τις προσλήψεις σε Μακεδονία και Θράκη (μήπως και μπορέσω ποτέ να επιστρέψω στα πάτρια :-\ :-\), έχω να πω ότι τα τελευταία χρόνια παρατηρώ ότι η πλειοψηφία των πιστώσεων απορροφάται από 8-10 νομούς της νότιας και νησιωτικής Ελλάδας και η βόρεια Ελλάδα μοιράζεται ελάχιστες πιστώσεις με αποτέλεσμα όσοι την επιλέγουν αποκλειστικά να προσπερνιούνται ακόμα και στις τελευταίες φάσεις και συχνά να μένουν άνεργοι (έχω πολλά παραδείγματα συμφοιτητών μου από Θεσσαλονίκη ή Αλεξανδρούπολη). Άσχετο, αλλά ήθελα να μοιραστώ με κάποιον τον πόνο μου  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1754 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 09:19:48 μμ »
Μάλλον δεν έχεις νοιώσει αρκετά την ανεργία... Περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα μέσα στο σπίτι, έχω τους δικούς μου ανθρώπους στο αγχος και στην αναμονή... Είναι ευλογία που εμείς από τα 22 μας ,δηλαδή με το που αποφοιτήσαμε, πιάσαμε δουλειά στον τομέα μας δηλαδή στην εκπαίδευση.. Ξέρω, ξέρω μπορεί να μην έχουμε φέτος τάξη αλλά τουλάχιστον με τουτο και με τον αλλο τρόπο θα είμαστε στο φυσικό μας περιβάλλον δηλαδή στο σχολείο.. Η κολλητή μου που είναι νοσηλεύτρια δεν έχει περάσει ούτε απ'έξω από νοσοκομείο από τότε που πήρε πτυχίο.. Ναι εννοείται πως με τα κενά που υπάρχουν θα έπρεπε να είμαστε μόνιμες, σταθερές σε ένα τόπο με την τάξη μας αλλά όταν μια χώρα είναι υπό διάλυση δεν έχεις πολλές επιλογές.. 'Αμα έχεις κότσια και καμια οικονομία πας εξωτερικό αλλιώς συμβιβάζεσαι με ότι υπαρχει εδω..

ανεργη ειμαι κ σιγουρα θα εκανα οτιδηποτε αλλααα δεν ονειρευομουν αυτο...περυσι γκρινιαζα που ημουν σε ενα χωριο στη μεση του πουθενα...και φετος λεω τι καλα που ηταν!!!!ποπο...καλυτερα να μη λες τπτ μερικες φορες...πως ηρθαν τα πανω κατω φετος???!!!!........μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα,,,,τουλαχιστον δουλεψαμε μολις πηραμε πτυχιο.....

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1755 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 09:27:30 μμ »
ανεργη ειμαι κ σιγουρα θα εκανα οτιδηποτε αλλααα δεν ονειρευομουν αυτο...περυσι γκρινιαζα που ημουν σε ενα χωριο στη μεση του πουθενα...και φετος λεω τι καλα που ηταν!!!!ποπο...καλυτερα να μη λες τπτ μερικες φορες...πως ηρθαν τα πανω κατω φετος???!!!!........μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα,,,,τουλαχιστον δουλεψαμε μολις πηραμε πτυχιο.....
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ... Γκρινιαζα και χτυπιόμουν που ημουν αλλου γι' αλλου και είπα δεν θα το ξανακάνω, θα επιλέξω μόνο αυτές τις περιοχές που θέλω να μαι.. Αλλά με αυτά και μ'αυτά μετανιώνω που δεν εβαλα το κουτάκι για όλη την Ελλαδα...  :-[ Από το κακό στο χειρότερο κάθε χρονιά...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2013, 09:29:18 μμ από nantiapa »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1756 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 09:43:35 μμ »
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ... Γκρινιαζα και χτυπιόμουν που ημουν αλλου γι' αλλου και είπα δεν θα το ξανακάνω, θα επιλέξω μόνο αυτές τις περιοχές που θέλω να μαι.. Αλλά με αυτά και μ'αυτά μετανιώνω που δεν εβαλα το κουτάκι για όλη την Ελλαδα...  :-[ Από το κακό στο χειρότερο κάθε χρονιά...

Εγώ είχα μέχρι τώρα την τύχη να δουλεύω χωρίς το κουτάκι και η αλήθεια είναι ότι όσο δύσκολα και αν είναι τα πράγματα πιστεύω ότι δε θα το επέλεγα. Προσωπικά δεν αντέχω στη σκέψη ότι μπορεί να βρεθώ κάπου αποκλεισμένη και να μη μπορώ να δω έστω μία φορά το μήνα οικογένεια ή φίλους. Επίσης, και οικονομικά να το δω, πάλι δεν έχει όφελος, αφού ό,τι βγάζεις, ξοδεύεται άμεσα για τα βασικά. Τουλάχιστον όταν είσαι σπίτι σου και 400Ε σαν πωλήτρια να βγάζεις ξοδεύονται κατά βούληση...
Επίσης, αυτή η νοοτροπία του πάω όπου με στείλουν και είμαι διαθέσιμη οποτεδήποτε για οπουδήποτε και κάνω και κωλοτούμπες για το αγαπημένο υπουργείο νομίζω ότι σιγά σιγά πρέπει να σταματήσει. Αν όλοι βάζαμε δέκα επιλογές, στις οποίες θα μπορούσαμε να δουλέψαμε, δε θα έστελνε το σύστημα εμένα από τη Θράκη στα Δωδεκάνησα και τον άλλον από την Πελοπόννησο στη Θράκη για να καλύψει τη θέση. Τουλάχιστον έτσι ελπίζω...

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1757 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:23:32 μμ »
Φοβάμαι ότι χωρίς κάποιοι να βάζουν κουτάκι, η μίση χώρα δε θα είχε εκπαιδευτικούς και αν θα βάζανε  όλοι μόνο περιοχές που προτιμούν είναι αδύνατον να τοποθετηθούν όλοι, γιατί δεν υπάρχουν τόσες θέσεις σε κάθε περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1758 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:33:35 μμ »
Φοβάμαι ότι χωρίς κάποιοι να βάζουν κουτάκι, η μίση χώρα δε θα είχε εκπαιδευτικούς και αν θα βάζανε  όλοι μόνο περιοχές που προτιμούν είναι αδύνατον να τοποθετηθούν όλοι, γιατί δεν υπάρχουν τόσες θέσεις σε κάθε περιοχή.

σιγουρα καποιες περιοχες ειναι τοπ στη λιστα αλλα αν θελει το υπουργειο να πηγαινει ο εκπαιδευτικος στην αλλη ακρη...ας του δωσει καποιο κινητρο για μενα καλυτερο κινητρο απο τα χρηματα δεν υπαρχει....!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1759 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:37:12 μμ »
Φοβάμαι ότι χωρίς κάποιοι να βάζουν κουτάκι, η μίση χώρα δε θα είχε εκπαιδευτικούς και αν θα βάζανε  όλοι μόνο περιοχές που προτιμούν είναι αδύνατον να τοποθετηθούν όλοι, γιατί δεν υπάρχουν τόσες θέσεις σε κάθε περιοχή.
Ισχύει αυτό.. Αλλά με τον τρόπο που γίνονται μέχρι τώρα οι προσλήψεις είναι θέμα καθαρά τύχης.. 2 από τις 3 χρονιές που δουλεύω έχω πάει αλλου γι αλλου και στην επόμενη φάση ανοιξαν θέσεις στο νομό μου.. Αυτό είπα να αποφύγω φέτος και ελπίζω να μην πατήσω μπανανόφλουδα... Γιατί πλεον το δελεαρ της προυπηρεσίας δε με ενδιαφέρει καθόλου...

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1760 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:39:21 μμ »
Καλησπέρα και από μένα! Εμένα μου είπαν ότι δεν μας τοποθετούν, επειδή το υπουργείο δεν τους έχει στείλει εγκρίσεις, οπότε δεν έχουν συγκεκριμένα κενά ::) Δηλαδή αν έχουν σκοπό να πάρουν με το καλό την άλλη εβδομάδα παράλληλη μέχρι να αναλάβουν και αυτοί οι συνάδελφοι υπηρεσία, εμάς δε θα μας τοποθετήσουν πουθενά για δύο εβδομάδες;;; Τραβηγμένο μου ακούγεται... Εγώ πιστεύω το κλασικό, είναι απλώς ανοργάνωτοι και οι προσλήψεις τους έπιασαν στον ύπνο :P
stelma να ρωτήσω κάτι αν ξέρεις.. Οι περσινές παράλληλες χρειάζεται να πάρουν πάλι έγκριση; Ή πήραν παραπάνω άτομα και για τις καινούριες περιπτώσεις παράλληλης;

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1761 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:03:44 μμ »
stelma να ρωτήσω κάτι αν ξέρεις.. Οι περσινές παράλληλες χρειάζεται να πάρουν πάλι έγκριση; Ή πήραν παραπάνω άτομα και για τις καινούριες περιπτώσεις παράλληλης;

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι το υπουργείο πέρισυ έστειλε λιγότερους δασκάλους παράλληλης από όσες αιτήσεις έιχε εγκρίνει το ΚΕΔΔΥ σε όλους τους νομούς. Τώρα αν χρειάζονται κάθε χρόνο την έγκριση του υπουργείου δεν το γνωρίζω (υποθέτω πως η γραφειοκρατία το απαιτεί), αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι για τις περιπτώσεις που είχε εγκριθεί παλιότερα παράλληλη είναι πιο σύντομη η διαδικασία, δηλαδή δε χρειάζεται πάλι αξιολόγηση από το ΚΕΔΔΥ ή καινούρια αίτηση από τους γονείς κτλ. Επίσης, υποθέτω ότι φέτος με τις περισσότερες πιστώσεις για παράλληλη θα καλυφθούν και παιδιά που πέρισυ είχαν μεν εγκριθεί, αλλά δεν είχαν πάρει παράλληλη, καθώς δεν ήταν τόσο "επείγουσες" περιπτώσεις. Ωστόσο σίγουρα θα υπάρξει και ένας επιπλέον αριθμός αιτήσεων για παράλληλη, αφού η προθεσμία για αυτό λήγει στις 20 Οκτώβρη, πράγμα που λογικά σημαίνει ότι μετά από αυτήν την ημερομηνία θα χρειαστούν να πάρουν και άλλα άτομα για να καλύψουν τις εξ ολοκλήρου καινούριες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1762 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:18:47 μμ »
Φοβάμαι ότι χωρίς κάποιοι να βάζουν κουτάκι, η μίση χώρα δε θα είχε εκπαιδευτικούς και αν θα βάζανε  όλοι μόνο περιοχές που προτιμούν είναι αδύνατον να τοποθετηθούν όλοι, γιατί δεν υπάρχουν τόσες θέσεις σε κάθε περιοχή.

Αν το υπουργείο ήθελε να ενισχύσει την επαρχία, πιστεύω ότι θα είχε βρει τρόπο να το κάνει χωρίς να ασκεί τιμωρητική πολιτική για όσους δε θέλουν να την επιλέξουν. Φυσικά και θα μπορούσε να προσφέρει οικονομικό κίνητρο (και όχι το γνωστό επίδομα παραμεθωρίου= 90Ε) σε όσους στελεχώνουν ακριτικές περιοχές, αλλά πέρα από αυτό το θέμα είναι ότι με το σημερινό σύστημα συμβαίνει αυτό που περιγράφηκε και παραπάνω με τα κενά να μην "ανοίγουν" ταυτόχρονα σε όλες τις περιοχές και να είναι ζήτημα ρουλέτας αν θα πετύχεις την περιοχή σου ή αν θα βρεθείς στην άλλη άκρη και μετά από καμία εβδομάδα θα δημιουργηθεί ως εκ θαύματος θέση, την οποία θα καλύψει κάποιος από εξίσου μακρινή περιοχή. Βέβαια, να μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και αυτοί που επιλέγουν να δουλέψουν σε νησιωτικές ή γενικά ακριτικές περιοχές, επειδή τους αρέσει να γνωρίζουν νέα μέρη και να συναναστρέφονται καινούριους ανθρώπους. Και ναι γνωρίζω αρκετούς τέτοιους πρώην συμφοιτητές μου, που με την πρώτη ευκαιρία περιγράφουν πόσο ωραία και "φοιτητικά" περνούν σε τέτοια μέρη. Συνεπώς καλό θα ήταν να είναι θέμα προσωπικών επιλογών και όχι καταναγκαστική προυπόθεση για να έχεις δουλειά. Ο εκβιασμός του "ή κουτάκι ή ανεργία", που φοριέται τελευταία ειδικά από άτομα που δουλεύουν παραδίπλα από το σπίτι τους (βλέπε τι προέτρεπαν φέτος όσοι δουλεύουν μόνιμα στην εκπαίδευση), είναι το πρόβλημα και όχι το ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να στελεχωθεί η επαρχία. Κάποτε ήξερες ότι θα πας αναπληρωτής δύο χρόνια και μετά θα διοριστείς, τώρα ποιο είναι το καρότο; Και το λέω αυτό ούσα από μία περιοχή (Θράκη), που ξέρω ότι δεν θα ήθελαν πολλοί μη ντόπιοι να βρεθούν...

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1763 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:31:52 μμ »
Τι γίνεται όμως αν οι προσωπικές επιλογές είναι όλες γεμάτες. Επίσης με ποιον τρόπο μπορεί το υπουργείο να ξέρει πόσα κενά θα δημιουργηθούν μετά την ανάληψη εργασίας της πρώτης φάσης αναπληρωτώνν ή από μόνιμους που κατά την διάρκεια της χρονιάς παίρνουν άδεια. Το σύστημα δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.