*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 629460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1764 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:43:10 μμ »
Τι γίνεται όμως αν οι προσωπικές επιλογές είναι όλες γεμάτες. Επίσης με ποιον τρόπο μπορεί το υπουργείο να ξέρει πόσα κενά θα δημιουργηθούν μετά την ανάληψη εργασίας της πρώτης φάσης αναπληρωτώνν ή από μόνιμους που κατά την διάρκεια της χρονιάς παίρνουν άδεια. Το σύστημα δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς.
Νομίζω έχουμε ζησει χρονιές που είτε με "χριστοφιλοπουλικές" φάσεις είτε για να μην φανούν τα κενά της επαρχίας έπαιρναν στις αρχες του μήνα μια φάση με x άτομα, μετά από 10 μέρες άλλη μια φάση με x/2 άτομα κ.ο.κ.. Ήταν σαφές πως  μέσα σε 10 μέρες δε δημιουργήθηκαν 500 κενά.. Δεν είναι οτι δεν ξέρουν την πλειονότητα των κενών στο υπουργείο, απλά λείπει η οργάνωση.. Και γενικά ανάθεμα αν τους έχει περάσει από το μυαλό ποτέ για το τι τραβάει ένας αναπληρωτής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1765 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:49:29 μμ »
Τι γίνεται όμως αν οι προσωπικές επιλογές είναι όλες γεμάτες. Επίσης με ποιον τρόπο μπορεί το υπουργείο να ξέρει πόσα κενά θα δημιουργηθούν μετά την ανάληψη εργασίας της πρώτης φάσης αναπληρωτώνν ή από μόνιμους που κατά την διάρκεια της χρονιάς παίρνουν άδεια. Το σύστημα δεν είναι τόσο απλό δυστυχώς.

Το σύστημα δεν είναι απλό, αλλά αυτή τη στιγμή είναι παράλογο. Το να είναι κάποιες περιοχές πιο "κλειστές", όπως άλλωστε συμβαίνει και με τις αποσπάσεις, μπορεί να συμβεί. Όταν όμως κάθε χρονιά όλες οι κοντινές στην πρώτη επιλογή σου περιοχές είναι γεμάτες και κάποιες άλλες συνεχώς παίρνουν και παίρνουν αναπληρωτές, τότε μάλλον κάτι πάει λάθος με τον προγραμματιμό του υπουργείου και μάλλον δεν μιλάμε για λειτουργικά, αλλά για οργανικά κενά. Και ναι, αν όλες οι επιλογές μου δεν έχουν θέσεις, μπορώ να δουλέψω για λίγα χρόνια και κάπου πιο μακριά, όταν όμως έχουν θέσεις που καλύπτονται με σχεδόν τυχαίο πλέον τρόπο, θεωρώ ότι κάτι δεν πάει σωστά στο σύστημα. Επίσης το να λέμε ότι το υπουργείο δεν μπορεί να υπολογίσει από το καλοκαίρι πόσους εργαζόμενους θα χρειαστεί για να καλύψει τα κενά του και περιμένει την τελευταία στιγμή να μετρήσει εγκυμοσύνες και εκπαιδευτικές άδειες, είναι μάλλον αστείο. Μήπως αυτά τα κενά που προκύπτουν κάθε χρόνο πρέπει να τα καλύψει με μόνιμο προσωπικό, ωστέ οι αναπληρωτές να αναπληρώνουν τις πραγματικά έκτακτες καταστάσεις; Κάθε σοβαρός οργανισμός μπορεί να προγραμματίσει έστω κατά προσέγγιση τον αριθμό των υπαλλήλων που χρειάζεται εγκαίρως. Στην Ελλάδα υπάρχουν περιοχές που στελεχώνονται με εκπαιδευτικούς μετά τα Χριστούγεννα...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1766 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 12:11:00 πμ »
Το σύστημα δεν είναι απλό, αλλά αυτή τη στιγμή είναι παράλογο. Το να είναι κάποιες περιοχές πιο "κλειστές", όπως άλλωστε συμβαίνει και με τις αποσπάσεις, μπορεί να συμβεί. Όταν όμως κάθε χρονιά όλες οι κοντινές στην πρώτη επιλογή σου περιοχές είναι γεμάτες και κάποιες άλλες συνεχώς παίρνουν και παίρνουν αναπληρωτές, τότε μάλλον κάτι πάει λάθος με τον προγραμματιμό του υπουργείου και μάλλον δεν μιλάμε για λειτουργικά, αλλά για οργανικά κενά. Και ναι, αν όλες οι επιλογές μου δεν έχουν θέσεις, μπορώ να δουλέψω για λίγα χρόνια και κάπου πιο μακριά, όταν όμως έχουν θέσεις που καλύπτονται με σχεδόν τυχαίο πλέον τρόπο, θεωρώ ότι κάτι δεν πάει σωστά στο σύστημα. Επίσης το να λέμε ότι το υπουργείο δεν μπορεί να υπολογίσει από το καλοκαίρι πόσους εργαζόμενους θα χρειαστεί για να καλύψει τα κενά του και περιμένει την τελευταία στιγμή να μετρήσει εγκυμοσύνες και εκπαιδευτικές άδειες, είναι μάλλον αστείο. Μήπως αυτά τα κενά που προκύπτουν κάθε χρόνο πρέπει να τα καλύψει με μόνιμο προσωπικό, ωστέ οι αναπληρωτές να αναπληρώνουν τις πραγματικά έκτακτες καταστάσεις; Κάθε σοβαρός οργανισμός μπορεί να προγραμματίσει έστω κατά προσέγγιση τον αριθμό των υπαλλήλων που χρειάζεται εγκαίρως. Στην Ελλάδα υπάρχουν περιοχές που στελεχώνονται με εκπαιδευτικούς μετά τα Χριστούγεννα...
Μα αυτός είναι ο πραγματικός ρόλος του αναπληρωτή! Άλλο αν οι εκάστοτε κυβερνήσεις, πονηρά σκεπτόμενες, δημιούργησαν τις σημερινές στρεβλώσεις!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1767 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 12:33:07 πμ »
Όσο το κράτος είχε χρήμα αυτό έκανε, προσλάμβανε μόνιμους για να καλύψει κενά που δημιουργούνταν από άτομα που πήραν σύνταξη και για νέες θέσεις που δημιουργούνταν και για άδειες μόνιμου προσωπικού υπάρχουν οι αναπληρωτές (τουλάχιστον έτσι πρέπει να λειτουργεί το σύστημα). Τώρα με τη κρίση άλλαξαν τα δεδομένα και οι στόχοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:05 »

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1768 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:17:53 πμ »
Η "κρίση" είναι απλά η πρόφαση για να πάρουν πίσω όλα τα κεκτημένα των εργαζομένων, όπως έχει γίνει στην υπόλοιπη Ευρώπη τα προηγούμενα χρόνια και για να ξεπουλήσουν όλες τις πλουτοπαραγωγικές δομές τις χώρες σε ξένα και εγχώρια ιδιωτικά συμφέροντα. Το οτι φέτος δεν έγινε κανένας μόνιμος διορισμός στην εκπαίδευση είναι τεράστιο θέμα που όμως δεν προβλήθηκε όσο θα έπρεπε, ή μάλλον οι αναπληρωτές δεν κινητοποιηθήκαμε όπως θα έπρεπε. Καθόμαστε ξανά, μετά από 3 βδομάδες μετριοπαθούς αντίδρασης από το εκπαιδευτικό κίνημα ενάντια στα μέτρα, μπροστά στους υπολογιστές μας ελπίζοντας πως θα μας πάρουν πάλι έστω και εφήμερα για 7 μήνες σε ένα κοινοτικό πρόγραμμα, και κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά μας μπροστά στην άθλια εικόνα που παρουσιάζουν τα σχολεία σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος dimikop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1769 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 05:45:19 πμ »
καλησπερααα....κοριτσιαααα περιμενετε κι αλλη φαση παραλληλης????/αυτο ηταν το ονειρο σας??????να δουλευετε σε διαφορα προγραμματα?????εγω θελω την ταξη μου και τα παιδακια μου,,,δεν θελω να μαι σε κανενα απο τα προγραμματα που μονο εφημερα ειναι.....θελω την προοπτικη που ειχε ο αποφοιτος του παιδαγωγικου τμηματος δ. εκπ. δεν ξερω τι ακριβως κανει ο δασκαλος στη παραλληλη στηριξη....φροντιζει , προσεχει το παιδι????κατι σαν μπειμπι σιτερ??????αααχχχχχ....μου λειψε πολυ ο πινακας και η κιμωλια!!!!! ;D :D :) τελοσπαντων οπως το χει σκεφτει ο καθενας...........

Πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα πιο βαρετό από την παράλληλη στήριξη! Ο,τι πιο ψυχοφθόρο και πνευματοκτόνο!
Κάνεις κανονικά την εκάστοτε τάξη Δημοτικού σα μαθητής. Κάθεσαι κανονικά σε καρεκλάκι στο θρανίο με διπλανό σου το μαθητή που βοηθάς, και ακούς τη δασκάλα να σου κάνει μάθημα 5 ώρες τη μέρα...
Ειδικά στις μικρές τάξεις είναι μαρτύριο!!!
Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας μαθητής που βοηθάς που εκεί παίζεις απλά joker. Mπορεί να είναι από απλό κινητικό πρόβλημα μέχρι βαρύς αυτισμός ή επιθετικό asberger με απρόβλεπτες συνέπειες... Σε κάθε περίπτωση οι της γενικής δεν είμαστε ειδικά εκπαιδευμένοι για δύσκολες περιπτώσεις. Αποτέλεσμα: Τεταμένη προσοχή συνέχεια, (μα συνέχεια όμως, ούτε καν διάλειμμα δεν παίζει) και απίστευτη ευθύνη.
Καλή τύχη στους τολμηρούς! Εγώ τρίτη χρονιά παράλληλη δε θα δήλωνα για κανένα λόγο...

Αποσυνδεδεμένος tzoy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1770 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 08:16:37 πμ »
Καλημέρα σας. Ο κ.Καψαλάκης είπε:
    Καλημέρα!
    Τα καλά νέα της ημέρας...
    Άρχισαν να "κινούνται" τα ΖΕΠ! (Αποκλειστικό... χαχαχα)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1771 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 08:29:51 πμ »

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1772 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:10:09 πμ »
καλημερα δαβασα καλα???????για ζεπ???/αντε να δουμε.......παντως συναδελφοι ακομα και να δουλεψουμε φετος πρεπει να γινει κατι με τους αναπληρωτες.....δεν μπορει να ειμαστε για τα υπολοιπα 20 χρονια αναπληρωτες!!!!!!θελουμε να κανουμε και οικογενεια, τι????θα γενναμε και θα τρεχουμε με το νεογεννητο στη αλλη ακρη????η οταν μεγαλωσει το παιδι θα το περνουμε μαζι μας σε καθε σχολειο που δουλευουμε ή θα το αφηνουμε σε γιαγιαδες κ παππουδες???????τουλαχιστον ας δει το υπουργειο που μενει ο καθε αναπληρωτης και να τον τοποθετει στο νομο οπου ανηκει η περιοχη του...τοσο δυσκολο ειναι πια???/εχουμε την τεχνολογια και μπορουμε να κανουμε τα παντα με αυτη....αυτοι δεν μπορουν???? το πληκτρολογιο το ξερουν μονο για να πατουν νουμερα???????

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1773 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:38:43 πμ »
Πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα πιο βαρετό από την παράλληλη στήριξη! Ο,τι πιο ψυχοφθόρο και πνευματοκτόνο!
Κάνεις κανονικά την εκάστοτε τάξη Δημοτικού σα μαθητής. Κάθεσαι κανονικά σε καρεκλάκι στο θρανίο με διπλανό σου το μαθητή που βοηθάς, και ακούς τη δασκάλα να σου κάνει μάθημα 5 ώρες τη μέρα...
Ειδικά στις μικρές τάξεις είναι μαρτύριο!!!
Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας μαθητής που βοηθάς που εκεί παίζεις απλά joker. Mπορεί να είναι από απλό κινητικό πρόβλημα μέχρι βαρύς αυτισμός ή επιθετικό asberger με απρόβλεπτες συνέπειες... Σε κάθε περίπτωση οι της γενικής δεν είμαστε ειδικά εκπαιδευμένοι για δύσκολες περιπτώσεις. Αποτέλεσμα: Τεταμένη προσοχή συνέχεια, (μα συνέχεια όμως, ούτε καν διάλειμμα δεν παίζει) και απίστευτη ευθύνη.
Καλή τύχη στους τολμηρούς! Εγώ τρίτη χρονιά παράλληλη δε θα δήλωνα για κανένα λόγο...


μα αυτο ακριβως δεν ειμαστε καταρτισμενοι...δεν ξερω κατα ποσο βοηθαμε αυτα τα παιδια...και ποσο το προγραμμα της στηριξης ειναι αποτελεσματικο....για μενα θα επρεπε να υπαρχει ο ειδικος δασκαλος που ασχολειται εξατομικευμενα με το παιδι........τωρα τι να λεμεεεε.....

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1774 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:41:38 πμ »
Όσο το κράτος είχε χρήμα αυτό έκανε, προσλάμβανε μόνιμους για να καλύψει κενά που δημιουργούνταν από άτομα που πήραν σύνταξη και για νέες θέσεις που δημιουργούνταν και για άδειες μόνιμου προσωπικού υπάρχουν οι αναπληρωτές (τουλάχιστον έτσι πρέπει να λειτουργεί το σύστημα). Τώρα με τη κρίση άλλαξαν τα δεδομένα και οι στόχοι.

Καλημέρα!!!
Τα δεδομένα φοβάμαι ότι άλλαξαν πολύ πριν έρθει η κρίση στην Ελλάδα. Αν παρατηρήσει κάποιος τις προσλήψεις αναπληρωτών τη δεκαετία του 2000 με 2010 θα δει κάθε χρονιά νούμερα γύρω από τις 2000, ενώ ταυτόχρονα έκανε και μόνιμους διορισμούς. Αυτές όλες οι θέσεις ήταν πλασματικές, ενώ εμφανίζονταν κάθε χρόνο;; Δεν μπορούσε τότε το υπουργείο που "λεφτά υπήρχαν" να καλύψει αυτά τα κενά;; Εξάλλου ακόμη και τώρα η πρόσληψη ενός αναπληρωτή δεν είναι απαραίτητα πολύ φθηνότερη από αυτή ενός μόνιμου (με τα χρήματα που έχουν καταντήσει να παίρνουν), αν και εκεί παίζουν ρόλο και οι διαφορετικές ασφαλιστικές εισφορές, αλλά το ζήτημα εστιάζεται στην προσπάθεια για μείωση του μόνιμου προσωπικού στον δημόσιο τομέα ανεξάρτητα με τις συνέπειες που επιφέρει...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1775 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:48:41 πμ »
Πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα πιο βαρετό από την παράλληλη στήριξη! Ο,τι πιο ψυχοφθόρο και πνευματοκτόνο!
Κάνεις κανονικά την εκάστοτε τάξη Δημοτικού σα μαθητής. Κάθεσαι κανονικά σε καρεκλάκι στο θρανίο με διπλανό σου το μαθητή που βοηθάς, και ακούς τη δασκάλα να σου κάνει μάθημα 5 ώρες τη μέρα...
Ειδικά στις μικρές τάξεις είναι μαρτύριο!!!
Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας μαθητής που βοηθάς που εκεί παίζεις απλά joker. Mπορεί να είναι από απλό κινητικό πρόβλημα μέχρι βαρύς αυτισμός ή επιθετικό asberger με απρόβλεπτες συνέπειες... Σε κάθε περίπτωση οι της γενικής δεν είμαστε ειδικά εκπαιδευμένοι για δύσκολες περιπτώσεις. Αποτέλεσμα: Τεταμένη προσοχή συνέχεια, (μα συνέχεια όμως, ούτε καν διάλειμμα δεν παίζει) και απίστευτη ευθύνη.
Καλή τύχη στους τολμηρούς! Εγώ τρίτη χρονιά παράλληλη δε θα δήλωνα για κανένα λόγο...

Είμαι μία από αυτούς τους τολμηρούς ::) ::) ::)
Παρόλο που συμφωνώ σε αυτά που λες για την παράλληλη και θα ήθελα πραγματικά πολύ να με τοποθετησουν σε τάξη, ήξερα ότι φέτος αν δεν αποδεχόμουν την παράλληλη και με τις περιορισμένες επιλογές που βάζω λόγω μεταπτυχιακού, θα είχα μεγάλες πιθανότητες να μείνω εκτός :( Αν και τώρα, που παρακολουθώ τα πράγματα, βλέπω ότι μάλλον θα πήγαινα για ΖΕΠ, που είναι και ο τομέας που με ενδιαφέρει (διαπολιτισμική εκπαίδευση και διδασκαλία ξένης γλώσσας ως δεύτερη), αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση δεν μπορεί κανείς να κάνει τον προγραμματισμό του. Οπότε, καλή υπομονή σε όλους μας...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1776 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:49:45 πμ »
Η "κρίση" είναι απλά η πρόφαση για να πάρουν πίσω όλα τα κεκτημένα των εργαζομένων, όπως έχει γίνει στην υπόλοιπη Ευρώπη τα προηγούμενα χρόνια και για να ξεπουλήσουν όλες τις πλουτοπαραγωγικές δομές τις χώρες σε ξένα και εγχώρια ιδιωτικά συμφέροντα. Το οτι φέτος δεν έγινε κανένας μόνιμος διορισμός στην εκπαίδευση είναι τεράστιο θέμα που όμως δεν προβλήθηκε όσο θα έπρεπε, ή μάλλον οι αναπληρωτές δεν κινητοποιηθήκαμε όπως θα έπρεπε. Καθόμαστε ξανά, μετά από 3 βδομάδες μετριοπαθούς αντίδρασης από το εκπαιδευτικό κίνημα ενάντια στα μέτρα, μπροστά στους υπολογιστές μας ελπίζοντας πως θα μας πάρουν πάλι έστω και εφήμερα για 7 μήνες σε ένα κοινοτικό πρόγραμμα, και κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά μας μπροστά στην άθλια εικόνα που παρουσιάζουν τα σχολεία σήμερα.

++1

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #1777 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 10:53:12 πμ »
Στη περιοδο που ζουμε θα δουλευα ανετα κ παραλληλη αν κ δεν μ αρεσει σαν ιδεα.. εχω δουλεψει 4 χρονια απο κρατικο προυπολογισμο κ φετος ακοα τπτ.. και εδω αρχιζουν τα περιεργα.. μια κοπελα που γνωριζω εχει δουλεψει συνολικα 11 μηνες κ ετυχε να είναι παραλληλη.. ετσι λοιπον φετος μπηκε στον πινακα ειδικης αγωγης κ την προσελαβαν προχθες κ εκει που ήθελε.. το θεωρω τρομερα αδικο.. λες κ ηταν επιλογη μας τα προηγουμενα χρονια που μας επαιρναν σε φασεις τις γενικης κ οχι παραλληλης.. τι να πω.. εχω αγανακτησει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.