*

Αποστολέας Θέμα: Το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο  (Αναγνώστηκε 168275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:31:10 μμ »
Δεν θα δημιουργούνται καν τμήματα φυσικών πόρων. Όσα κορίτσια δεν αρέσουν τους υπολογιστές θα πάνε στον πολιτισμό. Είναι ερώτημα αν θα μπει η πληροφορική στα γενικής παιδείας. Αμφιβάλλω
Το σχολείον είναι χώρος μελέτης , βεβαίως βεβαίως, δεν χωράνε τα κουτιά του σατανά.
Εμ δεν τους διώξαμε όσο ήταν καιρός

Ποιούς δεν διώξατε όσο είναι καιρός συνάδελφε?
Εννοώ τα κομματόσκυλα που εναλάσσονται στα υπουργεία, αλλά μάλλον και στις διευθύνσεις εκπαίδευσης, στις πιο παλιές.
Με το δεδομενο οτι ο περιορισμος των αναθεσεων μειωνει την ευελιξια και εφοσον οπως δειχνουν τα πραγματα οδηγούμαστε σε μειωση των ειδικοτητων και διευρυνση των αναθεσεων να περιμενουμε περισσοτερες αναθεσεις στις περισσοτερες ειδικοτητες. Προσωπικη μου εκτιμηση ορθα δινεται προτεραιοτητα στην ευελιξια απο την αυστηρη εξειδικευση με καποια ορια βεβαια γιατι με ην αυξηση του ωραριου αναμενεται να γινει χαμος

Ε βεβαια, αφου σκοπευουμε να στειλουμε την επομενη γενια να εργαστει στη Γερμανια, γιατι να τους διδασκει ο σωστος καθηγητης; Ας τους διδαξει οποιοσδηποτε απο αυτους που εχουμε και τους πληρωνουμε ηδη! Για να τους απολυσουμε, ουτε λογος...
Αν το παμε με σωστούς καθηγητες να δούμε σε ποσά Λύκεια πρεπει να παει ενας βιολογος  για να καλύψει το ωράριο του μονο με βιολογια αφου κανεις δεν ειναι ικανος να διδάξει βιολογια και ο βιολογος δε μπορει να διδάξει φυσικη γιατι δεν ειναι ο κατάλληλος καθηγητής. Ας καταργήσουμε τις β αναθέσεις και ας γεμίσουμε ωρομίσθιους ειδικούς καθηγητες. Ειλικρινά βαρέθηκα να ακούω τα απωθημένα. Πήγαινε στο ΣτΕ και καντε αγωγη για τους αχρηστους Φυσικους που τρώνε τη δουλεια απο τους ειδήμονες βιολογους. Οσο για τη θέση της βιολογιας στο νεο Λύκειο ας αναλογιστούμε σε πόσες σχολές της τριτοβάθμιας διδάσκεται βιολογια και σε πόσες φυσικη οπότε ανάλογες θα πρεπει να ειναι οι ωρες σε μαθηματα κατευθυνσης
Πόσο βολεμένος μπορεί να είσαι giokspy. Καλά δεν ξέρεις ότι έτσι και αλλιώς, τώρα, όχι όταν φαντάζεσαι, οι βιολόγοι (αναπληρωτές τουλάχιστο) πάνε σε 3 Λύκεια?
Και πόσο βολικό είναι να ξεχνάς ότι τις περισσότερες βιολογίες τις έχουν τα γυμνάσια?
Πόσα σχολεία στις πόλεις είναι γυμνάσια και λύκεια μαζί?
Αλλά είπαμε ότι τα πήραν οι φυσικοί εργολαβία.
Αναρωτιέμαι αν σου έλεγαν, ασε τις βιολογίες να πας 100 μέτρα πιο πέρα να κάνεις μόνο φυσική τι θα έλεγες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 11:45:08 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:17 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:47:02 μμ »
Οκ καθολου εμπάθεια. Ας απολυθούν λοιπον μερικοί άχρηστοι φυσικοί να διορισμούς οι βιολογοι. Οσο για την άποψη που διατυπώνεις αν διαβάσεις λεω οτι θα ηταν προτιμότερο και ο φυσικός και ο βιολογος να συμπληρώνουν σε ενα σχολειο. Απο την αρχή υποστηρίζω την άποψη ο καθενας στην ειδικότητα του ουτε υποστηρίζω διορισμούς και οργανικες φυσικων σε θέσεις βιολογων. Και φυσικα υποστηρίζω την ισοτιμία και των τεσσάρων θετικών επιστημών τουλαχιστον σε επίπεδο γενικής παιδειας. Ουτε υπήρχε περιπτωση σε καποιο σχολειο να καπαρωσω εγω όλες τις ωρες και να αφήσω το βιολογο να γυρνάει 3 σχολεια. Απο κει κε περα βαρέθηκα να διαβάζω ποσο αδικημένοι είστε εσείς οι βιολογοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 11:51:20 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:50:41 μμ »
Οκ καθολου εμπάθεια. Ας απολυθούν λοιπον μερικοί άχρηστοι φυσικοί να διορισμούς οι βιολογοι. Οσο για την άποψη που διατυπώνεις αν διαβάσεις λεω οτι θα ηταν προτιμότερο και ο φυσικός και ο βιολογος να συμπληρώνουν σε ενα σχολειο. Απο την αρχή υποστηρίζω την άποψη ο καθενας στην ειδικότητα του ουτε υποστηρίζω διορισμούς και οργανικες φυσικων σε θέσεις βιολογων. Και φυσικα υποστηρίζω την ισοτιμία και των τεσσάρων θετικών επιστημών τουλαχιστον σε επίπεδο γενικής παιδειας. Απο κει κε περα βαρέθηκα να διαβάζω ποσο αδικημένοι είστε εσείς οι βιολογοι.
"Οσο για τη θέση της βιολογιας στο νεο Λύκειο ας αναλογιστούμε σε πόσες σχολές της τριτοβάθμιας διδάσκεται βιολογια και σε πόσες φυσικη οπότε ανάλογες θα πρεπει να ειναι οι ωρες σε μαθηματα κατευθυνσης"
Δεν υποστηρίζεις την ισοτιμία.
Δεν είπα εγώ να απολυθεί κανείς. Δεν το υποστηρίζω. Απλώς να μην παίρνουν οργανικά κενά βιολογίας οι φυσικοί. Να παίρνουν λειτουργικά βιολογίας μέχρι να ανοίξει οργανικό φυσικής!
Μέσα σε 1 χρόνο θα καθαρίσει η κατάσταση. Αλλά είπαμε, πηγαίνεις 100 μέτρα πιο κει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2013, 11:55:35 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:54:28 μμ »
Ισοτιμία σε επίπεδο γενικής παιδειας. Πως θα γινει δηλαδη να κανουν ισότιμα βιολογια και φυσικη οσοι πανε Πολυτεχνείο η οποιαδήποτε σχολή απαιτεί κύριο μαθημα φυσικη? οπως και στον τομεα υγειας θα ηταν λογικο,η βιολογια κατευθυνσης να ειναι περισσότερες ωρες απο την φυσικη η οποια θα επρεπε να περιλαμβάνει μονο ιατρική φυσικη. Για τα οργανικά κενα το εχω γράψει 50 φορές Στα πυσδε παντως που πέρασα εγω δε συνάντησα τέτοια φαινόμενα. Ισα ίσα που οργανικες φιλέτα έβλεπα να παίρνουν οι βιολογοι και μάλιστα την οργανικη που ήθελα και ειχα στήσει το εργαστήριο οταν ημουν αναπληρωτής μου την πήρε βιολογος. Δεν εκδήλωσα ομως ποτε εμπαθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 12:00:02 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:17 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:09:58 πμ »
Ισοτιμία σε επίπεδο γενικής παιδειας. Πως θα γινει δηλαδη να κανουν ισότιμα βιολογια και φυσικη οσοι πανε Πολυτεχνείο η οποιαδήποτε σχολή απαιτεί κύριο μαθημα φυσικη? οπως και στον τομεα υγειας θα ηταν λογικο,η βιολογια κατευθυνσης να ειναι περισσότερες ωρες απο την φυσικη η οποια θα επρεπε να περιλαμβάνει μονο ιατρική φυσικη. Για τα οργανικά κενα το εχω γράψει 50 φορές Στα πυσδε παντως που πέρασα εγω δε συνάντησα τέτοια φαινόμενα. Ισα ίσα που οργανικες φιλέτα έβλεπα να παίρνουν οι βιολογοι και μάλιστα την οργανικη που ήθελα και ειχα στήσει το εργαστήριο οταν ημουν αναπληρωτής μου την πήρε βιολογος. Δεν εκδήλωσα ομως ποτε εμπαθεια
Γενικής παιδείας, δεν ήταν ισότιμες ποτέ. Ούτε θα γίνουν τώρα.
Μηχανικοί περιβάλλοντος δεν είναι πολυτεχνείο;
Στις κατευθύνσεις δεν με ενδιαφέρει. Αν δεν θέλουν τα πανεπιστήμια να μην σώσουν και κάνουν.
Στο τέλος θες να πεις ότι ο βιολόγος στην περιοχή σου πήρε οργανικό φυσικής;
Μηπως εσύ ήθελες να πάρεις οργανικο ΠΕ04, ως συνήθως, που το βαφτίζουν ότι να ναι;
Αν όχι, μια ένσταση θα ήταν αρκετή.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:46:10 πμ »
Απλα ηταν η πρωτη χρονια που λειτουργησε το σχολειο και με πηγαν ως αναπληρωτη φυσικο. Μετα την επομενη χρονια στη α του νομου ηρθαν μονο βιολογοι και ετσι δωθηκε οργανικη βιολογου και στη συνεχεια χημικου. Οι συναδελφοι βεβαια και οι δυο εξαιρετικοι ως εκπαιδευτικη και πραγματικα κανουν αριστη δουλεια στο σχολειο. Εχω κι αλλα παραδειγματα παρομοια οποτε θεωρω οτι τα πραγματα δεν ειναι μονοπλευρα. Δεν ξερω τι γινεται στην Αθηνα η σε αλλα μεγαλα πυσδε αλλα σε αυτα που εχω περασει εκτος του οτι παντα σε επαλ με τοποθετοτσαν δεν προσεξα καμια ιδιατερη μεταχειριση στους φυσικους. Αποψη μου ,ολο το λυκειο επρεπε να γινει γενικης παιδειας και καθε σχολη να ζηταει τα μαθηματα τα απαραιτητα για αυτην
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 29, 2013, 12:58:00 πμ »
Απλα ηταν η πρωτη χρονια που λειτουργησε το σχολειο και με πηγαν ως αναπληρωτη φυσικο. Μετα την επομενη χρονια στη α του νομου ηρθαν μονο βιολογοι και ετσι δωθηκε οργανικη βιολογου και στη συνεχεια χημικου. Οι συναδελφοι βεβαια και οι δυο εξαιρετικοι ως εκπαιδευτικη και πραγματικα κανουν αριστη δουλεια στο σχολειο. Εχω κι αλλα παραδειγματα παρομοια οποτε θεωρω οτι τα πραγματα δεν ειναι μονοπλευρα. Δεν ξερω τι γινεται στην Αθηνα η σε αλλα μεγαλα πυσδε αλλα σε αυτα που εχω περασει εκτος του οτι παντα σε επαλ με τοποθετοτσαν δεν προσεξα καμια ιδιατερη μεταχειριση στους φυσικους. Αποψη μου ,ολο το λυκειο επρεπε να γινει γενικης παιδειας και καθε σχολη να ζηταει τα μαθηματα τα απαραιτητα για αυτην
Εγώ νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι αν είχε περισσότερες ώρες α ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 29, 2013, 01:54:40 πμ »
Ουτε υπήρχε περιπτωση σε καποιο σχολειο να καπαρωσω εγω όλες τις ωρες και να αφήσω το βιολογο να γυρνάει 3 σχολεια. Απο κει κε περα βαρέθηκα να διαβάζω ποσο αδικημένοι είστε εσείς οι βιολογοι.

Ε τοτε βοηθησε μας να εφαρμοσουμε τη δικαιοσυνη για να μην ξαναπουμε τιποτα! Διοτι τα τελευταια χρονια διοριστηκαν 950 υπεραριθμοι φυσικοχημικοι σε 352 οργανικα κενα βιολογων (και πανω απο 150 γεωλογων). Υποστηριξε λοιπον μαζι μας το διορισμο μας στα οργανικα μας κενα και τους υπεραριθμους φυσικοχημικους να καλυψουν τα κενα οπου τοσα χρονια παιρνουν αναπληρωτες. Θα το κανεις;

(στο σχολειο οπου λες εβγαλαν οργανικο κενο βιολογου διοτι οι νεοδιοριστοι ειχαν ηδη χασει τα οργανικα τους κενα απο φυσικους, τους οποιους το ΠΥΣΔΕ δεν ηθελε να ξεβολεψει απο το σχολειο τους για να βαλει τους νεοδιοριστους: δε χρειαζεται να πιστεψεις εμας, κοιτα τα νουμερα των ΔΔΕ! Σε εκατονταδες γυμνασια σε ολη τη χωρα οπου επρεπε να υπαρχει ενας φυσικος, υπαρχουν 2 και 3!)

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:35:11 πμ »
Ουτε υπήρχε περιπτωση σε καποιο σχολειο να καπαρωσω εγω όλες τις ωρες και να αφήσω το βιολογο να γυρνάει 3 σχολεια. Απο κει κε περα βαρέθηκα να διαβάζω ποσο αδικημένοι είστε εσείς οι βιολογοι.

Ε τοτε βοηθησε μας να εφαρμοσουμε τη δικαιοσυνη για να μην ξαναπουμε τιποτα! Διοτι τα τελευταια χρονια διοριστηκαν 950 υπεραριθμοι φυσικοχημικοι σε 352 οργανικα κενα βιολογων (και πανω απο 150 γεωλογων). Υποστηριξε λοιπον μαζι μας το διορισμο μας στα οργανικα μας κενα και τους υπεραριθμους φυσικοχημικους να καλυψουν τα κενα οπου τοσα χρονια παιρνουν αναπληρωτες. Θα το κανεις;

Εγω να υποστηριξω το δικαιο οποιο και αν ειναι αυτο, τεκμηριωμενα παντα, το θεμα ειναι οτι ουτε στο πυσδε ουτε στην ολμε ειμαι οποτε η αποψη δεν παει παραπερα. Προσωπικα ουτε μενα μου αρεσε που σε περιοδο κρισης διοριζαν ακομα αβερτα φυσικους για να εχουμε τωρα θεματα υπεραριθμιας. Οσο για τις ανισοκατανομες αυτα πες τα σε αυτους που βγαζουν τις μεταθεσεις που οταν ζητησα μεταθεση εκει που ηθελα δεν εδωσε καμμια και την επομενη χρονια εδωσε πανω απο 15 συν νεους διορισμους. Πως ξαφνικα μεσα σε μια χρονια προεκυψαν σχεδον 20 οργανικα κενα ενω τιποτα την προηγουμενη? σο για τις μεταθεσεις ειδες τι εγινε φετος, μονο 6 φυσικοι και 30+ χημικοι. Με βαση την α αναθεση που βρεθηκαν τοσες οργανικες χημικων. Αλλα τι να λεμε τωρα και ειμαστε και of topic. Αλλωστε οι χημικοι ειναι ιδιαιτερα αδικημενοι απο το ορολογιο προγραμμα. Αν παντως οι ΦΕ διδασκοταν οπως πρεπει οι ωρες θα ηταν περισσοτερες αλλα ειναι τωρα εποχες για εργαστηρια? απορω πως δεν καταργησαν ακομα και το εργαστηριο ΦΕ. Παντως εξακολουθω να υποστηριζω οχι απλα τη συλλογικοτητα των ΦΕ ιδιαιτερα για το γυμνασιο αλλα ειμαι υπερμαχος της διαθεματικοτητας σαν γενικευση της ερευνητικης εργασιας,και στα γυμνασια (κατι το οποιο δε βλεπω να γινεται ουτε στα λυκεια αφου καταργηθηκε η συνδιδασκαλια)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:36:42 πμ »
20 χρόνια πίσω....έτσι!!!! ;)
Με τόσα τμήματα Πληροφορικής και δεν υπάρχει εξεταζόμενο μάθημα(πιο lol πεθαίνεις)....ουσιαστικά τα "καρναβάλια" καταργούν την πληροφορική απο το λύκειο...."εμμετικές καταστάσεις" πραγματικά!!!Ειλικρινά δεν μου κάνει καμία εντύπωση γιατί η Ελλάδα "πέφτει" και ακόμα δεν έχει πιάσει πάτο!!!

Εισάγεται ως βασικό μάθημα η «Φιλοσοφία» στη Β' λυκείου καθώς και το μάθημα της «Πολιτικής Παιδείας» (Θεσμοί-Αρχές Δικαίου-Οικονομία) στην Α' & Β' λυκείου. trololololol




Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:43:31 πμ »
Τη φιλοσοφια τωρα που την ξεθαψαν? αλλα ειπαμε παμε χρονια πισω. Μακρυα απο τα κουτια του σατανα. Κατα ταλλα διαδραστικοι ΤΠΕ και δε συμμαζευεται...
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:45:02 πμ »
 Οι νομικοί πάντως φροντίζουν τα του οίκου τους! Και έχουν το δικαίωμα να εργάζονται ταυτόχρονα και εκτός εκπαίδευσης!!
  

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:17:14 πμ »
Ποτε θα κατατεθει το ρημαδοσχεδιο να το δούμε μωρεεεεεεεεεεεεεεεεεε;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: το νομοσχέδιο για το νέο λύκειο
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:36:36 πμ »
Έλα ντε! Πού θυμήθηκαν -αν θυμήθηκαν- τη Φιλοσοφία και την Πολιτική Παιδεία; Αυτά δημιουργούν σκεπτόμενους ανθρώπους και πολίτες, το τελευταίο που χρειαζόμαστε στην εποχή μας, δηλαδή.
Φιλοσοφίες, πολιτικοί θεσμοί, κοινωνιολογίες... ξεπερασμένα πράγματα και άχρηστα. Μην πω και επικίνδυνα, αν πέσουν στα χέρια "περίεργων" καθηγητών, που δε θα τα διδάσκουν με τη μέθοδο της ανάγνωσης-υπογράμμισης-αποστήθισης των υπογραμμισμένων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.