*

Αποστολέας Θέμα: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι  (Αναγνώστηκε 30019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 02, 2014, 08:39:56 μμ »
Μακάρι να σας το δημοσιεύσουν.Έστειλα και πήγε...στον κάδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:39:14 μμ »
Σας δίνω απευθείας link για τη στήλη μήνυμα στον υπουργό:
http://www.esos.gr/katigories/mhnyma-ston-ypoyrgo

Ένα ενδιαφέρον μήνυμα που έστειλε συνάδελφος που περιμένει διορισμό από το 60-40 είναι αυτό:
http://www.esos.gr/arthra/mhnyma-ston-ypoyrgo/se-omhria-kai-adioristia-oi-enapomeinantes-dioristeoi-toy-asep-2008

Μακάρι να σας το δημοσιεύσουν.Έστειλα και πήγε...στον κάδο.
fantastic06 δεν πήγε στον κάδο το μήνυμά σου. Πιστεύω ότι αφού ελεγχθεί θα αναρτηθεί αργότερα ή αύριο.
Το λέω αυτό διότι κι άλλος συνάδελφος έστειλε και δεν είχε δημοσιευτεί άμεσα. Θέλει το χρόνο του κι αυτό! ;)

Αποσυνδεδεμένος george_fraggedakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 30, 2014, 03:14:16 μμ »
Καλησπέρα,

Ποιος γνωρίζει πόσοι απομένουν για διορισμό από ΠΕ 17,02; από ΑΣΕΠ και 40%; Είναι σημαντικό να μάθω.

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος agglikis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 22, 2014, 07:29:33 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι!

Θα ήθελα να κάνω μια πολύ σημαντική ερώτηση.

Είμαι στους διοριστέους του 2008 ΠΕ06 και θα ήθελα να ξέρω το εξής: σε περίπτωση που ανακοινώσει ότι μας διορίζει (γιατί στην εκπαίδευση βρισκόμαστε, όλα μπορούν να γίνουν!!!) και κάποιος δεν κάνει τα χαρτιά του για διορισμό αν και είναι το όνομά του στο ΦΕΚ, στη συνέχεια χάνει το δικαίωμα να ξανακάνει χαρτιά για αναπλήρωση; Και αυτό το ρωτώ για΄τι φέτος στην εγκύκλιο αναπληρωτών ανέφερε ότι όποιος έχει αρνηθεί μόνιμο διορισμό δε μπορεί να κάνει τα χαρτιά του.

Εκτός αυτού και επειδή έχω υπάρξει 10 χρόνια στην εκπαίδευση ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια, και με τις υπάρχουσες οικονομικές συνθήκες θα είναι  δύσκολα πολύ να λείψω για καμιά πενταετία οργώνοντας την Ελλάδα και έχοντας ήδη σημαντικές υποχρεώσεις εδώ, ξέρετε τί γίνεται με αποσπάσεις κλπ;

 Εννοώ χωρίς κονέ πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι κάτι τέτοιο. Με απασχολεί πάρα πολύ και ίσως να σας φαίνεται τρελό να αρνηθεί κάποιος μόνιμη θέση, αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες στην περίπτωσή μου. Σκεφτόμουν όμως ότι η διατήρηση μιας θέσης αναπληρώτριας θα ήταν καλύτερη μιας και είμαι αρκετά ψηλά και με παίρνουν κοντά στο σπίτι μου. Βέβαια μετά θα έρθει ο ΑΣΕΠ και τα μόρια θα ανατραπούν αλλά δε ξέρω...το σκέφτομαι...

Μια συνάδελφος

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 22, 2014, 07:42:09 μμ »
Άρνηση μόνιμου διορισμού είναι να κάνεις αίτηση, να σε καλέσουν και να μην αποδεχτείς.
Αν εσύ δεν κάνεις αίτηση όταν βγει η εγκύκλιος των μόνιμων διορισμών δε θα έχεις πρόβλημα.

Σου συστήνω να μην αφήσεις να χαθεί ο μόνιμος διορισμός, γιατί όπως λες μετά τον ΑΣΕΠ όλα θα ανατραπούν.
Κάνε ανάληψη υπηρεσίας και στην χειρότερη περίπτωση ζήτησε άδεια άνευ αποδοχών.

Να ξέρεις ότι σύντομα θα χρειαστεί να πάρεις την απόφασή σου, γιατί Σεπτέμβρη με Οκτώβρη θα γίνουν όλοι οι διορισμοί του 60-40 που απομένει από τον ΑΣΕΠ 2008 και όπως είπε ο Υπουργός Παιδείας θα ακολουθήσει νέος ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος agglikis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 22, 2014, 08:14:39 μμ »
Σ'ευχαριστώ θερμά συνάδελφε για την άμεση απάντηση και για το ενδιαφέρον.

Ωστόσο, αν δε σε κουράζω, σε τί θα μπορούσε να οδηγήσει  η άδεια αυτή; Εννοώ με ποιά προοπτική; Και εγώ δε θα θελα να χάσω διορισμό αλλά δίνονται τέτοιες άδειες χωρίς αιτιολογία ασθενείας κλπ: Και στη συνέχεια πώς το χειρίζεται κανείς το θέμα; Συνεχίζει η αναπλήρωση;

Συγνώμη αλλά δεν έχω γνώση όλων αυτών και θα εκτιμούσα την απάντηση.

Και πάλι χίλια ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος rozoua

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:03:58 μμ »


Να ξέρεις ότι σύντομα θα χρειαστεί να πάρεις την απόφασή σου, γιατί Σεπτέμβρη με Οκτώβρη θα γίνουν όλοι οι διορισμοί του 60-40 που απομένει από τον ΑΣΕΠ 2008 και όπως είπε ο Υπουργός Παιδείας θα ακολουθήσει νέος ΑΣΕΠ.


Συναδελφε επειδη τις τελευταιες μερες ειναι σαν να ξυπνησαμε απο ληθαργο 5 ετων, πραγματικα πιστευεις οτι θα τελειωσει το θεμα μας εντος των επομενων μηνων? Η λογικη λεει να μας διορισει τον Ιανουριο εφοσον θα μετρησουμε στους διορισμους 2014-2015, ετσι δεν ειναι? καπως ετσι δεν εγινε με τους νηπιαγωγους περσι?

Και το πιο βασικο, η πληροφορηση σου - η οποια ηταν ανεκαθεν εγκυρη - ειναι στη δικη μας περιπτωση μονο απο τα λεγομενα Λοβερδου?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων και καλο διορισμο.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:05:16 μμ »
οι διορισμοι θα γινουν και μαλιστα πολυ πιο πριν απο τον Ιανουαριο.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος rozoua

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:11:49 μμ »
Ρε παιδια σας μιλαω πολυ σοβαρα και εκφραζω νομιζω το συνολο της ομαδας των εναπομειναντων διοριστεων - εχουμε περασει συναισθηματικα απο το ζενιθ στο ναδιρ και πλεον φοβομαστε να πιστεψουμε το αυτονοητο δηλαδη το οτι επερχεται επιτελους δικαιωση...

Σας εκλιπαρω επομενως εαν εχετε οντως στοιχεια για το ΠΟΤΕ και κυριως το ΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ θα διοριστουν δωστε τα στο φορουμ - εαν ειναι προσωπικες εκτιμησεις πραγματικα ευχομαι και γω με τη σειρα μου να γινουν ετσι τα πραγματα....Απλα ειναι τοσο μεγαλο το διαστημα της απραξιας που ειχαμε σχεδον εγκαταλειψει την ιδεα......

ΥΓ. Με το 40% τι γινεται? Οι Ασεπιτες πιστευω θα φυγουν σιγουρα αλλα ο ενιαιος δεν ακουγεται.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:17:50 μμ »
Συναδελφε επειδη τις τελευταιες μερες ειναι σαν να ξυπνησαμε απο ληθαργο 5 ετων, πραγματικα πιστευεις οτι θα τελειωσει το θεμα μας εντος των επομενων μηνων? Η λογικη λεει να μας διορισει τον Ιανουριο εφοσον θα μετρησουμε στους διορισμους 2014-2015, ετσι δεν ειναι? καπως ετσι δεν εγινε με τους νηπιαγωγους περσι?

Και το πιο βασικο, η πληροφορηση σου - η οποια ηταν ανεκαθεν εγκυρη - ειναι στη δικη μας περιπτωση μονο απο τα λεγομενα Λοβερδου?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων και καλο διορισμο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δική μου πηγή, αλλά ένας συνάδελφος έχει καλή πληροφόρηση εκ των έσω.
Όσα μαθαίνω από τον συνάδελφο, είναι απόλυτα σύμφωνα με το νομικό αγώνα των διοριστέων του ΑΣΕΠ,
διότι ξέρουμε όλοι πλέον ότι αναμένεται σύντομα η απόφαση του ΣτΕ και η δημοσίευσή της δεν πρέπει να βρει τους ασεπίτες αδιόριστους. Ο Υπουργός Παιδείας φροντίζει να διοριστούν όλοι άμεσα, για αυτό μιλάει συνέχεια για ΑΣΕΠ που θα προκηρυχθεί ως φυσική συνέπεια του τέλους της μεταβατικής περιόδου.

Όπως λέει και η giota8, οι διορισμοί θα γίνουν πολύ πιο σύντομα από τον Γενάρη - Φλεβάρη. Τότε θα διεξαχθεί ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ, ο οποίος αναγκαστικά θα προκηρυχθεί 2-3 μήνες νωρίτερα, περίπου τέλη Οκτώβρη. Άρα μέχρι τέλη Οκτώβρη θα έχουν διοριστεί όλοι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008. Είτε οι διορισμοί γίνουν Σεπτέμβρη, είτε Οκτώβρη, ανήκουν στο σχολικό έτος 2014-2015. Δε χρειάζεται να περάσει η πρωτοχρονιά! ;)

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, αλλά ακόμα περιμένω το ΦΕΚ του διορισμού!
Προβλέπεται ξενύχτι...κι έχω φτιάξει και καφέ για να πάρω κουράγιο!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:22:42 μμ »
Σας εκλιπαρω επομενως εαν εχετε οντως στοιχεια για το ΠΟΤΕ και κυριως το ΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ θα διοριστουν δωστε τα στο φορουμ - εαν ειναι προσωπικες εκτιμησεις πραγματικα ευχομαι και γω με τη σειρα μου να γινουν ετσι τα πραγματα....Απλα ειναι τοσο μεγαλο το διαστημα της απραξιας που ειχαμε σχεδον εγκαταλειψει την ιδεα......

ΥΓ. Με το 40% τι γινεται? Οι Ασεπιτες πιστευω θα φυγουν σιγουρα αλλα ο ενιαιος δεν ακουγεται.
Το πότε θα γίνουν οι διορισμοί το έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Αυτό υπαγορεύει και η λογική με την απόφαση του ΣτΕ, αλλά αυτό μας λένε και οι πληροφορίες που έχουμε. Εδώ ο Υπουργός Παιδείας λέει ότι θα κάνει ΑΣΕΠ ή Δεκέμβρη ή Γενάρη ή Φλεβάρη. Για να τον προκηρύξει πρέπει να έχει βγει η εγκύκλιος μόνιμου διορισμού όλων των διοριστέων του ΑΣΕΠ 2008. Για αυτό είπε και ακριβώς τα νούμερα: 406 δευτεροβάθμια και 33 στην πρωτοβάθμια.

Όλες οι ειδικότητες θα διοριστούν και πιθανώς θα περιλαμβάνουν και το 40% συνολικά!
Σε 1-2 μήνες όλοι θα είναι διορισμένοι από τον παλιό ΑΣΕΠ και πάμε για τον καινούριο!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:30:52 μμ »
sorry rozoua η απαντηση μου ειναι βιαστικη αλλα εδω και ωρα με περιμενει το παιδι μου να παμε βολτα και το εχω και περιμενει!
εγω το εμαθα μεσα απο το υπουργειο δεν ειναι κατι που απλα ευχομαι η ελπιζω.

υγ. τα υπολοιπα τα ειπε ολα ο Λαζαρος.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος rozoua

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:32:58 μμ »
Αγαπητε Lasid και giota πραγματικα σας ευχομαι ταχυτατη και ευνοϊκή μονιμη τοποθετηση.

Ειχα φτασει στο σημειο να θελω να αλλαξω επαγγελμα. Και αγαπουσα πολυ αυτη τη δουλεια ξερεις. Ολοι μας πιστευω  αγαπαμε και ποναμε αυτη τη δουλεια.

5 χρονια τωρα ειχαμε γεμισει με "γιατι", τρεχαμε σε εφημεριδες ραδιοφωνα καναλια να βρουμε το δικιο μας και το μονο που ακουγαμε ηταν "δεν υπαρχει πολιτικη βουληση". Οχι κανεις δεν ειπε για λεφτα. Πολιτικη βουληση λεει , γιατι ειμαστε δευτερευουσες ειδικοτητες λεει. Εντωμεταξυ κενα υπηρχαν, και παίρναν αναπληρωτες αντι για μονιμους. Χτυπητο παραδειγμα οι νηπιαγωγοι και τα αγγλικα.

Με πνιγει το αδικο και το δικιο ταυτογχρονα γιατι ακομα δεν πιστευω λεξη, δεν τολμαω να πιστεψω λεξη. Ευχομαι να μη βρεθει ποτε κανεις στη  θεση μας να εχει δουλεια και να μην εχει ταυτογχρονα. Ειδικα για οσους δοκιμαστηκαν και αριστευσαν στον ΑΣΕΠ και ειδαν την α φαση να διοριζεται απροσκοπτα και οι υπολοιποι να αναρωτιουνται τι αμαρτιες πληρωνουν.

Αυτα τα ολιγα συναισθηματικα. Μακαρι το thread αυτο να γεμισει με ανυπομονα μηνυματα συναδελφων για το τι ωρα θα βγαλουν το ΦΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Διοριστέοι 2008 -αδιόριστοι
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:34:30 μμ »
Με το καλό ο διορισμός σου Lasid.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.