*

Αποστολέας Θέμα: τυπος πτυχιου proficiency  (Αναγνώστηκε 13833 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:31:19 μμ »
καλησπέρα σε όλους! Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, ούτε να μειώσω τις γνώσεις και την προσπάθεια κανενός θα ήθελα να παρατηρήσω ότι lower, proficiency κ.λ.π δεν είναι πτυχία. Είναι βεβαιώσεις - πιστοποιήσεις γλωσσομάθειας που μοριοδοτούνται και αντίστοιχα στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, είναι πολλές  φορές προαπαιτούμενα για την εισαγωγή σε πανεπιστημιο του εξωτερικού και γενικά είναι ένα προσόν που θα καλό θα ήταν να έχει ο κάθενας ειδικά στην εποχή μας αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι πτυχία. Πτυχία δίνουν τα πανεπιστημιακά τμήματα αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας σε εκείνους που έδωσαν πανελλήνιες, πέτυχαν και αξιολογήθηκαν κατά τη διάρκεια της φοιτητικής τους πορείας και κρίθηκαν αξιοι κτήσης πτυχίου του πανεπιστημιακού τμήματος αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:05 »

Αποσυνδεδεμένος annaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 09:33:12 μμ »
Καλησπέρα και από μένα !!χρειάζομαι την βοήθεια σας παιδιά μου...Είμαι 22 χρονών.Μόλις τελείωσα το πανεπιστήμιο και θέλω να πάρω το proficiency μιας και δεν το είχα πάρει πιο μικρή και τώρα το χρειάζομαι κυρίως στη δουλειά και για να έχω γενικά το proficiency .... Πήγα σε ένα φροντιστήριο και έδωσα τον Μάιο που μας πέρασε το michigan αλλά δυστυχώς απέτυχα...το θέμα μου με αυτό το πτυχίο είναι ότι ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος...
Γι αυτό μια φίλη μου μου πρότεινε να δώσω το esb η το msu!
Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιο είναι πιο εύκολο???και ποιο μου προτείνει να δώσω γιατί με έχει πιάσει απελπισία ...Nα σημειώσω πως στο ecpe ειχα παρει borderline σε όλες τις ενοτητες (δηλαδη κάπου στη βάση)     Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 08:51:59 πμ »
Νομίζω ότι έχεις ξαναποστάρει την ίδια ερώτηση και σου έχω απαντήσει, αλλά για την περίπτωση που σε μπερδεύω με κάποιον άλλο, γνώμη μου είναι να ξαναδώσεις για το ECPE. Δεν υπάρχουν άλλα Proficiency που να δίνουν εγγύηση αναγνωρισιμότητας στο εγγύς και στο απώτερο μέλλον εκτός από τα Proficiency του Cambridge και του Michigan. Τα υπόλοιπα πιστοποιητικά σήμερα αναγνωρίζονται, αύριο όχι. Επιπλέον ήδη μεγάλες εταιρίες αναγνωρίζουν μόνο συγκεκριμένα πιστοποιητικά και δεν ακολουθούν τις κατά καιρούς υποδείξεις του ΑΣΕΠ. Αν θέλεις απλά να δώσεις κάτι εύκολο έτσι για να έχεις ένα χαρτί χωρίς να ζοριστείς (με την ελπίδα να διοριστείς στο δημόσιο όσο ο ΑΣΕΠ το αναγνωρίζει) τότε σου προτείνω το Proficiency του NOCN ή το TIE. Αλλά μην περιμένεις να τα βάλεις στο βιογραφικό σου και να μην γελάει ο κάθε πικραμένος που θα το βλέπει.

Αποσυνδεδεμένος annaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 10:39:32 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου! Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι απλά επειδή έχω ζοριστεί λιγάκι θα έδινα και κάποιο πιο βατό σε θέμα χρόνου...Ίσως το msu που είναι και αυτό του michigan...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:46:05 »

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 02:08:11 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2014, 02:13:56 μμ από Cryssa »

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 02:10:11 μμ »
Ποιο είναι το Proficiency του NOCN; Είναι και αυτό επίφοβο- αν και Proficiency-  να μην ισχύει μετά από κάποια χρόνια;
Για το Michigan, θεωρείται ότι μπορεί και αυτό να μην αναγνωρίζεται μελλοντικά;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 12:47:28 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου! Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι απλά επειδή έχω ζοριστεί λιγάκι θα έδινα και κάποιο πιο βατό σε θέμα χρόνου...Ίσως το msu που είναι και αυτό του michigan...
Αν δεν είσαι 40+ χρονών και δημόσιος υπάλληλος, δεν αξίζει να δώσεις ο,τιδήποτε άλλο  εκτός από CPE ή ECPE. Γιατί θέλεις ένα πτυχίο που να αντέχει στο χρόνο (και τα μόνα Proficiency που αποδεδειγμένα αντέχουν στο χρόνο είναι αυτά τα δύο) και επίσης επαρκείς γνώσεις για να μπορείς να περάσεις μια συνέντευξη στα αγγλικά.

To MSU δεν είναι "και αυτό του Michigan". Η κάθε εξέταση (ECPE/MSU) διενεργείται από διαφορετικούς φορείς (University of Michigan / Michigan State University) και αναγνωρίζεται αυτόνομα. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι το MSU είναι πιο αναγνωρισμένο από το ESB ή το TIE επειδή είναι του Michigan.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τυπος πτυχιου proficiency
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 22, 2014, 01:25:35 μμ »
Ποιο είναι το Proficiency του NOCN; Είναι και αυτό επίφοβο- αν και Proficiency-  να μην ισχύει μετά από κάποια χρόνια;
Για το Michigan, θεωρείται ότι μπορεί και αυτό να μην αναγνωρίζεται μελλοντικά;
To NOCN είναι το νέο φρούτο που αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ. Το προωθούν ως εναλλακτική λύση για αδύναμους μαθητές. Σε βάθος χρόνου πιστεύω ότι θα αποδειχτεί μια ακόμα λάθος επιλογή.

Το ECPE είναι μια πολύ πιο έγκυρη επιλογή λόγω του ότι βρίσκεται στην ελληνική αγορά πάρα πολλά χρόνια και επίσης έχει διεθνή αναγνωρισιμότητα.

Πολύ απλά, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.