*

Αποστολέας Θέμα: Το 5ο έτος φοίτησης στην ΑΣΠΑΙΤΕ σου δίνει και πτυχίο τεχνολόγου μηχανικού;  (Αναγνώστηκε 7236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spyros1994

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε ολους,

Δεν ειμαι εκπαιδευτικός ομως αυτο το οποίο χρειάζομαι τωρα ειναι βοήθεια απο εσας φιλοι μου,
Σημερα οπως γνωρίζεται βγήκαν οι βάσεις εισαγωγής στην 3ο βάθμια  εκπαίδευση, ειμαι λοιπον απο σήμερα φοιτητής στην ΑΣΠΑΙΤΕ στο τμήμα ηλεκτρολογίας,
δεν με απασχολεί να γίνω εκπαιδευτικός, ετσι κι αλλιως γνωρίζω οτι και να γίνω δεν θα δουλέψω ποτε σε σχολείο σε αυτην την χώρα :P
αυτο το οποίο με απασχολεί ειναι κατι το οποίο ακουσα και θα ηθελα να μου πείτε εαν ειναι έγκυρο, εαν κάνεις μου είπαν και 5ο ετος στην σχολή, τελειώνεις ηλεκτρολογος μηχανικός (φυσικα σε βαθμό ΤΕΙ)
ισχύει κατι τέτοιο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Παράθεση
Οι σπουδές στο Τμήμα Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολογίας της ΑΣΠΑΙΤΕ περιλαμβάνουν δύο κύκλους σπουδών:

    Οι επιτυχόντες στο Τμήμα Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολογίας της ΑΣΠΑΙΤΕ οφείλουν να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σπουδών (Α΄κύκλος σπουδών) διάρκειας οκτώ (8) σπουδαστικών εξαμήνων, στα οποία περιλαμβάνεται το εξάμηνο εκπόνησης Πτυχιακής Εργασίας, ολοκλήρωσης των Πρακτικών Ασκήσεων Διδασκαλίας και πραγματοποίησης της Πρακτικής Άσκησης στην ειδικότητα. Το Πτυχίο Εκπαιδευτικού Ηλεκτρολογίας της ΑΣΠΑΙΤΕ το οποίο χορηγείται στο τέλος του Α΄ κύκλου σπουδών παρέχει δικαίωμα διδασκαλίας στην ειδικότητα στη Β/θμια εκπαίδευση. Το πτυχίο αυτό από άποψη ακαδημαϊκού επιπέδου είναι ισότιμο με πτυχίο ΤΕΙ.
    Οι κάτοχοι του Πτυχίου Εκπαιδευτικού Ηλεκτρολογίας της ΑΣΠΑΙΤΕ, προκειμένου να αποκτήσουν πτυχίο αντίστοιχο με αυτό των ΤΕΙ της ίδιας ειδικότητας με αυτή την οποία παρακολούθησαν στη Σχολή, μπορούν να φοιτήσουν για δύο εξάμηνα σε ειδικό πρόγραμμα του οικείου Τμήματος της ΑΣΠΑΙΤΕ (Β΄ κύκλος σπουδών) ή σε ΤΕΙ. Δηλαδή με σπουδές συνολικής διάρκειας 5 ετών, οι απόφοιτοι της Σχολής αποκτούν δύο πτυχία – το βασικό Πτυχίο Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α΄κύκλος) και το Πτυχίο Μηχανικού Τεχνολογικής Κατεύθυνσης (Β΄κύκλος) αντίστοιχης ειδικότητας και ισοδύναμο με αυτό των ΤΕΙ.
    Το Τμήμα Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολογίας χορηγεί στους αποφοίτους του Παράρτημα Διπλώματος (Diploma Supplement) στην ελληνική και αγγλική σύμφωνα με το υπόδειγμα που ανέπτυξε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, το Συμβούλιο της Ευρώπης και η UNESCO/CEPES.

Εκπαιδευτικές Προοπτικές: Οι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν να συνεχίσουν σε Μεταπτυχιακές Σπουδές τόσο στο αντικείμενό τους όσο και στα παιδαγωγικά.

Επαγγελματικές Προοπτικές: Οι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν να διδάξουν τα τεχνολογικά μαθήματα της ειδικότητάς τους στην Β/θμια εκπαίδευση και να εργαστούν ως Τεχνολόγοι Μηχανικοί Ηλεκτρολογίας στο Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα.
http://electrical.aspete.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=392&Itemid=362&lang=el

Καλη επιτυχία !

Αποσυνδεδεμένος spyros1994

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ παρα πολύ παιδιά, ειμαι ηδη φοιτητής στο "Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών" στο ΤΕΙ Θεσσαλίας και σκέφτομαι σοβαρά να μείνω στην ΑΣΠΑΙΤΕ, τι λετε ειναι καλή σχολή (για ποιότητα μάθησης παντα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μαριάνθη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.04 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Σπύρο καλησπέρα.
Δεν μπορώ να συγκρίνω τις δυο σχολές, καθώς δεν γνωρίζω τι γίνεται στο ΤΕΙ Θεσσαλίας. Όσον αφορά την ΑΣΠΑΙΤΕ που γνωρίζω μπορώ να σου πω τα εξης :
1. Έχει καλά ωράρια καθώς σχεδόν όλα τα μαθήματα είναι πρωί και συνεχόμενα
2. Όπως όλες οι σχολές έχει καθηγητές που είναι πολύ καλοί και καθηγητές που δεν παλεύονται. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα στην ΑΣΠΑΙΤΕ στο τμήμα Ηλεκτρολογίας ο κος Χατζαράκης, αλλά αν είναι αξίζει να παρακολουθείς το μάθημα του.
3. Είναι μικρή σχολή και υπάρχει άλλη σχέση με τους καθηγητές, όχι τόσο απρόσωπη όσο στα μεγάλα ΤΕΙ.
4. Με την ολοκλήρωση του 5ου έτους έχεις και πτυχίο εκπαιδευτικού και πτυχίο τεχνολόγου.

Αυτά...

Ελπίζω να βοήθησα..

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Νομίζω πως είναι από τα λίγα τμήματα (των ΤΕΙ) με αποσαφηνισμένα επαγγελματικά δικαιώματα:
http://www.aspete.gr/grafeiodiasyndesis/mdikaiwmata.htm

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θέλω ρωτήσω κάποιον απόφοιτο της ΣΕΛΕΤΕ κυρίως
Όταν τελειώνετε τη σχολή και παίρνετε το πτυχίο του καθηγητή με ένα βαθμό ''Α'' ή Χ Ψ Ω
κάνοντας το επιπλέον έτος , παίρνετε και το πτυχίο του μηχανικού
έτσι δεν είναι?
ο βαθμός είναι ο ίδιος? αλλάζει? από το ένα πτυχίο στο άλλο
μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά θέλω να το αποσαφηνίσω     
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2017, 11:18:05 μμ από PASAS123 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.