*

Αποστολέας Θέμα: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 56381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:15:07 μμ »
Με τόσα πολλά πεδία οι μόνοι χαμένοι θα ειναι οι μαθητές . Θα διαλέγουν ένα πεδίο θα μπαίνουν λίγοι και οι άλλοι σπίτι τους . Μετά απο ένα με δυο χρόνια θα δουν ότι το σύστημα έτσι δεν τρέχει γιατί στην Τρίτη λυκειου θα πρεπει να φτιάχνεις τμήμα για αυτούς που θέλουν πληροφορική τμήμα για βιολογία τμήμα για το ένα τμήμα για το άλλο αλλά αίθουσες και καθηγητες απο που θα βρεις ; Μου θυμίζει τη βλακεία του συστήματος με τα 14 μαθήματα που δεν άντεξε !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:18:09 μμ »
Το πρόβλημα  είναι οι χιλιάδες πληροφορικάριοι που δεν έχουν ωράριο . Σε κάθε σχολείο 2-3 που δεν έχουν αντικείμενο και όχι η αλγοριθμική κλπ. Χιλιάδες υπεράριθμοι πληροφορικάριοι .
Η πληροφορική δεν είναι βασική επιστήμη όσο και να προσπαθείτε να μας πείσετε.
Το λύκειο είναι σχολείο γενικής παιδείας και χρειάζεται βασικές επιστήμες όπως φυσική-χημεία-βιολογία.


Αλήθεια ... τις χιλιάδες υπεραριθμίες που τις είδες;;
Και οι 200+ αναπληρώτες που διορίστηκαν προχθές τι ακριβώς θα κάνουν;;

Οσο για τα περί γενικής παιδείας και βασικών επιστημών που λες... μόνο γέλιο προκαλούν και μόνο κανα μεσόκοπο φιλόλογο μπορούν να πείσουν... ούτε καν μεσόκοπο ΠΕ04 ...
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:49:36 μμ »
Ωραία, να κάνουν όλοι 6 ώρες απλή μέθοδο των τριών... και κουβάλημα ενός αγνώστου...

Συνάδελφοι πληροφορικοί, μην ακούτε τους Χημικάριους. Απλά δεν έχουν ΒΑΣΙΚΕΣ γνώσεις, πιθανόν γιατί τότε που σπούδαζαν δεν υπήρχε πληροφορική.

Η Χημεία είναι σοβαρή επιστήμη. Οι Χημικάριοι που κορνάρουν έχουν καταντήσει ασόβαροι...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:50:33 μμ »
Ωραία, να κάνουν όλοι 6 ώρες απλή μέθοδο των τριών... και κουβάλημα ενός αγνώστου...

Συνάδελφοι πληροφορικοί, μην ακούτε τους Χημικάριους. Απλά δεν έχουν ΒΑΣΙΚΕΣ γνώσεις, πιθανόν γιατί τότε που σπούδαζαν δεν υπήρχε πληροφορική.

Η Χημεία είναι σοβαρή επιστήμη. Οι Χημικάριοι που κορνάρουν έχουν καταντήσει ασόβαροι...

 ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:58:16 μμ »
τέοιο πρελούδιο υποκρισίας δεν ξαναείδαμε γραμμένο στο φόρουμ. ρε anixia τι να πεις ρε γαμότο. τους βάλανε πέρυσι μονόωρα να βολευτούν την τελευτάια στιγμή σε ένα μάθημα που παντού στο εξωτερικό για ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ , είναι προαπάιτηση η γνώση της ΔΕΞΙΟΤΗΤΑΣ πληροφορική. δεν αρκούσε βέβαια , χάλαγε η πιάτσα των ΦΡΟΝΤΙΣΤΩΝ ( γιατί αυτό είναι το θέμα και μόνο, άντε πια ). και τώρα βλέπω να αναλύουνε μέχρι και την συνάφεια του ενός και του άλλου και σε ποιά σχολή κλπ. ποιοι; ένας θεός ξέρει. έχει δίκιο ο lakeros33. θα πέσει πολύ γέλιο στις συναφείς σχολές. το σαν πέμπτο μάθημα εστω , που ( κακώς και αυτό κατά εμέ) πρότεινε η ένωση χημικών με την ύλη της γενικής παιδείας της τρίτης , γιατί τους χάλασε; εκεί αποκαλύφθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ  ΑΛΗΘΙΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.και το πολύ γέλιο θα πέσει , όταν θα προσπαθήσουν να γεμίσουν 6 ώρες με ύλη πληροφορικής , εκτός της ύλης της γενκής που μπήκε από το παράθυρο τελευταία στιγμή πέρυσι στο αναλυτικό της τρίτης( και υπεραρκούσε για γνώση αυτής της δεξιότητας). άντε ρε παγαίνετε παρακάτω που λένε και στην γειτονιά μου. πόση ξεφτίλα θα ζήσουμε πια.

την ειρωνεία στην επιστρέφω. και επειδή είναι αποστωμοτικά όντως , ήσουν και εσύ λαλίστατος βλέπω... αλλά και που μίλαγες μέσα στην τεκμηρίωση ήσουν και εσύ και άλλοι.δεν ξαναγράφω εννοείται , αηδίασα.

Να σου απαντήσω, να δούμε τι θα καταλάβεις
-Το μάθημα ΓΠ που εισήχθη στην Γ, μόνο ως αστείο μπορεί να εκληφθεί. Σε μια τάξη με 20 ώρες κατεύθυνση, τα παιδιά θα έχουν χρόνο και όρεξη να ασχοληθούν με την Πληροφορική ΓΠ.
-Δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στο εξωτερικό. Μη με βάλεις να σου δώσω λινκ από συστήματα του εξωτερικού με Επιστήμη Υπολογιστών ως βασικό μάθημα
-Αναλύω εγώ σαν Πέτρος την συνάφεια με τις σχολές. Πρέπει να έχω κάποια εξειδίκευση; Βλέπω στο μηχανογραφικό 35 σχολές που έχουν την λέξη "Πληροφορική", "Υπολογιστές". Βλέπω άλλες 20 με Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς, Ηλεκτρονικούς και Αυτοματιστές. Βλέπω άλλες 11 σχολές Μαθηματικών. Τι πρέπει να έχω ως γνώση για σένα ώστε να τις θεωρήσω συναφείς με την Πληροφορική δηλαδή;
-Το 5ο μάθημα γιατί μας χάλασε; Γιατί σε μια κατεύθυνση με 20 ώρες, ποιος θα θέλει ένα επιπλέον μάθημα για 33 σχολές; Να το αντιστρέψουμε. Εγώ θέλω να δίνουν οι υποψήφιοι των σχολών που προανέφερα ως 5ο μάθημα την Χημεία. Το δέχεσαι;
-Όσο για την ύλη του μαθήματος, επειδή προφανώς δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο, άσε μας εμάς να ξέρουμε καλύτερα πώς θα γεμίσουμε 6 ώρες κατεύθυνσης. Λίγο πιο πέρα από την σχολή που τελείωσες, υπήρχε η σχολή Πληροφορικής. Αυτοί πώς γέμιζαν τις ώρες; Με Excel και Facebook;

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ
Για το τι θα βάλουμε στο μάθημα, σε ποια κατεύθυνση να μπει, να μπει 5ο μάθημα, σε ποιες σχολές θα αντιστοιχεί
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

Και κακώς σου απάντησα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:41:27 μμ από petrosp_13 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:00:51 μμ »
Πολύ σωστά Siobaras, όλες οι επιστήμες είναι σοβαρές και εξίσου χρήσιμες.

Καλό θα ήταν να κρατάμε χαμηλούς τόνους στη συζήτηση μας.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 07:32:19 μμ »
είχα παρακολουθήσει προσεκτικά όλη την διαβούλευση πέρυσι. με την γνωστή κατάληξη. και ξέρω τι γράφω και τι λέω. έχω αποδείξει απόλυτα σε όλους που πρέπει , πόσο <<ασόβαρος>> είμαι. στα 50 μας κοντά κάποιοι συνάδελφοι καθόμαστε και γράφουμε την γνώμη μας και ενημερώνουμε οικιοθελώς τους συναδέλφους ή συμβουλέυουμε ή βοηθάμε , για να τα ακούμε και από τα πιτσιρίκια. το θλιβερό είναι ότι έστω και με καυστικό καμιά φορά τρόπο, λέμε την αλήθεια χύμα και οι απαντήσεις δεν είναι τίποτα άλλο από ρεσιτάλ υποκρισίας. δεν πειράζει. ευχαριστώ προσωπικά όλους τους συναδέλφους που επικοινώνησαν , που δεν απάντησαν σε αυτό το τόπικ. και εγώ δεν το βλέπω σαν απάντηση. ούτε σαν κόντρα. συμβουλευτικά και μόνο γράφω , γιατί παίζει μεγάλο ρόλο η ντομπροσύνη στο τι λέμε. και τώρα μπορώ να πω ότι δεν θα ξαναγράψω.
ο ασόβαρος χημικάριος. τον λόγο τον έχετε οι σοβαροί επιστημονικάριοι.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 08:29:55 μμ »
είχα παρακολουθήσει προσεκτικά όλη την διαβούλευση πέρυσι. με την γνωστή κατάληξη. και ξέρω τι γράφω και τι λέω. έχω αποδείξει απόλυτα σε όλους που πρέπει , πόσο <<ασόβαρος>> είμαι. στα 50 μας κοντά κάποιοι συνάδελφοι καθόμαστε και γράφουμε την γνώμη μας και ενημερώνουμε οικιοθελώς τους συναδέλφους ή συμβουλέυουμε ή βοηθάμε , για να τα ακούμε και από τα πιτσιρίκια. το θλιβερό είναι ότι έστω και με καυστικό καμιά φορά τρόπο, λέμε την αλήθεια χύμα και οι απαντήσεις δεν είναι τίποτα άλλο από ρεσιτάλ υποκρισίας. δεν πειράζει. ευχαριστώ προσωπικά όλους τους συναδέλφους που επικοινώνησαν , που δεν απάντησαν σε αυτό το τόπικ. και εγώ δεν το βλέπω σαν απάντηση. ούτε σαν κόντρα. συμβουλευτικά και μόνο γράφω , γιατί παίζει μεγάλο ρόλο η ντομπροσύνη στο τι λέμε. και τώρα μπορώ να πω ότι δεν θα ξαναγράψω.
ο ασόβαρος χημικάριος. τον λόγο τον έχετε οι σοβαροί επιστημονικάριοι.

Για την ιστορία, δεν αναφέρθηκα προσωπικά ούτε σε σένα, ούτε σε κανέναν.
Αν θες να ταυτιστείς, είναι δικό σου θέμα.

Το "Χημικάριοι" πάει σε αυτούς που επιμένουν να αποκαλούν "Πληροφορικάριους" τους Πληροφορικούς.
Δεν είναι λεγεωνάριοι ("καταταγείτε μας έλεγαν!")...

Επίσης, ποιος διορισμένος νομίζεις ότι είναι πλέον "πιτσιρικάς";
Αλλά και πιτσιρικάς να είναι κάποιος (δηλαδή κοντά στα 40), γιατί να έχει δίκιο εξ'ορισμού κάποιος που του ρίχνει 10 χρόνια;

Από 50άρηδες ασόβαρους έχω χορτάσει στα σχολεία που έχω δουλέψει. Κι εγώ που στα μάτια σου είμαι ασόβαρος, κάποια στιγμή θα πάω 50 (εκτός απροόπτου). Μην ξαφνιάζεσαι...

Για τη συζήτηση, ένα πράγμα θα αρκούσε: 60+ τμήματα έχουν ως βάση την Πληροφορική. Και πολύ περισσότερα δεν έχουν πουθενά Χημεία. Άρα, καλώς να υπάρχει η επιλογή ανάλογα με το τμήμα. Αυτά.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 08:50:35 μμ »
στα μάτια μου δεν είσαι οτιδήποτε, δεν σε είπα ασόβαρο. εσύ αναφέρθηκες και θα προτιμούσα ονομαστικά και όχι καλλυμένα.μακάρι βεβαίως μια και το έθεσες να φτάσεις και να ξεπεράσεις κατά πολύ την ηιλκία μου :D. κανένας 50άρης δεν είναι εξ ορισμού σοβαρός , άρα δεν κατανοώ το σχόλιό σου. και τέλος για <<την συζήτηση>> στην μεν ουσία του το έχουμε εξαντλήσει το θέμα και έχουμε γράψει άπειρα που δεν συμφωνούν με την υπεραπλούστευσή σου και επίσης η Ε.Ε.Χ. έκανε μία πρόταση , που η άρνησή της έδειξε κατά εμένα την πραγματικότητα. γιατί ήταν σωστή μεν , αλλά δεν <<εξυπηρετουσε>> δε. τι άλλο , καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 12:32:51 πμ »
Ξέχασα, ο στόχος της αναμόρφωσης του Λυκείου (έπρεπε να) είναι να εξυπηρετήσουμε ΜΟΝΟ τους Χημικούς (άντε και κανέναν Κοινωνιολόγο, μην αρχίσω για τα χάλια της Παντείου τώρα...).
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 03:05:38 πμ »
η Ε.Ε.Χ. έκανε μία πρόταση , που η άρνησή της έδειξε κατά εμένα την πραγματικότητα. γιατί ήταν σωστή μεν , αλλά δεν <<εξυπηρετουσε>> δε

Και με ποια νομιμοποίηση ο ΕΕΧ έκανε προτάσεις για το πώς θα εισαχθεί η Πληροφορική στις Πανελλαδικές;
Με τον θεσμοθετημένο σύμβουλο παιδείας του κράτους;
Σε θέματα Χημείας κύριοι
Και έχετε το θράσος να βγάζετε και ψήφισμα γιατί δεν σας δέχεται ο υπουργός
Να σας δεχτεί για να του υποδείξετε το πώς θα εισαχθεί η Πληροφορική;
Να δεχτεί τότε και την Ελληνική Μαθηματική εταιρεία, την ένωση των φιλολόγων
Κι αυτοί μπορεί να έχουν προτάσεις

Η πρόταση της ΕΕΧ έδειξε την πραγματικότητα, γιατί ήταν λάθος μεν, αλλά την "εξυπηρετούσε"
Η Πληροφορική δεν είναι οικονομικά, ώστε να είναι ένας κοινός στόχος για κάθε μαθητή
Η Πληροφορική είναι ισάξια θετική επιστήμη με τις άλλες
Δυστυχώς, αν πλησιάσατε ή περάσατε τα 50, δεν βιώσατε στην σχολή ΣΘΣ που τελειώσατε ένα διπλανό τμήμα Πληροφορικής, εντός της σχολής σας...

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 08:35:18 πμ »
Νομίζω πως όλοι είναι χρήσιμοι να πουν μια γνώμη, εδώ ή στον υπουργό ή οπουδήποτε. Αυτό που δεν είναι χρήσιμο είναι να απαξιώνονται επιστήμες, που σπάσαμε τα κεφάλια μας για να τις σπουδάσουμε, πολλοί για να τις ασκήσουμε επαγγελματικά μετά. Μη μαλώνετε για χάρη του Δημοσίου, όλοι έχουμε την αξία μας κι ένα βιογραφικό πίσω μας.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 08:49:37 πμ »
Από την χθεσινή ανακοίνωση της ΕΕΧ

"αυξάνει το κόστος λειτουργίας των σχολείων, αυξάνοντας την απαίτηση σε αριθμό αιθουσών και αριθμό εκπαιδευτικών."

Ανατριχίλα. Μιλάει για κόστος η ΕΕΧ. Μιλάει για αύξηση στον αριθμό εκπαιδευτικών. Δηλαδή η ΕΕΧ επιθυμεί μείωση στον αριθμό εκπαιδευτικών;;;

Παντελονάτε και ντόμπρε θρυλέωντα, σε εκφράζει αυτή η επαίσχυντη ανακοίνωση; Το πρόβλημα της ΕΕΧ είναι η αύξηση του αριθμού των εκπαιδευτικών;;; Είναι μέλη του ΔΣ της, η Μέρκελ και ο Τόμσεν; Ούτε αυτοί δεν θα έλεγαν κάτι τόσο θλιβερό!

Ο καθένας πλέον πρέπει να πάρει θέση. Τέτοιες εμετικές ανακοινώσεις πρέπει να καταδικάζονται από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα. Από την ίδια την ΟΛΜΕ.

Ντροπή και μόνο ντροπή.

υγ. Πάντως μου αρέσει η πρώτη σειρά της ανακοίνωσης της ΕΕΧ. Εκπροσωπεί πλέον 15.000. Και αυτό αρκεί. Είμαστε 15.000. Δίκιο είναι το δίκιο των 15.000. Και μετά αναρωτιόμαστε τι έφταιξε...

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η Πληροφορική στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 09:16:18 πμ »
και χήμεια και πληροφορική μαζί σε όλες τις θετικές σχολές.. τα μαθήματα να γίνουν 5 και να τελειώνει εδώ αυτή η ανούσια κόντρα για δύο βασικές επιστήμες ... Ντροπή σε όλους μας για το κατάντημά μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.