*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1538498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2814 στις: Απρίλιος 19, 2014, 11:09:44 πμ »
Γαλλικού έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες...Θέλει κι άλλη σκέψη το θέμα...
Guestteacher πρώτον αν υπολογίσεις ότι με το μικρό θέλω πάνω από χιλιάρικο για να ανέβουμε με το αεροπλάνο 3 με 4 φορές Αθήνα, ότι το ενοίκιο που δίνω είναι μέτριο, ότι δεν παίρνω 12αρι, ότι αποσπάσεις γιοκ,αφου φέτος δεν πήρα, ότι τα παιδιά θέλουν και τους δυο γονείς και περαιτέρω δραστηριότητες όσο μεγαλώνουν, ναι η στεριά φαντάζει ιδανική σε αυτή τη φάση...

Σκέψου μια περιοχή σχετικά μεγάλη, που θα μπορούσε να προσφέρει τις περαιτέρω δραστηριότητες στο παιδί σου και μια πόλη όπου θα θα μπορείς σχετικά να ζήσεις,γιατί δεν ξέρεις αν θα μπορείς να πηγαινοέρχεσαι καθημερινά με γκρουπ και να είναι σε μια απόσταση 2-2,5 ώρες από Αθήνα, ώστε να φεύγεις τα Σ/Κ. Δες επίσης αν υπάρχει σύνδεση με τρένο που είναι πιο οικονομικό. Γενικά να αποφύγεις τους νομούς με πολλά ορεινά μέρη, γιατί στην ουσία θα είναι σαν να μένεις στο νησί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:23 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2815 στις: Απρίλιος 19, 2014, 11:16:02 πμ »
Σκέψου μια περιοχή σχετικά μεγάλη, που θα μπορούσε να προσφέρει τις περαιτέρω δραστηριότητες στο παιδί σου και μια πόλη όπου θα θα μπορείς σχετικά να ζήσεις,γιατί δεν ξέρεις αν θα μπορείς να πηγαινοέρχεσαι καθημερινά με γκρουπ και να είναι σε μια απόσταση 2-2,5 ώρες από Αθήνα, ώστε να φεύγεις τα Σ/Κ. Δες επίσης αν υπάρχει σύνδεση με τρένο που είναι πιο οικονομικό. Γενικά να αποφύγεις τους νομούς με πολλά ορεινά μέρη, γιατί στην ουσία θα είναι σαν να μένεις στο νησί.

+ να μην κάνει ψοφόκρυο.Αλήθεια όμως πόσες μεγάλες πόλεις σε μεγάλους Νομούς δεν έχουν φιλόλογους στα μεγάλα σχολεία?
Διότι για να σου δώσουν μετάθεση λογικά υπάρχουν και οργανικές...με δεδομένο λοιπόν ότι όλοι σχεδόν οι Νομοί οι στεριανοί έχουν και βουνό ένα ρίσκο υπάρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2014, 11:21:05 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2816 στις: Απρίλιος 19, 2014, 11:19:15 πμ »
Ευχαριστώ πολύ, απίστευτα χρήσιμα όλα αυτά που λέτε.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2817 στις: Απρίλιος 19, 2014, 01:19:25 μμ »

ΥΓ. εξακολουθώ να υποστηρίζω πάντως πως αυτό με την επιδοτούμενη και μη ανεργία είναι τελείως ηλίθιο. Ισχύει ναι μεν αλλά είναι ηλίθιο.

Ε δεν είναι ηλίθιο; Και γιατί να μη γίνεται δεκτή μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ που να πιστοποιεί την περίοδο ανεργίας;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2818 στις: Απρίλιος 19, 2014, 03:57:25 μμ »
Απ'όσο θυμάμαι-δεν έχω τη δυνατότητα αυτή τη στιγμή να το ελέγξω-2 χρόνια από τη στιγμή που έκανα τα χαρτιά για μεταδημότευση, πήρα την εντοπιότητα.Αυτό έγινε μήνα Σεπτέμβριο.Τον Νοέμβριο έκανα αίτηση για μετάθεση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.Όταν ανακοινώθηκαν τα μόρια, συμπεριλαμβάνονταν και τα μόρια της εντοπιότητας.Στο χαρτί που μου έδωσαν από το δήμο, υπήρχε το "ενδεικτική" και θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί δεν ήξερα τί σήμαινε, ούτε και ρώτησα ποτέ.
Συγνώμη αν σας μπερδεύω.Πρέπει να συμβουλευτώ τα κιτάπια μου, αλλά είναι μακριά τώρα.

αμ γιατί λεω πως έχει πάρει μετάθεση κόσμος και κοσμάκης ενώ κανονικά δε θα έπρεπε..... οκ, λάθη κάνουμε όλοι προφανώς και κάποια θα μας ξεφυγουν...αλλά μερικά κάνουν τόσο μπαμ που δεν περιγράφεται.... Διορθώσεις κάνουν συνεχώς οι Διευθύνσεις !! αλλά προφανώς δεν τα παίρνουμε όλα χαμπάρι!! 

επί τω προκειμένω, η ενδεικτική εγγραφή σημαίνει πως ο άλλος δεν είναι δημότης ενός Δήμου - έχει απλά εγγραφεί ως συμπληρωματικό μέλος στη μερίδα του/της συζύγου ή ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει την διετία για να θεωρηθεί κανονική η εγγραφή του. Παίζει βέβαια και απλά να ξέχασε να ενημερώσει την κατάσταση ο υπάλληλος του δήμου... να τα λέμε κι αυτά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2014, 04:16:34 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2819 στις: Απρίλιος 19, 2014, 04:32:31 μμ »
Παιδια χρονια πολλα! μια μικρη διευκρινηση θα θελα: στη διαβουλευση για την εα αναφερει-"Απο το σχολικο ετος 2014-15 θα ισχυουν τα αρθρα και οι διαταξεις του νεου νομου,και ως εκ τουτο οποιαδηποτε νομοθετικη διαταξη αναφερεται διαφορετικα σε προηγουμενες νομοθεσιες, καταργειται" (αν ψηφιστει βεβαια)

Τι καταλαβαινετε απο αυτο; Οσοι παρουν μεταθεση φετος τη γλιτωνουν για παντα απο αυτη τη ρυθμιση ; Δηλ θα ισχυει ο 1χρονος για μεταθεση και ελευθερα για αποσπαση; ή απαξ και ψηφιστει αυτος νομος οσοι παρουν μεταθεση φετος θα ισχυσει και για αυτους απο του χρονου;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2014, 04:52:36 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2820 στις: Απρίλιος 19, 2014, 05:28:14 μμ »
για όσους  πάρουν φέτος μετάθεση (σχολικό έτος 2013-14) ισχύει το παρόν νομικό πλαίσιο, το νέο θα ισχύσει από το επόμενο σχολικό έτος 2014-15.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2821 στις: Απρίλιος 19, 2014, 05:34:11 μμ »
Θα ισχύσει όμως το νεο νομικο πλαισιο για οσους παρουν μεταθεση με αυτο, δηλ του χρονου 2014-15. Απο το 2014 και μετα θα ισχυει για ολους; Ακομα και για αυτους που πηραν μεταθεση πριν το 2014;

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2822 στις: Απρίλιος 19, 2014, 05:38:34 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Μια ερώτηση παρακαλώ.
Έχω οργανική θέση ΠΕ70 σε Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ανήκει στη β/θμια, όμως το σύστημα της β/θμιας δεν έχει το ΠΕ70.
Εγώ πού θα υποβάλλω αίτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2823 στις: Απρίλιος 19, 2014, 06:10:52 μμ »
Θα ισχύσει όμως το νεο νομικο πλαισιο για οσους παρουν μεταθεση με αυτο, δηλ του χρονου 2014-15. Απο το 2014 και μετα θα ισχυει για ολους; Ακομα και για αυτους που πηραν μεταθεση πριν το 2014;
νομίζω ότι σε αυτό το ερώτημα μόνο ένας νομικός θα μπορούσε να δώσει έγκυρη απάντηση (λογικά το νέο νομικό πλαίσιο θα ισχύει για όλους από το επόμενο σχολικό έτος).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2824 στις: Απρίλιος 19, 2014, 06:16:33 μμ »
συνήθως οι νόμοι ισχύουν από τότε που δημοσιεύονται. Κάποιοι έχουν και τις λεγόμενες "μεταβατικές διατάξεις" επομένως ίσως σε αυτές υπάρξει κάποιου είδους ρύθμιση για τους πιο "παλιούς" της υπόθεσης.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2825 στις: Απρίλιος 19, 2014, 06:23:17 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Μια ερώτηση παρακαλώ.
Έχω οργανική θέση ΠΕ70 σε Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ανήκει στη β/θμια, όμως το σύστημα της β/θμιας δεν έχει το ΠΕ70.
Εγώ πού θα υποβάλλω αίτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

στην Β/θμια. Υπάρχει μια επιλογή στο edata όπου επιλέγεις την Βαθμίδα από Β/θμια σε Α/θμια και καταχωρίζεται κανονικά η αίτηση.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2826 στις: Απρίλιος 19, 2014, 06:31:45 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ! Λογικα θα υπαρχει καποια ρυθμιση για τους παλαιοτερους, οπως ειχε συμβει πριν 2 χρονια με τη 2ετια στην υπηρετηση της οργανικης. Οσοι ειχαν παρει μεταθεση πριν το 2010 νομιζω, δεν υποχρεωνονταν να υπηρετησουν για 2 χρονια.

Καλη ανασταση!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2827 στις: Απρίλιος 19, 2014, 07:57:38 μμ »
για τη διετία οριζόταν ρητά  στο σχετικό άρθρο του 3848/2010 ότι θα ίσχυε από τις μεταθέσεις του επόμενου σχολικού έτους, εδώ προς το παρόν δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, και μέχρι να προβλεφθεί κρατάμε μικρό καλάθι γιατί ως γνωστόν λογική και υπουργείο καμία σχέση ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159614
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.