*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539192 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2898 στις: Απρίλιος 22, 2014, 10:50:47 μμ »
ναι, γιατί και η βελτίωση είναι μετάθεση (εντός περιοχής).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:35 »

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2899 στις: Απρίλιος 23, 2014, 10:09:27 πμ »
μπορεί κάποιος να με βοηθησει να βγαλω τα μόρια της χρονιάς?

                από         εώς        ετη  μηνες  μέρες κατηγ σχολειου μοναδες
διαθεση    1/9/13    8/9/13     0     0         8            α   (ή ζ που ήταν τα μόρια της προηγούμενης οργανικής? περίμενα απόσπαση οπότε παρουσιάστηκα στις 9/9)
                9/9/13    9/9/13     0      0        1            α
                10/9/13  23/9/13   0      0        14          θ                                          (αναστολή σχολικής μονάδας)
                24/9/13  3/10/13    0     0        10          α                                           (αναπληρωτές εσπα)
                4/10/13   21/6/14   0     8        19          η
                                   ή
                               31/8/14    0     10      26                                                        (δεν εχω οργανικη αλλά το myschool φαίνεται ότι υπηρετω στο σχολείο ως τις 31/8/14)


βοηθήστε με λίγο να ξερω στο περίπου τι να περιμένω plz
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος JEEP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2900 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:08:09 μμ »
Καλημέρα θα ήθελα μία διευκρίνιση για την εντοπιότητα.
Μέχρι το Μάρτιο του 2014 ήμουν δημότης του Α δήμου και μετά έκανα μεταδημότευση στον Β δήμο.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ιδιότητα μου σαν δημότης του Α δήμου για την εντοπιότητα αφού δεν έχω συμπληρώσει 2 έτη σαν δημότης του Β δήμου?

Ευχαριστώ πολύ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2901 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:11:22 μμ »
Καλημέρα θα ήθελα μία διευκρίνιση για την εντοπιότητα.
Μέχρι το Μάρτιο του 2014 ήμουν δημότης του Α δήμου και μετά έκανα μεταδημότευση στον Β δήμο.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ιδιότητα μου σαν δημότης του Α δήμου για την εντοπιότητα αφού δεν έχω συμπληρώσει 2 έτη σαν δημότης του Β δήμου?

Ευχαριστώ πολύ

Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τι έχουμε γράψει σε παρόμοια περίπτωση.

ΥΓ. Μια αρχή του εκάστοτε φόρουμ είναι διαβάζω πρώτα και μετά αν δεν καλυφθώ γράφω (το υστερόγραφο δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικα).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:35 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2902 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:31:16 μμ »
πότε λέτε να βγάλουν αποτελέσματα μεταθέσεων; να στοιχηματίσουμε κρίνοντας από το πόσο έγκαιρα βγήκε η εγκύκλιος; :P

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2903 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:34:33 μμ »
πότε λέτε να βγάλουν αποτελέσματα μεταθέσεων; να στοιχηματίσουμε κρίνοντας από το πόσο έγκαιρα βγήκε η εγκύκλιος; :P

Ελπίζω η 1η ερώτηση να είναι ρητορική.  :)

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2904 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:45:39 μμ »
μπορεί κάποιος να με βοηθησει να βγαλω τα μόρια της χρονιάς?

                από         εώς        ετη  μηνες  μέρες κατηγ σχολειου μοναδες
διαθεση    1/9/13    8/9/13     0     0         8            α   (ή ζ που ήταν τα μόρια της προηγούμενης οργανικής? περίμενα απόσπαση οπότε παρουσιάστηκα στις 9/9)
                9/9/13    9/9/13     0      0        1            α
                10/9/13  23/9/13   0      0        14          θ                                          (αναστολή σχολικής μονάδας)
                24/9/13  3/10/13    0     0        10          α                                           (αναπληρωτές εσπα)
                4/10/13   21/6/14   0     8        19          η
                                   ή
                               31/8/14    0     10      26                                                        (δεν εχω οργανικη αλλά το myschool φαίνεται ότι υπηρετω στο σχολείο ως τις 31/8/14)


βοηθήστε με λίγο να ξερω στο περίπου τι να περιμένω plz

Πολύ μας μπερδεύεις ρε φιλενάδα! Είσαι μόνιμη ή αναπληρώτρια; Αν είσαι μόνιμη, που κολλάει το 'Αναπληρωτές ΕΣΠΑ'; Τέλος πάντων, μπορώ να κάνω τις εξής επισημάνσεις:

Όταν είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, παίρνεις τα μόρια του συγκεκριμένου ΠΥΣΔΕ, και όχι της προηγούμενης οργανικής, η θητεία σου στην οποία τελειώνει εξάλλου στις 31/8.

Αν είσαι μόνιμη, πάντα ισχύει το μέχρι 31/8 στον τομέα της (προ)ϋπηρεσίας. Το 21/6 είναι για αναπληρωτές.

Τώρα, όσον αφορά τον υπολογισμό μορίων, αν μιλάμε για μέρη όλου (δηλ. όχι ολόκληρα έτη αλλά κομμάτια ετών), το μόνο που χρειάζεται είναι μια απλή 'μέθοδος των τριών'. Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι έκανες αναπληρώτρια 8 μήνες σε ένα μέρος που δίνει 9 μόρια τη χρονιά και θες να βρεις πόσα μόρια θα πάρεις.

12 μήνες                              9 μόρια
8   μήνες                              Χ μόρια

Χ = 72 : 12 = ........

Αν έχω κάνει κάποιο λάθος, ας κάνει τον κόπο κάποιος να με διορθώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 12:48:51 μμ από Διηνέκης »
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2905 στις: Απρίλιος 23, 2014, 12:50:48 μμ »
Πολύ μας μπερδεύεις ρε φιλενάδα! Είσαι μόνιμη ή αναπληρώτρια; Αν είσαι μόνιμη, που κολλάει το 'Αναπληρωτές ΕΣΠΑ'; Τέλος πάντων, μπορώ να κάνω τις εξής επισημάνσεις:

Όταν είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, παίρνεις τα μόρια του συγκεκριμένου ΠΥΣΔΕ, και όχι της προηγούμενης οργανικής, η θητεία σου στην οποία τελειώνει εξάλλου στις 31/8. Αν είσαι μόνιμη, πάντα ισχύει το μέχρι 31/8 στον τομέα της (προ)ϋπηρεσίας. Το 21/6 είναι για αναπληρωτές.

Τώρα, όσον αφορά τον υπολογισμό μορίων, αν μιλάμε για μέρη όλου (δηλ. όχι ολόκληρα έτη αλλά κομμάτια ετών), το μόνο που χρειάζεται είναι μια απλή 'μέθοδος των τριών'. Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι έκανες αναπληρώτρια 8 μήνες σε ένα μέρος που δίνει 9 μόρια τη χρονιά και θες να βρεις πόσα μόρια θα πάρεις.

12 μήνες                              9 μόρια
8   μήνες                              Χ μόρια

Χ = 72 : 12 = ........

Αν έχω κάνει κάποιο λάθος, ας κάνει τον κόπο κάποιος να με διορθώσει.

Στα μόρια των υπηρετήσεων (για να πάρεις δηλαδή τα μόρια συνθηκών) οτιδήποτε κάτω από 15 μέρες κόβεται και οτιδήποτε πάνω από δεκαπέντε μέρες σου δίνει ένα μήνα (αν δεν κάνω και εγώ κάποιο λάθος). Οι μέρες υπολογίζονται ακριβώς μόνο στην συνολική προυπηρεσία που πάει με 2,5 η χρονιά....υπάρχουν παραδείγματα στην εγκύκλιο για όποιο ενδιαφέρεται αλλιώς ότι βγάλει η Διεύθυνση αρκεί να έχουν περαστεί σωστά οι υπηρετήσεις και οι τύποι υπηρέτησης (διάθεση, απόσπαση, προσωρινή τοποθέτηση ή οργανική). Μηχάνημα είναι άμα τα βάλεις σωστά υπολογίζει και τα μόρια σωστά...αν τα βάλεις λάθος σου βγάζει μπανάνες...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 12:53:40 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2906 στις: Απρίλιος 23, 2014, 01:07:27 μμ »
Ευχαριστω για τη βοηθεια μονιμη ειμαι με το αναπληρωτες εσπα εννοω οτι ξαναμετακινηθηκα λογω αναπληρωτων μεσω εσπα...
 Δηλαδη οσες υπηρετησεις εχω κατω των 15 ημερων χανονται?
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Διηνέκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω τα ζώα• ιδίως τα κούγκαρς!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2907 στις: Απρίλιος 23, 2014, 01:21:36 μμ »
Ευχαριστω για τη βοηθεια μονιμη ειμαι με το αναπληρωτες εσπα εννοω οτι ξαναμετακινηθηκα λογω αναπληρωτων μεσω εσπα...
 Δηλαδη οσες υπηρετησεις εχω κατω των 15 ημερων χανονται?

Δεν κατανοώ γιατί θεωρείς τόσο σημαντικό να βγάλεις εσύ τα μόρια της χρονιάς. Αυτό το κάνει το γραφείο, όπως σου είπε ο συνάδελφος guestteacher. H δική σου δουλειά είναι να γράψεις σωστά την προϋπηρεσία σου στην αίτηση μετάθεσης. Αν, ωστόσο, για κάποιο δικό σου λόγο θες να το κάνεις και είσαι σίγουρη ότι το κατεβατό με τις προϋπηρεσίες που έχεις γράψει είναι σωστό, είναι απλή πρακτική αριθμητική, τολμώ να πω, κάτοι θεωρητικός ως το κόκκαλο. Συνδυάζοντας αυτό που σου έγραψα λίγο πιο πάνω και τις πληροφορίες του guest μια χαρά βγάζεις τα μόριά σου.

Για παράδειγμα:

Ας υποθέσουμε ότι θες να βρεις πόσα μόρια είναι οι 9 μέρες. Αν υποθέσουμε ότι αυτό που λέει ο guest, ότι δηλαδή κάτω από 15 μέρες προϋπηρεσία δε μετράει στα μόρια δυσμενών συνθηκών, σου απομένει μόνο να βρεις πόσα μόρια είναι οι 9 μέρες στα μόρια της χρονιάς. Θέλεις δηλαδή να βρεις πόσα μόρια είναι το κλάσμα εννιά τριακοστά, δηλαδή 0,3. Λες λοιπόν:

12 μήνες                            2,5 μόρια
0,3 μήνες                              Χ μόρια

κτλ... κτλ... κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 01:31:59 μμ από Διηνέκης »
Λέγεται ότι πριν από τη μάχη, ένας Τραχίνιος είπε πως όταν οι Πέρσες τοξεύσουν και ρίξουν τα βέλη τους, θα είναι τόσα πολλά που θα κρύψουν τον ήλιο! Ο Διηνέκης τότε, εντελώς ατάραχος, απάντησε στον Τραχίνιο πως η είδηση που φέρνει αυτός ο ξένος είναι πολύ ευχάριστη, αφού αν οι Πέρσες έκρυβαν τον ήλιο στη μάχη, τόσο το καλύτερο διότι θα πολεμούσαν στη σκιά.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2908 στις: Απρίλιος 23, 2014, 01:47:46 μμ »
Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τι έχουμε γράψει σε παρόμοια περίπτωση.

ΥΓ. Μια αρχή του εκάστοτε φόρουμ είναι διαβάζω πρώτα και μετά αν δεν καλυφθώ γράφω (το υστερόγραφο δεν αναφέρεται σε σένα προσωπικα).
γιατί είσαι τόσο "αυστηρός";; ;)
ΥΓ το ορθό είναι "μαθαίνω να διαβάζω εγκυκλίους και νόμους", τα φόρουμ δεν προσφέρουν πάντα αξιόπιστη ενημέρωση, κυρίως προσφέρονται για ανταλλαγή/διασταύρωση απόψεων και πληροφοριών.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2909 στις: Απρίλιος 23, 2014, 01:51:06 μμ »
γιατί είσαι τόσο "αυστηρός";; ;)
ΥΓ το ορθό είναι "μαθαίνω να διαβάζω εγκυκλίους και νόμους", τα φόρουμ δεν προσφέρουν πάντα αξιόπιστη ενημέρωση, κυρίως προσφέρονται για ανταλλαγή/διασταύρωση απόψεων και πληροφοριών.

Κοίτα δεν έχεις άδικο αλλά και τα τελευταία με μερικές ημερομηνίες μας τα χαλάνε τώρα τελευταία...

@Ann83

- Συνολική υπηρεσία επί 2,5 (αθροίζεται όλη η προυπηρεσία σου (όπως την εννοεί το Υπουργείο) και βγαίνουν χρόνια και μήνες, οτιδήποτε κάτω από 15 μέρες κόβεται και ότιδήποτε πάνω από 15 πάει μήνας)

- Δυσμενών (ισχύει ότι σου είπα παραπάνω αλλά πάει ανα μόρια σχολείων ανα χρονιά). Εδώ τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα λόγω και της ενοποίησης περιοχών (π.χ. με την ενοποίηση περιοχών έτυχε να σπάσει ακόμα και η προυπηρεσία στο ίδιο σχολείο, για να μην πω για το Νόμο της Διαμαντοπούλου)

Σε κάθε περίπτωση κοιτάμε να έχουν περαστεί σωστά τα σχολεία (η αναλογία ημερών εφόσον υπάρχει) και ο τρόπος υπηρέτησης.....

Επαναλαμβάνω λοιπόν όπως σωστά προείπε η συνάδελφος

α) διαβάζουμε εγκύκλιο
β) βλέπουμε το φόρουμ (με τις όποιες ανεπάρκειες του, θεωρώ ότι και ένας να κάνει λάθος θα υπάρξει διόρθωση)
γ) ρωτάμε καλοπροαίρετα την διεύθυνση μας.


ΥΓ. Εχει κάποια σημασία να υπολογίσεις τα μόρια σου τώρα και να μην περιμένεις να στα βγάλει το Μηχανογραφικό της Δ/νσης?

Το λοιπόν έχεις έχεις 10 μήνες και 59 μέρες ή 12 μήνες ή ένα έτος προφανώς (από 1/9 έως 31/8) αρα 2,5 μόρια +

10 μήνες και 26 ημέρες ή αλλιώς 11 μήνες επί τα μόρια της η περιοχής / 12 μήνες (που έχει το έτος)....επειδή όμως μπορεί να κάνω λάθος ας με διορθώσεις κάποιος

Το φαντάζεσαι τώρα πόσοι μας διαβάζουν να μπει ο καθένας να μας ζητάει να του υπολογίσουμε τα μόρια; Και να κάνουμεκαι λάθος;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 02:24:56 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2910 στις: Απρίλιος 23, 2014, 04:21:55 μμ »
Καλησπέρα εγω δεν έχω τα χαρτιά μου μαζί μου στο πατρικό μου σπίτι και σκέφτομαι να πάω στην πρωτοβάθμια νς κάνω αίτηση αυριο. Εκεί μπορούν να βρουν προϋπηρεσία κτλ στον φάκελο μου;θα με αφήσουν να κάνω αίτηση;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 04:24:06 μμ από taratazoum »
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2911 στις: Απρίλιος 23, 2014, 04:39:51 μμ »
ευχαριστώ πολύ guesteacher :)
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.