*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1538432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2954 στις: Απρίλιος 24, 2014, 12:09:04 μμ »
................................
Έμαθα σήμερα (αν και αυτό έχει κυκλοφορήσει ανεπίσημα και σε διάφορα δημοσιεύματα στον τύπο) ότι είναι η τελευταία χρονιά που τηρείται το σύστημα μεταθέσεων με μοριοδότηση. Από του χρόνου μάλλον τα μόρια τέλος. (Άδικο για τα κορόιδα που μαζεύαμε μόρια αλλά...)
...............................
Αν καταργηθούν τα μόρια, τότε ποιό θα είναι το κριτήριο για τη "σειρά" στις προτιμήσεις κλπ; Πολύ παράξενο μου φαίνεται να γίνει κάτι τέτοιο.

 Όσον αφορά για αυτό που αναφέρθηκε περί εμπλουτισμού κριτηρίων στη μοριοδότηση με διδακτορικά, μεταπτυχιακά κλπ, νομίζω οτι αυτό δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο για μετάθεση και τοποθέτηση, παρά μόνον για πειραματικά - ειδικά σχολεία κλπ καθώς και για όποιους θέλουν να γίνουν στελέχη εκπ/σης, διευθυντές, σύμβουλοι κλπ, ίσως και για κάποιες εξειδικευμένες θέσεις μέσα στο Υπουργείο.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2955 στις: Απρίλιος 24, 2014, 01:35:30 μμ »
ερώτηση: οι υπόλοιποι του δημοσίου πώς παίρνουν μετάθεση; δεν γίνεται με βάση κάποια μόρια που έχουν συγκεντρώσει λόγω προϋπηρεσίας, οικογενειακής κατάστασης, εντοπιότητας κλπ; μετράνε και τα πτυχία, μεταπτυχιακά που έχουν; νομίζω εξαίρεση αποτελούν οι στρατιωτικοί, αστυνομικοί που πρέπει να υπηρετήσουν υποχρεωτικά  σε νησί, παραμεθόριο για συγκεκριμένο διάστημα;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2956 στις: Απρίλιος 24, 2014, 02:21:35 μμ »
Κάτσε να χάσουν τις εκλογές πιθανώς και με διψήφια διαφορά και θα δεις μετά τι.

Λάζαρε τι σχέση έχει αυτό με το αν οι νέες οδηγίες λένε επικύρωση φωτοαντιγράφου ή όχι;   :)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2957 στις: Απρίλιος 24, 2014, 03:08:32 μμ »
ερώτηση: οι υπόλοιποι του δημοσίου πώς παίρνουν μετάθεση; δεν γίνεται με βάση κάποια μόρια που έχουν συγκεντρώσει λόγω προϋπηρεσίας, οικογενειακής κατάστασης, εντοπιότητας κλπ; μετράνε και τα πτυχία, μεταπτυχιακά που έχουν; νομίζω εξαίρεση αποτελούν οι στρατιωτικοί, αστυνομικοί που πρέπει να υπηρετήσουν υποχρεωτικά  σε νησί, παραμεθόριο για συγκεκριμένο διάστημα;

Θεωρητικά να μην αφήνεις κενό (δυσαναπλήρωτο)από κει που φεύγεις και να υπάρχει κενό εκεί που πας....
Μέχρι τώρα λοιπόν έπρεπε να κρίνει ο Προιστάμενος (αλλαζε ανάλογα την περίπτωση) κυρίως από κει που έφευγες αν σε αφήνει και να δεχθεί ο άλλος εκεί που πας....
Τα κριτήρια ήταν αξιοκρατικά....π.χ. ποιος έπαιρνε τηλέφωνο τους δύο Προιστάμενους....

Οσο για τον στρατό μην ορκίζεσαι ότι ισχύει αυτό γιατί κάποιες ειδικότητες δεν κινούνται καθόλου σε παραμεθόριες και σε νησιά (ίσως μόνο για να ανέβουν ψηλά στην ιεραρχία)...για την αστυνομία πάλι δεν έχω εικόνα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:38 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2958 στις: Απρίλιος 24, 2014, 03:50:55 μμ »
thanx guestteacher! άλλη ερώτηση: υπεράριθμος=πλεονάζων;
και επίσης, προς guestteacher: κάπου είχες παραθέσει μια σελίδα από το υπουργείο παιδείας που είχε τις βάσεις μεταθέσεων και την α΄προτίμηση των αιτούντων μετάθεσης, αλλά δεν το βρίσκω  :o. μπορείς  να το παραθέσεις ξανά; :)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2959 στις: Απρίλιος 24, 2014, 04:16:23 μμ »
thanx guestteacher! άλλη ερώτηση: υπεράριθμος=πλεονάζων;
και επίσης, προς guestteacher: κάπου είχες παραθέσει μια σελίδα από το υπουργείο παιδείας που είχε τις βάσεις μεταθέσεων και την α΄προτίμηση των αιτούντων μετάθεσης, αλλά δεν το βρίσκω  :o. μπορείς  να το παραθέσεις ξανά; :)

Υπεράριθμος είναι κάποιος που δεν συμπληρώνει το ωράριο που απαιτεί η οργανική του την δεδομένη στιγμή που χαρακτηρίζεται (μιλαω για ββθμια γιατί για αβθμια δεν ξέρω τι παίζει). Υπάρχουν επίσης δύο κατηγορίες από υπεράριθμους (οργανικά και λειτουργικά).
Το άλλο που λες για την σελίδα μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο.

@victoryhope

Tι μου είπες για προσλήψεις δεν βλέπεις να γίνονται;

http://www.nooz.gr/greece/pou-8a-ginoun-14000-proslipseis-sto-dimosio-to-2014

Δες σε ποια Υπουργεία δεν θα γίνουν προσλήψεις....εκτός αν στο Παιδείας προσληφθούν μόνο Πανεπιστημιακοί ή Διοικητικοί...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2014, 04:48:59 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2960 στις: Απρίλιος 24, 2014, 05:18:28 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Σας παρακαλώ, χρειάζομαι τα φώτα σας....
Πριν λίγη ώρα μου εστάλη μέσω μέιλ αντίγραφο της αίτησης μου για μετάθεση από τη ΔΔΕ που ανήκω και στην προϋπηρεσία τη φετινή στον τύπο απασχόλησης αναγράφεται "στη διάθεση ΠΥΣΔΕ" ενώ έχω τοποθετηθεί οριστικά (κοινώς έχω πάρει οργανική, όπως συνηθίζουμε να λέμε) το καλοκαίρι και μάλιστα φέτος υπηρετώ στο σχολείο της οργανικής μου. Σημειώνω ότι είμαι ακόμη δόκιμη (δεν έχει περάσει διετία από την πρόσληψη αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο). Έχει γίνει λάθος και αν ναι διορθώνεται? Ομολογώ ότι αγχώθηκα.....

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2961 στις: Απρίλιος 24, 2014, 05:43:53 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Σας παρακαλώ, χρειάζομαι τα φώτα σας....
Πριν λίγη ώρα μου εστάλη μέσω μέιλ αντίγραφο της αίτησης μου για μετάθεση από τη ΔΔΕ που ανήκω και στην προϋπηρεσία τη φετινή στον τύπο απασχόλησης αναγράφεται "στη διάθεση ΠΥΣΔΕ" ενώ έχω τοποθετηθεί οριστικά (κοινώς έχω πάρει οργανική, όπως συνηθίζουμε να λέμε) το καλοκαίρι και μάλιστα φέτος υπηρετώ στο σχολείο της οργανικής μου. Σημειώνω ότι είμαι ακόμη δόκιμη (δεν έχει περάσει διετία από την πρόσληψη αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο). Έχει γίνει λάθος και αν ναι διορθώνεται? Ομολογώ ότι αγχώθηκα.....

μην αγχώνεσαι λάθος έγινε. Να τους πάρεις τηλ να στο αλλάξουν αύριο! Εννοείται πως διορθώνεται!

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2962 στις: Απρίλιος 24, 2014, 05:45:39 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2963 στις: Απρίλιος 24, 2014, 06:54:28 μμ »
Καλημέρα! Το Σεπτεμβρη που βγηκαν οι αποσπασεις κ πηρα, βρισκομουν σε αδεια ανατροφης. Ανάληψη εκανα μολις τελειωσε η αδεια στη Διευθυνση αποσπασης. Δεν δεχτηκαν να κανω αναληψη όταν βγηκαν οι αποσπασεις όπως ολοι.Για Το διαστημα αυτό των τριων μηνων τι δικαιολογητικα καταθέτω για το που είμαι; την αποφαση αποσπασης; (από που τη βρίσκουμε; τη τυπωνουμε από το διαδικτυο;) επισης όταν εδεησε κ τοποθετηθηκα σε 2 σχολεια εκανα πραξεις αναληψης αλλα αποφασεις τοποθέτησης δεν εχω λαβει από κανεναν (ουτε γνωριζα την ύπαρξη τους εως τωρα!). Χρειαζονται κ αυτές ή καλυπτομαι από τις πραξεις αναληψης; κ αν χρειαζονται τις αναζητώ στα σχολεία ή στη διεύθυνση;
Να σου ζήσει το μωρό! Να είναι γερό και καλότυχο, όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα!!
Κάτσε να πιάσουμε τα δευτερεύοντα, μπας και βγάλουμε άκρη: ;D
1) Καλώς δεν δέχτηκαν να κάνεις ανάληψη, αφού ήσουν σε άδεια ανατροφής. "Κάνω ανάληψη" σημαίνει "γειά σας, ήρθα και πιάνω δουλειά"
2) Όταν λες "Για Το διαστημα αυτό των τριων μηνων" αν εννοείς μήνες που ήσουν σε άδεια, φαντάζομαι ότι βάζεις αντίγραφο της άδειας ανατροφής που σου χορηγήθηκε απ΄την διεύθυνση που ανήκεις. Κι αυτό το αντίγραφο δεν θα αναφέρει βέβαια 3 μήνες, αλλά 9 συνολικά, αλλά αυτό δε σε νοιάζει. Εσύ αναφέρεις το 3μηνο και το έγγραφο ας αναφέρει 9μηνο.
3) Πράξεις τοποθέτησης πρώτη φορά ακούω. Στην Πράξη Ανάληψης που κάνουμε στο σχολείο γράφουμε ότι τοποθετηθήκαμε με βάση την τάδε πράξη του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Μόνο εκεί ξέρω να αναφέρονται πράξεις τοποθέτησης. Αν έχει αλλάξει κάτι, ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2964 στις: Απρίλιος 24, 2014, 09:16:00 μμ »
Σ ευχαριστω παρα πολύ!!! Αποφαση τοποθέτησης ρωτησα κ μου ειπαν είναι ένα χαρτι που αναφερει ότι εχεις τοποθετηθεί στο ταδε σχολειο, περα από τη πραξη αναληψης. Εμενα βεβαια δεν μου εχουν δωσει τετοιο χαρτι, αλλοι συνάδελφοι αποσπασμένοι κ αυτοι στο ιδιο ΠΥΣΔΕ, σταλθηκε στο σχολειο τους κ τους τους το εδωσαν.

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2965 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:55:41 πμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση έχω: αν κάποιος πάρει μετάθεση σε μία περιοχή που όμως δεν είναι ο τόπος συμφερόντων του μπορεί να κάνει ταυτόχρονα αίτηση απόσπασης ή πρέπει να υπηρετήσει την αμέσως επόμενη χρονιά υποχρεωτικά στην περιοχή που πήρε μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2966 στις: Απρίλιος 25, 2014, 09:58:56 πμ »
 @guest αυτό για τις εκλογές πήγαινε στο ποστ που έλεγε για κατάργηση μεταθέσεων κτλ  :)
Το quote το έκανα γιατί δεν πήρα απάντηση.
Πρωτοβάθμια δε θέλει ανάληψη, ρώτησα  ;)
Κάντε μεταθέσεις να πάει ο κόσμος σπίτια του επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος chrissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2967 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:20:52 πμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση έχω: αν κάποιος πάρει μετάθεση σε μία περιοχή που όμως δεν είναι ο τόπος συμφερόντων του μπορεί να κάνει ταυτόχρονα αίτηση απόσπασης ή πρέπει να υπηρετήσει την αμέσως επόμενη χρονιά υποχρεωτικά στην περιοχή που πήρε μετάθεση;

Μπορεί να κάνει αίτηση απόσπασης αλλά δε μπορεί να κάνει αίτηση μετάθεσης μέχρις ότου υπηρετήσει τη νέα του θέση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159579
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.