*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2968 στις: Απρίλιος 25, 2014, 10:33:12 πμ »
Μπορεί να κάνει αίτηση απόσπασης αλλά δε μπορεί να κάνει αίτηση μετάθεσης μέχρις ότου υπηρετήσει τη νέα του θέση.
Μπορεί να κάνει αίτηση απόσπασης αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να υπηρετήσει για ένα σχολικό έτος στην περιοχή μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2969 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:19:45 πμ »
Αν παρει μεταθεση στην β επιλογη του,και τελικα παρει μεταταξη (οι μεταταξεις βγαινουν μετα τις μεταθεσεις) στην α επιλογη του,τι γινεται;Υποθετω οτι ισχυει η μεταταξη,σωστα;Η μεταθεση δηλαδη δεν αναιρει την αιτηση μεταταξης.Και πρεπει και εκει να υπηρετησει ενα χρονο την μεταθεση για να παει στην μεταταξη;Δεν το πιστευω,αλλα θελω να ειμαι σιγουρη.Ξερει η bitch να μας πει;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2970 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:27:51 πμ »
Αν παρει μεταθεση στην β επιλογη του,και τελικα παρει μεταταξη (οι μεταταξεις βγαινουν μετα τις μεταθεσεις) στην α επιλογη του,τι γινεται;Υποθετω οτι ισχυει η μεταταξη,σωστα;Η μεταθεση δηλαδη δεν αναιρει την αιτηση μεταταξης.Και πρεπει και εκει να υπηρετησει ενα χρονο την μεταθεση για να παει στην μεταταξη;Δεν το πιστευω,αλλα θελω να ειμαι σιγουρη.Ξερει η bitch να μας πει;

H μετάταξη κανονικά αναιρεί όλες τις άλλες μεταβολές....
Μια τελευταία αλλαγή έγινε με τις τελευταίες μετατάξεις που λέει ότι θα κάτσουν μέχρι τέλους του σχολικού έτους όσοι είναι σε σχολεία...και μετά στην βαθμίδα και περιοχή μετάταξης

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2971 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:36:05 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:28:22 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:53 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2972 στις: Απρίλιος 25, 2014, 11:39:59 πμ »
Στην εγκύκλιο εθελοντικών μεταθέσεων δε χρειαζόταν να έχεις υπηρετήσει την οργανική σου θέση.
Βέβαια τότε υποτίθεται ότι είχαμε νόμους

Το ίδιο ισχύει και τώρα, παραπάνω αυτό που έγραψα ισχύει για τις τελευταίες ενστάσεις και αφορούσε μόνο αυτούς που βρίσκονται σε σχολεία (είτε με διάθεση, είτε οργανικά, είτε με απόσπαση).

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2973 στις: Απρίλιος 25, 2014, 04:35:12 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. :)
Και εγω ετσι πιστευω..αλλα πειτε μου τωρα,υπαρχει κανενας που να πιστευει οτι ετσι οπως τα εχουν κανει και οπως ΘΑ τα κανουν..εφαρμοζονται οι νόμοι; :-\
Για αυτο ρωταω.Στο μεταξυ πηρα τηλεφωνο και στο υπουργειο να ρωτησουν.Με εδωσαν σε μια προισταμενη.ΟΚ παιδια,εγω ρωταγα ξεκαθαρα πραγματα και αυτη αυτο που μου ελεγε ειναι οτι δεν ασχολουνται με τις μεταθεσεις αλλα με τις μεταταξεις.Δηλαδη οκ..να μου απαντησει στο ερωτημα αν η αιτηση μεταθεσης αναιρει την μεταταξη δεν μπορουσε;Χώρια την απιστευτη βαριεστημαρα της και το στυλακι του τυπου..αντε κοπελα μου μας ενοχλεις.
ΥΓ.Παντως αν ξερει και η bitch να μας  πει..θα θα ηθελα και την δικια της απαντηση. :-[

Καλη τυχη σε ολους μας φιλοι μου. :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2974 στις: Απρίλιος 25, 2014, 05:31:58 μμ »
Αν παρει μεταθεση στην β επιλογη του,και τελικα παρει μεταταξη (οι μεταταξεις βγαινουν μετα τις μεταθεσεις) στην α επιλογη του,τι γινεται;Υποθετω οτι ισχυει η μεταταξη,σωστα;Η μεταθεση δηλαδη δεν αναιρει την αιτηση μεταταξης.Και πρεπει και εκει να υπηρετησει ενα χρονο την μεταθεση για να παει στην μεταταξη;Δεν το πιστευω,αλλα θελω να ειμαι σιγουρη.Ξερει η bitch να μας πει;

στα γρήγορα θα απαντήσω και χωρίς να έχω προλάβει να δω προηγούμενες και επο΄μενες αναρτήσεις για αυτό ή άλλο θέμα :
αν πάρει μετάθεση και μετά πάρει μετάταξη θα πρέπει να υπηρετήσει την μετάταξη.

Παίδες, σας χαιρετώ ! θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους των οποίων οι απορίες δεν έχουν απαντήθεί απο Δευτέρα διότι το τρένο φεύγει σε λίγο και επιστρέφουμε Κυριακήηηηηηηηηηηηη. Καλά να περνάτε !!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Νεούδι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2975 στις: Απρίλιος 25, 2014, 06:00:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του πολύ κατατοπιστικού φόρουμ! Είμαι ΠΕ02. Θα ήθελα να κάνω κάποια ερώτηση που αφορά στα μουσικά σχολεία. Λοιπόν, σκέφτομαι να κάνω αίτηση μετάθεσης σε Μουσικό σχολείο. Αν ( λέμε τώρα) την πάρω και μετά από δύο χρόνια θελήσω να πάω σε σχολείο κανονικού προγράμματος έμαθα ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση μετάθεσης ακόμα και για την ίδια περιοχή, στην οποία ανήκει το Μουσικό. Δε θεωρείτε όμως ότι έτσι εγκλωβίζεται κάποιος στο Μουσικό σχολείο; Και κάτι ακόμα: Αν τα καταργήσουν με νόμο, τότε πάμε υπεράριθμοι στο νομό μετάθεσης και μετά οπουδήποτε ή απλώς πάμε σπίτια μας;;;; Συγγνώμη αν φαίνονται αφελή τα ερωτήματα αλλά θέλω κάποιες υπεύθυνες απαντήσεις.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2976 στις: Απρίλιος 25, 2014, 06:37:22 μμ »
Για τα μουσικά σχολεία έχει λεπτομέρειες η εγκύκλιος.
Αυτό που λες ότι πρέπει να κάνεις αίτηση ακόμα και για την ίδια περιοχή ισχύει. (δεν είναι λογικό άλλωστε?)
Απο κει και πέρα αν θεωρώ ότι εγκλωβίζεται κάποιος εξαρτάται....εγκλωβισμός μπορεί να γίνει και σε μια περιοχή αν σε στείλουν σε οργανική πάνω σε κανένα βουνό ή σε κανένα νησί και δεν βγάζει άλλες οργανικές η περιοχή. Για εσένα τον ΠΕ02 πιθανόν να είναι εγκλωβισμός το Μουσικό αλλά από την άλλη ίσως να είναι μια ευκαιρία να πας στον τόπο σου....αρα τέτοια ερωτήματα μπορούν να απαντηθούν μόνο από έναν...εσένα....
Για το τελευταίο για να είσαι σίγουρος έχει τηλέφωνο η εγκύκλιος (νομίζω κα Φραιδάκη...που μπορείς να ρωτήσεις). Εμπειρία κλεισίματος Μουσικού σχολείου νομίζω πως δεν υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2977 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:04:38 μμ »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του πολύ κατατοπιστικού φόρουμ! Είμαι ΠΕ02. Θα ήθελα να κάνω κάποια ερώτηση που αφορά στα μουσικά σχολεία. Λοιπόν, σκέφτομαι να κάνω αίτηση μετάθεσης σε Μουσικό σχολείο. Αν ( λέμε τώρα) την πάρω και μετά από δύο χρόνια θελήσω να πάω σε σχολείο κανονικού προγράμματος έμαθα ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση μετάθεσης ακόμα και για την ίδια περιοχή, στην οποία ανήκει το Μουσικό. Δε θεωρείτε όμως ότι έτσι εγκλωβίζεται κάποιος στο Μουσικό σχολείο; Και κάτι ακόμα: Αν τα καταργήσουν με νόμο, τότε πάμε υπεράριθμοι στο νομό μετάθεσης και μετά οπουδήποτε ή απλώς πάμε σπίτια μας;;;; Συγγνώμη αν φαίνονται αφελή τα ερωτήματα αλλά θέλω κάποιες υπεύθυνες απαντήσεις.
Αν δε κάνω λάθος, για τα μουσικά, όπως διαβάζω στις διευκρινίσεις ισχύει το ένα έτος, ενώ για τα διαπολιτισμικά δύο. Το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι αν ικανοποιηθεί η αίτηση για τα σχολεία αυτά δε λαμβάνεται υπόψιν οποιαδήποτε άλλη αίτηση, συμπεριλαμβανομένου και των γενικών μεταθέσεων. Οπότε,γιατί αυτό μου είπαν από το υπουργείο, αν έχεις ελπίδες στην περιοχή των συμφερόντων σου μπορεί να βρεθείς εκτός ακόμη κι αν κάποιοι ικανοποιηθούν με λιγότερα μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2014, 08:07:45 μμ από vasw99 »

Αποσυνδεδεμένος Νεούδι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2978 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:15:10 μμ »
Σάς ευχαριστώ θερμά και τους δύο!! Τα λαμβάνω υπόψη μου όλα και θα το σκεφτώ καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος marianna78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2979 στις: Απρίλιος 25, 2014, 08:39:07 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι. Είμαι νέα  στην παρέα και θέλω τα φώτα σας σχετικά με τις μεταθέσεις.
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για μετάθεση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και συγχρόνως να διεκδικήσω το καλοκαίρι κάποια από τις θέσεις που θα προκύψουν σε πειραματικά σχολεία. Αν προσληφθώ σε πειραματικό και στη συνέχεια βγουν και οι μεταθέσεις και πάρω και μετάθεση-μιλάμε για υποθετικό σενάριο τώρα-τι είμαι υποχρεωμένη να κάνω;
 Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει γι' αυτή την ιδιαίτερη περίπτωση, θα με εξυπηρετούσε πολύ.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2980 στις: Απρίλιος 26, 2014, 12:15:15 πμ »
Να κάνεις την αίτηση  (αν θες να φύγεις από εκεί που είσαι),
πρώτα θα έχουν βγει οι μεταθέσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και μετά θα γίνει η πλήρωση θέσεων με 5ετή θητεία σε ππσ (αυτό τουλάχιστον έγινε πέρσι μέσα στο κατακαλόκαιρο),
να έχεις υπόψη σου ότι όσο διαρκεί η θητεία σε ππσ δεν έχεις δικαίωμα μετάθεσης ή απόσπασης,
αν λοιπόν πάρεις μετάθεση στο ΠΥΣΔΕ χ (οπότε θα ανήκεις οργανικά σε αυτό είτε πάρεις οριστική τοποθέτηση είτε όχι) και μετά θέση σε ππσ τότε για τα χρόνια της 5ετούς θητείας σε ππσ θα ανήκεις στο ΠΥΣΔΕ του ππσ, στη διετία γίνεται αξιολόγηση στο ππσ, αν η αξιολόγηση δεν είναι θετική διακόπτεται η θητεία στο ππσ (οπότε επιστρέφεις στο πυσδε χ), αξιολόγηση γίνεται πάλι 3 μήνες πριν τη λήξη της 5ετούς θητείας, αν η αξιολόγηση είναι θετική και θέλεις ανανεώνεται η θητεία για άλλα 5 χρόνια στο ίδιο ππσ (χωρίς δυνατότητα άλλης ανανέωσης), αν δε θέλεις την ανανέωση ή δεν κάνεις αίτηση για άλλο ππσ τότε ανήκεις στη διάθεση του πυσδε του ππσ, για ππσ δες και εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=28914.msg703481#msg703481
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος lectoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #2981 στις: Απρίλιος 26, 2014, 09:07:31 πμ »
bitch,

καλημέρα. να σε ρωτήσω κι εσένα, μιας και έχω ρωτήσει παντού (και υπουργείο) και κανείς δε μου έχει δώσει σαφή απάντηση.

έχω εκπαιδευτική προϋπηρεσία 6 χρόνια και 3 μήνες μέχρι 31/08/2014.
έχω πάρει 14 μήνες άδεια (κύησης, λοχείας και γονική). επίσης έχω πάρει άλλους 4 μήνες συνεχόμενους αναρρωτική.

έχω δικαίωμα να υποβάλω αίτηση για μετάθεση σε καλλιτεχνικά και μουσικά σχολεία; ιδού η απορία.

πίστεψέ με, η απάντηση σου θα είναι θησαυρός.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

παιδια και όποιος άλλος γνωρίζει, καλοδεχούμενος. απλά η Bitch είναι Master.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.