*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3962 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:08:23 πμ »
έλεος  :o ::)!!!!!!!!!!!!!!
τι άλλο θα ακούσουμε;
αυτό δεν γίνεται με τίποτα πριν τις μεταθέσεις, μα με τίποτα όμως....
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:57 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3963 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:12:53 πμ »
Κι όμως....   http://srv-dide-v-ath.att.sch.gr/dide/

Και σε μένα φάνηκε παράξενο, δε λέω... Γιατί όμως κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται πριν τις μεταθέσεις, αφού ούτως ή άλλως οι υπεράριθμοι προηγούνται στην τοποθέτηση στις νέες οργανικές;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3964 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:28:18 πμ »
οι υπεράριθμοι προηγούνται στις τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ των αιτούντων βελτίωση και οριστική τοποθέτηση, οι ρυθμίσεις υπεραριθμίας, οι βελτιώσεις και οι οριστικές τοποθετήσεις έπονται των γενικών μεταθέσεων, αυτά ορίζει το ΠΔ 50/96 όπως τροποποιήθηκε από το ΠΔ 100/97 και ισχύει μέχρι νεωτέρας, οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο με το ισχύον νομικό πλαίσιο.
ΥΓ είμαι υπεράριθμη και έχω κάνει αίτηση μετάθεσης, αν την πάρω χηρεύει η θέση μου στο σχολείο οριστικής τοποθέτησής μου και δεν ξαναδίνεται ως "οργανική" μέχρι νεωτέρας (αύξηση του αριθμού τμημάτων του σχολείου μου).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3965 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:31:46 πμ »
οι υπεράριθμοι προηγούνται στις τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ των αιτούντων βελτίωση και οριστική τοποθέτηση, οι ρυθμίσεις υπεραριθμίας, οι βελτιώσεις και οι οριστικές τοποθετήσεις έπονται των γενικών μεταθέσεων, αυτά ορίζει το ΠΔ 50/96 όπως τροποποιήθηκε από το ΠΔ 100/97 και ισχύει μέχρι νεωτέρας, οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο με το ισχύον νομικό πλαίσιο.
ΥΓ είμαι υπεράριθμη και έχω κάνει αίτηση μετάθεσης, αν την πάρω χηρεύει η θέση μου στο σχολείο οριστικής τοποθέτησής μου και δεν ξαναδίνεται ως "οργανική" μέχρι νεωτέρας (αύξηση του αριθμού τμημάτων του σχολείου μου).
Σε αυτο το ΠΥΣΔΕ δεν ισχύει όμως ...
     ....Όσοι εκπαιδευτικοί δηλώσουν ότι επιθυμούν να κριθούν ως υπεράριθμοι , θα τοποθετηθούν κατά απόλυτη προτεραιότητα , συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους  , με βάση το σύνολο των μονάδων μετάθεσης  και τις δηλώσεις προτίμησής τους ,  στις  κενές οργανικές θέσεις σχολείων της ίδιας ομάδας όπου ανήκει το σχολείο στο οποίο κρίθηκαν ως υπεράριθμοι και όπου αυτό δεν είναι δυνατόν στις  κενές θέσεις όμορης ομάδας σχολείων .
    Όσοι εκπαιδευτικοί δεν επιθυμούν να τοποθετηθούν , σύμφωνα με την παραπάνω διαδικασία , τοποθετούνται μετά από δήλωσή  τους σε κενές θέσεις σχολείων της ίδιας περιοχής μετάθεσης , συγκρινόμενοι με όλους τους εκπαιδευτικούς που ζητούν μετάθεση ( βελτίωση) ή τοποθέτηση.....
Αναφέρεται μόνο στα σχολεία της ίδιας ομάδας και ομορης ομάδας η προτεραιότητα, όχι στο σύνολο της περιοχής ...εκτός αν δεν καταλαβαίνω σωστά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 12:36:27 πμ από steliosgr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:57 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3966 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:40:42 πμ »
η προτεραιότητα των υπεράριθμων στις τοποθετήσεις ισχύει μόνο για σχολεία της ίδιας (ή όμορης υπό προϋποθέσεις)ομάδας σχολείων εντός της περιοχής μετάθεσης τους, επαναλαμβάνω όμως ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία αυτή η διαδικασία που περιγράφεις (και αναφέρεται στα πδ 50 και 100) έπεται των γενικών μεταθέσεων, οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3967 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:45:34 πμ »
Δεκτό το ότι είναι παράνομο βάσει της σχετικής νομοθεσίας. Στην πράξη όμως, η ρύθμιση των υπεραριθμιών τη δεδομένη χρονική στιγμή μπορεί να προκαλέσει κάποια στρέβλωση στη διαδικασία των τοποθετήσεων; (Περισσότερο ρωτάω για να κατανοήσω το πνεύμα του νομοθέτη, και όχι φυσικά για να δικαιολογήσω την πρωτοβουλία του εν λόγω ΠΥΣΔΕ).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3968 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:52:38 πμ »
δεν έχει νόημα αυτή η σειρά, δες προηγούμενο υστερόγραφό μου, δηλαδή εγώ ως υπεράριθμη, κάνω πρώτα ρύθμιση υπεραριθμίας και αλλάζω οργανική εντός ΠΥΣΔΕ, έχω κάνει όμως και αίτηση μετάθεσης και την παίρνω άρα φεύγω σε άλλο ΠΥΣΔΕ και η νέα οργανική μου στο παλιό ΠΥΣΔΕ χηρεύει πριν την ώρα της  ;D ;D ;D και θα την διεκδικήσει κάποιος που ζητάει βελτίωση ή οριστική στο παλιό μου ΠΥΣΔΕ ;D ;D ;D ;D ;D
εξυπηρετεί κάτι αυτό;
απολύτως τίποτα, και ναι εκτός από καραμπινάτη παρανομία είναι και στρέβλωση στη διαδικασία τοποθετήσεων.
ΥΓ ΟΙ ΕΛΜΕ της Β Αθήνας έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται ή ασχολούνται μόνο με τα σεμινάρια της αξιολόγησης;;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 12:56:18 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3969 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:53:31 πμ »
Προφανώς και θα δημιουργήσει..τα πιθανά κενά απο μεταθεσεις στη συγκεκριμένη περιοχή που θα προκύψουν απο αυτούς που θα φύγουν( οι έχοντες οργανική ) δεν θα ληφθούν υποψη αν προηγηθεί η παραπάνω διαδικασια πριν τις μεταθεσεις ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 01:01:44 πμ από steliosgr »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3970 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:59:07 πμ »
τα πιθανά κενά αφορούν μόνο τις μεταθέσεις εντός ΠΥΣΔΕ (βελτιώσεις) και τίποτα άλλο, ένας γνήσιος υπεράριθμος (όχι μαϊμού) που παίρνει μετάθεση δεν αφήνει πίσω του οργανικό κενό (αλλιώς δε θα ήταν υπεράριθμος).
Επιπλέον το 3ο στάδιο τοποθέτησης υπεράριθμων δεν προβλέπεται από την νομοθεσία, και σίγουρα αποτελεί ακόμα μια παρανομία (γνωστή από προηγούμενα χρόνια) του ΠΥΣΔΕ Β Αθήνας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 01:13:45 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3971 στις: Ιούνιος 27, 2014, 06:38:45 μμ »
οι γενικές μεταθέσεις βγαίνουν τελευταίες, έχουν προηγηθεί όλες οι άλλες, και όπως σου είπαν και άλλοι, πάντα έτσι γινόταν.

Κοίτα, τόσες και τόσες καινοτομίες έχουμε δει τον τελευταίο χρόνο στον χώρο της εκπαίδευσης. Τί βλάπτει κι άλλη μία;
 ;D
Όχι τίποτ' άλλο, αλλά με την παράταση μέχρι τις 4/7 στα Λύκεια, μού γεννήθηκε μια μικρή ελπίδα, μήπως και ξεμπερδέψουμε εμείς της Β΄Βάθμιας και με τις μεταθέσεις μέχρι τότε, μην και τρέχουμε πάλι καλοκαιριάτικα για ανάληψη υπηρεσίας (αν πάρουμε, βέβαια, μετάθεση). Γιατί μέχρι 4/7, μετά η θερινή υπηρεσία, και μετά η ανάληψη υπηρεσίας στη νέα ΔΙΔΕ, πολλά σούρτα-φέρτα ρε παιδιά, καλοκαιριάτικα, και οδοιπορικά από την τσέπη μας...
(Να υποθέσω ότι και οι αναμένοντες βελτίωση-οριστική τποθέτηση τον ίδιο προβληματισμό θα έχουν... Όχι; ???)
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3972 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:31:48 μμ »
οκ, καταλαβα οτι προηγουνται οι μεταθεσεις, αλλα, μπορουμε να γνωριζουμε τον αριθμο σε διαθεση πυσδε αν ειδικοτητα?

εκτος απο β αθηνας, εχει βγαλει κενα πλεονασματα καμμια αλλη διδε?κανονικα εως δευτερα πρεπει να βγουν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 07:35:55 μμ από asterix »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3973 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:34:37 μμ »
οκ, καταλαβα οτι προηγουνται οι μεταθεσεις, αλλα, μπορουμε να γνωριζουμε τον αριθμο σε διαθεση πυσδε αν ειδικοτητα?

Αν δεν προηγηθούν οι μεταθέσεις πως να το ξέρεις με ακρίβεια...ακόμα και αυτές που ανακοινώνουν τα μόρια βελτιώσεων ή οριστικών τοποθετήσεων μετά αφαιρούν από την διαδικασία όσους μετατέθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3974 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:41:34 μμ »
http://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/697930/katagrafi-kenon-kai-pleonasmaton-ekpaideutikon/


εως 4 Ιουλιου θα πρει να εχουν δοθει τα στοιχεια απο τους διευθυντες

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #3975 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:43:11 μμ »
παιδια, μπορειτε να πειτε κανενα προγνωστικο για τα κενα στην Αθηνα- Αττικη για ΠΕ02;υπαρχουν καπου συγκεντρωτικα;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.