*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5404 στις: Ιούλιος 20, 2014, 08:39:02 μμ »
Είχαν γίνει και πέρυσι αρκετές επομένως ΠΕ 09 και με νορμάλ μόρια. Οπότε λογικό και φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:54 »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5405 στις: Ιούλιος 20, 2014, 08:42:10 μμ »
τελικά εξακολουθούμε να βρισκόμαστε σε μεγάλο βαθμό σε πλήρες σκότος όσον αφορά στο θέμα των μεταθέσεων...ερωτήματα που ετίθεντο μέχρι την παρασκευή το απόγευμα εξακολουθούν να τίθενται και τώρα που γράφουμε...σαν να μην έγινε η διαδικασία....για να δούμε αύριο.....η επίσημη ανακοίνωση θα γίνει μέσω του διασήμου πλέον κινητού του πασίγνωστού αιρετού μας;;;;;να κλείσει μόνο τον δέκτη της τηλεόρασης όταν του τηλεφωνούμε για να μην υπάρχουν παράσιτα....

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5406 στις: Ιούλιος 20, 2014, 08:52:39 μμ »
Από svouras
Τι μπορεί να γίνει;
- Να δίνονται μεταθέσεις ακόμα και όταν υπάρχουν μικρά οργανικά πλεονάσματα προκειμένου να δημιουργείται ένα "μαξιλαράκι" διαθεσιτών που θα καλύπτουν τα λειτουργικά κενά που νομοτελειακά θα προκύψουν. Και ας τεθεί ένα όριο στο πόσοι θα είναι αυτοί (π.χ. 10% επί των οργανικών).
- Να συνεχιστούν οι μετατάξεις σε φορείς μέχρι μηδενισμού αποσπάσεων. Να τελειώνουμε με το φαινόμενο "είμαι δια βίου αποσπασμένος αλλά κρατάω και την οργανική στο σχολείο μου" γιατί έτσι δεν μπορεί να μετατεθεί κάποιος που θέλει πραγματικά να μπει στην τάξη.


Επίσης
Για να αποκατασταθουν αδικίες προτείνω να λαμβάνονται υπόψη τα μόρια δυσμενών συνθηκών μόνο για αυτούς που έχουν πραγματικά υπηρετήσει στα δυσπρόσιτα και αυτό φυσικά να έχει αναδρομική ισχύ στον υπολογισμό των μορίων. Με λίγα λόγια να αφαιρεθούν μόρια  από εκείνους που τα απόκτησαν τις ένδοξες εποχές των αποσπάσεων
Νομίζω ότι αυτές οι 3 προτάσεις θα αποκαθιστούσαν χρόνιες αδικίες και θα εξομάλυναν σχετικά γρήγορα την υπηρεσιακή μας κατάσταση, αλλά είμαι βέβαιη για την απουσία σχετικής πολιτικής βούλησης, το έχουμε πει κατ΄επανάληψη, πρώτα θα καταρρεύσει όλο το δημόσιο και μετά θα ξεβολευτούν τα βύσματα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος frosw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5407 στις: Ιούλιος 20, 2014, 08:56:42 μμ »
Πάντως θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το ότι οι αιρετοί ξεκίνησαν αυτό το τηλεφωνικό αλισβερίσι. Κι εγώ καίγομαι να μάθω τα αποτελέσματα όμως το ότι ενημερώνουν τηλεφωνικά είναι εντελώς ανορθόδοξο. Ή να τα ανακοινώσουν για όλους ή να μην τα ανακοινώσουν καθόλου και να πουν ότι τη Δευτέρα τάδε ώρα θα τα μάθουμε. Θα μου πείτε "Πάρε τηλέφωνο κυρά μου να μάθεις". Ε όχι ρε παιδιά, δεν θεωρώ ότι θα μου κάνουν εξυπηρέτηση, είναι υποχρεωμένοι να τηρήσουν τη διαδικασία. Σε καμία χώρα του κόσμου δεν γίνονται αυτά. Θέλουν να μας έχουν δηλαδή μονίμως εξαρτημένους από αυτούς. Εξουσιολαγνεία...
 
(Βρίστε με ελεύθερα αλλά έτσι αισθάνομαι... ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:54 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5408 στις: Ιούλιος 20, 2014, 08:59:04 μμ »
Αν τελικά οι μεταθέσεις στους κλάδους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 γίνουν, κατ' εξαίρεση σε σχέση με τους άλλους κλάδους, με βάση τον αλγόριθμο και όχι τα κενά των ΠΥΣΔΕ, πρέπει να πιέσουμε τους αιρετούς να το δημοσιοποιήσουν προκειμένου να μπορέσουμε να κινηθούμε νομικά για άνιση μεταχείριση (ή κάτι τέτοιο...). Αυτό, τουλάχιστον, οι αιρετοί (και κυρίως αυτός που εκλέχθηκε ως "αριστερός") οφείλουν να το κάνουν!
ιδίως αυτός  ;D (τον γνωρίζω από την εποχή που ήταν αιρετός στο ΠΥΣΔΕ μας),
είναι ο ίδιος αιρετός που πέρσι τέτοια εποχή ως αιρετός του ΠΥΣΔΕ Γ Αθήνας μας ασκούσε ψυχολογική βία (εντάξει όσοι γνωρίζαμε δεν του δώσαμε σημασία) ότι όλοι όσοι χαρακτηριστούν ονομαστικά υπεράριθμοι (οργανικά) θα απολυθούν ;D ;D ;D, νομίζω ότι πρέπει να τον απολύσουμε εμείς στις επερχόμενες εκλογές για ΥΣ...
Επί της ουσίας των μεταθέσεων, προσωπικά εκτιμώ ότι οι όποιες μεταθέσεις δοθούν, θα δοθούν με τον ίδιο τρόπο/αλγόριθμο για όλες τις ειδικότητες.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5409 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:01:24 μμ »
Για τους φιλολόγους, διαβάζω τον τελευταίο καιρό ότι θα χάσουν αρκετές ώρες με τις νέες κατευθύνσεις στο νέο Λύκειο, γιατί πολλά παιδιά που επέλεγαν τη θεωρητική κατεύθυνση, τώρα θα είναι σε κατευθύνσεις με λιγότερες ώρες φιλολογικών.
Μήπως έχει μπει και εκτίμηση για αυτό στον αλγόριθμο;
Αυτό αφορά τη φετινή Β', βέβαια, αλλά, αν αποδειχθεί ότι ισχύει, τότε πολλές μεταθέσεις φέτος θα δημιουργούσαν πολλά πλεονάσματα του χρόνου...

Δεν το σχολιάζω, ούτε είναι δική μου ανάλυση. Αλλά μου φαίνεται ως η μόνη λογική εξήγηση, αν όντως δεν άνοιξε η Αθήνα για φιλολόγους, γιατί είναι κλάδος με αρκετές συνταξιοδοτήσεις...
Δε νομίζω ότι στο Παιδείας σκέφτονται τόσο ...μακροπρόθεσμα, τι θα γίνει δηλαδή σε 1-2 χρόνια ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5410 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:02:00 μμ »
Είχαν γίνει και πέρυσι αρκετές επομένως ΠΕ 09 και με νορμάλ μόρια. Οπότε λογικό και φέτος.

16 αρκετές και οι 15 στην Αθήνα;  :o ??? δηλαδή αν φέτος γίνουν 17 και οι 16 στην Αθήνα να κάνουν πάρτυ όσοι ενδιαφέρονται για Αθήνα  ;D οι υπόλοιποι ας κόψουν το λαιμό τους  :-[

Σημειωτέον ότι φέτος έχουν ζητήσει  γύρω στους 400 ΠΕ09 μετάθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 09:07:48 μμ από north »
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5411 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:06:10 μμ »
16 αρκετές και οι 15 στην Αθήνα;  :o ??? δηλαδή αν φέτος γίνουν 17 και οι 16 στην Αθήνα να κάνουν πάρτυ όσοι ενδιαφέρονται για Αθήνα  ;D οι υπόλοιποι ας κόψουν το λαιμό τους  :-[

όχι έχεις δίκιο, απλά ξέρεις αναφερόμουν σε άλλους κλάδους όπου εδώ και πολλά χρόνια δεν έχουν γίνει μεταθέσεις πουθενά

Αποσυνδεδεμένος Ayame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5412 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:07:48 μμ »
Είναι απαράδεκτο κόσμος να θέλει να φύγει από αθήνα και να μην δίνουν μετάθεση για νησιά. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Πρέπει η οποιαδήποτε επιτροπή να εέχει την εξυπνάδα και την ευελιξία να εξυπηρετεί τέτοιες περιπτώσεις ανεξαρτήτως κενών του αλγόριθμου. Τέτοιες περιπτώσεις αλλά και άλλες συναφείς πρέπει να εξετάζονται με άλλο μάτι. το μάτι το ανθρώπινο και όχι του υπολογιστή. Αλλιώς δεν θα χρειαζόμασταν επιτροπές αλλά υπολογιστές και μόνο υπολογιστές για να γίνονται οι υπηρεσιακές μεταβολές. Αν υπάρχει άνθρωπος που ζητά να πάει σε ένα νησί που δεν το ζητά κανένας , δεν υποσκελίζει και δεν αδικεί κανέναν άλλον , ας του δοθεί αυτή η μετάθεση . τόσο δύσκολο είναι;

++++++++++++++ Είναι όντως απαράδεκτο.... Εγώ για παράδειγμα: μόνιμη κάτοικος νησιού 3000 κατοίκων που κάθε χρόνο βγάζει 2 λειτουργικά κενά στην ειδικότητά μου (μιας και οι συνάδελφοι που κατέχουν τις οργανικές λαμβάνουν αποσπάσεις). Κάθε χρόνο λοιπόν, επειδή κανένας δε θέλει να έρθει στο νησί, τοποθετείται κάποιος αυτοδίκαια (με το ζόρι) και πολλές φορές το κενό παραμένει. Φέτος έγινε το εξής τραγελαφικό: λειτουργικό κενό στο γυμνάσιο, αλλοι να παίρνουν απόσπαση για το συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ με λιγότερα μόρια από εμένα (αλλά μεγαλύτερο δόντι προφανώς), οι ενστάσεις μου να πέφτουν σε τοίχο κι εγώ τελικά να βγαίνω σε άδεια άνευ αποδοχών λόγω ανωτέρας βίας. Και το κενό, κενό..... Είμαι η μόνη ντόπια καθηγήτρια στην ειδικότητά μου, σε ένα μικρό νησί που κανένας άλλος δε θέλει να έρθει. Και μεταθέσεις εδώ έχουν να γίνουν 5 χρόνια. Πόσο εξωπραγματικό αλήθεια ακούγεται να μιλάμε για "ανθρώπινες" μεταθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος maria79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5413 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:22:16 μμ »
Νομίζω ότι αυτές οι 3 προτάσεις θα αποκαθιστούσαν χρόνιες αδικίες και θα εξομάλυναν σχετικά γρήγορα την υπηρεσιακή μας κατάσταση, αλλά είμαι βέβαιη για την απουσία σχετικής πολιτικής βούλησης, το έχουμε πει κατ΄επανάληψη, πρώτα θα καταρρεύσει όλο το δημόσιο και μετά θα ξεβολευτούν τα βύσματα.

Πολυ λογικο θα ηταν και θα διορθωνε καταστασεις, αλλα η τριτη προταση ανεφικτη. Θα επρεπε να ακυρωσει μετσθεσεις ετων που εγιναν με τα συγκεκριμενα μουφομορια, πραγμα πουβαση λογικης δε γινεται. Νομιζω πως θα ηταν αρκετο να υπαρχει απλα διαφανειαστα κεναστους υπολογισμουςστις πραγματικες αναγκες και απλη λογικη,οταν δηλαδη ζητας να φυγεις απο αστικο κεντρο επρεπε να φευγεις κ με μηδεν μορια που λεει ο λογος, αλλα στην Ελλαδα δε γινονται αυτα ουτε σε 1000 χρονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 09:39:47 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5414 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:26:58 μμ »
Προσοχη: Οσοι ειστε στον τόπο σάς ή κοντά να το σκεφτείτε 100 φορες πριν ζητησετε μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολη για νησιά. Αν αποδειχθεί λανθασμένη απόφαση,  δε διορθώνεται εύκολα
Η ζωη ειναι πολυ δυσκολη σ αυτά. Ζητειστε απόσπαση κ όχι μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5415 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:31:41 μμ »
Τόσο απλά.Βάσει νόμου δεν μπορεί να γίνει καμία μετάθεση αν δεν υπάρχει οργανικό κενό και δεν υπάρχει κανείς στη διάθεση ή υπεράριθμος. Είναι τόσο αυτονόητο και τόσο απλό. Αλλά επειδή εσύ σκέφτεσαι τον εαυτούλη σου και μόνο δεν σε νοιάζει τι είναι νόμιμο ή παράνομο. Ζητάς κάτι παράνομο για να βολευτείς. Μετά φυσικά αφού βολευτείς θα ζητάς την εφαρμογή του νόμου, έτσι δεν είναι?



Φίλε μόλις περιέγραψες την περίπτωσή σου. Είσαι καραμπινάτη περίπτωση ωφελιμιστή νομολάγνου. Κάνεις μπαμ. Άραξε και περίμενε ΠΕ20 την εφαρμογή του νόμου.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5416 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:41:23 μμ »
Εαν οι αιρετοι δεν δωσουν στη δημοσιοτητα τα κενα   που τους δοθηκαν θα ειναι απαραδεκτοι Λογικα ομως μπορει καποιος να ζητησει τα παντα απο τη διευθυνση προσωπικου με αιτηση του . Ειναι υποχρεωμενοι να τα δωσουν. Το πδ του 96 προβλεπει καταρτιση πινακα κενων οργανικων θεσεων που δινεται απο την αρμοδια διευθυνση στο κυσδε προκειμενου να γινουν οι μεταθεσεις.Μαλιστα η καταρτιση του πινακα γινεται με βαση τις εκτιμησεις των πυσδε λεει το πδ.Μια αντιπαραβολη των εκτιμησεων πυσδε, περιφερειακων διευθυντων και των αριθμων που τελικα εδωσε το υπουργειο στο κυσδε θα ηταν ενδιαφερουσα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5417 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:52:06 μμ »
Και οι 2 αιρετοί είναι απαράδεκτοι,
ο ένας (ο γνωστός ρουσφετολάγνος και προσφάτως ο εκτελών χρέη τηλεφωνητή) γιατί εκμεταλλεύεται την αγωνία των συναδέλφων να μάθουν 1 ώρα νωρίτερα τα αποτελέσματα πουλώντας εκδούλευση την οποία σκοπεύει /ελπίζει (και έτσι θα γίνει δυστυχώς) να εξαργυρώσει σύντομα στις επερχόμενες εκλογές για ΥΣ,
ο άλλος που είναι πρώτα πολιτικάντης και μετά συνδικαλιστικός εκπρόσωπός μας (και που κάνει την πρώτη χρονιά του φέτος ως αιρετός ΚΥΣΔΕ) είναι συνήθως λαλίστατος για τα τεκταινόμενα στα υσ  (γι αυτό και αυτή η σιωπή του με προβληματίζει),
πάντως ανάρτησε σήμερα στην ιστοσελίδα του δελτίο τύπου του σωματείου εργαζομένων του Δρομοκαϊτιου ;D ;D ;D
προς ενημέρωση των συναδέλφων που ζητούν μετάθεση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 10:43:02 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.