*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1539368 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6454 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:19:43 μμ »
Σύμφωνοι! Ωστόσο, εάν υπάρχουν στη διάθεση τόσοι που δεν υπάρχει γι'αυτούς ωράριο, να πάνε αυτοί. Δεν ξέρω αν κατανοείς το πνεύμα μου αλλά 10 χρόνια έχω βαρεθεί να ακούω για πλεονάσματα και μετά να παίρνουν αναπληρωτές.
Και μιλάω αναπληρωτές όχι στα γνωστά μη επιθυμητά μέρη αλλά Αττική πχ. Ας πάνε οι "στη διάθεση" να καλύψουν τα λειτουργικά...
Αυτό είναι το σωστό και μετά ακολουθούν οι αναπληρωτές. Το θέμα είναι οτι εφόσον υπάρχουν τόσα λειτουργικά κενά και φέρνουν αναπληρωτές σε περιοχές - "φιλέτα", τότε γιατί φοβερίζουν τους "στη διάθεση" με υποχρεωτικές μεταθέσεις και από που ξεκινάει αυτό;
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:34 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6455 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:21:20 μμ »
παιδιά, τι σημαίνει "ειδική κατηγορία"; ασθένεια ή κάτι άλλο;

ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6456 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:21:48 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο? Είμαι ΠΕ13 , φυσικά δεν πήρα μετάθεση, αλλά για αμοιβαία μετάθεση πως μπορώ να βρω κάποιον συνάδελφο που ενδιαφέρεται?

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6457 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:28:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους :)
Καμιά ελπίδα για δεύτερο κύμα μεταθέσεων υπάρχει; :-[
Δεν μπορώ άλλο..... :-X :-X
Ομοιοπαθουσα(αθεραπευτα αισιοδοξη)!
Τι κι αν δεν εχει γινει αλλη φορα(δεν ξερω αν εχει γινει), για ολα υπαρχει η πρωτη φορα!
Σε νοιωθω😉😄!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:51:34 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6458 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:28:19 μμ »
Αυτό είναι το σωστό και μετά ακολουθούν οι αναπληρωτές. Το θέμα είναι οτι εφόσον υπάρχουν τόσα λειτουργικά κενά και φέρνουν αναπληρωτές σε περιοχές - "φιλέτα", τότε γιατί φοβερίζουν τους "στη διάθεση" με υποχρεωτικές μεταθέσεις και από που ξεκινάει αυτό;

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω. Αυτό που γνωρίζω ωστόσο είναι ότι όλες οι απαντήσεις δίνονται με τον χρόνο. Συνεπώς, κοντός ψαλμός αλληλούια...Θα δούμε τι θα γίνει και με τις υποχ.μεταθέσεις...μιας που είναι φρέσκο φρούτο.

Αν, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν όντως τόσα λειτ.κενά σε Αττική, τότε λογικά δεν θα υπάρξει κανείς στη διάθεση και λογικά δεν θα πάρει αναπληρωτές (δεν λέμε να  πάρει 3 άτομα σε κάποια ειδικότητα αλλά να μην πάρει 60 ή 85). Κι άλλωστε πόσες άνευ αποδοχών να υπάρξουν στην Αττική; Αυτές ζητούνται από μέρη που κάποιος δεν αντέχει οικονομικά άλλο να μείνει και του είναι ασύμφορο. Πόσες άλλες άδειες λοχείας και ανατροφής;
Ο χρόνος δίνει πάντα όλες τις απαντήσεις...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6459 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:33:44 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο? Είμαι ΠΕ13 , φυσικά δεν πήρα μετάθεση, αλλά για αμοιβαία μετάθεση πως μπορώ να βρω κάποιον συνάδελφο που ενδιαφέρεται?

και εδώ μπορείς να ανοίξεις νήμα αλλά και στο alfavita έχει ειδική στήλη για αμοιβαίες
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6460 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:53:45 μμ »
Ξέρουμε, ξέρουμε! Τί γάτος είσαι εσύ!  ;D
Άντε, πάνε και οι λιτές μεταθέσεις.
"Ες αύριον τα σπουδαία", με τις χιλιάδες των αποσπάσεων...  ;)
Βρε εγώ γάτος δεν είμαι,αλλά έχω κουφαθεί από την εκκωφαντική σιωπή άλλων γάτων που πέρσι έσκουζαν για τις δήθεν παρανομίες των μετατάξεων του αρβανιτόπουλου,επειδή δεν έπιανε το βύσμα τους εκεί,αλλά τώρα που βολεύτηκαν με τον αντρίκο τον λοβέρδο,τσιμουδιά,έ??
Ακόμα περιμένω ένα σχόλιο για τους τόσους οικονομολόγους που έφυγαν από νησί βουτηγμένο στη διαφθορά και πήγαν σε διάφορους προορισμούς...Τυχαίο ή παίχτηκαν διάφορα παιχνίδια?Μην πω και άλλα τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6461 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:59:40 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο? Είμαι ΠΕ13 , φυσικά δεν πήρα μετάθεση, αλλά για αμοιβαία μετάθεση πως μπορώ να βρω κάποιον συνάδελφο που ενδιαφέρεται?

http://www.pde.gr/index.php?board=114.0

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6462 στις: Ιούλιος 23, 2014, 05:10:19 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ψιλοασχετο? Είμαι ΠΕ13 , φυσικά δεν πήρα μετάθεση, αλλά για αμοιβαία μετάθεση πως μπορώ να βρω κάποιον συνάδελφο που ενδιαφέρεται?

Για να δηλώσεις shark1 την αγγελία σου για αμοιβαία μετάθεση, μπες στους ακόλουθους συνδέσμους:

1. http://www.pde.gr/index.php?board=127.0

2. http://www.alfavita.gr/amoivaia

3. http://amoibaies.giorgosk.com/

Αν κάποιος ξέρει και κάτι περισσότερο, ας μας πει.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 05:34:52 μμ από garidoula »
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6463 στις: Ιούλιος 23, 2014, 05:35:46 μμ »
Εύχομαι καλή τοποθέτηση σε όσους πήραν την πολυπόθητη μετάθεση και υπομονή-κουράγιο σε όσους δεν τα κατάφεραν :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6464 στις: Ιούλιος 23, 2014, 06:23:40 μμ »
Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω. Αυτό που γνωρίζω ωστόσο είναι ότι όλες οι απαντήσεις δίνονται με τον χρόνο. Συνεπώς, κοντός ψαλμός αλληλούια...Θα δούμε τι θα γίνει και με τις υποχ.μεταθέσεις...μιας που είναι φρέσκο φρούτο.

Αν, κατά την γνώμη μου, υπάρχουν όντως τόσα λειτ.κενά σε Αττική, τότε λογικά δεν θα υπάρξει κανείς στη διάθεση και λογικά δεν θα πάρει αναπληρωτές (δεν λέμε να  πάρει 3 άτομα σε κάποια ειδικότητα αλλά να μην πάρει 60 ή 85). Κι άλλωστε πόσες άνευ αποδοχών να υπάρξουν στην Αττική; Αυτές ζητούνται από μέρη που κάποιος δεν αντέχει οικονομικά άλλο να μείνει και του είναι ασύμφορο. Πόσες άλλες άδειες λοχείας και ανατροφής;
Ο χρόνος δίνει πάντα όλες τις απαντήσεις...

Γιατι πατε κατευθειαν απο τη Διαθεση ΠΥΣΔΕ στους αναπληρωτες; Αν εχει λειτουργικα θα κανει αποσπασεις και κατι μου λεει οτι θα κανει πολλες φετος

Αποσυνδεδεμένος GMaθΕrΦr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6465 στις: Ιούλιος 23, 2014, 06:59:30 μμ »
Αν εχει λειτουργικα θα κανει αποσπασεις και κατι μου λεει οτι θα κανει πολλες φετος


Μάλλον κάτι τέτοιο μυρίζομαι και εγώ.
Έτσι καταφέρνει και συντηρεί το πελατειακό σύστημα, και "ικανοποιεί" κάποιους που θέλει αλλά και κάποιους που δεν θέλει (δίπλα στον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα) χωρίς στην ουσία να δίνει και τίποτα μόνιμο και ουσιωδώς χωρίς να λύνει το πρόβλημα. Έτσι συνεχίζεις να απαξιώνεις τους εκπαιδευτικούς, να τους έχεις υποχείριά σου, να απαξιώνεις την εκπαίδευση και να διατηρείς όλο αυτό το παράλογο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6466 στις: Ιούλιος 23, 2014, 07:32:05 μμ »
αγαπητοί  συνάδελφοι  μια  ερώτηση  για  γνωρίζοντες. η  γυναίκα  μου  έχει  βρει  κάποιον  για  αμοιβαία  αλλά... στο  σχολείο  της  υπάρχει  πλεόνασμα  40  ωρών. θα  προχωρήσει  η  αμοιβαία  ή  θα  κοπεί?

Συμπληρώνω σε όσα σου απάντησε ο συνάδελφος ότι για να προχωρήσει η αμοιβαία δεν πρέπει να χαρακτηριστείς υπεράριθμος στην οργανική σου (επειδή ανέφερες κάτι για πλεόνασμα).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6467 στις: Ιούλιος 23, 2014, 07:45:52 μμ »
Συμπληρώνω σε όσα σου απάντησε ο συνάδελφος ότι για να προχωρήσει η αμοιβαία δεν πρέπει να χαρακτηριστείς υπεράριθμος στην οργανική σου (επειδή ανέφερες κάτι για πλεόνασμα).
Αν θυμαμαι καλα ο Μπρατης καποτε εκανε ολοκληρη αναφορα και μαλιστα στο ΚΥΣΠΕ ενεκριναν αμοιβαιες ακομα και σε ατομα που δεν ειχαν οργανικη αλλα ηταν στη διαθεση θεωρωντας οτι αφου καποιος θελει να παει εκει και καποιος αλλου γιατι να μη διευκολυνθουν. Ψαξτε το λιγο πρεπει να ηταν πριν 2 ή 3 χρονια. Βεβαια τοτε δεν υπηρχε το ¨φρουτο¨πλεονασμα ή υπεραριθμος, αλλα και ποια η διαφορα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 07:55:14 μμ από martina »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.