*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1538325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6636 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:09:34 μμ »
kinegiros , εμεις απο τη μεγαλουπολη που λες, πληρωνουμε δυο ενοικια.... και για να δουμε τις οικογενειες μας δανειζομαστε για να βγαλουμε εισιτηρια...δεν θα κατσω να σου εξηγησω αυτονοητα πραγματα...ο ξενος ειναι παντα ξενος...οπου και αν ειναι...ειτε σε νησι ειτε στον Εβρο , ειτε στη Σαλονικη...ειτε παντου... και το πλεονεκτημα το χει παντα ο ντοπιος...τελοσπαντων δεν θα κατσω να εξηγω αυτονοητα...

την αλληλεγγυη σου ηθελα να διαπιστωσω....
την οποια νιωθουμε στον κλαδο μας...παντου....και απο ολους :P


"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6637 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:11:29 μμ »

Δεν ήταν ευθύνη των συνδικαλιστών, δεν αποφάσισαν αυτοί το ξέρεις. Να αναζητήσεις ευθύνη από όσους τα ψήφισαν. Εγώ αυτό κάνω. Εκτός και αν νομίζεις ότι ήταν στο χέρι τους οι συνδικαλιστές να ανατρέψουν το νομοσχέδιο. Ακόμα και αν οι ίδιοι φώναζαν ότι να υπάρχει αναλογική μείωση σε όλους τότε εγώ αν ήμουν υπουργείο και πάλι δεν θα το έκανα. Για 2 λόγους. 1ο) γιατί δεν με συμφέρει οικονομικα αφού οι μεγάλοι θα φύγουν με σύνταξη και θα απαλλαγώ σύντομα από τον μεγάλο μισθό ενώ ο μικρός θα μείνει για καιρό 2ο) για να δημιουργήσω ρήγμα μεταξύ των εργαζομένων.


Αυτό που έχει γίνει γνωστό από εκέινες τις διαπραγματεύσεις είναι η Τρόικα είπε ότι θέλει να γίνουν τόσα δις περικοπές στους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων μέσω του ενιαίου μισθολογίου. Η κυβέρνηση στη συνέχεια προχώρησε στη σύνταξη του το ενιαίου μισθολογίου. Η ΑΔΕΔΥ ήξερε. Να είσαι σίγουρος. Δε μίλησαν όμως. Όπως ήξεραν και οι δημοσιογράφοι που μέχρι τελευταίας στιγμής μας δούλευαν κανονικά και έλεγαν ότι θα πάρουμε αυξήσεις.

Να σου κάνω εγώ καλύτερη πρόταση που θα συνέφερε οικονομικά την κυβέρνηση. Κατατάσσονται όλοι οι εν ενεργεία δημόσιοι υπάλληλοι ανεξάρτητα των ετών προυπηρεσίας μέχρι το βαθμό Ε, γιατί από κει και πέρα υπάρχει η ποσόστωση της αξιολόγησης. Και αφού γίνει η αξιολόγηση (χαχα εδώ γελάμε...) θα τους αναγνωριστεί ο πλεονάζον χρόνος και θα καταταχθούν π.χ. στο Β, στο Γ βαθμο κτλ. Ξέρεις πόσα εκατομμύρια θα είχαν εξοικονομήσει από το 2011 μέχρι τώρα;
Ποια η συμπεριφορά των συνδικαλιστών σε μια τέτοια περίπτωση; Θα έκαναν μια 48ωρη απεργία της πλάκας πάλι;

Η κυβέρνηση προφανώς και θέλει να δημιουργήσει ρήγμα και κάνει τη δουλειά της. Οι συνδικαλιστές μας τι έκαναν γι' αυτό; Μας παρείχαν έστω μια ενημέρωση; Ή μας άφηναν να τρώμε κουτόχορτο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 05:16:06 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6638 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:18:02 μμ »
Βίκυ τότε όμως δεν θα είχαν πετύχει το "2ο) για να δημιουργήσω ρήγμα μεταξύ των εργαζομένων." και θα υπήρχε μεγαλύτερη αναταραχή και μπορεί και να έχαναν την παρτίδα.

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6639 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:25:08 μμ »
Υπαρχουν ακομη Ελληνες που δεν εχουν καταλαβει οτι πολιτικοι και συνδικαλιστες τρων και πινουν μαζι ?

Θεε μου τι απογοητευση....!!!
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6640 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:26:35 μμ »
Kinegiros επαναλαμβάνω την τελευταία πρόταση γιατί τροποποίησα το παραπάνω μήνυμά μου και μάλλον δεν το είδες. "Η κυβέρνηση προφανώς και θέλει να δημιουργήσει ρήγμα και κάνει τη δουλειά της. Οι συνδικαλιστές μας τι έκαναν γι' αυτό; Μας παρείχαν έστω μια ενημέρωση; Ή μας άφηναν να τρώμε κουτόχορτο;"

Απ' την άλλη η κυβέρνηση αφου ήθελε να έχει τέτοια τακτική σχετικά με το μισθολογικό, να μη παραπονιέται τώρα ότι δεν πάνε εκπαιδευτικοί στα δυσπρόσιτα...

Τέλος πάντων εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι οι συνδικαλιστές συμμετείχαν σε δοσοληψίες και εκείνη την περίοδο όπως πάντα. Δεν είναι να πέφτουμε απ' τα συννεφα άλλωστε. Τόσοι και τόσοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι εργατοπατέρες κατέληξαν βουλευτές των κομμάτων που με τόσο πάθος μάχονταν, τα παιδιά τους μπήκαν όλως τυχαίως χωρίς εξετάσεις στο δημόσιο κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 05:28:28 μμ από vickykas »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6641 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:53:12 μμ »
Κι όμως θα πάει κόσμος στα δυσπρόσιτα. Θες αναπληρωτές; Θες να είναι από κάποιους που θα τους βγάλουν "πλεονάζοντες" και με τις υποχρεωτικές ματεθέσεις θα βγουν αρχικά στην περιφέρεια και τελικά στην επικράτεια; Κάπως θα το καταφέρουν. Αυτοί έχουν το καρπούζι, αυτοί έχουν και το μαχαίρι.

Η δε "κοινωνική" τους πολιτική θα εξαντληθεί σε αποσπάσεις ημετέρων στα μεγάλα αστικά κέντρα και στη συνέχεια σε προσλήψεις αναπληρωτών ΕΣΠΑ που δεν κοστίζουν, μειώνουν την ανεργία και απορροφούν τα κονδύλια.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6642 στις: Ιούλιος 26, 2014, 05:54:09 μμ »
You can't teach an old dog new tricks.

Πρέπει ν' αναλογιστούμε ποια είναι τα χαρακτηριστικά του Έλληνα συνδικαλιστή στο χώρο της εκπαίδευσης, και τι απαιτήσεις έχουμε εμείς από αυτόν πλέον. Του επιτρέπουν τα χαρακτηριστικά του να ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας και να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις μας;

Ποια είναι λοιπόν τα χαρακτηριστικά του Έλληνα συνδικαλιστή; Για να μη μακρηγορώ, θα αναφέρω λέξεις: βολεμένος, ρουσφετολόγος, διαπραγματευτής πίσω από κλειστές πόρτες, κομιστής/ διασπορέας ψευδών ειδήσεων, αναξιόπιστος, διαπλεκόμενος κτλ. Μπορείς εσύ από έναν τέτοιο εκπρόσωπο να περιμένεις ν' αγωνιστεί για την εξάλειψη των αδικιών και των παθογενειών της εκπαίδευσης; Αφού αυτές οι αδικίες και οι παθογένειες για δεκαετίες αποτελούσαν το... παντεσπάνι του. Είναι σαν να ζητάς από ένα λύκο ν' αγωνιστεί ενάντια στους άλλους λύκους  για να προστατέψει τα πρόβατα.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6643 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:29:17 μμ »
You can't teach an old dog new tricks.

Πρέπει ν' αναλογιστούμε ποια είναι τα χαρακτηριστικά του Έλληνα συνδικαλιστή στο χώρο της εκπαίδευσης, και τι απαιτήσεις έχουμε εμείς από αυτόν πλέον. Του επιτρέπουν τα χαρακτηριστικά του να ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας και να ικανοποιήσει τις απαιτήσεις μας;

Ποια είναι λοιπόν τα χαρακτηριστικά του Έλληνα συνδικαλιστή; Για να μη μακρηγορώ, θα αναφέρω λέξεις: βολεμένος, ρουσφετολόγος, διαπραγματευτής πίσω από κλειστές πόρτες, κομιστής/ διασπορέας ψευδών ειδήσεων, αναξιόπιστος, διαπλεκόμενος κτλ. Μπορείς εσύ από έναν τέτοιο εκπρόσωπο να περιμένεις ν' αγωνιστεί για την εξάλειψη των αδικιών και των παθογενειών της εκπαίδευσης; Αφού αυτές οι αδικίες και οι παθογένειες για δεκαετίες αποτελούσαν το... παντεσπάνι του. Είναι σαν να ζητάς από ένα λύκο ν' αγωνιστεί ενάντια στους άλλους λύκους  για να προστατέψει τα πρόβατα.
Από τις καλύτερες και πιο εύστοχες περιγραφές...
Να τη συμπληρώσω με ένα πραγματικό γεγονός που μου συνέβη όταν ήμουν σε ένα μικρό δυσπρόσιτο νησί. Παραμονές εκλογών για ΕΛΜΕ ή ΠΥΣΔΕ (δεν θυμάμαι ακριβώς) έρχεται ο (ντόπιος) συνδικαλιστής από το απέναντι "μεγάλο" νησί να μας ενημερώσει. Συζητούν οι συνάδελφοι ότι θα έλθει να μας μιλήσει κτλ και δηλώνω ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να τον παρακολουθήσω διότι θα τσακωθώ μαζί του...Γιατί είσαι τόσο αρνητική, μου λέει ένας συνάδελφος  νεότερος από μένα. Του λέω για να σου αποδείξω πόσο ΄"ανίκανος" είναι ο τύπος ρώτα τον τι έχει γίνει με όλους εσάς που είστε κολλημένοι στον βαθμό ΣΤ και στα 800 ευρώ, ποια είναι η θέση του για το θέμα κτλ...
Πράγματι ο συνάδελφος όταν τους μάζεψε ο συνδικάλας στην αίθουσα των καθηγητών τον ρώτησε σχετικά και ξέρετε τι του απάντησε ο "καλός συνδικαλιστής";
- Α εγώ αυτά τα οικονομικά δεν τα γνωρίζω καλά, εγώ είμαι εδώ για να βοηθάω τους συναδέλφους όπως ο τάδε και η τάδε να πάνε σπίτι τους γιατί τραβούν μεγάλη ταλαιπωρία.
Ο τάδε και η τάδε ήταν συντοπίτες του από το απέναντι μεγάλο νησί. Κάγκελο η πλειοψηφία των συναδέλφων οι οποίοι ήταν από όλα τα μήκη και πλάτη της επικρατείας...
Αυτός ο "λύκος" συγνώμη αυτός ο συνδικαλιστής δεν είχε καν το τακτ να κρυφτεί...Αυτό το γεγονός  είναι ένα μόνο από τα πολλά που έχω να τους θυμηθώ ...

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6644 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:39:52 μμ »
δεν μπορώ δεχτώ αυτές τις γενικεύσεις ακόμα και για τους συνδικαλιστές μας αλλά για χάρη της κουβέντας ας το δεχτώ
μια ερώτηση έχω να κάνω μόνο

ποιος τους ψηφίζει και βγαίνουν αυτοί ; οέο ;

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6645 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:44:41 μμ »
Αυτοί λύκοι, κι εμείς πρόβατα, συνάδελφε. Και το 'πρόβατα', δεν το χρησιμοποιώ με θετική χροιά. Ποιοι είναι αυτοί που μας εκπροσωπούν; Οι ίδιοι που ήταν 20 χρόνια πριν. Δύο καθηγητές μου στο Λύκειο είναι ακόμα συνδικαλιστές, μετά από 20+ χρόνια! Που είναι το 'νέο αίμα'; Δυστυχώς, μάθαμε στην παθητικότητα και στο καθισιό. Μάθαμε να τα περιμένουμε όλα στο χέρι. Η γενιά των 30άρηδων & 40άρηδων είναι μια γενιά απολιτίκ. Ποιος να παλέψει; Αυτοί που στη σχολή πήγαιναν, έκαναν το μαθηματάκι τους σαν καλά παιδάκια κι έφευγαν, δίχως να δίνουν δεκάρα για την εκπροσώπησή τους και δίχως να ψηφίζουν καν; Αυτοί που το χειμώνα έπαιρναν σβάρνα τα χορευτάδικα των ΒΠ, το καλοκαίρι των ΝΠ και πήγαιναν διακοπές στη Μύκονο; Ας γελάσω.

Κυνέγειρε, ελπίζω η απάντησή μου να σε κάλυψε. Σαφώς έχουμε τεράστιο μερίδιο ευθύνης.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6646 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:47:34 μμ »
Κυνέγειρε, ελπίζω η απάντησή μου να σε κάλυψε. Σαφώς έχουμε τεράστιο μερίδιο ευθύνης.

 με κάλυψες απόλυτα συνάδελφε

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6647 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:57:04 μμ »
Θα παρακαλούσα να επανέλθουμε στο θέμα, αν υπάρχει κάτι να συζητησουμε για τις μεταθέσεις. Τα υπολοιπα να συζητούνται στα αντίστοιχα topics
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 07:01:26 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6648 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:50:48 μμ »
Όλα αυτά τα μέτρα που ευαγγελίζεται το υπουργείο κατά καιρούς δεν είναι καινούργια. Και στις αρχές της δεκαετίας του 2000, θυμάμαι, ακριβώς τα ίδια ίσχυαν (διορισμός και υποχρεωτική παραμονή στα δυσπρόσιτα επί τριετία, διπλά μόρια). Απλά τότε είχαν λογική, γιατί γίνονταν και διορισμοί και μεταθέσεις. Τώρα τι να τα κάνει ο αναπληρωτής τα διπλάσια μόρια αν δε βλέπει διορισμό στον ορίζοντα; Και ο μόνιμος τι να τα κάνει όταν οι μεταθέσεις δίνονται με το σταγονόμετρο;
Τα διπλά μόρια δεν ίσχυαν ποτέ την περίοδο που κάποιοι διορίζονταν ως δυσπρόσιτοι, δηλαδή διορίζονταν απυεθείας σε συγκεκριμένο σχολείο και όχι σε μεταθετική περιοχή με την υποχρέωση αρχικά 5ετούς (πολύ παλιά), μετά 3ετούς και από το 2004 διετούς υποχρεωτικής παραμονής (χωρίς δικαίωμα μετάθεσης).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #6649 στις: Ιούλιος 26, 2014, 11:08:02 μμ »
Δεν τα ανάφερα ως ισχύοντα ταυτόχρονα για το ίδιο άτομο, δηλαδή ότι κάποιος διοριζόταν στα δυσπρόσιτα με την υποχρέωση να παραμείνει επί τριετία και συνάμα έπαιρνε και διπλά μόρια, τα ανέφερα ως ισχύοντα την ίδια χρονική περίοδο γενικώς.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159516
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 263
Σύνολο: 279

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.