*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές  (Αναγνώστηκε 100374 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 05:58:18 μμ »
Ευχαριστώ τους διαχειριστές που δεν κλείδωσαν το θέμα για να προλάβω να πω και εγώ την γνώμη μου.
Ευχαριστώ και τον vasbio που υπενθύμισε ποιά είναι η θέση μου, και όπως θα διαβάσετε, γράφω και στην αρχική μου θέση τι πιστεύω για τις απολύσεις. Ο giorgos-effie απλως με ειρωνεύτηκε, επειδή δεν κατάλαβε τι υποστηρίζω.
Επίσης ο geochem απάντησε πολύ εύστοχα στον somebody.
Μόνο να προσθέσω για τον geochem, οτι 7 χρόνια βάζω κουτάκι, δεν με κάλεσαν Ευρυτανία. Επίσης θα βοηθούσε πάρα πολύ αν υπήρχε κάποιος βιολόγος που είναι από εκεί και δήλωσε Ευρυτανία, να το έγραφε εδώ. Ετσι η μόνη εξήγηση που θα περίσσευε, αν πιστεύαμε ότι ζήτησαν έστω έναν ή 2 βιολόγους για όλο το νομό, (0 έχει τώρα) είναι ότι δεν τους τον στέλνει το τμήμα διορισμών ΠΕ04 του Υπουργείου. Φαντάζομαι ότι από εκεί μέσα θα είναι και αυτοί που απειλούν να ενοποιήσουν τους ΠΕ04. Μια κίνηση που ευνοούσε και θα ευνοήσει τους Φυσικούς και τους Χημικούς, όπως καταλαβαίνουν ακόμη και οι μη ΠΕ04.
Ακόμη έχω πει κατ' επανάληψη (μάλλον πριν 3 χρόνια) ότι δικαιολογώ το να κάνουν οι Φυσικοί όλες τις βιολογίες, και άρα και οι βιολόγοι κάποιες φυσικές, σε απομακρυσμένες περιοχές. Όχι σε πόλεις. Ακόμη τα ίδια πιστέυω, για ανθρωπιστικούς λόγους. Αυτό ελπίζω να απαντάει στον somebody.
ΟΛΑ τα άλλα τα έχω απαντήσει πολλές φορές. Έχω πει ποιός είναι κοινός εχθρός. Ποιοί εκμεταλλεύονται τους αναπληρωτές και τους νεότερους μόνιμους ΠΕ04, ποιοί έχουν αδικηθεί περισσότερο, και ποιοί από αυτούς πρόκειται να δικαιωθούν φέτος.
Συγνώμη που σας αναστάτωσα, να έχετε μια καλή σχολική χρονιά. Αν χρειαστείτε βοήθεια για τις βιολογίες παρακαλώ μη διστάσετε να μου στείλετε ΠΜ, για να σας παραπέμψω στο e-class, όπου έχω σημειώσεις παρουσιάσεις και ερωτήσεις για τις βιολογίες Λυκείου. Φέτος είναι ακόμα μια δύσκολη χρονιά, και ότι μάθημα τύχει να αναγκαστείτε να διδάξετε πρέπει να δώσετε ότι μπορείτε παραπάνω.
Να είστε καλά. Δεν πειράζει που δεν με καταλάβατε όλοι. Σχεδόν όλοι οι φυσικοί και οι χημικοί που ξέρω κατάλαβαν ότι δεν κατηγόρησα τους λειτουργούς Φυσικούς και Χημικούς.
( ανέφερα ποιούς κατηγορώ σε πολλά μηνυματά μου αλλά φοβάμαι να τους κατονομάσω γιατί ξέρω για τι είναι ικανοί)

ΥΓ. προς somebody
1) Φέτος πόσους βιολόγους έχει το νησί?
2) Γιατί δεν πήγε η βιολόγος στο γυμνάσιο να συμπληρώσει ωράριο?
Επίσης ο διεπιστημονικός συνδυασμός του αιδοιου και του πέους με την δυναμική ενέργεια και το έργο, ίσως και την θερμότητα και την τριβή, ήταν κάτι που δεν το είχα σκεφτεί. Πολύ εύστοχο ;)



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:03:34 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:19 »

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:02:36 μμ »
Και γιατί να το κλειδώσουν ρε gvasilis; Ξέρεις κάτι; Λαμογιές μήπως;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:05:58 μμ »

Άσε η ξεφτίλα που νιώθω όταν τη μια ώρα πρέπει να μιλάω για έργο και δυναμική ενέργεια και μετά να περιγράφω το πέος και το αιδοίο.
Πραγματικά ξεφτίλα!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:09:20 μμ »
Οχι,  οι διαχειριστές πάντα μου φέρθηκαν δίκαια.
Δεν βλέπω παντού συνομωσίες somebody.
Κάπου ναι....
τώρα, αν είχες την καλοσύνη για τις ερωτήσεις μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:36:19 »

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:13:27 μμ »
1.) " Επίσης ο διεπιστημονικός συνδυασμός του αιδοιυ και του πέους με την δυναμική ενέργεια και το έργο, ίσως και την θερμότητα και την τριβή, ήταν κάτι που δεν το είχα σκεφτεί. Πολύ εύστοχο. "

Άντε να το κάνεις το μάθημα ακόμα πιο ενδιαφέρον.  ;) ;)

2.) Ποιά ήταν η εύστοχη απάντηση του geochem;

3.) Υπάρχει κι άλλη Βιολόγος στο γυμνάσιο που φυσικά κάνει και άλλα(πολλά ;))

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:18:28 μμ »
το 2) θα το βρεις λόγω της εξάσκησης στην κριτική σκέψη.
Με το 3) πρέπει να παραδεχθώ ότι με πιάνεις αδιάβαστο. Και ποιό είναι αυτό το βυσματονησί που έχει 1 Βιολόγο ενώ δεν έχει ολάκερος νομός; Σε παρακαλώ, το λέω σοβαρά. ΘΑ το ψάξω να δω αν ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος tsech73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:20:29 μμ »
Αγαπητοί αναπληρωτές βιολόγοι, το έχετε χαμένο, δεν εξηγείται αλλιώς!!!

Θεωρείτε, πως όσοι είμαστε διορισμένοι, ζούμε και αναπνέουμε για να σας "πάρουμε" τις ώρες βιολογίας του ωρολόγιου προγράμματος; Μα πάτε καλά;

Όταν έκανε το +2 ώρες, όλοι προτείναμε απεργία στις πανελλαδικές, όχι γιατί δεν θέλαμε να κάνουμε το έξτρα δίωρο, αλλά για όλα εκείνα που μια τέτοια αυξηση ωραρίου φέρνει: 1) Μη προσληψη αναπληρωτών, 2) Μείωση στις οργανικές θέσεις με συνεπακόλουθη συνέπεια τη δυσχέρεια στις μεταθέσεις, αποσπάσεις κλπ. 3) Κύρηξη συναδελφων ως υπεράριθμους και πιθανή μετακινηση τους ακόμη και έξω από τον νομό που υπηρετούν!!!

Προτείναμε απεργία, και μας επιστράτευσαν!!!

Τώρα, κατεβαίνουμε σε απεργία διαρκείας. Και αντί να συζητάμε για αυτή, έχουμε τους αναπληρωτές βιολόγους, που στον μικρόκοσμο τους, μιλάνε για τους κακούς φυσικο-χημικούς, που τους τρώνε τις θεσούλες!! ΕΛΕΟΣ!!!

Αγαπητέ συνάδελφε, δεν προσελήφθεις, όχι γιατί οι κακοι φυσικο-χημικοι, σου φάγανε τις ώριτσες, αλλά γιατί το υπουργείο, αλλάζει συνεχως τους κανόνες ώστε οι διορισμένοι, να κάνουν όλα τα αντικείμενα και για περισσότερες ώρες!!

Είδα και το άλλο!!!! Μα να παρουσιάζετε, τους υπεράριθμους Φυσικούς και Χημικούς ως απόδειξη πως αυτοί είναι που πλεονάζουν; Ξερετε πως έγιναν οι υπολογισμοί; Δεν μέτρησαν ούτε ώρες εργαστηρίων ούτε τίποτα!!!

Ξέρετε, αγαπητοί αναπληρωτές ΠΕ04, πως συμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου, η ανάθεση της γεωγραφίας στα γυμνάσια πρέπει να δίνεται κατά προτεραιότητα στους συναδελφους της...... Οικιακής Οικονομίας;;;;;;

Δεν σας βλέπω να μιλάτε για αυτά; Αυτάρεσκοι και πάντα αδικημένοι αναπληρωτές..... ΕΛΕΟΣ!!!!

Και κάτι ακόμα...... για να τελειώνουμε!!! Είμαι διορισμένος χημικός έξι χρόνια τώρα, και αν βρεθώ σε νέο σχολείο, όπου έχει παλαιότερους ΠΕ04, για λόγους τακτ τουλάχιστον, θα αφήσω να επιλέξουν κάποια αντικείμενα, ως σεβασμό στο ότι είναι περισσότερα χρόνια και μόνο!! Αν έχω κάποιες αντιρρήσεις, θα τις εκφράσω και τελικά θα βγάλουμε μια ακρη. Δηλαδή τι θέλετε; Σκάτε μύτη στο σχολείο, και λες στον συνάδελφο ΠΕ04, που είναι εκει μια εικοσαετια, "ακού συναδελφε, έχουμε ίδια δικαιώματα μία σου και μία μου!!!"" Μπράβο συνάδελφοι!! Σας αδικούνε κιόλας!!!

Υ.Γ. : Δεν ανοίγω καν κουβέντα για περιπτωσολογία, σχετικά με αναπληρωτές που έχω δει, και τη στάση τους απέναντι σε "προαιρετικές εργασίες" ύφάκι και στυλ: "είμαι ένας αδικημένος και πολύ σας είναι που ταλαιπωρούμαι και φέτος εδώ!!" Ε Λ Ε Ο Σ!!
 

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:22:34 μμ »
ενα παραδειγμα...περσι ημουν στο 4ο γυμνασιο ασπροπυργου...εγω γεωλογος κ μι βιολογος αναπληρωτες κ οι δυο!!
φετος εβγαλε η β βαθμια 2 οργανικες θεσεις σε αυτο το σχολειο βιολογου κ γεωλογου...ε αν δειτε κ οι δυο καλυφθηκαν απο 2 φυσικους!!!
τα κενα τον ιουνιο που ειχαν βγαλει ηταν κοντα στα 20 βιολογων, 15 γεωλογων κ φυσικοχημικοι περισσευαν κοντα στους 40!!τωρα που τα ξαναεβγαλαν τα εβαλαν ενιαια για τον κλαδο....-215 ωρες συνολικα κενα κ +201 ωρες πλεονασμα!!κ στους γεωλογους που με ενδιαφερει αμεσα μονο 1 καθαρο κενο!!το οποιο θα καλυφθει σιγουρα!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:26:31 μμ »
Δεν κατάλαβες tsech73. Τα ίδια λέμε. Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Με κατηγορείς για πράγματα που σου λένε άλλοι.
Συμφώνησα μαζί σου για τις αιτίες.
σε παρακαλώ διόρθωσε αυτά που γράφεις, έτσι ώστε να φάινεται ότι συμφωνώ μαζί σου.
Για την γεωγραφία σε πρόλαβα πολλές φορές
ο nick τα αποκάλυψε!
Οπότε;;;
Μην είσαι προκατηλειμένος εναντίον μου

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:34:48 μμ »
Σε εμένα το έστειλες βρε επιστήμονα

Αποσυνδεδεμένος tsech73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:42:49 μμ »
Προκατηλειμένος, δεν είμαι εναντίον σου, gvasilis!!

Όμως ειλικρινα προσπαθώ να καταλάβω, δεν βλέπεις τι γίνεται στην εκπαίδευση αυτά τα 2 χρόνια;

Έψαχναν να βρούνε υπεράριθμούς, και αφού άλλαξαν το ωράριο, και υπολόγισαν μόνο τις ώρες τις πρώτης ανάθεσης, βρήκαν!!!

Δεν προσλαμβάνουν αναπληρωτές βιολόγους, γιατί απλά με κονδύλια για προσληψη 2000 αναπληρωτών σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, δεν τους βγαίνουν τα κουκιά, με ΤΙΠΟΤΕ!!!

Τι σου φταίει ο διορισμένος δηλαδή; Μήπως θα έπρεπε να σου φταίει το υπουργείο; Φταίνε δηλαδή και οι 1200 αναπληρωτές δάσκαλοι, που 'εφαγαν" τα περισσότερα κονδύλια από τα 2000;

Συνάδελφοι, και μιλάω με καλή διάθεση, μην τσιμπάτε!! Τα πάντα γίνονται για να μην προσλάβουν κόσμο, και αν είναι δυνατον, να απολύσουν κιόλας!! (βλέπετε τι πήγε να γίνει με τους συναδελφους τις τεχνολογίας!!!) Ξαφνικά 1300 άτομα, δίχως αντικείμενο, με μια απλή αλλαγή στα ωρολόγια προγράμματα!!

Καλή δύναμη για την απεργία που ξεκινά αυρίο...... και μη τσιμπάτε!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:46:01 μμ »
Περίεργο φίλε μου tsech.
Κι όμως λέμε τα ίδια πράγματα.
Σε παρακαλώ δες το λίγο πιο ήρεμα.
Διαβασε και παλιότερά μου μηνύματα αν βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:52:37 μμ »
Οχι σας παρακαλώ. Μην κλειδώνετε το θέμα
Εκτός από το ότι πρέπει να μείνουν στην ουσία οι συμμετέχοντες και όχι στο ύφος, στην ουσία πρέπει να επικεντρώσουν και οι αναγνώστες και να παραβλέψουν (όσο δύνανται) το ύφος. Παρουσιάζονται κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Κάντε λίγο υπομονή

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Προς Φυσικούς και Χημικούς
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:53:38 μμ »
Συνάδελφοι για να μην κλειδωθεί το θέμα θα πρέπει να τηρούμε τους κανόνες και να μη βρίζουμε συναδέλφους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.