*

Αποστολέας Θέμα: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές  (Αναγνώστηκε 100366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #252 στις: Ιανουάριος 30, 2015, 03:31:58 μμ »
Δυστυχώς η αναμονή για κάποιον καινούριο πιστεύω πως θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Είναι γιατί οι πίνακες από το 2010 και μετά έχουν βαλτώσει και έχουν μαζευτεί αρκετοί με ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία οι οποίοι και θα προηγηθούν στους διορισμούς ειδικά αν δε ξαναγίνει γραπτός ΑΣΕΠ. Προσωπικά με πτυχίο το 2004 ξεκίνησα να δουλεύω ως ωρομίσθιος το 2009 μετά τον ΑΣΕΠ όπου έγραψα λίγο κάτω από τον τελευταίο διοριστέο. Αργότερα συνέχισα ως πλήρους στην Ε.Α. Δυστυχώς για κάποιον νέο πλέον δεν υπάρχει ούτε η δυνατότητα του ΑΣΕΠ ούτε η διέξοδος της Ε.Α. και μάλλον θα είναι αναγκασμένος να περιμένει μέχρι να διοριστούν αυτοί που προηγούνται. Τώρα το πόσα χρόνια θα είναι αυτά, άγνωστο. Θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των διορισμών ανά έτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #253 στις: Ιανουάριος 31, 2015, 10:02:42 πμ »
Σ ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε. Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα.. Στην Ε.Α. να φανταστώ είναι λ[ίγο καλύτερα τα πράγματα τουλάχιστον για αναπληρωτής ? Επίσης , γνωρίζει κάποιος για τα δυσπρόσιτα σχολεία τις πιθανότητες που υπάρχουν για αναπληρωτής ?

Αποσυνδεδεμένος markar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 01, 2015, 11:03:16 μμ »
Φίλε somebody,
θα πρέπει να γνωρίζεις οτι το τμήμα Βιολογίας ανήκει στη Σχολή ΘΕΤΙΚΩΝ επιστημών όπως και η Φυσική και η Χημεία. Το 80% των μαθημάτων των 2 πρώτων ετών του συγκεκριμένου τμήματος αποτελείται από μαθήματα Χημείας (οργανική, ανόργανη, αναλυτική, Βιοχημείες), Φυσικής και Μαθηματικά. Η αλήθεια είναι οτι αυτή η επιστήμη χρειάζεται συνδυασμό πρακτικής-θετικής σκέψης και γνώσεων που κτώνται από μελέτη ολόκληρων τόμων. Ποιος λες λοιπόν να μπορεί να διδάξει καλύτερα το μάθημα του άλλου? ... Το θέμα όμως δεν είναι αυτό αλλά το γεγονός οτι ένας συνάδελφος εκφράζει αβασάνιστα την κρίση του περι Βιολογίας μη γνωρίζοντας το προφανώς παραμικρό... Η φυσική στο Δημοτικό ή το Γυμνάσιο μπορεί επίσης να διδαχθεί από έναν οποιοδήποτε καθηγητή των Θετικών Επιστημών! Τι γίνεται όμως με τη Φυσική Κατεύθυνσης ή τη Βιολογία Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου? Ούσα μαθήτρια της Θετικής Κατεύθυνσης γνωρίζω τι εστί Φυσική Κατ/σης. Όποιος προφανώς πέρασε στο Φυσικό ή Χημικό μέσω Τεχνολογικής Κατ/σης ξέρει τι εστί Βιολογία?.... Δεν έχει ιδέα!!!!!! Και τότε νομίζει οτι ο οποιοσδήποτε μπορεί να αποστηθίσει και να διδάξει Βιολογία, χωρίς βεβαίως περαιτέρω γνώσεις και κριτική ικανότητα και εννοείται κινδυνεύοντας να εκτεθεί στους μαθητές του σε πιθανές ερωτήσεις, εκτός και αν διαθέτει γρήγορο smartphone και προλάβει να γκουκγλάρει!!!  ;)
Είναι άσχημο να πολεμά ο ένας τον άλλον! Εγώ δε θέλω να πάρω τις ώρες κανενός αλλά κανένας άλλος (μη Βιολόγος) δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά στα παιδιά με ένα Βιολόγο. Αυτό που θέλω να πω στην τελική είναι έκαστος στο είδος του και μακάρι να υπάρξει χώρος για όλους!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 01, 2015, 11:35:54 μμ »
Συναδέλφισσα, καλώς ήρθες στο φόρουμ!
 Για να καταλάβουμε σε ποιον απαντάς, θα έπρεπε να κάνεις κλικ στο μήνυμά του και συγκεκριμένα στην ΄΄εισαγωγή παράθεσης΄΄ που βρίσκεται πάνω δεξιά από αυτό.
Αν δεν κάνω λάθος απαντάς σε ένα μήνυμα που γράφτηκε το 2013 στις πρώτες σελίδες του θέματος...

Στο γυμνάσιο πάντως πιστεύω ότι η όρεξη και το ενδιαφέρον του καθηγητή ΠΕ04 είναι πιο σημαντικά από τις γνώσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 16, 2015, 07:40:53 μμ »
Φίλε somebody,
θα πρέπει να γνωρίζεις οτι το τμήμα Βιολογίας ανήκει στη Σχολή ΘΕΤΙΚΩΝ επιστημών όπως και η Φυσική και η Χημεία. Το 80% των μαθημάτων των 2 πρώτων ετών του συγκεκριμένου τμήματος αποτελείται από μαθήματα Χημείας (οργανική, ανόργανη, αναλυτική, Βιοχημείες), Φυσικής και Μαθηματικά. Η αλήθεια είναι οτι αυτή η επιστήμη χρειάζεται συνδυασμό πρακτικής-θετικής σκέψης και γνώσεων που κτώνται από μελέτη ολόκληρων τόμων. Ποιος λες λοιπόν να μπορεί να διδάξει καλύτερα το μάθημα του άλλου? ... Το θέμα όμως δεν είναι αυτό αλλά το γεγονός οτι ένας συνάδελφος εκφράζει αβασάνιστα την κρίση του περι Βιολογίας μη γνωρίζοντας το προφανώς παραμικρό... Η φυσική στο Δημοτικό ή το Γυμνάσιο μπορεί επίσης να διδαχθεί από έναν οποιοδήποτε καθηγητή των Θετικών Επιστημών! Τι γίνεται όμως με τη Φυσική Κατεύθυνσης ή τη Βιολογία Κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου? Ούσα μαθήτρια της Θετικής Κατεύθυνσης γνωρίζω τι εστί Φυσική Κατ/σης. Όποιος προφανώς πέρασε στο Φυσικό ή Χημικό μέσω Τεχνολογικής Κατ/σης ξέρει τι εστί Βιολογία?.... Δεν έχει ιδέα!!!!!! Και τότε νομίζει οτι ο οποιοσδήποτε μπορεί να αποστηθίσει και να διδάξει Βιολογία, χωρίς βεβαίως περαιτέρω γνώσεις και κριτική ικανότητα και εννοείται κινδυνεύοντας να εκτεθεί στους μαθητές του σε πιθανές ερωτήσεις, εκτός και αν διαθέτει γρήγορο smartphone και προλάβει να γκουκγλάρει!!!  ;)
Είναι άσχημο να πολεμά ο ένας τον άλλον! Εγώ δε θέλω να πάρω τις ώρες κανενός αλλά κανένας άλλος (μη Βιολόγος) δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά στα παιδιά με ένα Βιολόγο. Αυτό που θέλω να πω στην τελική είναι έκαστος στο είδος του και μακάρι να υπάρξει χώρος για όλους!

Καλωσόσρισες στο φόρουμ,
Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η ύλη των μαθηματικών κατεύθυνσης είναι πολύ λίγη στο Ενιαίο Απολυτήριο σε σχέση π.χ με τις Δέσμες ή παλαιότερο σύστημα.
Ασφαλώς και στο τμήματα Βιολογίας,Χημείας και Γεωλογίας δεν διδάσκονται τον όγκο και την έκταση των Μαθηματικών και της Φυσικής οπως διδάσκονται στα τμήματα Φυσικής.
Η φυσική στο Δημοτικό ήταν πάντοτε αντικείνενο Δασκάλων αν και κάποια στιγμή πριν πολλά χρόνια καθηγητής μου στη Σχολή είχε προτείνει σε συνέδριο να διδάσκεται αποκλειστικά από Φυσικούς...
Δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη του.
Στο δε τμήμα Βιολογίας ΑΠΘ  πλέον δεν διδάσκεται Φυσική πλέον αλλά Φυσικοχημεια από το τμήμα Χημείας...Δες 1ο έτος
Δεν έχουν άμεση σχέση τα δύο αυτά αντικείμενα και στο λέω γιατί τα έχω διδαχθεί και τα δύο.
Δεν συμβαίνει το ίδιο αν θυμάμαι καλά στο Βιολογίας Αθήνας όπου στο 2ο εξάμηνο έχουν Φυσική.

Βιολογίας ΑΠΘ

Βιολογίας ΕΚΠΑ
Στο 2ο εξάμηνο έχουν Φυσική.

Φυσικής ΕΚΠΑ
Φυσικής ΑπΘ

Γεωλογίας
Χημείας ΕΚΠΑ

για τα δε βιβλία δες στον ΕΥΔΟΞΟ ανα τμήμα και Πανεπιστήμιο

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:57:13 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να μάθω έναν μέσο χρονο αναμονής για θέση αναπληρωτή φυσικό. Θα ήθελα να μου πείτε δηλαδή όσοι είστε αναπληρωτές πόσα χρόνια περιμένατε? Το ξέρω ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες το αν θα σε πάρουν αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα.. Αν είναι να ελπίζω καθόλου. Πήρα πτυχίο το 2011.. Έχω καμιά ελπίδα για την επόμενη πενταετία ή μπα? Αναπληρωτής σε δυσπρόσιτες περιοχές είναι ευκολότερο να πας?

Εμένα το 2012-13 με πήραν αναπληρώτρια μειωμένου για 1 μόνο μήνα, στην ενισχυτική, με πτυχίο του 11 επίσης.
Την επόμενη χρονιά ωρομίσθια για 2,5 μήνες, πέρυσι ωρομισθία σε σδε. Φέτος περιμένω να δω τι θα γίνει με την ΕΑΕ, γτ με θέση γύρω στο 1000 του πίνακα Β δεν μπορώ να ελπίζω καν.
Εσύ έχεις κάνει κανένα "βήμα"?

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:25:51 πμ »
ειλικρινά δε ξαναμπαίνω σε αυτό το forum!!!!ελεος πια!!!!!!!!!εδώ ο κόσμος χάνεται, δε ξέρουμε αν θα δουλέψουμε οι πρώτοι από κάθε κλάδο και καθόμαστε και ασχολιόμαστε με το αν είναι ο κάθε κλάδος μας ικανός και άξιος να διδάξει όλα τα γνωστικά και τι μαθήματα και σπουδές έκανε ο καθένας μας!!!Ελεος συνάδερφοι!!!Ειλικρινά βγάζω το καπέλο στους φιλολόγους που χρησιμοποιούν το forum προς ενημέρωση τους για τα κενά που υπάρχουν και για το πότε και αν θα γίνουν οι προσλήψεις που μας απομένουν και μεις καθόμαστε και τρωγόμαστε ποιος είναι καλύτερος του άλλου!!!!Εχετε καταλάβει οτι σήμερα θα μας έπαιρναν οι δάσκαλοι και 200 απο τις ελάχιστες θέσεις που μας απομείναν??Κάντε κάτι για αυτό και ξυπνάτε!!! Αν είστε ικανοί και άξιοι θα σας κρίνουν οι μαθητές σας και κανείς άλλος!!!!ΕΙΜΑΙ ΓΕΩΛΟΓΟΣ ΕΔΩΣΑ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΩ!!!

Υπάρχει μάθημα γεωλογίας στα σχολεία?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:01:49 μμ »
Στο γυμνάσιο μόνο..
Α και Β συγκεκριμένα..
Είναι Γεωλογία-Γεωγραφία..

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:56:43 μμ »
Στο γυμνάσιο μόνο..
Α και Β συγκεκριμένα..
Είναι Γεωλογία-Γεωγραφία..

Αυτό το μάθημα έχει τύχει να το διδάσκουν και φιλόλογοι, δεν ξέρω ως τι ανάθεση αλλά το έχω δει και αυτό....

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 12:59:23 μμ »
και εγώ έχω τύχει σε γυμνάσιο που τη Γεωγραφία την έκανε θεολόγος, δεν ήταν σωστό αλλά ... Ευτυχώς δεν είναι ο κανόνας

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 02:18:29 μμ »
Τότε δε μένει να διδάσκουμε και εμείς αρχαία και θρησκευτικά..

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 02:33:06 μμ »
και εγώ έχω τύχει σε γυμνάσιο που τη Γεωγραφία την έκανε θεολόγος, δεν ήταν σωστό αλλά ... Ευτυχώς δεν είναι ο κανόνας
και εγώτο εχω δει στον εβρο αυτό. Αρα....

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 12:52:34 μμ »
Τότε δε μένει να διδάσκουμε και εμείς αρχαία και θρησκευτικά..

Για αυτό υπάρχουν οι Β και Γ αναθέσεις.
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός π.χ. μπορεί να διδάξει Φυσική,αν δεν βρουν άλλον π.χ. σε ΕΠΑΛ.
Αν δεν βρίσκεις καθολου τότε μπορεί να συμβεί αυτο...!!!   ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κλάδος ΠΕ04 - Προοπτικές
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 01:03:34 μμ »
Υπάρχουν οι Β αναθέσεις αλλά σε αυτά που προαναφέρθηκαν ούτε Ω δεν είναι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.