*

Αποστολέας Θέμα: Προσοχή! Ιδιωτικοί Παιδικοί Σταθμοί ζητούν λεφτά για να προσλάβουν νηπιαγωγούς!!  (Αναγνώστηκε 7933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κατρίν

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητοί μου συνάδελφοι,
Eίμαι νηπιαγωγός, άνεργη και ζω στη Θεσσαλονίκη. Το καλοκαίρι έστειλα βιογραφικά σε όλους τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς και ιδιωτικά νηπιαγωγεία της πόλης. Τελικά έκανα μια συνέντευξη σε έναν παιδικό στο Πανόραμα και μία τηλεφωνική με έναν της Πυλαίας (όπου απάντησα σε μια αγγελία που δημοσιεύτηκε στο aggeliopolis.gr). Kαι τώρα αρχίζει τo "αστείο": ΚΑΙ οι δύο μου είπαν ότι ψάχνουν αόρατους συνεταίρους. Προϋπόθεση για να με προσλάβουν ως νηπιαγωγό είναι να διαθέτω κεφάλαιο ύψους 15.000 ευρώ!!! Η συνθήκη έχει ως εξής. Το ιδιωτικό σου εξασφαλίζει ότι θα έχεις δουλειά για 2-3 έτη συνεχόμενα (συνήθως τα ιδιωτικά κάνουν προσλήψεις από Σεπτέμβρη μέχρι Ιούνιο, στα όρια δηλαδή της κάθε σχολικής χρονιάς). Υπογράφεις σύμβαση λοιπόν για 3 χρόνια με μισθό 500-600 ευρώ. Δίνεις προκαταβολικά τα χρήματα και υπογράφεις ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο μεταξύ άλλων αναφέρεται ότι κάθε μήνα, πέραν του μισθού που σου αναλογεί,  σου επιστρέφεται μία δόση από τα χρήματα που έδωσες αρχικά, έτσι ώστε τον τελευταίο μήνα εργασίας σου να σου εξοφλείται όλο το ποσόν. ΔΕΝ γίνεσαι πραγματικός συνέταιρος, ΔΕΝ έχεις έσοδα επί των κερδών, ΔΕΝ σου επιστρέφονται καν με τόκο τα χρήματα σου! Οι ιδιοκτήτες αυτών των παιδικών (που συνήθως απασχολούν 12 με 15 άτομα) ξεκινούν τη σχολική χρονιά με ένα κεφάλαιο 200.000 ευρώ περίπου, δάνειο που τους παραχωρούν οι υπάλληλοί τους, το οποίο επιστρέφουν άτοκα σε βάθος 3 χρόνων. Ο δεύτερος κύριος με τον οποίο μίλησα είχε το θράσος να μου πει ότι είναι οικονομολόγος και ότι η πείρα του τόσα χρόνια τον οδήγησε σε αυτή τη μέθοδο συνεργασίας έτσι ώστε να εξασφαλίσει πραγματική αφοσίωση από τους εκπαιδευτικούς που προσλαμβάνει. Μία εκβιαστική συνθήκη τύπου "θέλεις τη δουλειά και τα λεφτά σου πίσω? Δούλευε και κάνε τουμπεκί". Ο κλάδος μας έχει πολλά προβλήματα που δεν ακούγονται ποτέ. Οι συνάδελφοι παίζουν τα παιχνίδια των αφεντικών και κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, αδίκως. Έχω μια κάποια εμπειρία στην ιδιωτική εκπαίδευση και υπήρξα ιδιοκτήτρια παιδικού σταθμού η ίδια, μία ρομαντική νηπιαγωγός που είχε μεράκι για τη δουλειά της αλλά την κατασπάραξε το σύστημα. Τα τελευταία χρόνια έχω μαζεμένα πολλά ράμματα για τις γούνες των μεγαλοκαρχαριών. Αυτό το τελευταίο όμως είναι πρωτάκουστο, και ξεπερνάει κάθε όριο επιστημονικής φαντασίας! Αυτά τα ανήθικα και αδίστακτα λαμόγια της ιδιωτικής εκπαίδευσης δεν σταματούν πουθενά.  Πουλάνε σε αστρονομικές τιμές εργασία στον εξαθλιωμένο απ'την ανεργία και ανέχεια εκπαιδευτικό. Μίλησα με δικηγόρο που ασχολείται με τα εργατικά ζητήματα και μου είπε ότι αυτή η τακτική είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και ότι πρέπει να γίνουν καταγγελίες. Υπάρχει πιθανότητα αυτοί οι άνθρωποι να βρουν τα κορόιδα-θύματά τους, να μαζέψουν ένα καλό κεφάλαιο και φυσικά απ'τη στιγμή που τα ιδιωτικά συμφωνητικά δεν εξασφαλίζουν τίποτα, να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια, και άντε μετά το κοροϊδάκι να βρει το δίκιο του. Χωρίς αποδεικτικά στοιχεία, και μόνη μου φυσικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Βρωμάει κομπίνα και απατεωνιά. Σας ΖΗΤΩ βοήθεια και σας δηλώνω ότι είμαι πρόθυμη να το κυνηγήσω μέχρι το κόκκαλο. Αδυνατώ όμως να κάνω την οποιαδήποτε έρευνα ολομόναχη. Εάν υπάρχει συνάδελφος που του συνέβη κάτι παρόμοιο καλό θα είναι να το μοιραστεί μαζί μας. ΠΡΕΠΕΙ να γνωστοποιηθεί το θέμα και να δραστηριοποιηθούμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλά έκανες και το δημοσίευσες μην την πατήσεις κανείς απεγνωσμένος...εκτός από τον δικηγόρο μήπως να το αναφέρεις και στην επιθεώρηση εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος Κατρίν

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτή τη στιγμή το σημαντικό είναι να ενημερωθούν οι συνάδελφοι και να είναι λιγάκι πιό επιφυλακτικοί στις συνεργασίες τους. Δεύτερο πιό σημαντικό είναι να βρεθούν συνάδελφοι που έχουν μία παρόμοια εμπειρία και να τη μοιραστούν μαζί μας. Τρίτο και πιό σημαντικό όλων είναι να συσπειρωθούμε και να το κυνηγήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Δεν είμαι νηπιαγωγός, είμαι αναπληρώτρια δασκάλα και έχω μείνει πραγματικά άναυδη. Εχω δει και εγώ πολλές παρανομίες (φυσικά με την κάλυψη των αρμόδιων ελεγκτικών οργανισμών) στα ιδιωτικά σχολεία όσο δούλευα εκεί, αλλά αυτό δεν το έχω ξαναακούσει... Λέτε να μην έφτασε ακόμη στην Αθήνα ??? ??? ???
Πάντως δυστυχώς όσο υπάρχουν και μάλιστα συνεχώς αυξάνονται οι άνεργοι συνάδελφοί μας, θα βρίσκονται πολλοί πρόθυμοι να εργαστούν ακόμη και κάτω από τέτοιες συνθήκες...
Εύχομαι να δουν το post και άλλες νηπιαγωγοί που έχουν στοιχεία για την εν λόγω κομπίνα, μήπως και επιτέλους ξυπνήσουμε και αρχίσουμε να τους κυνηγάμε για τα αυτονόητα ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mvis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατριν ήμουν και εγώ στη Θεσσαλονίκη και είχα δει αγγελίες που περιγράφουν αυτό που λες να λένε επακριβώς περί συνεταίρων για παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο. Δε γνώριζα καθόλου όμως αυτά που περιγράφεις, πως ψάρευαν συνεργασίες στην ανάγκη ανέργων ΠΕ60 να έχουν προϋπηρεσία και δουλειά.

Τελικώς προχώρησες σε γνωστοποίηση; Σε παρακαλώ στείλε μου μήνυμα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε, όπως λες οι εργαζόμενοι εκεί είναι όμηροι τέτοιων εσωτερικών συμφωνητικών. Οπότε είναι πιθανή και παρέμβαση εισαγγελέα.

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κορίτσια έχω μείνει άναυδη (μ...... που λένε ) με αυτό που διάβασα!!!! αν είναι δυνατόν..............
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Υπήρξε τελικά κάποια κινητοποίηση πάνω στο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αυτο δεν ειναι καινουργιο δυστυχως , δεν προκυπτει εν καιρο κρισης
νηπιαγωγοι υπαρχουν σε αφθονια οποτε παλι παιζουν το παλιο τους παιχνιδι ... απλα αυτοι το παρακαναν..
θελουν να σε χρησιμοποιησουν καθως δεν μπορει να λειτουργησει το νηπιαγωγειο τους αν δεν υπαρχει ατομο με πτυχιο που θα το διευθυνει αρα εσυ θα φαινεσαι καθως διαθετεις το πτυχιο και θελουν να μην σε πληρωνουν καθως σου παρεχουν χωρο εργασιακη εμπειριας ....για να μην τους φυγεις κιολας και τους δημιουργησεις προβλημα γιατι θελουν να διαθετουν και καλο προφιλ στους γονεις σου λενε να τους δωσεις τα χρηματα που θα εξασφαλιζουν την παραμονη σου..
σιγουρα ψαχνουν για μ...... και απορω πως τετοιοι τυποι εργαζονται σ ενα τετοιο ευαισθητο τομεα...αλλα...

χωρις στοιχεια οπου και να το καταθεσεις θα σε βγαλουν τρελλη
παντως πραγματικα θελουν πολυ τρεξιμο αν βρεις την ακρη

Αποσυνδεδεμένος Κατρίν

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρόλο που επικοινώνησε τότε πολύς κόσμος μαζί μου, επί της ουσίας δεν έγινε ποτέ τίποτα...
Με πήραν τηλέφωνο και μίλησα ακόμη και με τον Πρόεδρο του ΟΙΕΛΕ τότε, αλλά κοντολογίς μου ζήτησαν να το ψάξω κι αν έχω κάποιο παραπάνω στοιχείο και αποδείξεις να τους ενημερώσω... Παράλληλα ήρθα σε επαφή με μία συνάδελφο που ήδη έμπλεξε σε μια τέτοια ιστορία και τρέχει δικαστικώς. Οι λεπτομέρειες της περίπτωσής της είναι εξωπραγματικές, αλλά σέβομαι την επιθυμία της να είμαι διακριτική, οπότε δεν μπορώ εγώ να αποφασίσω να βγάλω στη φόρα το πρόβλημα της.  Συμφώνησα να την βοηθήσω όπου μπορώ και βρέθηκα με τον δικηγόρο της, αλλά η κοπέλα δεν είναι σε θέση να το δημοσιοποιήσει και εν μέρει την καταλαβαίνω γιατί φοβάται. Το θέμα έχει ξεχαστεί εντελώς. Παρόλο που προσπάθησα να βρω άτομα που να έχουν κάποια ιδέα παραπάνω για το τι συμβαίνει, οι προσπάθειές μου έμειναν άκαρπες. Η μόνη μου επιλογή θα ήταν να ξεκινήσω εικονικά την διαδικασία με κάποιον από τους εν λόγω παιδικούς, για να αποκτήσω την βιωματική εμπειρία, αλλά τέτοιου τύπου μπλεξίματα κανείς δεν τα κυνηγά χωρίς να έχει πλάτες από πίσω... 

Όπως έχω ξαναπεί μόνη μου δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι. Ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι πολλοί συνάδελφοί μας στην απελπισία τους και στην ελπίδα για ένα καλύτερο και πιο σίγουρο αύριο κινδυνεύουν να βρεθούν σε τέτοιες καταστάσεις. Και συνήθως σιωπούν και ανέχονται κάθε είδους εκμετάλλευση.

Καταλήγω με λύπη στο συμπέρασμα ότι ποτέ δεν θα σταματήσουν τα έκτροπα, αν ο κλάδος μας δεν έχει κάποιο οργανωμένο σωματείο που να ενδιαφέρεται για όλα τα προβλήματα, πέραν αυτών που αφορούν στη δημόσια εκπαίδευση.  Αυτό μόνη μου θα το κάνω? Με όσες συναδέλφους έχω συζητήσει, καμία δεν είναι πρόθυμη ποτέ για συνεργασία προς αυτή την κατεύθυνση. Πρέπει να καταλάβουμε κάποιοι ότι αν κινούμασταν διαφορετικά και διεκδικούσαμε στον ιδιωτικό τομέα τα δικαιώματα μας, το δημόσιο δεν θα ήταν ίσως μονόδρομος και σίγουρα όχι χαμαλίκι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.