*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 562670 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1974 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 01:21:10 μμ »
ποιοι είναι αυτοί που το είπαν?Εγώ κάλεσα στο ΙΕΚ και μιλώντας με τον διευθυντή μου είπε πως :

ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΑΣ
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΙΚΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
(ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ)

είναι δυνατόν αυτό να ισχύει από τη στιγμή που στην προκήρυξη ζητούσαν την ειδικότητά μου?
Εάν το γνωρίζαμε από την αρχή εύλογο δεν είναι πως θα δηλώναμε ΙΕΚ άλλης πόλης?

Υποτίθεται πως ο διευθυντής εντοπίζει τις ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωπικό του ΙΕΚ που διευθύνει καθώς και των τμημάτων που θα λειτουργήσουν και στη συνέχεια ενημερώνει το υπουργείο για τις ειδικότητες που επιθυμεί να έχει. Πως να αιτιολογήσω το γεγονός πως σε κάποια ΙΕΚ της χώρας δεν ζητούν όλες τις ειδικότητες?
Γνωρίζει κάποιος πως λειτουργεί το σύστημα και τι θα μπορούσα να κάνω καθώς είμαι πρώτη επιτυχούσα μετά μάλιστα από εκδίκαση ένστασης που υπέβαλλα!!!!
μου το ειπαν τηλεφωνικως απο το ιεκ της προτιμησης μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1975 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 01:35:28 μμ »
ποιοι είναι αυτοί που το είπαν?Εγώ κάλεσα στο ΙΕΚ και μιλώντας με τον διευθυντή μου είπε πως :

ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΑΣ
ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΙΚΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
(ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ)

είναι δυνατόν αυτό να ισχύει από τη στιγμή που στην προκήρυξη ζητούσαν την ειδικότητά μου?
Εάν το γνωρίζαμε από την αρχή εύλογο δεν είναι πως θα δηλώναμε ΙΕΚ άλλης πόλης?

Υποτίθεται πως ο διευθυντής εντοπίζει τις ανάγκες σε εκπαιδευτικό προσωπικό του ΙΕΚ που διευθύνει καθώς και των τμημάτων που θα λειτουργήσουν και στη συνέχεια ενημερώνει το υπουργείο για τις ειδικότητες που επιθυμεί να έχει. Πως να αιτιολογήσω το γεγονός πως σε κάποια ΙΕΚ της χώρας δεν ζητούν όλες τις ειδικότητες?
Γνωρίζει κάποιος πως λειτουργεί το σύστημα και τι θα μπορούσα να κάνω καθώς είμαι πρώτη επιτυχούσα μετά μάλιστα από εκδίκαση ένστασης που υπέβαλλα!!!!

Δηστυχώς δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Παλια πρωτα γινοταν τα τμηματα και μετα εβγαζαν την προκήρυξη οποτε εκανες αιτηση και ησουν σιγουρος. Τωρα προκηρύσουν ειδικοτητες ωρομισθιων συγχρόνως με τα τμηματα, επομένως δεν ειναι σιγουρο οτι θα γινουν. Πριν 3 χρόνια, και εγω ημουν στην θεση σου. Περιμενα ως πρωτος να χω ωρες, και τελικα δεν εγινε τμημα. Τωρα παίρνω τηλεφωνα, ζαλίζω τους διευθυντες (οι οποιοι δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου δωσουν παντα και σωστες πληροφοριες) και μετά, πάντα με ρίσκο, κανω αιτηση. Ετσι λειτουργει το σύστημα...

Αποσυνδεδεμένος dchris123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1976 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 02:11:35 μμ »
αυτό το γεγονός όμως, δεδομένου πως σε αναγκάζουν να δηλώσεις μια και μόνο Περιφερειακή Διεύθυνση και μάλιστα με Ι.Ε.Κ 1ης προτίμησης, σου προκαλεί, νομικά, ηθική και υλική ζημία καθώς θα μπορούσες να επιλέξεις άλλο ΙΕΚ προτίμησης με το μεγάλο ενδεχόμενο να προσληφθείς εκεί!

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1977 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 03:04:36 μμ »
αυτό το γεγονός όμως, δεδομένου πως σε αναγκάζουν να δηλώσεις μια και μόνο Περιφερειακή Διεύθυνση και μάλιστα με Ι.Ε.Κ 1ης προτίμησης, σου προκαλεί, νομικά, ηθική και υλική ζημία καθώς θα μπορούσες να επιλέξεις άλλο ΙΕΚ προτίμησης με το μεγάλο ενδεχόμενο να προσληφθείς εκεί!

Συμφωνώ. Αλλα ετσι ειναι και δε μπορουμε να κανουμε τιποτα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1978 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 03:16:30 μμ »
αυτό το γεγονός όμως, δεδομένου πως σε αναγκάζουν να δηλώσεις μια και μόνο Περιφερειακή Διεύθυνση και μάλιστα με Ι.Ε.Κ 1ης προτίμησης, σου προκαλεί, νομικά, ηθική και υλική ζημία καθώς θα μπορούσες να επιλέξεις άλλο ΙΕΚ προτίμησης με το μεγάλο ενδεχόμενο να προσληφθείς εκεί!

Ενώ στο παιδείας που δηλώνεις όλη την ελλάδα και το παίζεις τζόκερ για το που θα είσαι κάθε χρόνο είναι καλύτερα?

Αποσυνδεδεμένος dchris123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1979 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 05:09:02 μμ »
Συμφωνώ. Αλλα ετσι ειναι και δε μπορουμε να κανουμε τιποτα..

Φυσικά και μπορούμε. Ως πράξη, κινήσαι δικαστικά και διεκδικείς τα νόμιμα.
Τώρα οι επιπτώσεις, ψυχολογικές, οικονομικές κτλ, της πράξης σου είναι άλλο θέμα. Δυστυχώς μας έχουν πείσει πως είμαστε έρμαια της κάθε τυχάρπαστης και ανειδίκευτης διοίκησης και εμείς μάλλον το έχουμε εμπεδώσει και σκύβουμε το κεφάλι. Anyway, τα έχω πάρει σήμερα κυρίως διότι οι οικείοι μου στεναχωρήθηκαν περισσότερο από αυτήν την κατάσταση :(

Αποσυνδεδεμένος sotiris83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1980 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 06:47:48 μμ »
Μια ερώτηση ακόμα κι από εμένα. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω ένσταση πάνω στους οριστικους για την προϋπηρεσία αρκεί οι το ΙΚΑ να μου δώσουν ένα χαρτί που να λέει ότι οι απόφοιτοι της ειδικότητάς μου μπορούν να προσληφθούν ως υπάλληλοι γραφείου. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω αυτό το χαρτί; Σκέφτομαι ότι για να μου το ζητήσουν σίγουρα το έχουν ξαναπάρει.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1981 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 08:18:00 μμ »
Μια ερώτηση ακόμα κι από εμένα. Μου είπαν ότι μπορώ να κάνω ένσταση πάνω στους οριστικους για την προϋπηρεσία αρκεί οι το ΙΚΑ να μου δώσουν ένα χαρτί που να λέει ότι οι απόφοιτοι της ειδικότητάς μου μπορούν να προσληφθούν ως υπάλληλοι γραφείου. Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω αυτό το χαρτί; Σκέφτομαι ότι για να μου το ζητήσουν σίγουρα το έχουν ξαναπάρει.
Συναδελφε για να στο ειπαν καντο!!!Γενικα θα ξαναβγουν οι πινακες κ μετα τις αιτησεις θεραπειας!κ εμενα σε ερωτημα μ μου ειπαν τι ακριβως πρεπει να κανω κ το ενα κομματι της ενστασης μου πιθανως να δικαιωθει,επισης να απευθυνθεις κ εσυ κ ολοι οσοι εχουν ενστασεις επι των οριστικων στο συνηγορο του πολιτη!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1982 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 12:40:21 πμ »
Φυσικά και μπορούμε. Ως πράξη, κινήσαι δικαστικά και διεκδικείς τα νόμιμα.
Τώρα οι επιπτώσεις, ψυχολογικές, οικονομικές κτλ, της πράξης σου είναι άλλο θέμα. Δυστυχώς μας έχουν πείσει πως είμαστε έρμαια της κάθε τυχάρπαστης και ανειδίκευτης διοίκησης και εμείς μάλλον το έχουμε εμπεδώσει και σκύβουμε το κεφάλι. Anyway, τα έχω πάρει σήμερα κυρίως διότι οι οικείοι μου στεναχωρήθηκαν περισσότερο από αυτήν την κατάσταση :(

Δυστυχώς αναφερεται πανω στην προκηρυξη οτι αν δε σχηματιστει τμημα μπορεί να μη σε πάρουν. Είναι νομιμοι. Μαλλιστα μπορει να σχηματιστει τμήμα κ παλι να μη σε πάρουν διοτι μπορει κάποια αλλη ειδικότητα να εχει το μάθημα σου α ανάθεση.  Μου εχει τύχει. Θεωρω οτι χρειαζεται μια πιο προσεκτικη επιλογή απο μέρους σου. Ψαχνεις περυσινα δεδομενα απο οαεδ κ διαυγεια για το τι τμήματα κ ειδικότητες δουλεψαν περυσι κ στοχευεις σε τμηματα δευτεροετων που σιγουρα θα γινουν. Δεν ειναι ευκολο να βρεις την ακρη αλλά δε θελω να σε κοροϊδεύω. Είναι κριμα να εισαι πρώτη κ να μη δουλευεις... Ψαξ το πιο πολυ.
ΥΣ. Ειναι κ τα αλλα ΙΕΚ πλην του 1ης επιλογης. Κ αυτα δε μπορουν να σε προσπερασουν αν εισαι πρωτη. Τυπικο ειναι ποια ειναι η πρώτη σου επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1983 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 12:51:27 πμ »
Διότι αν διαβάσεις την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και του ΟΑΕΔ όσον αφορά το πόσος ώρες μπορεί να αναλάβει ένας εκπαιδευτής ΙΕΚ θα δεις ότι ο ΟΑΕΔ θεσπίζει πολύ περισσότερους περιορισμούς και λιγότερες ώρες από ό,τι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Σε ρωτάω γιατί έχω απορίες πάνω στο θέμα... ο ΟΑΕΔ λέει μέχρι 20 ώρες σε δομές μη τυπικής εκπαίδευσης δημόσιας και ιδιωτικής ,άρα βάζει μέσα όλα τα ΙΕΚ, ΚΔΒΜ, ΚΕΚ....τα ΣΔΕ που ειναι τυπική εκπαίδευση, λογικά δεν είναι μέσα;
Το ινεδιβιμ, στην πρόκύρηξη των ΣΔΕ λέει ο εκπαιδευτής ενηλικων μπορεί να πάρει μέχρι 20 ώρες, επομένως το ίδιο και χειρότερα,δεν είναι σε σχεση με τον ΟΑΕΔ; επίσης στα διεκ δεν κατάλαβα τι ισχύει,  20 ώρες στις δομές του ινεδιβιμ; αλλά δε βλέπω να το γράφει ξεκάθαρα στην προκύρηξη...
εκτός αν αναφέρεσαι στις λιγότερες ώρες που δίνει στους ιδιωτικούς και δημόσιους υπαλλήλους

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1984 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 08:12:25 πμ »
Σε ρωτάω γιατί έχω απορίες πάνω στο θέμα... ο ΟΑΕΔ λέει μέχρι 20 ώρες σε δομές μη τυπικής εκπαίδευσης δημόσιας και ιδιωτικής ,άρα βάζει μέσα όλα τα ΙΕΚ, ΚΔΒΜ, ΚΕΚ....τα ΣΔΕ που ειναι τυπική εκπαίδευση, λογικά δεν είναι μέσα;
Το ινεδιβιμ, στην πρόκύρηξη των ΣΔΕ λέει ο εκπαιδευτής ενηλικων μπορεί να πάρει μέχρι 20 ώρες, επομένως το ίδιο και χειρότερα,δεν είναι σε σχεση με τον ΟΑΕΔ; επίσης στα διεκ δεν κατάλαβα τι ισχύει,  20 ώρες στις δομές του ινεδιβιμ; αλλά δε βλέπω να το γράφει ξεκάθαρα στην προκύρηξη...
εκτός αν αναφέρεσαι στις λιγότερες ώρες που δίνει στους ιδιωτικούς και δημόσιους υπαλλήλους
συναδελφοι μην μπερδευεστε, τα πραγματα ειναι απλα...ο οαεδ θετει 20 ωρες ταβανι σε μη τυπικη εκπαιδευση οπου κ αν εισαι σε οποια δομη!περυσι συναδελφοι απολυθηκαν στα μεσα του εξαμηνου επειδη ειχαν υπερβει το οριο!ο οαεδ διασταυρωνει στοιχεια νε αλλες δομες!

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1985 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 11:03:00 πμ »
συναδελφοι μην μπερδευεστε, τα πραγματα ειναι απλα...ο οαεδ θετει 20 ωρες ταβανι σε μη τυπικη εκπαιδευση οπου κ αν εισαι σε οποια δομη!περυσι συναδελφοι απολυθηκαν στα μεσα του εξαμηνου επειδη ειχαν υπερβει το οριο!ο οαεδ διασταυρωνει στοιχεια νε αλλες δομες!

Έτσι ακριβώς είναι με τον ΟΑΕΔ, τα λεφτά και το ΙΚΑ στην ώρα τους .
Αλλά αν διαπιστωθεί υπέρβαση ποινή αποκλεισμού.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1986 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 11:18:22 πμ »
Έτσι ακριβώς είναι με τον ΟΑΕΔ, τα λεφτά και το ΙΚΑ στην ώρα τους .
Αλλά αν διαπιστωθεί υπέρβαση ποινή αποκλεισμού.
και οι 20 ώρες του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είτε είναι διεκ, είτε είναι ΣΔΕ , ΚΔΒΜ είναι μόνο στις δομές του ή σε όλες τις δομές εκπαίδευσης ενηλίκων;

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1987 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 11:57:25 πμ »
Καλημέρα!Με πήραν από Ιεκ Οαεδ για πρόσληψη.Δουλεύω ωστόσο ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου.Η εγκύκλιος λέει ξεκάθαρα ότι δικαιούμαι 5 ώρες.Ο διευθυντής μου λέει ότι πρέπει να αλλάξω πίνακα παρόλο που στους οριστικούς βρίσκομαι στους ιδιώτες καθότι όταν έκανα αίτηση ήμουν άνεργη.Και αν αλλάξω πίνακα τώρα πως ξέρω που θα βρεθώ αφού δε θα βγουν νέοι πίνακες?Και εκτός αυτού δεν υποχρεούται να μου δώσει τις 5 ώρες αφού είναι η σειρά μου σύμφωνα με τους οριστικούς πίνακες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.