*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 564331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1778 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 10:15:00 μμ »
Γνωρίζει κάποιος αν κάποιο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ κάλεσε εκπαιδευτικούς ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:03 »

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1779 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 10:26:04 μμ »
Ξεκινησαν να καλούν.
Μαλλον την Τετάρτη ξεκινάμε.

Αποσυνδεδεμένος drummart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1780 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 11:31:18 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Έκανα αίτηση για τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ όντας άνεργος. Την Πέμπτη προσλήφθηκα πρώτη φορά ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου και την Παρασκευή με πήραν τηλέφωνο από τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ του ίδιου νομού (και πάλι πρώτη φορά) και μου είπαν ότι μου ανατέθηκε μία ώρα (σε διαφορετική ειδικότητα από αυτή που προσελήφθη ως αναπηρωτής). Όταν τους είπα ότι με πήραν αναπληρωτή πλήρους, μου ζήτησαν να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποδέχομαι τη θέση.
Θέλω να ρωτήσω τα εξής :
Επιτρέπεται να δεχτώ αυτή τη μία ώρα ενώ είμαι αναπληρωτής πλήρους; Κι αν όχι, πρέπει εγώ να δηλώσω ότι δεν αποδέχομαι τη θέση ή απλά ακυρώνεται η ανάθεση; Κι αν εγώ δηλώσω ότι δεν αποδέχομαι, θα έχω ποινή;
Σε αυτή την περίπτωση, ξέρει κάποιος πρακτικά τι γίνεται στους πίνακες κατάταξης; Εγώ π.χ. μεταπίπτω στους αντίστοιχους πίνακες δημοσίων υπαλλήλων κ.λ.π., ενώ έχουν οριστικοποιηθεί οι πίνακες;
Με ενδιαφέρει ακόμη κι αυτή η μία ώρα για την προυπηρεσία και μόνο, γι αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1781 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 11:52:58 πμ »
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο pde, drummart.
Σωστά σου είπαν ότι δεν μπορείς να πάρεις την ώρα στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ, εφόσον είσαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου.
Το ΙΕΚ είναι καλυμμένο για να προχωρήσει στον επόμενο στη λίστα, μόνο αν έχει δική σου υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι ΑΚΩ.
Για αυτό εσύ πρέπει να δηλώσεις ότι είσαι Αναπληρωτής Κανονικού Ωραρίου και επομένως δεν μπορείς να αναλάβεις την ώρα.
Σίγουρα, όμως, δεν έχεις ποινή. Δεν ξέρω αν οι αναπληρωτές μεταπίπτουν στη θέση που θα είχαν ως Δημόσιοι Υπάλληλοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:03 »

Αποσυνδεδεμένος alex_ia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1782 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 12:30:15 μμ »
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο pde, drummart.
Σωστά σου είπαν ότι δεν μπορείς να πάρεις την ώρα στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ, εφόσον είσαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου.
Το ΙΕΚ είναι καλυμμένο για να προχωρήσει στον επόμενο στη λίστα, μόνο αν έχει δική σου υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι ΑΚΩ.
Για αυτό εσύ πρέπει να δηλώσεις ότι είσαι Αναπληρωτής Κανονικού Ωραρίου και επομένως δεν μπορείς να αναλάβεις την ώρα.
Σίγουρα, όμως, δεν έχεις ποινή. Δεν ξέρω αν οι αναπληρωτές μεταπίπτουν στη θέση που θα είχαν ως Δημόσιοι Υπάλληλοι.

καπου ειχα διαβασει οτι γινεται να εισαι κ αναπληρωτης και να δουλευεις εκτος σχολειου αρκει οι ωρες να μην εμποδιζουν τις ωρες σ στο σχολειο

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1783 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 01:53:28 μμ »
καπου ειχα διαβασει οτι γινεται να εισαι κ αναπληρωτης και να δουλευεις εκτος σχολειου αρκει οι ωρες να μην εμποδιζουν τις ωρες σ στο σχολειο
Αυτό αφορά τη δευτεροβάθμια, που σου δίνει άδεια να δουλέψεις και στα ΙΕΚ. Ο ΟΑΕΔ όμως δε δέχεται να έχει κάποιος καθηγητής πάνω από 23 ώρες συνολικά. Σε ΙΕΚ του ΥΠ. Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ) μπορείς να πάρεις άδεια για να διδάξεις.

Ο μόνος τρόπος να κρατήσει ένας αναπληρωτής τη μία ώρα που του δίνει το ΙΕΚ ΟΑΕΔ είναι αν τον τοποθετήσουν σε σχολείο της δευτεροβάθμιας που έχει 22 ώρες και χρειάζεται μία ακόμα για να συμπληρώσει το ωράριό του. Σε αυτή την περίπτωση δεν πληρώνεται την ώρα, αλλά την προύπηρεσία την παίρνει!

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1784 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 02:11:05 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,
Μπορει κάποιος να μας εξηγήσει υπεύθυνα και με σιγουριά τί γίνεται επιτέλους με τη διετή ποινή αποκλεισμού σε περίπτωση που κάποιος αναλάβει στον ΟΑΕΔ με λιγότερες απο 10 ώρες και μετά προσληφθεί στο παιδείας ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου;
Η προκυρηξη φετος γράφει οτι σε αυτή τη περίπτωση δεν ισχύει η ποινή διετούς αποκλεισμού και ο εκπαιδευτής μεταπίπτει στους πίνακες δημοσίων υπαλλήλων.
Απο ποτέ ισχύει αυτο ξέρετε;
Διότι όσοι πήγαν αναλάβουν έστω και 1 ώρα και ειπαν οτι ενδέχεται να τους καλέσουν στο παιδείας, αναγκάστηκαν να αρνηθούν πρόσληψη, γιατι απο το σχολείο τους ειπαν οτι δεν ισχύει οτι γράφει η προκήρυξη και δεν γλυτώσουν  τη ποινή.
Τελικά τί γίνεται;
Γιατι την έβαλαν αυτή τη πσραγραφο για τους δημόσιους υπαλλήλους στη προκυρηξη και πως εφαρμόζεται; Κανένας δε μπορει να μας απαντήσει με σιγουριά.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος drummart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1785 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 02:21:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Lasid, ήσουν κατατοπιστικότατος. Οπότε στέλνω την υπεύθυνη δήλωση μη αποδοχής άμεσα, ώστε να περάσουν στον επόμενο. Και μένω βέβαια να απορώ με το σύμπαν που ή θα με έχει γραμμένο εντελώς ή θα μου τα δίνει όλα μαζεμένα, έτσι να έχω να απορρίπτω κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1786 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 04:55:29 μμ »
Παρακαλώ. Δεν είναι μικρό πράγμα να έχεις δουλειά πλήρους απασχόλησης! Αν μπορείς να μάθεις από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας πόσες ώρες είναι διαθέσιμες θα ήταν το πιο έξυπνο, μήπως και σου λείπει μια ώρα.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1787 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 07:10:25 μμ »
Σε αυτή την περίπτωση δεν πληρώνεται την ώρα, αλλά την προύπηρεσία την παίρνει!

Αυτό που είναι γραμμένο, για να ξέρουμε τα δικαιώματα μας και τί μπορούμε να κάνουμε σε κάθε περίπτωση;
Διότι τις περισσότερες φορές  όταν φτάνουμε στις κατά τόπους ΕΠΑΣ για να αναλάβουμε ώρες και ρωτάμε, η ενημέρωση είναι ελλιπής έως ανύπαρκτη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1788 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 07:31:44 μμ »
Αυτό που έγραψα δεν γίνεται με τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, αλλά μόνο με τα ΙΕΚ του Υπ. Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ).
Δεν ξέρω που αναφέρεται. Ξέρω όμως ότι όταν κάποιος δεν συμπληρώνει ωράριο τον διαθέτουν σε ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1789 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 08:06:33 μμ »
Αυτό που έγραψα δεν γίνεται με τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, αλλά μόνο με τα ΙΕΚ του Υπ. Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ).
Δεν ξέρω που αναφέρεται. Ξέρω όμως ότι όταν κάποιος δεν συμπληρώνει ωράριο τον διαθέτουν σε ΔΙΕΚ.

Αα οκ, ναι αυτό για τη πλευρά του Παιδείας είναι γνωστό.

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1790 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 01:21:32 πμ »
Οι προσλήψεις στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ θα δημοσιευτούν το ΔΙΑΒΓΕΙΑ όπως συμβαίνει και με τις ΕΠΑΣ; Το γνωρίζει κάποιος αυτό ; Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1791 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 01:31:54 πμ »
Οι προσλήψεις στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ θα δημοσιευτούν το ΔΙΑΒΓΕΙΑ όπως συμβαίνει και με τις ΕΠΑΣ; Το γνωρίζει κάποιος αυτό ; Ευχαριστώ προκαταβολικά
Ναι κανονικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.389 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.