*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 562592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1988 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 01:22:37 μμ »
Καλημερα. Την ιδια κατασταση αντιμετωπισα και εγω περσι. Δυστυχως αν και αναπληρωτρια σε κατατασσουν στους δημοσιους υπαλληλους κατω απο τους ιδιωτες και τους ανεργους. Αν δουλευες στον ιδιωτικο τομεα θα μπορουσες να παρεις αυτες τις 5 ωρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:32 »

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1989 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 03:31:06 μμ »
Καλημέρα!Με πήραν από Ιεκ Οαεδ για πρόσληψη.Δουλεύω ωστόσο ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου.Η εγκύκλιος λέει ξεκάθαρα ότι δικαιούμαι 5 ώρες.Ο διευθυντής μου λέει ότι πρέπει να αλλάξω πίνακα παρόλο που στους οριστικούς βρίσκομαι στους ιδιώτες καθότι όταν έκανα αίτηση ήμουν άνεργη.Και αν αλλάξω πίνακα τώρα πως ξέρω που θα βρεθώ αφού δε θα βγουν νέοι πίνακες?Και εκτός αυτού δεν υποχρεούται να μου δώσει τις 5 ώρες αφού είναι η σειρά μου σύμφωνα με τους οριστικούς πίνακες?
συναδελφε τι ειδικοτητα εχεις κ σε ποια περιφερεια εχεις δηλωσει?εχω αντιμετωπισει παρομοια περιπτωση

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1990 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 03:32:49 μμ »
Οι πινακες θα ξαναβγουν στο ορθο.εχουν γινει πολλες ενστασεις

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1991 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 04:20:35 μμ »
Οι πινακες θα ξαναβγουν στο ορθο.εχουν γινει πολλες ενστασεις

Οι οριστικοί πίνακες δεν έπονται των ενστάσεων?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:16:32 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1992 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 04:27:36 μμ »
Καλημερα. Την ιδια κατασταση αντιμετωπισα και εγω περσι. Δυστυχως αν και αναπληρωτρια σε κατατασσουν στους δημοσιους υπαλληλους κατω απο τους ιδιωτες και τους ανεργους. Αν δουλευες στον ιδιωτικο τομεα θα μπορουσες να παρεις αυτες τις 5 ωρες


Η προκήρυξη βέβαια ναι μεν λέει ότι οι αναπληρωτές θεωρούνται δημ.υπαλλ. και υπάγονται στον πίνακα αυτό όμως πουθενά δε λέει ότι αν αλλάξει η εργασιακή σου κατάσταση από την ώρα που έκανες αίτηση αλλάζεις και πίνακα.Και αναρρωτιέμαι τι είδους Οριστικοί πίνακες είναι αυτοί τότε?

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1993 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 04:35:45 μμ »


Η προκήρυξη βέβαια ναι μεν λέει ότι οι αναπληρωτές θεωρούνται δημ.υπαλλ. και υπάγονται στον πίνακα αυτό όμως πουθενά δε λέει ότι αν αλλάξει η εργασιακή σου κατάσταση από την ώρα που έκανες αίτηση αλλάζεις και πίνακα.Και αναρρωτιέμαι τι είδους Οριστικοί πίνακες είναι αυτοί τότε?
Οι προσλήψεις γίνονται με βάση την εργασιακή κατάσταση που έχεις όταν σε καλέσουν. Μπορεί να δούλευες όταν έγιναν  οι αιτήσεις και να είσαι άνεργος τωρα, όποτε θα σε προσλάβουν ως άνεργο και το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1994 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 05:13:54 μμ »
Οι προσλήψεις γίνονται με βάση την εργασιακή κατάσταση που έχεις όταν σε καλέσουν. Μπορεί να δούλευες όταν έγιναν  οι αιτήσεις και να είσαι άνεργος τωρα, όποτε θα σε προσλάβουν ως άνεργο και το αντίθετο.

Πως θα σε προσλάβουν ως άνεργο αν όταν έκανες την αίτηση ήσουν στους δημ.υπαλλ.Θα αλλάξεις πίνακα και σε αυτή την περίπτωση?Αμφιβάλλω.Θα περιμένεις να τελιώσουν οι ιδιώτες κ μετά δηλ.ποτέ. Γιατί λοιπόν να αλλάξεις πίνακα αν από άνεργος προσληφθείς
Και οκ αν θέλουν να προσλάβουν με την τωρινή εργασιακή κατάσταση ας δώσουν 5 ώρες στους αναπληρωτές και όχι 20 που δίνουν στους ιδιώτες.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1995 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 05:21:07 μμ »
Οι οριστικοί πίνακες δεν έπονται των ενστάσεων?
και βεβαια επονται, ομωε γινονται αιτησεις θεραπειας κ ιεραρχικες προσφυγες οποτε επανεξεταζονται τα μορια κ ενδεχομενως ν αλλαξουν σε καποιες περιπτωσεις οποτε εκει γινεται επανακοινοποιηση των πινακων.θυμηθειται τι ειχε γινει πριν 2-3χρονια για την αττικη

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1996 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 07:33:37 μμ »
Καλημερα. Την ιδια κατασταση αντιμετωπισα και εγω περσι. Δυστυχως αν και αναπληρωτρια σε κατατασσουν στους δημοσιους υπαλληλους κατω απο τους ιδιωτες και τους ανεργους. Αν δουλευες στον ιδιωτικο τομεα θα μπορουσες να παρεις αυτες τις 5 ωρες

Φίλε η προκήρυξη το λεει ξεκάθαρα. Όποιος προσλαμβάνεται αναπληρωτής πλήρους ωραρίου παει στον πίνακα των δημοσίων υπαλλήλων. Για την προκήρυξη του ΟΑΕΔ μιλάμε.
Τί είναι αυτό που δε καταλαβαίνεις;

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1997 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 09:21:21 πμ »
Φίλε η προκήρυξη το λεει ξεκάθαρα. Όποιος προσλαμβάνεται αναπληρωτής πλήρους ωραρίου παει στον πίνακα των δημοσίων υπαλλήλων. Για την προκήρυξη του ΟΑΕΔ μιλάμε.
Τί είναι αυτό που δε καταλαβαίνεις;

Αν όταν έκανα αίτηση ήμουν αναπληρωτής τότε ορθά θα έμπαινα στους δημ. υπαλλήλους. Τώρα όμως βρίσκομαι στους ιδιώτες στους Οριστικούς πίνακες και όπως αναφέρει μέσα δικαιούμε 5 ώρες.Λέει πουθενά ότι αλλάζω πίνακα?Και γιατί τους είπανε Οριστικούς τότε?Και που ξέρω εγώ στην τελική αν με αλλάξουν πίνακα τώρα σε ποια σειρά θα είμαι? Αυτά δεν καταλαβαίνω..

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1998 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 11:56:39 πμ »
Καλημέρα!Με πήραν από Ιεκ Οαεδ για πρόσληψη.Δουλεύω ωστόσο ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου.Η εγκύκλιος λέει ξεκάθαρα ότι δικαιούμαι 5 ώρες.Ο διευθυντής μου λέει ότι πρέπει να αλλάξω πίνακα παρόλο που στους οριστικούς βρίσκομαι στους ιδιώτες καθότι όταν έκανα αίτηση ήμουν άνεργη.Και αν αλλάξω πίνακα τώρα πως ξέρω που θα βρεθώ αφού δε θα βγουν νέοι πίνακες?Και εκτός αυτού δεν υποχρεούται να μου δώσει τις 5 ώρες αφού είναι η σειρά μου σύμφωνα με τους οριστικούς πίνακες?

Καλημερα!!

Απο την προκυρηξη: Όσοι υποψήφιοι καλούνται να αναλάβουν διδακτικό έργο, υπογράφουν Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 όπου δηλώνουν αναλυτικά την εργασιακή τους κατάσταση και είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν, στη Διεύθυνση της Εκπαιδευτικής Μονάδας που προσλήφθηκαν, κάθε αλλαγή της εργασιακής τους κατάστασης.

Επομενως, τους ενδιαφερει τι εισαι αυτη τη στιγμη και ετσι σε αξιολογουν.

Και μεταξυ μας, ας δουλεψει και κανενας ανεργος με αυτες τις 5 ωρες, εσυ εχεις ηδη 23!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2017, 12:07:10 μμ από kmixanikos »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1999 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 05:46:02 μμ »
Καλημερα!!

Απο την προκυρηξη: Όσοι υποψήφιοι καλούνται να αναλάβουν διδακτικό έργο, υπογράφουν Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 όπου δηλώνουν αναλυτικά την εργασιακή τους κατάσταση και είναι υποχρεωμένοι να δηλώνουν, στη Διεύθυνση της Εκπαιδευτικής Μονάδας που προσλήφθηκαν, κάθε αλλαγή της εργασιακής τους κατάστασης.

Επομενως, τους ενδιαφερει τι εισαι αυτη τη στιγμη και ετσι σε αξιολογουν.

Και μεταξυ μας, ας δουλεψει και κανενας ανεργος με αυτες τις 5 ωρες, εσυ εχεις ηδη 23!!! ;)

Είσαι τόσο σίγουρος δηλ. ότι αν δεν πάω εγώ θα πάει άνεργος,ε? Και είναι τόσο δίκαιο να θεωρηθώ δημόσιος υπάλληλος και όταν φτάσουν στον πίνακα των δημοσίων να πάρουν πρώτα ένα μόνιμο κ μετά εμένα? Anyway ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #2000 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 05:58:55 μμ »
Είσαι τόσο σίγουρος δηλ. ότι αν δεν πάω εγώ θα πάει άνεργος,ε? Και είναι τόσο δίκαιο να θεωρηθώ δημόσιος υπάλληλος και όταν φτάσουν στον πίνακα των δημοσίων να πάρουν πρώτα ένα μόνιμο κ μετά εμένα? Anyway ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, καλή συνέχεια
Aν και ο ΟΑΕΔ δεν παίρνει άνεργους, τότε ποιος πρέπει να πάρει;

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #2001 στις: Οκτώβριος 22, 2017, 06:22:11 μμ »
Είσαι τόσο σίγουρος δηλ. ότι αν δεν πάω εγώ θα πάει άνεργος,ε? Και είναι τόσο δίκαιο να θεωρηθώ δημόσιος υπάλληλος και όταν φτάσουν στον πίνακα των δημοσίων να πάρουν πρώτα ένα μόνιμο κ μετά εμένα? Anyway ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, καλή συνέχεια
Η αληθεια ειναι οτι ειναι αδικο ενας αναπληρωτης να θεωρειται δημοσιος υπαλληλος και να μην μπορει να παρει αυτες τις λιγες ωρες ενω ενας ιδιωτης να μπορει. Ο αναπληρωτης δουλευει με συμβαση ορισμενου χρονου, το καλοκαιρι θα ειναι παλι ανεργος. Γιατι καποιος που δουλευει στον ιδιωτικο τομεα να μπορει να συμπληρωνει το εισοδημα του ενω ο αναπληρωτης οχι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.