*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)  (Αναγνώστηκε 77178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 09:28:10 πμ »
έχω δει πάνω απο 3 πράξεις αναγνώρισης απο τον ΔΟΑΤΑΠ.

Επίσης η Σχολική Ψυχολογία έχει πολύ ωραία ύλη σαν μεταπτυχιακό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2014, 09:34:53 πμ από panos2014 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:21 »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 12:39:45 πμ »
Καλησπέρα σε όλους ,αυτήν την περίοδο ψάχνομαι και εγώ για ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και έχω πάθει πλάκα με αυτά που ακούω και διαβάζω!! Έχω τελειώσει αρκετά χρόνια τις βασικές μου σπουδές και μάλλον είμαι εκτός κλίματος, οπότε με τέτοια ταχύτητα που βλέπω ότι μοιράζονται τα μεταπτυχιακά από παντού είναι μάλλον άτοπο να το προσπαθήσω.
 Έκανα το καλοκαίρι αίτηση στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας που για πρώτη φορά προσφέρει μεταπτυχιακό στην ειδική και εξ αποστάσεως .Τα αποτελέσματα θα βγουν τέλη Οκτώβρη αλλά στη γραμματεία μου είπαν ότι έχουν κάνει αίτηση 2.500 άτομα για 40 θέσεις!!! Οπότε άρχισα να ψάχνομαι και εγώ και αφού στην Ελλάδα δεν βλέπω καμιά ελπίδα.
 Έτσι ανακάλυψα και εγώ το Tor Vergata επειδή ξέρω Ιταλικά (έχω CELLI 3), αλλά άκουγα γενικά ότι παίρνουν μεταπτυχιακό στην Ιταλία χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα και δεν μπορούσα να το καταλάβω , διάβασα εδώ στο forum και κατατοπίστηκα λίγο πώς γίνεται η "δουλειά".
΄Ολες αυτές τις μεταφράσεις και ό,τι χρειάζεται διάβασα  τα αναλαμβάνουν κάποια φροντιστήρια; Έτσι δηλ .δουλεύει το σύστημα; Το έχουν δοκιμάσει κάποιοι, πλήρωσαν όσα τους ζήτησαν χωρίς κρυφές χρεώσεις και τελειώσαν χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις; Τελικά τα δίδακτρα πόσα είναι σήμερα;
Τέλος με την αναγνώριση είναι όλα οκ ,όπως αναφέρει και ο Panos 2014; Κάτι είχα ακούσει ότι υπήρχε πρόβλημα με τα εξ αποστάσεως αλλά από το 2012 ο ΔΟΑΤΑΠ τα αναγνωρίζει με την προϋπόθεση να παρέχεται το ίδιο πρόγραμμα με το συμβατικό τρόπο; Ισχύει αυτό;
Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος μπορεί να  βοηθήσει ,νομίζω στις εποχές που ζούμε κανείς δεν θέλει να πετάξει τα λεφτά του σε επιτήδειους και επειδή όσο πιο συγκεχυμένο είναι το τοπίο, τόσο περισσότεροι καιροφυλακτούν ας μοιραστούμε εμπειρίες να γλυτώσουμε όλοι μας τα χειρότερα :-\

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 01:30:33 μμ »
λοιπόν,τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό..στη σχολική ψυχολογία βεβαια,όπως ομως και στην ειδική αγωγη το μεταπτυχιακό το προσφέρει το scuola iad...(Scuola Istruzione a Distanza) και ειναι ιδιο και για μας και για τους ιταλούς...οι Ιταλοί δεν κάνουν ουτε καν πτυχιακή,εμείς για τον ΔΟΑΤΑΠ επιβάλλεται για να παρουμε την αναγνώριση..εγω βρηκα και στο ιντερνετ την πραξη αναγνωρισης αλλα και απο μια δευτεροβαθμια που το αναγνωριζε σε εναν καθηγητη μισθολογικα...εαν αποφασίσεις να το κάνεις μόνη σου τα διδακτρα ειναι ελαχιστα..1500,αλλα συνήθως απευθύνεσαι σε κάποιο φροντιστήριο που σε βοηθάει με όλα..ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ..!!..υπάρχουν και σε αθηνα κ θεσσαλονικη,οι τιμες...απο 3.500 μέχρι 4.000-4.500 αναλογα..ελπιζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 11:24:13 μμ »
Mixroula,σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση σου εύχομαι με το καλό και καλή σταδιοδρομία!!
Αν έχεις λίγο χρόνο ακόμα να αφιερώσεις, ή οποιος άλλος μπορεί ευπρόσδεκτος θα ήθελα κάποιες ακόμα πληροφορίες..
-Πόσο καιρό σου πήρε να τελειώσεις (είμαι φουλ στις υποχρεώσεις και με παιδιά) ,είναι εφικτό σ΄ένα έτος όπως λένε ότι διαρκεί;
-Πόσες φορές πήγες συνολικά στην Ιταλία; (αρκούν 2 φορές;)
-Την πτυχιακή σου την έκανες μόνη σου ή και σ΄αυτό βοηθάει το φροντιστήριο και πρέπει να την παρουσιάσεις στην Ιταλία και στα Ιταλικά;
-Είναι πολλά φροντιστήρια που ασχολούνται με αυτό στην Αθήνα(βρήκα από το λίγο που πρόλαβα να το κοιτάξω ένα) και πόσο αξιόπιστα πιστεύεις ότι είναι ; Είναι δηλ. εφικτό να αποταθεί κάποιος κατευθείαν στο πανεπιστήμιο και μετά στα φροντιστήρια για ό,τι χρειαστεί ή αν δεν είναι οι μεσάζοντες δεν σε εξυπηρετούν;
-Τα 1500 ευρώ είναι αυτά που ζητάει αποκλειστικά το πανεπιστήμιο και τα υπόλοιπα είναι για ό,τι σου προσφέρει το φροντιστήριο; Το τελικό ποσό που αναφέρεις συμπεριλαμβάνει και τα μαθήματα Ιταλικών και αν δεν έχεις ανάγκη να κάνεις στοιχίζει πολύ λιγότερο;
Ζητώ πραγματικά συγγνώμη απ΄όλους για τον καταιγισμό των ερωτήσεων, αλλά πριν αποταθώ για πληροφορίες σε κάποιο φροντιστήριο θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα ,όπως και όλοι μας φαντάζομαι για να μπορώ να κρίνω όσο μπορώ των όποια αξιοπιστία τους....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:21 »

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:16:04 πμ »
Αυτό δεν είναι τίποτα. Εδώ υπάρχουν και εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής που δίνουν και παιδαγωγική επάρκεια!! Πονεμένη ιστορία η ειδική αγωγή και η βιομηχανία μεταπτυχιακών με ευθύνη βεβαίως του υπουργείου. Στην αρχή πλήρωνες 1200€ για τα σεμινάρια των 400 ωρών και επειδή ήταν λίγα έπρεπε να τα σκάσεις και για το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής που μέχρι πέρσι έδινε απόλυτη πρόταξη. 'Οσοι ήταν "κορόιδα" κάναν το μεταπτυχιακό πχ στην Αγγλία όπου ήθελε παραμονή 1 χρόνου εκεί και πολύ δουλεία. Οι "ατσίδες" προτιμάνε Βουλγαρία όπου πας 13 παρασκευοσαββατοκύριακα (πολλοί μάλιστα τις Παρασκευές δούλευαν στο σχολείο!) και αν μπορείς δε πατάς καν και καθάρισες οικονομικά σε σχέση με Αγγλία. Και στην Ιταλία που το μεταπτυχιακό είναι ιταλόγλωσσο δε χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα. Τώρα έρχονται και τα διδακτορικά! Και όλα αυτά με τη προοπτική να δουλέψεις συμβασιούχος 9 μήνες. Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο. Όπως πάντα για το υπουργείο όλα βαίνουν καλώς.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 12:43:38 πμ »
Ειδικά παιδαγωγική επάρκεια δεν πρέπει να δίνουν με τίποτα αυτά. Χωρίς μικροδιδασκαλίες και πρακτική από που κι ως που είσαι παιδαγωγικά επαρκής; Που μπορούμε να κάνουμε ένσταση για αυτό; Στο δοαταπ ή στο υπουργείο;
Δηλαδή κάποιος που έχει ασπαιτέ (και μπήκε κιόλας όταν μετρούσαν τα μόρια, όχι η τωρινή μπούρδα με την κλήρωση) γιατι να μην προηγείται; Κάνεις 9μηνο μεταπτυχιακό από απόσταση και η ασπαιτέ αχρηστεύεται;

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 06:22:16 πμ »
Ειδικά παιδαγωγική επάρκεια δεν πρέπει να δίνουν με τίποτα αυτά. Χωρίς μικροδιδασκαλίες και πρακτική από που κι ως που είσαι παιδαγωγικά επαρκής; Που μπορούμε να κάνουμε ένσταση για αυτό; Στο δοαταπ ή στο υπουργείο;
Δηλαδή κάποιος που έχει ασπαιτέ (και μπήκε κιόλας όταν μετρούσαν τα μόρια, όχι η τωρινή μπούρδα με την κλήρωση) γιατι να μην προηγείται; Κάνεις 9μηνο μεταπτυχιακό από απόσταση και η ασπαιτέ αχρηστεύεται;

Συμφωνώ απόλυτα. Από την άλλη βέβαια πρέπει να δώσουμε κίνητρο στους πελάτες μας. Όλα έχουν τη τιμή τους τελικά.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 08:39:32 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Aianta 91 ότι ζούμε την απόλυτη ξεφτίλα σε όλα τα επίπεδα όμως και με το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης να βαραίνει όλους εμάς που έτσι κι αλλιώς έχουμε απολέσει κάθε είδους αξιοπρέπειας, κάνουμε τα πάντα για τον περιβόητο διορισμό των 600 ευρώ και η ξεφτίλα συνεχίζεται χωρίς πάτο!! Πριν χρόνια σκόρπιζαν το όνειρο του ΑΣΕΠ,τώρα που ο ΑΣΕΠ μας τελείωσε έχουμε τη βιομηχανία των μεταπτυχιακών και τώρα που περιμένουν στην ουρά τόσοι αδιόριστοι ξαναφέρνουν στο προσκήνιο το όνειρο του ΑΣΕΠ,έτσι για να μη μένουμε χωρίς όνειρα! Κι εμείς όλοι στρατιωτάκια ακουνητα και αμίλητα χορεύουμε κατά πως μας χτυπάνε το ντέφι!  Αλλά ακόμα κι αν ανήκεις στην κατηγορία να θέλεις να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πρωτίστως για τον εαυτό σου αν δεν έχεις χρήμα με ουρά και μπάρμπα στην Κορωνι,ποσό μάλλον αν εχεις παιδιά και η μόνη επιλογή είναι τα εξ αποστάσεως,τότε τι να πω μαλλον δεν έχεις δικαίωμα ούτε στο όνειρο!!!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 09:24:31 πμ »
Εάν θέλετε να συζητήσετε για το ζήτημα των μεταπτυχιακών εξ αποστάσεως και την παιδαγωγική επάρκεια, μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα. Αν δε γνωρίζετε τον τρόπο, απευθυνθείτε στις συντονίστριες. Παρακαλώ πολύ όμως να επιστρέψουμε στο θέμα μας "Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)". Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να ενημερωθούν και δεν τους βοηθάτε. Ευχαριστώ.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 04:21:57 μμ »
Κ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2015, 06:10:48 μμ από pati »

Αποσυνδεδεμένος zero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 03:03:30 πμ »
καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό στην Ιταλία, διαβάζω αρκετά πράγματα και εχω μπερδευτεί. Αλλο είναι το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής και άλλο το σχολική ψυχολογία;δεν γνωρίζω καθόλου ιταλικά, πρέπει να μάθω για να κάνω το εν λόγω μεταπτυχιακό; Πόσες φορες πρεπει να πάμε Ιταλία; Μεχρι πότε είναι οι αιτήσεις; Αν τελειώσουμε το μεταπτυχιακό έχουμε και πτυχίο σε επίπεδο proficiency; είμαι απο λάρισα ξέρετε κάποιο γραφείο που μπορώ να απευθυνθώ;και η τιμή; Οποιος μπορει ας βοηθήσει!Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 04, 2014, 10:15:48 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση.

Έκανα μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στην ιταλία και το πανεπιστήμιο έστειλε απευθείας τα χαρτιά στον ΔΟΑΤΑΠ (οπότε δεν χρειάζεται σφραγίδα apostille), οπότε μια χαρά με την αναγνώριση του πτυχίου μου από ΔΟΑΤΑΠ.

Μου έστειλε επίσης και πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία στο σπίτι χωρίς σφραγίδα apostille.

Για το υπουργείο παιδείας αρκεί η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ και το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία μεταφρασμένη από δικηγόρο χωρίς apostille ή πρέπει να πάω πάλι στην ιταλία για να έχω και σφραγίδα apostille.

Συνάδελφοι όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει σας παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 04:26:06 μμ »
γεια σας συναδερφοι.κι εγω μιλησα μολις τωρα με το φροντιστηριο στην αθηνα για το μεταπτυχιακο στη σχολικη ψυχολογια και μου ειπε 3500 συνολο!εκτος τα του ταξιδιου φυσικα.ξερω ιταλικα οποτε δε θα κανω μαθημα σε αυτους.λεει οτι αναγνωριζεται κ σου δειχνουν κ πραξη αναγνωρισης.εχει κανεις σας καμια εξελιξη?

Μπορείς να πεις ποιο φροντιστήριο ειναι αυτο που το κανει με μονο 3500;

Αποσυνδεδεμένος zero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 07:11:35 μμ »
Μπορείς να πεις ποιο φροντιστήριο ειναι αυτο που το κανει με μονο 3500;
θα ήθελα και εγω να μάθω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.