*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #350 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 08:01:35 μμ »
Εμένα μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να επαναληφθεί το φετινό μπάχαλο και του χρόνου. Εξάλλου μόλις διάβασα σε μια έρευνα ότι έχουν μειωθεί κατά 30.000 οι θέσεις στην εκπαίδευση τα 4 τελευταία χρόνια. Αν δεν τους είναι αρκετή τέτοια τεράστια μείωση και συνεχίσουν τις γελοίες αλχημείες και του χρόνου, πως να αντιμετωπίσεις τη βλακεία;
Δεν περιμένουμε κατ'ανάγκη κάτι moustard αλλά οι εναλλακτικές δεν είναι και πολλές.
Εξάλλου, είναι αρκετά πιθανό να μας ζαλίσουν τα αυτιά ότι θα πάρουν 1000 και τελικά να πάρουν 3.000 και εμείς να είμαστε ευγνώμονες (συνήθης τακτική των τελευταίων χρόνων).
Σημαντικά κενά μετά το 2ωρο δεν υπήρχαν τουλάχιστον για τις "βασικές" (τρομάρα μας..) ειδικότητες. Τα κενά που παρουσιάζει η ΟΛΜΕ φαντάζομαι πως αφορούν κυρίως τις ειδικότητες σε ΕΠΑΛ. Αυτά που προτείνονται απο συναδέλφους για πιστώσεις απο ΕΣΠΑ είναι και ανεφάρμοστα και άκυρα.
Η μόνη επιλογή και δυνατότητα που έχουμε είναι να πιέσουμε για του χρόνου, εάν περάσει κάποιος νόμος που μας πετάει απέξω πάλι ή δούμε αλχημείες που  στερούνται λογικής και τεκμηρίωσης.

Ο φοβος μου ειναι πως περσι ειχαν πει για 2000 πιστωσεις και το τηρησανε ευλαβικα.. Αν του χρονου πουνε 1000 γιατι να μην ειναι 1000;;; Μακαρι να ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα δεν υπαρχουν στοιχεια που να αφηνουν περιθωρια... Δε θελω να φερω την καταστροφη απλα προσπαθω να δω την κατασταση ρεαλιστικα για να παρω αποφασεις για το μελλον  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 08:05:02 μμ από moustard »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:14:07 »

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #351 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 08:29:58 μμ »
Εμένα μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να επαναληφθεί το φετινό μπάχαλο και του χρόνου. Εξάλλου μόλις διάβασα σε μια έρευνα ότι έχουν μειωθεί κατά 30.000 οι θέσεις στην εκπαίδευση τα 4 τελευταία χρόνια. Αν δεν τους είναι αρκετή τέτοια τεράστια μείωση και συνεχίσουν τις γελοίες αλχημείες και του χρόνου, πως να αντιμετωπίσεις τη βλακεία;
Δεν περιμένουμε κατ'ανάγκη κάτι moustard αλλά οι εναλλακτικές δεν είναι και πολλές.
Σημαντικά κενά μετά το 2ωρο δεν υπήρχαν τουλάχιστον για τις "βασικές" (τρομάρα μας..) ειδικότητες. Τα κενά που παρουσιάζει η ΟΛΜΕ φαντάζομαι πως αφορούν κυρίως τις ειδικότητες σε ΕΠΑΛ. Αυτά που προτείνονται απο συναδέλφους για πιστώσεις απο ΕΣΠΑ είναι και ανεφάρμοστα και άκυρα.
Η μόνη επιλογή και δυνατότητα που έχουμε είναι να πιέσουμε για του χρόνου, εάν περάσει κάποιος νόμος που μας πετάει απέξω πάλι ή δούμε αλχημείες που  στερούνται λογικής και τεκμηρίωσης.

Στο σχολείο μου στην ηπειρωτική Ελλάδα δεν έχει μαθηματικό. Στα Δωδεκάνησα υπάρχουν ελλείψεις σε φιλολόγους και μαθηματικούς. Τα κενά δεν αφορούν ειδικότητες των ΕΠΑΛ αλλά βασικές ειδικότητες. Μη λέμε ό,τι ναναι χωρίς τεκμηρίωση. Στην Όλυμπο Καρπάθου δεν έχουν φιλόλογο και μαθηματικό, στη Χάλκη δεν έχουν ούτε ένα μαθηματικό. Στην Κάσο και στο Καστελόριζο ελλείψεις επίσης σε βασικές ειδικότητες. Βασικές ειδικότητες που θα τους βρεις να έχουν απόσπαση σε γραφείο και ας μην τους έχει αντικαταστήσει κανείς όπως υποτίθεται προβλέπει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #352 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 08:51:56 μμ »
Ο φοβος μου ειναι πως περσι ειχαν πει για 2000 πιστωσεις και το τηρησανε ευλαβικα.. Αν του χρονου πουνε 1000 γιατι να μην ειναι 1000;;; Μακαρι να ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα δεν υπαρχουν στοιχεια που να αφηνουν περιθωρια... Δε θελω να φερω την καταστροφη απλα προσπαθω να δω την κατασταση ρεαλιστικα για να παρω αποφασεις για το μελλον  :-\

ο φόβος σου είναι όλων μας ο φόβος και μάλιστα υπαρκτός μια και το μνημόνιο αναφέρει όντως για 1000 πιστώσεις συνολικά για την επόμενη χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος mother 34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #353 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:33:33 μμ »
Μην σκας για τέτοιες λεπτομέρειες! Είσαι μάνα και μάλιστα νέα. Το καλό μας κράτος φροντίζει για μας. Εμείς προσηλωμένοι στο εκπαιδευτικό έργο μόνο... ::).
σωστα! ειναι και το επιδομα υψηλοτατο...δεν το φανταζομουν ποτε οτι μετα απο τοσα χρονια, τρεις επιτυχεις ασεπ και ετοιμη για διορισμο, θα βρισκομουν ανεργη με 2 παιδια και καμια ελπιδα για το μελλον...δεν περιμενα να μου λειπειτ τοσοοοοοοο πολυ το σχολειο :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:14:07 »

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #354 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 10:10:16 μμ »
Μακάρι να κάνω εγώ λάθος και να είναι πολλά τα κενά αλλά και αυτά που αναφέρονται σε προηγούμενο μήνυμα για τα 12νησα εικάζω ότι καλύφθηκαν τα περισσότερα. Και εγώ στην ίδια δεινή θέση είμαι φέτος αλλά δεν προσδοκούσα και πολλά. Δεν μπορώ την καταστροφολογία - αν είναι ωστόσο να μας παραγκωνίσει η εκπαίδευση καλό είναι να το ξέρουμε απο νωρίς και να μην κοροιδεύουμε τον εαυτό μας, όντας τη μία χρονιά σε σχολεία και την άλλη άνεργοι. Και εγώ αγαπώ τη διδασκαλία αλλά πλέον καλό είναι να κοιτάμε και εναλλακτικές, αν βέβαια υπάρχουν.
Οφείλουμε να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα του χρόνου, αν δούμε ότι καταπατώνται πάλι βλ. ανάθεση Ιστορίας.
Αν μη τι άλλο να υπάρχει μια ελάχιστη αίσθηση δικαίου σε ό,τι γίνεται

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #355 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 10:37:42 μμ »
Μακάρι να κάνω εγώ λάθος και να είναι πολλά τα κενά αλλά και αυτά που αναφέρονται σε προηγούμενο μήνυμα για τα 12νησα εικάζω ότι καλύφθηκαν τα περισσότερα. Και εγώ στην ίδια δεινή θέση είμαι φέτος αλλά δεν προσδοκούσα και πολλά. Δεν μπορώ την καταστροφολογία - αν είναι ωστόσο να μας παραγκωνίσει η εκπαίδευση καλό είναι να το ξέρουμε απο νωρίς και να μην κοροιδεύουμε τον εαυτό μας, όντας τη μία χρονιά σε σχολεία και την άλλη άνεργοι. Και εγώ αγαπώ τη διδασκαλία αλλά πλέον καλό είναι να κοιτάμε και εναλλακτικές, αν βέβαια υπάρχουν.
Οφείλουμε να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα του χρόνου, αν δούμε ότι καταπατώνται πάλι βλ. ανάθεση Ιστορίας.
Αν μη τι άλλο να υπάρχει μια ελάχιστη αίσθηση δικαίου σε ό,τι γίνεται

Αυτο λεω. Καλο ειναι να ξερουμε απο νωρις για να δουμε τι θα κανουμε με τη ζωη μας. Δε νομιζω πως εχει και πολυ νοημα να δουλεψουμε εναν ακομα χρονο αν δεν προκειται να υπαρξει συνεχεια. Αν ειναι να μεινουμε ανεργοι δεν εχει και πολυ σημασια αν αυτο θα συμβει φετος ή του χρονου. Γι αυτο επιμενω να ρωταω για τις 1000 πιστωσεις που εχουν ακουστει για του χρονου. Μεχρι πριν ενα μηνα δεν πιστευα πως η φετινη χρονια θα ειναι τοσο χειροτερη απο την περσινη. Τωρα τα περιμενω ολα

Αποσυνδεδεμένος margar1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #356 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 10:52:09 μμ »
Κοιτα το μελλον δεν μπορεις να το προδιαγραψεις απο τωρα,μπορει του χρονου να ειναι χειροτερα,του παραχρονου καλυτερα.Εξαρταται απο το ποσο αντεχει ο καθενας,πως ειναι η ζωη του οργανωμενη,τι εναλλακτικες ερχονται στο δρομο του και πολλα αλλα που για τον καθενα ειναι διαφορετικα.Αν αντεχεις να επιμενεις,επεμεινε,αν οχι,ψαξε αλλη λυση.Σε καθε περιπτωση η αποφαση ειναι εντελως προσωπικη.Εγω π.χ. θα επιμεινω οσο αντεξω και φετος θα δουλευα αν ειχα βαλει κουτακι αλλα το δευτερο παιδι μου ειναι 5 μηνων και πηρα το ρισκο.Επιλογη μου και δεν το μετανιωνω,του χρονου θα το ξανασκεφτω.

Αποσυνδεδεμένος zuzuna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #357 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 11:01:15 μμ »
Κάθε χρονιά έχει τη δική της ιδιαιτερότητα. Του χρόνου μπορεί να προκύψουν άλλα κενά, σε περιοχές που μπορεί τώρα να είναι καλυμμένες ή μπορεί (λέμε τώρα) κάποιοι να μη βάλουν κουτάκι ή ακόμα και εμείς οι ίδιοι να βάλουμε περιοχές προτίμησης με διαφορετική σειρά... ή να αποφασίσουν να αυξήσουν τις πιστώσεις τελευταία στιγμή... ή να πλησιάζουν εκλογές και να ψάχνουν ψήφους.... Τα αρκετά "ή" δεν μας επιτρέπουν να απογοητευόμαστε (τουλάχιστον όχι ακόμα!)  :)

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #358 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 05:33:57 μμ »
Πολλα  συγχαρητηρια και απο εμενα,καλη τοποθετηση ιδιως σε οσους πανε Δωδεκανησα.Ισως ειναι ζορικα αλλα απο το να περιμενεις σημερα -αυριο,σημερα-αυριο την ενισχυτικη ειναι σαφως καλυτερα!Trust me!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.