*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά για ενήλικες  (Αναγνώστηκε 5741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγγλικά για ενήλικες
« στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:56:54 πμ »
             Γεια σας, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής. Ξεκίνησα τα αγγλικά, στην α' λυκείου, μπαίνοντας σε Ds class ( έτσι το έλεγαν εκεί, δεν ξέρω αν είναι γενική ονομασία.Πρόκειται για 2 τάξεις πριν το lower. Ds, Es, lower.)Εξαιτίας του ότι δεν ξεκίνησα στην ώρα μου για να μάθω από την αρχή το λεξιλόγιο, είχα απίστευτα κενά στο λεξιλόγιο.Τελικά, πήρα το Lower Cambridge, με δυσκολία, αλλά το πήρα. Διάβαζα πολύ καλά γραμματική, και τα τυπικά που πρέπει να έχει η έκθεση για να αντισταθμίσω το φτωχό μου λεξιλόγιο. Το θέμα είναι ότι φοβόμουν μήπως χρησιμοποιήσω λάθος χρόνο και έτσι δεν μιλούσα αγγλικά όποτε μου δινόταν η ευκαιρία(άσε που αν και πήρα το lower είπαμε ότι είχα τρομερό πρόβλημα στο λεξιλόγιο)   δεν ακούω ξένη μουσική, δεν προσπαθούσα να καταλάβω την αγγλική γλώσσα στα έργα για να κάνω εξάσκηση.Ετσι, ξέχασα και αυτά που ήξερα όταν έδωσα lower στα 17 ή 18 μου και τώρα είμαι 30. Δεν μπορώ να καταλάβω ένα άρθρο στα αγγλικά, δεν μπορώ να μιλήσω.
           Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Δεν θέλω ταχύρρυθμα μαθήματα για να κάνω practice στο speaking . Θα ήθελα να εξεταστώ στο τέλος των μαθημάτων για να νιώσω ότρι τα κατάφερα, αλλά θεωρώ ότι επίπεδο ανώτερο του lower είναι πολύ υψηλό για ' μένα. Από την άλλη μεριά, μπορώ να ξαναδώσω το cambridge?  Να κάνω ιδιαίτερα ή να πάω σε φροοντιστήριο? Γνωρίζετε τις τιμές? Πόσες ώρες χρειάζονται και για πόσους μήνες? Ευχαριστώ.     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος river

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:45:11 μμ »
Πολλές οι ερωτήσεις σου και μπερδεμένες.Ναι μπορείς να ξαναδώσεις το lower.Μπορείς να δώσεις και το cambridge και το michigan ή οποιοδήποτε άλλο πτυχίο.Τώρα πόσες ώρες θα χρειαστούν εξαρτάται από τον χρόνο που είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις.Θα έλεγα να κάνεις ιδιαίτερα-λιγότερες ώρες από φροντιστήριο,έμφαση στα σημεία που έχεις εσύ αδυναμία,,και μπορείς να επιβάλεις εσύ το ρυθμό των μαθημάτων.Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί θες να δώσεις για κάποιο πτυχίο,αν δε σου χρειάζεται στη δουλεία σου.Η επιβράβευση θα είναι ότι καταλαβαίνεις τα άρθρα, τους στίχους των τραγουδιών και τη σωστή μετάφραση στις ταινίες.Θα μπορούσες να βρεις κάποιο άτομο(ίσως και native speaker) να βγαίνετε για καφέ και να συζητάτε, σε χαλαρό επίπεδο.Μπορεί να κάνετε και κάποια συμφωνία για ανταλλαγή μαθημάτων(δεν αναφέρεις τι ΠΕ είσαι)  .Γενικά οι τιμές στα ιδιαίτερα έχουν πέσει.Εξαρτάται την πόλη.Γύρω στα 10 ευρώ θα σου πω.Βασικά βρες κάποιον που πιστεύεις ότι σου κάνει και συζητήστε το.Ελπίζω να βοήθησα
Boredom's not a burden anyone should bear

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 05:52:52 μμ »
Καλησπέρα. Πριν απο 5 χρόνια είχα πάρει το  ΤΟΕΙC με προετοιμασία 2,5 μηνών και ενώ είχα αφήσει τα αγγλικά μου για πολλά χρόνια ( απο το σχολείο). Δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα εκτός απο το πολύ διάβασμα στο λεξιλόγιο που είχαμε. Το πήρα με καλό βαθμό (λίγο πιο κάτω στο να πάρω το advance). Tώρα σκέφτομαι να κάνω μάθηματα για το proficiency. ΄Πόσο χρόνο πιστεύτε ότι θα μου πάρει στο διάβασμα και γενικά θα ήθελα μία γνώμη απο καθηγητή αγγλικών σχετικά με την προετοιμασία κ το διάβασμα. Επίσης κάθε πότε δίνουν εξετάσεις για  το δίπλωμα?? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 11:25:23 πμ »
Καλημέρα. Μου τηλ. μια κυρία 50 ετών η οποία θέλει να (ξαν)αρχίσει Αγγλικά. Είχε κάνει πριν από 7-8 χρόνια κ επί λέξη μου είπε ότι ξέρει "το αλφάβητο, τους αριθμούς κ κάποια ρήματα". Εννοείται ότι μιλάμε για εντελώς αρχάρια, αλλά επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτά τα επίπεδα, αναρωτιόμουν ποιά βιβλία ανταποκρίνονται στις ανάγκες της. Εκείνη μου είπε ότι κυρίως ενδιαφέρεται να μάθει να επικοινωνεί, δε στοχεύει σε κάποιο δίπλωμα. Ε΄΄ιχα δουλέψει παλιά με το English for Adults (Grivas) αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Κοιτούσα στην Express κ σκεφτόμουν ότι ένα Click On (starter) ϊσως ήταν μια καλή επιλογή. Τί νομίζετε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 11:32:27 πμ »
Καλημέρα. Μου τηλ. μια κυρία 50 ετών η οποία θέλει να (ξαν)αρχίσει Αγγλικά. Είχε κάνει πριν από 7-8 χρόνια κ επί λέξη μου είπε ότι ξέρει "το αλφάβητο, τους αριθμούς κ κάποια ρήματα". Εννοείται ότι μιλάμε για εντελώς αρχάρια, αλλά επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτά τα επίπεδα, αναρωτιόμουν ποιά βιβλία ανταποκρίνονται στις ανάγκες της. Εκείνη μου είπε ότι κυρίως ενδιαφέρεται να μάθει να επικοινωνεί, δε στοχεύει σε κάποιο δίπλωμα. Ε΄΄ιχα δουλέψει παλιά με το English for Adults (Grivas) αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Κοιτούσα στην Express κ σκεφτόμουν ότι ένα Click On (starter) ϊσως ήταν μια καλή επιλογή. Τί νομίζετε;;
εγω συνιστώ ανεπιφύλακτα την σειρά access απο express pulishing

Αποσυνδεδεμένος marguerite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 12:10:28 μμ »
Για μένα το Cambridge University Press έχει τις καλύτερες σειρές ενηλίκων, το Face2Face για παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 08:12:15 μμ »
Από Cambridge έχω δουλέψει τα English Unlimited για ενήλικες και τα έχω βρει κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 09:36:22 μμ »
Πολλές οι ερωτήσεις σου και μπερδεμένες.Ναι μπορείς να ξαναδώσεις το lower.Μπορείς να δώσεις και το cambridge και το michigan ή οποιοδήποτε άλλο πτυχίο.Τώρα πόσες ώρες θα χρειαστούν εξαρτάται από τον χρόνο που είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις.Θα έλεγα να κάνεις ιδιαίτερα-λιγότερες ώρες από φροντιστήριο,έμφαση στα σημεία που έχεις εσύ αδυναμία,,και μπορείς να επιβάλεις εσύ το ρυθμό των μαθημάτων.Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί θες να δώσεις για κάποιο πτυχίο,αν δε σου χρειάζεται στη δουλεία σου.Η επιβράβευση θα είναι ότι καταλαβαίνεις τα άρθρα, τους στίχους των τραγουδιών και τη σωστή μετάφραση στις ταινίες.Θα μπορούσες να βρεις κάποιο άτομο(ίσως και native speaker) να βγαίνετε για καφέ και να συζητάτε, σε χαλαρό επίπεδο.Μπορεί να κάνετε και κάποια συμφωνία για ανταλλαγή μαθημάτων(δεν αναφέρεις τι ΠΕ είσαι)  .Γενικά οι τιμές στα ιδιαίτερα έχουν πέσει.Εξαρτάται την πόλη.Γύρω στα 10 ευρώ θα σου πω.Βασικά βρες κάποιον που πιστεύεις ότι σου κάνει και συζητήστε το.Ελπίζω να βοήθησα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου river!Δε μου φαίνονται μπερδεμένες οι ερωτήσεις μου.Ωστόσο, συμφωνώ ότι δείχνουν το πόσο μπερδεμένη είμαι εγώ σχετικά με το τι πρέπει να κάνω! ;)

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 10:27:36 πμ »
Καλημέρα,
μήπως γνωρίζει κάποιος σχετικά με τα τμήματα συνομιλίας που κάνει η Ελληνοαμερικανική Ένωση(http://www.hau.gr/?i=english_language_program.el.speaking-skills) και απευθύνεται κυρίως σε όσους υστερούν στο προφορικό μέρος; Γνωρίζετε αν είναι αποτελεσματικά, αν κάποιος τα έχει παρακολουθήσει να μου πει αν αξίζει και ότι άλλο γνωρίζει γι’ αυτά. Πρόκειται για ενήλικα με επίπεδο πάνω από Β2 στα γραπτά αλλά στο προφορικό και ακουστικό μέρος υστερεί σε σημείο που δεν καταλαβαίνει βασικά πράγματα. Επίσης, αν γνωρίζετε και κάποιους άλλους τρόπους για να βελτιωθεί, θα ήθελα να με ενημερώσετε.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά για ενήλικες
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2017, 04:06:14 μμ »
Καλησπέρα! Τέλος καλοκαιριού θα ξεκινήσω με μία κοπέλα αγγλικά. Το επίπεδό της είναι pre intermediate. Προσπαθώ να επιλέξω ποιά διδακτική σειρά θα χρησιμοποιούμε ως το βασικό μας βιβλίο. Γενικά, μου αρέσουν τα βιβλία που εστιάζουν σε reading, vocabulary, grammar and writing γιατί  για Listening and speaking δουλεύω κυρίως με δικό μου υλικό που έχω φτιάξει.
Ως τώρα έχω ξεχωρίσει τις εξής σειρές, τις έχετε δουλέψει; έχετε να προτείνέτε κάποια άλλη. Κάθε συμβολή σας είναι πολύτιμη!

Cambridge: English Unlimited, face2face, empower
Oxford: new headway, new English file

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159573
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.