*

Αποστολέας Θέμα: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης  (Αναγνώστηκε 18612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« στις: Οκτώβριος 22, 2013, 03:43:24 μμ »
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω τι ισχυει με την ημερα των σχολικων γιορτων.Την Παρασκευη αν γινει ανοιχτη γιορτη τα παδια φευγουν μετα τη ληξη της γιορτης κ οταν ειναι κλειστη φευγουν 10-11,ακομα κ σε ολοημερα τμηματα.Επειδη πολλοι γονεις αντιδρουν υπαρχει καποια σχετικη νομοθεσια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:31 »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:23:57 μμ »
Πάντως απο οτι ξέρω οι σχολικές γιορτές διαρκούν όσο αποφασίσουν οι εκπαιδευτικοι, αλλά επειδή το ολοήμερο ειναι λίγο διαφορετική περίπτωση ξέρει κανείς τι γίνεται με τον εορτασμό της 17 Νοέμβρη; Λειτουργεί κανονικά ή μόνο το πρωινό ωράριο;

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 08:29:37 μμ »
Κάθε χρόνο έρχονται εγκύκλιοι για τις σχολικές γιορτές. Εγώ θυμάμαι ότι πριν 2 χρόνια που ήμουν προϊσταμένη είχε έρθει εγκύκλιος για την 28η που έλεγε ότι "την ημέρα της γιορτής δε γίνεται μάθημα". Οι γονείς ότι να'ναι αυτοί δεν πήγαν σχολείο??? Δεν ξέρουν τι γίνεται τέτοιες μέρες?

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 06:08:03 μμ »
Πάντως απο οτι ξέρω οι σχολικές γιορτές διαρκούν όσο αποφασίσουν οι εκπαιδευτικοι, αλλά επειδή το ολοήμερο ειναι λίγο διαφορετική περίπτωση ξέρει κανείς τι γίνεται με τον εορτασμό της 17 Νοέμβρη; Λειτουργεί κανονικά ή μόνο το πρωινό ωράριο;

είναι ημιαργία και σχολάμε στις 12

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:31 »

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 08:07:32 μμ »
τι γινεται με τη χριστουγεννιατικη γιορτη?γινεται απογευμα ή πρωι?

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3644
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:11:45 μμ »
τι γινεται με τη χριστουγεννιατικη γιορτη?γινεται απογευμα ή πρωι?

Δεν υπάρχει κανόνας.
Είθισται να γίνεται απόγευμα και σε μέρα που δεν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά για να μπορέσουν να παρακολουθήσουν όλοι οι γονείς ή έστω όσο το δυνατόν περισσότεροι. Επίσης, άλλη γλύκα έχει να έρχεται ο Άγιος Βασίλης ενώ έχει σκοτεινιάσει....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:13:43 μμ »
 Γενικά στα νηπιαγωγεία η συμμετοχή των γονέων στις γιορτές θεωρείται σημαντική και λογικό είναι να προγραμματίζονται κατά τρόπο που θα επιτρέπει την παρουσία όσο το δυνατόν περισσότερων!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 11:15:14 πμ »
Εκ των πραγματων δεν μπορουν ολοι να βολευτουνε την ιδια μερα...ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 02:55:36 μμ »
Δεν υπάρχει κανόνας.
Είθισται να γίνεται απόγευμα και σε μέρα που δεν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά για να μπορέσουν να παρακολουθήσουν όλοι οι γονείς ή έστω όσο το δυνατόν περισσότεροι. Επίσης, άλλη γλύκα έχει να έρχεται ο Άγιος Βασίλης ενώ έχει σκοτεινιάσει....
Και βέβαια υπάρχει κανόνας!Οι γιορτές πρέπει να γίνονται την ώρα του σχολικού ωραρίου και όχι πέραν αυτού!Αν το νηπιαγωγείο είναι ολοήμερο η γιορτή θα πρέπει να έχει τελειώσει μέχρι τις 16.00 αλλιώς για να την πραγματοποιήσεις απόγευμα χρειάζεσαι την άδεια του διευθυντή εκπαίδευσης.Αν την πραγματοποιήσεις απόγευμα χωρίς άδεια και συμβεί κάποιο ατύχημα (λέμε τώρα....) και γίνει καταγγελία από τον γονέα θα βρεθείς με την ΕΔΕ στο χέρι!Αυτά......

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3644
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 03:07:18 μμ »
Και βέβαια υπάρχει κανόνας!Οι γιορτές πρέπει να γίνονται την ώρα του σχολικού ωραρίου και όχι πέραν αυτού!Αν το νηπιαγωγείο είναι ολοήμερο η γιορτή θα πρέπει να έχει τελειώσει μέχρι τις 16.00 αλλιώς για να την πραγματοποιήσεις απόγευμα χρειάζεσαι την άδεια του διευθυντή εκπαίδευσης.Αν την πραγματοποιήσεις απόγευμα χωρίς άδεια και συμβεί κάποιο ατύχημα (λέμε τώρα....) και γίνει καταγγελία από τον γονέα θα βρεθείς με την ΕΔΕ στο χέρι!Αυτά......

Αν ενημερώσεις τον προϊστάμενο (όπως οφείλεις) δεν βρίσκεσαι με καμία ΕΔΕ στο χέρι! Επίσης, με τη σύμωφνη γνώμη του διευθυντή εκπαίδευσης μπορείς να μεταφέρεις βάρδια και έτσι να λειτουργήσει το σχολείο για μια μέρα (αυτή της γιορτής) ως κλασικό με 2 νηπιαγωγούς, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η γιορτή το απόγευμα.

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι γιορτές γίνονται μέσα στο εργασιακό ωράριο (αν το αναφέρει και δεν το έχω βρει, παρακαλώ να μου το υποδείξεις)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 03:10:10 μμ »
Στις 10 για κλασικό και 12 για ολοήμερο είναι μια χαρά. Απόγευμα δε νομίζω, δε δίνουν άδεια απ'τη διεύθυνση για μεταφορά ωραρίου!! Αν θες να την κάνεις απόγευμα λειτουργείς κανονικά 

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 03:22:20 μμ »
Αν ενημερώσεις τον προϊστάμενο (όπως οφείλεις) δεν βρίσκεσαι με καμία ΕΔΕ στο χέρι! Επίσης, με τη σύμωφνη γνώμη του διευθυντή εκπαίδευσης μπορείς να μεταφέρεις βάρδια και έτσι να λειτουργήσει το σχολείο για μια μέρα (αυτή της γιορτής) ως κλασικό με 2 νηπιαγωγούς, προκειμένου να πραγματοποιηθεί η γιορτή το απόγευμα.

Πουθενά δεν αναφέρεται ότι οι γιορτές γίνονται μέσα στο εργασιακό ωράριο (αν το αναφέρει και δεν το έχω βρει, παρακαλώ να μου το υποδείξεις)
Μεταφόρα ωραρίου δεν την δέχεται κανένας.Είπα ότι αν την κάνεις απόγευμα χωρίς άδεια παίρνεις το ρίσκο!Το νηπιαγωγείο δεν είναι μαγαζάκι μας να το ανοίγουμε και να το κλείνουμε ότι ώρα θέλουμε για να κάνουμε τη γιορτή!Αν συμβεί το οτιδήποτε και το μάθει η διεύθυνση τότε έχεις πρόβλημα!Κατά τα άλλα κάντε την ότι ώρα επιθυμείτε!Υπερωρίες πάντως για την απογευματινή γιορτή δεν θα πληρωθείτε!Την ευχαρίστηση των παιδιών την βλέπετε κάθε μέρα δεν χρειάζεται η γιορτή για να σας το αποδείξουν.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3644
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 03:37:51 μμ »
Σαφώς και ο κάθε συνάδελφος πράττει αυτό που θεωρεί σωστό και ταιριαστό για τη διδασκαλία του, τους στόχους που έχει θέσει, και τα παιδιά που έχει μπροστά του.
Όσο για μεταφορά ωραρίου.....στο δικό μου νομό μια χαρά τη δέχονται για μια φορά το χρόνο (δεν μιλάμε για συνέχεια)

Για υπερωρίες δε νομίζω να μίλησε κανείς, αλλά ούτε και κανείς να έχει διεκδικήσει ποτέ για μια γιορτή......

Προσωπικά, πάντως οι περισσότερες γιορτές που έχω παρακολουθήσει την 28η είναι κλειστές και γίνονται πρωί, τα Χριστούγεννα είναι ανοιχτές και γίνονται απόγευμα, την 25η ανοιχτές το πρωί και το καλοκαίρι ανοιχτές και είτε πρωί είτε απόγευμα.

(ΕΠίσης, καλό είναι όταν θέλουμε τους γονείς στο πλάι μας τόσο στο εκπαιδευτικό κομμάτι όσο και στις διεκδικήσεις μας, και όταν τους ζητάμε να συνεργάζονται μαζί μας, μια φορά το χρόνο να κάνουμε και το δικό τους το χατήρι και να τους προσφέρουμε την ευκαιρία (σε όλους δεν γίνεται, αλλά τουλάχιστον στους περισσότερους) να μπορέσουν να καμαρώσουν το παιδάκι τους.....)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Ωραριο νηπιαγωγειου την ημερα σχολικης εορτης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 04:18:12 μμ »
Σαφώς και ο κάθε συνάδελφος πράττει αυτό που θεωρεί σωστό και ταιριαστό για τη διδασκαλία του, τους στόχους που έχει θέσει, και τα παιδιά που έχει μπροστά του.
Όσο για μεταφορά ωραρίου.....στο δικό μου νομό μια χαρά τη δέχονται για μια φορά το χρόνο (δεν μιλάμε για συνέχεια)

Για υπερωρίες δε νομίζω να μίλησε κανείς, αλλά ούτε και κανείς να έχει διεκδικήσει ποτέ για μια γιορτή......

Προσωπικά, πάντως οι περισσότερες γιορτές που έχω παρακολουθήσει την 28η είναι κλειστές και γίνονται πρωί, τα Χριστούγεννα είναι ανοιχτές και γίνονται απόγευμα, την 25η ανοιχτές το πρωί και το καλοκαίρι ανοιχτές και είτε πρωί είτε απόγευμα.

(ΕΠίσης, καλό είναι όταν θέλουμε τους γονείς στο πλάι μας τόσο στο εκπαιδευτικό κομμάτι όσο και στις διεκδικήσεις μας, και όταν τους ζητάμε να συνεργάζονται μαζί μας, μια φορά το χρόνο να κάνουμε και το δικό τους το χατήρι και να τους προσφέρουμε την ευκαιρία (σε όλους δεν γίνεται, αλλά τουλάχιστον στους περισσότερους) να μπορέσουν να καμαρώσουν το παιδάκι τους.....)
Είμαι της άποψης ότι τους γονείς θα τους έχεις στο πλάι σου όταν τους εξηγήσεις με επιχειρήματα τις διεκδικήσεις σου και όχι με το να τους κάνουμε το χατήρι πραγματοποιώντας τη γιορτή το απόγευμα.Και από την άλλη για ποιον κάνουμε τη γιορτή?Για να ευχαριστήσουμε τους γονείς ή για να ευχαριστηθούν τα παιδιά?Γιατί όταν ένα παιδί κλαίει ή ντρέπεται να πει τα λόγια του ή αναγκάζεται να χορέψει ενώ δεν το θέλει δεν πιστεύω να ευχαριστιέται.Και ελάχιστοι από εμάς έχουμε ρωτήσει τα παιδιά αν επιθυμούν να πάρουν μέρος στη χριστουγεννιάτικη γιορτή ή αν θα επιθυμούσαν να δουν μια χριστουγεννιάτικη θεατρική παράσταση....Και το ωράριο είναι ωράριο.Τις απογευματινές μου ώρες θέλω να τις περνάω με την οικογένεια μου.Τα πρωινά μου οικογένεια μου είναι τα παιδιά του σχολείου μου και κάνω ότι μπορώ για να είναι ευτυχισμένα.... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159552
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.