*

Αποστολέας Θέμα: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική  (Αναγνώστηκε 30444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θαλασσογραφία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:49:32 μμ »
Συνάδελφοι με την πρόσφατη απόφαση του υπουργείου για ανάκληση μετατάξεων και επιστροφή στη Β/θμια με το έγγραφο αυτό: http://www.pdeamth.gr/images/file2013/123123.docx
μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με κάποιον που είχε οργανική σε σχολείο πριν πάρει τη μετάταξη; Μέσα στο έγγραφο λέει πως
Παράθεση
Β. Ανακαλούμε την υπ΄ αριθμ. 119655/Δ1/30-08-2013 (ΦΕΚ 986/Τ Γ΄) Υπουργική απόφαση, μόνο στο μέρος που αφορά στις μετατάξεις των παρακάτω εκπαιδευτικών, οι οποίοι επιστρέφουν στις Διευθύνσεις Δ.Ε. από τις οποίες μετατάχθηκαν με την ανωτέρω Υπουργική απόφαση, ως ακολούθως ...κλπ

Αν κάποιος είχε οργανική πριν την μετάταξη τι θα πρέπει να κάνει; Να περιμένει απόφαση του δ/ντή Β/θμιας για να ξαναγυρίσει στην οργανική του; Η να παρουσιαστεί μια ωραία μέρα στο σχολείο της οργανικής του και να ζητήσει το ωράριο (το οποίο πιθανόν να έχουν πάρει ήδη άλλοι συνάδελφοι);

Όλοι οι νομικοί λένε πως πρέπει να ξαναγυρίσει στην οργανική του αλλά ο Δ/ντής εδώ έχει αμφιβολίες και σε προφορικές επικοινωνίες με το υπουργείο μερικοί έχουν την άποψη ότι "γυρίζετε όπως ήσασταν στις οργανικές" και άλλοι πως "γυρίζετε στη διάθεση"!!! Το τελευταίο το βρίσκω παράλογο μια και το υπουργείο αναγνώρισε την ένσταση που κάναμε.

Έχει κανείς πληροφόρηση τι γίνεται σε άλλα ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 10:32:43 μμ »
@ Θαλασσογραφία

Κανονικά, θα πρέπει να επιστρέψει στην ακριβώς πρότερη κατάστασή του, διότι "ανάκληση της απόφασης" νοείται πως η απόφαση θεωρείται ως μη γενόμενη. Η ορολογία χρησιμοποιείται κατά κόρον στο υπουργείο μας και αυτή είναι η ερμηνεία που δίνεται και στις αποσπάσεις.
Βεβαίως, τώρα, μιλάμε για μια νέα διαδικασία, τις υποχρεωτικές μετατάξεις που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ούτε καν τροποποιήσεις, πολλώ δε μάλλον ανακλήσεις! Αλλά, Άρβι είναι αυτός!  ;D
Εν κατακλείδι, επιβάλλεται να διεκδικηθεί η πρότερη κατάσταση του εκπαιδευτικού και φυσικά η ενδεχόμενη οργανική του θέση, στην οποία θα πρέπει να αποκατασταθεί και να την λάβει.
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος Θαλασσογραφία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:27:59 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό μου έχουν πει και οι νομικοί που έχω ρωτήσει. Αλλά εδώ ο Δ/ντής Β/θμιας έχει αμφιβολίες και έστειλε ερώτημα προς το υπουργείο το οποίο αναμένεται να απαντηθεί.
Αν το υπουργείο αργήσει να απαντήσει ή δεν απαντήσει καθόλου, θα θεωρηθεί ότι έχω χάσει την οργανική μου;
Τι με συμβουλεύεις να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 01:36:16 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό μου έχουν πει και οι νομικοί που έχω ρωτήσει. Αλλά εδώ ο Δ/ντής Β/θμιας έχει αμφιβολίες και έστειλε ερώτημα προς το υπουργείο το οποίο αναμένεται να απαντηθεί.
Αν το υπουργείο αργήσει να απαντήσει ή δεν απαντήσει καθόλου, θα θεωρηθεί ότι έχω χάσει την οργανική μου;
Τι με συμβουλεύεις να κάνω;

Κατ' αρχάς, η οργανική σου δεν έχει χαθεί, αφού θα διατίθετο προς πλήρωση (αν διατηρούσες την μετάταξή σου) μόλις τον ερχόμενο Φεβρουάριο του 2014, όταν -όπως και κάθε χρόνο, αυτόν τον μήνα- ενημερώνουν τα ΠΥΣΔΕ το Υπουργείο για τα οργανικά κενά της περιοχής τους και η διαδικασία πλήρωσής της θα πήγαινε ως το τέλος του σχολικού έτους.
Οπότε, αν κατάλαβα καλά, μάλλον μιλάς για τοποθέτηση κάποιου συναδέλφου σου στην οργανική σου, ο οποίος -προφανώς- θα ήταν σε διάθεση και τον τοποθέτησαν στην οργανική σου που φάνηκε πως άδειασε. Κανονικά, θα πρέπει να επανατοποθετηθείς στην οργανική σου και ο συνάδελφος να επιστρέψει κι αυτός στην πρότερη κατάστασή του -σε διάθεση- και αν τοποθετηθεί ή όχι, κάπου, αυτό εξαρτάται από τα κενά του ΠΥΣΔΕ σου και εν πάσει περιπτώσει, δεν είναι κάτι που σε αφορά.
Εσύ, σαφώς και θα πρέπει να διεκδικήσεις την οργανική σου, αφού -επαναλαμβάνω- πρόκειται περί ανάκλησης απόφασης που σημαίνει ως μη γενόμενη.
Από τη στιγμή που ο Δ/ντής Δ/θμιας υπέβαλε επίσημο έγγραφο προς το υπουργείο, δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να μην απαντηθεί και μάλιστα σύντομα!
Αν η τοποθέτησή τους είναι αρνητική προς τα συμφέροντά σου, προσφεύγεις άμεσα (αφού σου την κοινοποιήσουν) κατά αυτής. Οι τρόποι είναι πολλοί, ακόμη και ένδικοι, φτάνει να υπάρχει καλός δικηγόρος που να κατέχει την εκπαιδευτική νομοθεσία.
Να μη σε τρομάζω, πιστεύω πως η εξέλιξη θα σε δικαιώσει... Υπομονή και καλή τύχη!  :)
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος Θαλασσογραφία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 02:35:10 μμ »
Μετά απ' όλα αυτά και γω πιστεύω πως πρέπει να περιμένω την απάντηση του Υπουργείου και μετά να κινηθώ. Ευχαριστώ πολύ και πιστεύω θα είναι θέμα ημερών. Να σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος saked

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 05:05:15 μμ »
Λοιπόν νομίζω ότι οι ενστάσεις - ανακλήσεις μετάταξης είναι παράλογο να μην σε γυρίζουν στην προηγούμενή σου θέση αφού όταν ακυρώνεται το ΦΕΚ διορισμού σου πρέπει να ισχύσει η προηγούμενή σου κατάσταση.
Εγώ για παράδειγμα είμαι Πληροφορικός ΠΕ19 σε ΓΕΛ και η μετάταξή μου έγινε γιατί βασιζόμενος στο Αρχικό Σχέδιο Νόμου για το Νέο Λύκειο υπήρχαν μόνο δύο ώρες επιλογής οπότε σε δύο χρόνια δεν θα είχα ωράριο. Αποφάσισα με βαριά καρδιά τη μετάταξη στην Πρωτοβάθμια αλλά μόλις έκανα την ηλεκτρονική αίτηση μετά από μία εβδομάδα τα πράγματα άλλαξαν και μπήκαν 5 ώρες πληροφορικής στα ΓΕΛ οπότε έκανα την ένσταση - ανάκληση γιατί δεν ήθελα να είμαι θύμα ολίγων ημερών. Δικαιώθηκε η ένσταση-ανάκληση αλλά η δικαίωση ήταν εκδικητική με το γενικόλογο "επιστρέφουμε στις Διευθύνσεις". Και ενώ το κλίμα μέχρι τώρα ήταν θετικό ότι τελικά θα δικαιωθούμε ξαφνικά μαθαίνουμε ότι άλλαξε άρδην το σκηνικό (ελέω τρόικας) και ότι θα παραμείνουμε στη διάθεση (από κύκλους του Υπουργείου).
Εγώ δηλ. με 17 χρόνια οργανική βορά στην τρόικα και στα νούμερα που θέλει να παρουσιάσει ο Κυριάκος!
Σε τι κράτος ζούμε; Γιατί μας δικαίωσαν τότε τις ενστάσεις-ανακλήσεις; Για να γυρίσουμε στο δρόμο;

Αναμένουμε την επίσημη διευκρίνιση από το Υπουργείο για να κινηθούμε αναλόγως αλλά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος saked

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 05:07:08 μμ »
Επίσης εμείς οι 28 πανελληνίως που πήραμε την ανάκληση της μετάταξης μπορούμε να μαζευτούμε για να ενεργήσουμε κοινά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 05:21:26 μμ »
ανάκληση σημαίνει επιστροφή στην πρότερη κατάσταση. Όπως με όσους δικαιώθηκαν - έστω και προσωρινά - με δικαστική απόφαση και επιστρέφουν απο το καθεστώς της διαθεσιμότητας ( κομμωτές, νοσηλευτές κτλ) που το διευκρινιστικό έγγραφο του ΥΠΑΙΘ καθοδηγεί την Διοίκηση να τους μεταφέρει στην ακριβώς ίδια μισθολογική, βαθμολογική, εργασιακή κτλ κατάσταση που είχαν πριν την Διαθεσιμότητα , έτσι ακριβώς και όσοι επιστρέψουν απο την μετάταξη θα πρέπει να τοποθετηθούν εκεί που ανήκαν πριν την μετάταξη ( εφόσον προφανώς ειχαν οργανική, αν ήταν στην διάθεση παραμένουν στην διάθεση και τοποθετούνται όπου υπάρχει κενό).

αφού ωστόσο έχει σταλεί έγγραφο ερώτημα, να αναμείνετε την απάντηση αν και δε νομίζω να διαφοροποιειται απο τα ανωτέρω.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος saked

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 06:37:05 μμ »
Μακάρι να γίνει ότι λέει η λογική αλλά εδώ είναι η χώρα του παραλόγου και σκέφτομαι μήπως είμαστε βούτυρο στο ψωμί της τρόικας και βολεύουμε τα νούμερα!

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 11:46:56 μμ »
Καλησπέρα. Γιατί επιθυμείτε ανάκληση της μετάταξης; Εννοείτε ανάκληση της μετάταξης στην πρωτοβάθμια ή σε διοικητικές θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος k_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ό, τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!!
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2014, 12:50:37 μμ από kel_teacher »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:26:20 πμ »
Εχω κάνει ερώτημα εδώ και δύο μήνες στο υπουργείο παιδείας για τα χρονικά περιθώρια της ανάκλησης της μετάταξης και ακόμη να μου απαντήσουν. Στην αρχή προφορικά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια...

Αποσυνδεδεμένος k_teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ό, τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:55:31 πμ »
Εχω κάνει ερώτημα εδώ και δύο μήνες στο υπουργείο παιδείας για τα χρονικά περιθώρια της ανάκλησης της μετάταξης και ακόμη να μου απαντήσουν. Στην αρχή προφορικά μου είπαν ότι δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια...

σε ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος eleniza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάκληση μετάταξης και επιστροφή στην οργανική
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 11:10:46 μμ »

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος και θα θελα να ρωτήσω  σχετικά με την διαδικασία ανάκλησης της υποχρεωτικής μετάταξης στην πρωτοβάθμια. Εχω μεταταχθεί στην πρωτοβάθμια και έχω τοποθετηθεί προσωρινά σε ένα σχολείο. Είμαι σε άδεια λοχείας .....γι αυτό και ετεροχρονισμένη ενασχόληση με το θέμα........!!!
      Θέλω να κάνω ανάκληση αλλά δεν γνωρίζω αν έχω δικαίωμα μετά απο τόσο καιρό. Επίσης, ποιούς λόγους μπορείς να επικαλεστείς στην αίτηση και τελευταία ερώτηση, σε περίπτωση που γίνει δεκτή, αν έχει ξεκαθαριστεί το θέμα με την  επιστροφή στην αρχική οργανική θέση εφόσον υπάρχει. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος μπορεί να απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159620
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.