*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις εκπ/κών σε Διοικητικές Θέσεις του ΥΠΑΙΘ (αιτήσεις μετά την 19/07/13)  (Αναγνώστηκε 22683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi1975

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΞΕΧΝΑΝΕ!ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΜΑΣΤΡΟΚΩΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΥΧΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω βρε παιδιά, αυτές οι αιτήσεις μετάταξης γίνονται οποιαδήποτε στιγμή μες το χρόνο όχι κάθε Οκτώβριο και κάθε Μάρτιο;

την ιδια απορια εχω κι εγω..αν και ειδικα φετος δεν ξερω τι ακριβως επικρατει..!
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!Ενημέρωση την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου μεσημέρι...οι αιτήσεις εξακολουθούν να παραμένουν στο τμήμα των μετατάξεων χωρίς να έχουν ζητηθεί από κανέναν και δεν υπάρχει κανένα νέο ούτε πληροφορία αν και πότε θα ζητηθούν για να εξεταστούν....αορίστως, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, και όπως, αν θυμάμαι καλά, είχα ξαναγράψει, ακούγεται στο υπουργείο ότι μπορεί να γίνουν και άλλες μετατάξεις...αλλά πέρα από το επίπεδο των φημών δεν έχει προχωρήσει κάτι... η υπάλληλος μου είπε ότι το ίδιο ίσχυε και για τις αιτήσεις μέχρι 19 Ιουλίου, δηλαδή παρέμεναν στο τμήμα μετατάξεων για καιρό ώσπου ξαφνικά μια μέρα τις ζήτησαν....αλλά ας μην δημιουργηθούν φρούδες ελπίδες χωρίς πραγματικά δεδομένα....μια πληροφορία που αξίζει να μάθετε όλοι χωρίς να αγχωθείτε φυσικά, είναι ότι οι αιτήσεις μετά τις 19 Ιουλίου έχουν ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό....ο αριθμός τους είναι κάπως μεγάλος...δηλαδή έγιναν πολλές αιτήσεις και ίσως κάποιες δεν θα ικανοποιηθούν, όπως είναι φυσικό, αφού οι θέσεις για μετάταξη δεν είναι απεριόριστες....η αιτία για τον αυξημένο αριθμό αιτήσεων είναι προφανής....πολλοί συνάδελφοι αντιλήφθηκαν ότι η διάδικασία προχώρησε για τις παλιότερες αιτήσεις μέχρι 19 ιουλίου και πολλοί πήραν την απόαση να δοκιμάσουν την τύχη τους....φυσικά και εδώ πολλά θα εξαρτηθούν από το πόσες αιτήσεις είναι και τυπικώς εντάξει δηλαδή έχουν κλείσει πενταετία κλπ.η υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν εξεταστεί όλες επομένως, μπορεί να είναι πολλές, αλλά δεν ξέρουμε πόσες θα απορριφθούν λόγω μη συμπλήρωσης πενταετίας κλπ....θα δούμε όλα είναι ρευστά....επίσης...θα είναι πολύ δύσκολες οι μετατάξεις ειδικοτήτων όπως φιλόλογοι ,φυσικοί, μαθηματικοί, πάλι για προφανείς λόγους...είναι ειδικότητες, οι οποίες, υποτίθεται λείπουν από τις σχολικές μονάδες και επομένως δεν μπορούν να μετατάσσονται αθρόα, αφού πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα, αντικατάστασής τους, εφόσον  ούτε νέοι διορισμοί γίνονται και οι αναπληρωτές, όπως ξέρουμε όλοι, πλέον προσλαμβάνονται κυριολεκτικώς με το σταγονόμετρο.....η ενημέρωση που είχα ήταν από το τμήμα Β΄, μετατάξεις, της διεύθυνσης προσωπικού δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του υπουργείου παιδείας. Για ό,τι νεότερο θα ενημερώνω...υπομονή!!!!

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΞΕΧΝΑΝΕ!ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΜΑΣΤΡΟΚΩΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΥΧΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Το τηλέφωνο που συνήθως παίρνω είναι το : 210 344 32 48...
Βέβαια υπάρχει και της Προϊσταμένης Κας Παναγιώτου...αλλά εάν γνωρίζει κάτι θα το ξέρουν και οι υφιστάμενοι σύντομα...Αυτά και ...βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
και για όσους μπορούν να πάνε στο υπουργείο παιδείας το τμήμα μετατάξεων της διεύθυνσης προσωπικού δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης βρίσκεται στον πρώτο όροφο, στο γραφείο υπ. αρ. 1142. Καλημέρα!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Με το μαλακό με τις μετατάξεις στην Διοίκηση!!
Κατανοώ πως ψάχνετε όλοι από κάπου να πιαστείτε και να επιστρέψετε σπιτι σας όμως οι αθρόες μετατάξεις μπορεί να προκαλέσουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που υποτίθεται ότι λύνουν. Και εξηγώ :

κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω πως όσοι μετατάχθηκαν το καλοκαίρι λόγω εξαίρεσης απο την διαθεσιμότητα βρίσκονται σε ένα ιδιότυπο "απυρόβλητο" καθεστώς και δεν μπορουν να "ξαναβγουν στον τάκο". Αν λοιπον αρχίζει να μπαινει κόσμος στην Διοίκηση και το σύστημα φρακάρει ( όπως έχει ήδη γίνει σε πολλές ΔΔΕ, πχ στη Λάρισα ή την Θεσσαλονίκη ) θα αναγκαστεί το υπουργείο να βγάλει σε διαθεσιμότητα κάποιους απο τους "περισσευάμενους" και ....guess for whom the bell tolls!! 

Προσέξτε πολυ με τις μετατάξεις στην Διοίκηση λοιπόν !! Πάντα θέλαμε εκπαιδευτικούς στην Διοικηση για΄τι έχουν την εικόνα του σχολειου καλύτερα από τους αμιγώς Διοικητικούς αλλά όχι να πάμε και όλοι στον πάτο αύτανδροι από χαζομάρα!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακριβώς. Οι διοικητικές υπηρεσίες, έχουν αρχίσει και γεμίζουν σε επικίνδυνο βαθμό. Σε κάποιες από αυτές ίσως πλέον υπάρχει και περισσότερο προσωπικό από όσο χρειάζονται. Προσοχή λοιπόν πριν αιτηθείτε μετάταξη. Κάντε μια βόλτα από την υπηρεσία που σκέφτεστε να ζητήσετε μετάταξη. Ρωτήστε πόσο μόνιμο προσωπικό υπάρχει ήδη, ρωτήστε για τις ανάγκες και αν δείτε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, τότε κάντε αίτηση για μετάταξη.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Συμφωνω απολυτως με Bitch και perastikos_kav.

Μηδεν αγαν.

Δεν ειναι μονον αυτο το θεμα. Στην πραγματικοτητα το υπουργειο επιχειρει να διασπασει το εναιο εκπαιδευτικο σωμα σε μικροτερα αριθμητικα υποσυνολα, τα οποια ειναι πιο ευαλωτα σε πιθανες διαθεσιμοτητες - κινητικοτητες κτλ.

Επι του παροντος τρεχει το προγραμμα της διαθεσιμοτητας σε διοικητικους της Γ/θμιας εκπ/σης, εφοσον ομως ορισμενοι φορεις της Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης εκδηλωνουν φαινομενα συνωστισμου μεταταχθεντων εκπαιδευτικων σε θεσεις διοικητικων, θα μπορουσε καποιος να θεωρησει οτι δεν αποκλειεται να συμβει κατι αντιστοιχο προς την Γ/θμια.

Κανενας δεν κατοχυρωνει ουτε εσενα ουτε και κανεναν αλλον. Η συζητηση περι εργασιακης κατοχυρωσης επι μνημονιακων ημερων ειναι ανευ αντικειμενου. Η δε υποδορια αντιστιξη μεταξυ εκπαιδευτικων και διοικητικων που θετεις αναφορικα με την εργασιακη εξασφαλιση των 2 κατηγοριων αποτελει γονιμο προβληματισμο για οσους προτιθενται να μεταταχθουν σε διοικητικες θεσεις.   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2013, 03:08:42 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Συμφωνώ και εγώ και να προσθέσω ότι δεν θα είναι και η πρώτη φορά...

Κ. ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ «Φόρτωνε» το ΑΠΘ και τώρα ζητά να «αδειάσει»!

http://www.makthes.gr/news/reportage/111957/
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνω απολυτως με Bitch και perastikos_kav.

Μηδεν αγαν.

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σας (bitch, perastikos_kav & Damien) αλλά ετοιμάζω την τσάντα μου για άλλη μία Κυριακή να ταξιδέψω στον χώρο εργασίας μου αφήνοντας όλα πίσω ...παιδιά, σπίτι γυναίκα....και που δεν γνωρίζω πότε θα φύγω με μετάθεση (προσοχή δε λέω με απόσπαση) διότι απλούστατα και σε αυτό το κομμάτι των μεταθέσεων παραμένει τόσο θολό με τα κενά και τις συνταξιοδοτήσεις και...και.....Άρα το σκεπτικό είναι απλό και μοιρολατρικό: Κάνεις την προσπάθεια ελπίδας (δηλ, την αίτηση) και παίρνεις και το ρίσκο. Τα ερωτήματα πολλά: είναι η σωστή κίνηση ; και αν δεν κάνω τότε του χρόνου πάλι περίμενε απόσπαση (που δεν έρχεται) περίμενε μετάθεση (που δεν έρχεται)..και τα χρόνια να περνάνε.....Απλώς θέλω να καταδείξω πόσο στριμωγμένος μπορεί να είναι κάποιος ή κάποια.

Άντε καλό βράδυ και καλή εβδομάδα σε όλους διοικητικούς και εκπαιδευτικούς. Γίναμε δύο....... κόσμοι....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
 κατανοώ αυτό που λες όμως η λύση που σκέφτεσαι ειναι βραχυπρόθεσμη πλέον - και κινδυνεύεις να πάρεις στο λαιμό σου κι άλλον κόσμο! Μπορείς να αναζητήσεις άλλες υπηρεσίες που δεν έχουν συνωστισμό ώστε να μεταταχθείς. Ο 4024 επιτρέπει την κινητικότητα μεταξύ υπουργείων επομένως δεν ειναι οι ΔΔΕ η μοναδική λύση.
Εξάλλου είμαι σίγουρη ότι αν το θέμα τεθεί στη βάση " έχω δουλειά έστω και αν πρέπει να μετακινούμαι κάθε ΣΚ" ή " είμαι σπιτι μου άνεργος" μάλλον το πρώτο θα φαντάζει ....λουκούμι!! Άσε που υπάρχει πάντα και το ενδεχομενο να βρεθείς σε μία συνωστισμένη ΔΔΕ και να σε στειλουν σε μία λιγότερο φορτωμένη θες δε θες.
( Ο γιός μιας φίλης μετακινήθηκε απο Αθήνα στο....Ηράκλειο παρακαλώ διότι το η Υπηρεσία στην οποία εργαζόταν είχε φρακάρει...).

Άρα, πρέπει όλοι να σκεφθείτε όλα τα ενδεχόμενα και κατά κύριο λόγο τα μακρυπρόθεσμα και όχι τα βραχυπρόθεσμα !! Υπάρχουν λύσεις και υπάρχουν και φορείς που θέλουν προσωπικό ( πχ η Αστυνομία ώστε να βγουν οι αστυνομικοί στους δρομους και την γραφειοκρατική δουλειά να την κάνουν Διοικητικοί).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κατανοώ αυτό που λες όμως η λύση που σκέφτεσαι ειναι βραχυπρόθεσμη πλέον - και κινδυνεύεις να πάρεις στο λαιμό σου κι άλλον κόσμο! Μπορείς να αναζητήσεις άλλες υπηρεσίες που δεν έχουν συνωστισμό ώστε να μεταταχθείς. Ο 4024 επιτρέπει την κινητικότητα μεταξύ υπουργείων επομένως δεν ειναι οι ΔΔΕ η μοναδική λύση.
Εξάλλου είμαι σίγουρη ότι αν το θέμα τεθεί στη βάση " έχω δουλειά έστω και αν πρέπει να μετακινούμαι κάθε ΣΚ" ή " είμαι σπιτι μου άνεργος" μάλλον το πρώτο θα φαντάζει ....λουκούμι!! Άσε που υπάρχει πάντα και το ενδεχομενο να βρεθείς σε μία συνωστισμένη ΔΔΕ και να σε στειλουν σε μία λιγότερο φορτωμένη θες δε θες.
( Ο γιός μιας φίλης μετακινήθηκε απο Αθήνα στο....Ηράκλειο παρακαλώ διότι το η Υπηρεσία στην οποία εργαζόταν είχε φρακάρει...).

Άρα, πρέπει όλοι να σκεφθείτε όλα τα ενδεχόμενα και κατά κύριο λόγο τα μακρυπρόθεσμα και όχι τα βραχυπρόθεσμα !! Υπάρχουν λύσεις και υπάρχουν και φορείς που θέλουν προσωπικό ( πχ η Αστυνομία ώστε να βγουν οι αστυνομικοί στους δρομους και την γραφειοκρατική δουλειά να την κάνουν Διοικητικοί).
Bitch σωστά τγο τοποθετείς...Προσωπικά δεν κοιτάω μόνο ΔΔΕ αλλά σε 1η φάση με τον ν.1824 κοιτάμε μήπως μετακινηθούμε σε άλλους φορείς του ΥΠΑΙΘ. Εχω κοιτάξει για μετάταξη σε Δήμο όπου μου έχουν κάνει αποδοχή αλλά τις "κόβει" το ΥΠΕΣ. Δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες αυτήν την εποχή για μετάταξη. Στο μέλλον ίσως. Επίσης το ενδεχόμενο λόγω μη οργανικής να βρεθείς οπουδηποτε οπότε ξέχνα και το ΣΚ όλα φαντάζουν τρομερά δύσκολα....

Τεσπα καλό βράδυ πρέπει να φύγω.....

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!Όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις επιλογές μας..θεωρώ αυτονόητο ότι κάνοντας την αίτηση ενήλικες άπαντες και άπασες όντες και ούσες γνωρίζουμε ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει ίσως και σε περίεργα αποτελέσματα...η συζήτηση έχει ξαναγίνει πολλές φορές και δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε...πούθενα στις μέρες μας δεν είσαι κατοχυρωμένος...bitch πρέπει να ξέρεις ότι το να λες ότι..οι πλεονάζοντες στην διοίκηση και συγκεκριμένα οι τελευταίοι δηλαδή οι μεταταγμένοι θα φύγουν..προϋποθέτει ότι υπάρχει συγκεκριμένο σχέδιο...όμως η μέχρι τώρα πρακτική των...οριζόντιων περικοπών...λουκέτο σε υπηρεσίες και φορείς εν συνόλω....δεν μας δείχνει κάτι τέτοιο...όρα ΕΡΤ, Αμυντικές βιομηχανίες, ΕΟΠΠΥ, κατάργηση κλάδων εκπαιδευτικών....κλείσανε όλην την υπηρεσία ή τους κλάδους ας μου επιτραπέι η λέξη... χωρίς να ενδιαφερθούν ούτε για προσόντα ούτε για πλεονάζοντες κλπ........το τι θα κάνουν επομένως είναι άγνωστο μπορεί να γίνει και αυτό που λες μπορεί και όχι....πώς το θερωρείς λοιπόν σχεδόν ως δεδομένο...ότι σε περίπτωση διαθεσιμότητας θα βγουν αυτοί οι συγκεκριμένοι στην διαθεσιμότητα;;;Όσο για την σκέψη ότι ’’όχι και να πάμε στο πάτο όλοι μαζί από χαζομάρα’’ αντιγράφω αυτολεξεί την φράση σου...μου θυμίζει την κλασική ελληνική νοοτροπία του...λεωφορείου...όσοι είναι μέσα φωνάζουν στον οδηγό να φύγει γιατί...βιάζονται...αδιαφορώντας για αυτούς που είναι έξω και αυτοί που είναι έξω φωνάζουν στον οδηγό να μην ξεκινήσει γιατί θέλουν να μπουν μέσα...πλήρης αδυναμία της μιας πλευράς να κατανοήσει την άλλη...δεν παίρνω το μέρος καμμίας πλευράς...απλά επισημαίνω ότι τα συμφέροντα της καθεμιάς ομάδας είναι διαφορετικά...τους λες μην έρθετε γιατί είμαστε πολλοί και θα μας διώξουν όλους μαζί....προφανώς και έχει λογική αυτό που λες αλλά από την οπτική την δική σου... ο άλλος το βλέπει διαφορετικά.....εξάλλου αναφέρθηκε παραπάνω ότι οι διοικητικές υπηρεσίες γέμισαν...αλήθεια γέμισαν όλες και στον ίδιο βαθμό;;;καλώς προτείνονται κάποιες λύσεις όπως αυτές που αναφέρατε...αλλά νομίζω ότι παραβιάζονται ανοιχτές θύρες...πολλοί έχουν κάνει αίτηση μετάταξης για πολλές υπηρεσίες και υπουργεία...και κοιτούν να δουν τι μπορούν κάνουν...επαναλαμβάνω όλοι είναι υπεύθυνοι για την επιλογή τους και αναφέρομαι στους αιτουμένους μετάταξης....λογικές του τύπου μην έρθετε γιατί θα απολυθείτε ή θα πάμε όλοι μαζί στον πάτο....δεν νομίζω ότι εισακούονται...εξάλλου ο υπερ του δέοντος αριθμός των αιτήσεων είναι σε γνώση της ΚΥ και το έχουν λάβει υπ όψιν τους....γι αυτό και ανέφερα ό,τι έγραψα σε προηγούμενα μηνύματα....επιπλέον η πολιτική ηγεσία δεν έχει δείξει μέχρι τώρα την διάθεση για μαζικές μετατάξεις στην διοίκηση και δεν ξέρουμε αν θα το κάνει....μπορεί ναι μπορεί και όχι..θα δούμε προϊόντος του χρόνου...κανείς δεν είναι εξασφαλισμένος πουθενά...δείτε τον ΕΟΠΠΥ....χιλιάδες γιατροί και διοικητικοί....και για να μην παρεξηγηθώ...συμφωνώ με όσα επισημάνθηκαν σε αυτούς που αιτήθηκαν μετάταξης...αλλά θεωρώ ότι η ατομική ευθύνη και επιλογή πρέπει να είναι ο κανόνας....ξέρεις ότι μπορεί να οδηγηθείς στο κενό....αλλά και όχι...οπότε ας μην τρομάζουμε οι ίδιοι ούτε να τρομάζουμε τους άλλους...αρκετά είμαστε όλοι τρομαγμένοι με την όλη κατάσταση!!!!!

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους!Όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις επιλογές μας..θεωρώ αυτονόητο ότι κάνοντας την αίτηση ενήλικες άπαντες και άπασες όντες και ούσες γνωρίζουμε ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει ίσως και σε περίεργα αποτελέσματα...η συζήτηση έχει ξαναγίνει πολλές φορές και δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε...πούθενα στις μέρες μας δεν είσαι κατοχυρωμένος...bitch πρέπει να ξέρεις ότι το να λες ότι..οι πλεονάζοντες στην διοίκηση και συγκεκριμένα οι τελευταίοι δηλαδή οι μεταταγμένοι θα φύγουν..προϋποθέτει ότι υπάρχει συγκεκριμένο σχέδιο...όμως η μέχρι τώρα πρακτική των...οριζόντιων περικοπών...λουκέτο σε υπηρεσίες και φορείς εν συνόλω....δεν μας δείχνει κάτι τέτοιο...όρα ΕΡΤ, Αμυντικές βιομηχανίες, ΕΟΠΠΥ, κατάργηση κλάδων εκπαιδευτικών....κλείσανε όλην την υπηρεσία ή τους κλάδους ας μου επιτραπέι η λέξη... χωρίς να ενδιαφερθούν ούτε για προσόντα ούτε για πλεονάζοντες κλπ........το τι θα κάνουν επομένως είναι άγνωστο μπορεί να γίνει και αυτό που λες μπορεί και όχι....πώς το θερωρείς λοιπόν σχεδόν ως δεδομένο...ότι σε περίπτωση διαθεσιμότητας θα βγουν αυτοί οι συγκεκριμένοι στην διαθεσιμότητα;;;Όσο για την σκέψη ότι ’’όχι και να πάμε στο πάτο όλοι μαζί από χαζομάρα’’ αντιγράφω αυτολεξεί την φράση σου...μου θυμίζει την κλασική ελληνική νοοτροπία του...λεωφορείου...όσοι είναι μέσα φωνάζουν στον οδηγό να φύγει γιατί...βιάζονται...αδιαφορώντας για αυτούς που είναι έξω και αυτοί που είναι έξω φωνάζουν στον οδηγό να μην ξεκινήσει γιατί θέλουν να μπουν μέσα...πλήρης αδυναμία της μιας πλευράς να κατανοήσει την άλλη...δεν παίρνω το μέρος καμμίας πλευράς...απλά επισημαίνω ότι τα συμφέροντα της καθεμιάς ομάδας είναι διαφορετικά...τους λες μην έρθετε γιατί είμαστε πολλοί και θα μας διώξουν όλους μαζί....προφανώς και έχει λογική αυτό που λες αλλά από την οπτική την δική σου... ο άλλος το βλέπει διαφορετικά.....εξάλλου αναφέρθηκε παραπάνω ότι οι διοικητικές υπηρεσίες γέμισαν...αλήθεια γέμισαν όλες και στον ίδιο βαθμό;;;καλώς προτείνονται κάποιες λύσεις όπως αυτές που αναφέρατε...αλλά νομίζω ότι παραβιάζονται ανοιχτές θύρες...πολλοί έχουν κάνει αίτηση μετάταξης για πολλές υπηρεσίες και υπουργεία...και κοιτούν να δουν τι μπορούν κάνουν...επαναλαμβάνω όλοι είναι υπεύθυνοι για την επιλογή τους και αναφέρομαι στους αιτουμένους μετάταξης....λογικές του τύπου μην έρθετε γιατί θα απολυθείτε ή θα πάμε όλοι μαζί στον πάτο....δεν νομίζω ότι εισακούονται...εξάλλου ο υπερ του δέοντος αριθμός των αιτήσεων είναι σε γνώση της ΚΥ και το έχουν λάβει υπ όψιν τους....γι αυτό και ανέφερα ό,τι έγραψα σε προηγούμενα μηνύματα....επιπλέον η πολιτική ηγεσία δεν έχει δείξει μέχρι τώρα την διάθεση για μαζικές μετατάξεις στην διοίκηση και δεν ξέρουμε αν θα το κάνει....μπορεί ναι μπορεί και όχι..θα δούμε προϊόντος του χρόνου...κανείς δεν είναι εξασφαλισμένος πουθενά...δείτε τον ΕΟΠΠΥ....χιλιάδες γιατροί και διοικητικοί....και για να μην παρεξηγηθώ...συμφωνώ με όσα επισημάνθηκαν σε αυτούς που αιτήθηκαν μετάταξης...αλλά θεωρώ ότι η ατομική ευθύνη και επιλογή πρέπει να είναι ο κανόνας....ξέρεις ότι μπορεί να οδηγηθείς στο κενό....αλλά και όχι...οπότε ας μην τρομάζουμε οι ίδιοι ούτε να τρομάζουμε τους άλλους...αρκετά είμαστε όλοι τρομαγμένοι με την όλη κατάσταση!!!!!



Μπορει καποιος ομως να μπει σε κινητικοτητα και να τακτοποιηθει καλυτερα στον τοπο του. Αυτουςπου ειναι  απο κινητικοτητα μετα δεν τους πειραζουν.Ξερω τετοιες περιπτωσεις οχι εκπ/κους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159738
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.