*

Αποστολέας Θέμα: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ  (Αναγνώστηκε 6683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tomemeto1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« στις: Οκτώβριος 29, 2013, 11:32:19 πμ »
Καλημέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πότε μπορεί να ανανεωθεί το βιβλιάριο υγείας. Ξέρω από πέρυσι ότι έπρεπε να έχεις 100 ένσημα το προηγούμενο έτος. Αν δεν έχεις ένσημα όμως; Αν είσαι άνεργος ανανεώνεται; Και για πόσο καιρό πρέπει να είσαι άνεργος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:36:27 μμ »
Δύο τα ερωτήματα:

1) Πήγα σήμερα για την εγγραφή στον ΟΑΕΔ και (ως συνήθως) φωτοτύπησα λάθος βιβλιάριο ΙΚΑ (επειδή έχω προστατευόμενα μέλη). Γυρνάω σπίτι και βλέπω ότι το βιβλιάριό μου έχει λήξει από 28/2 και θυμήθηκα ότι πάντα καθυστερούν με τα αυτοκόλλητα. Παίρνω την περσινή Διεύθυνση για να ρωτήσω τι απέγινε το αυτοκόλλητο, και μου λένε ότι πλέον είναι θέμα του ΙΚΑ και αυτοί δεν έχουν να κάνουν με αυτή τη διαδικασία. Μπαίνω τώρα στο site του ΙΚΑ και βλέπω ανάρτηση Φεβρουαρίου που λέει να μην πάμε από εκεί και ότι ΘΑ μας έρθει στο σπίτι. http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20140227.cfm Εγώ τώρα τι κάνω; Πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ φωτοτυπία του βιβλιαρίου που να φαίνεται ότι είναι ανανεωμένο. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

2) Από τη Διεύθυνση δε μας έδωσαν τη βεβαίωση για τα ένσημα Ιουνίου. Από τον ΟΑΕΔ λένε ότι έχουν "συνεννοηθεί" με τη Διεύθυνση, επειδή δεν πρόλαβε να τα βγάλει (!), να μην τους τα πάμε. Βέβαια, μου είπαν ότι θα αφαιρέσουν κανονικά τους 2 τελευταίους μήνες και όχι πιο πριν λόγω αυτής της κατάστασης. Εγώ αν βγω φέτος σε ταμείο θα βγω οριακά. Και αν γίνει καμιά στραβή και μου αφαιρέσουν από πιο πριν, πού θα βρω το δίκιο μου;

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:43:51 μμ »
πως γινεται αναπληρωτες με ημερομηνια πρόσληψης 29 ιανουαριου να  παιρνουν το επίδομα και αλλοι με ημερομηνια 16-12 να μην το παιρνουν;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:57:30 μμ »
πως γινεται αναπληρωτες με ημερομηνια πρόσληψης 29 ιανουαριου να  παιρνουν το επίδομα και αλλοι με ημερομηνια 16-12 να μην το παιρνουν;;;
Twilight zone!!! Πώς ξέρεις πότε έγινε η πρόσληψή μου;  :o

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2014, 05:08:10 μμ »
μαλλον δεν εισαι  μονη που προσέλαβαν την συγκεκριμενη ημερομηνια;;; σου είπαν ότι το δικαιούσαι φέτος;;πέρσι τπ έπαιρνες;;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2014, 05:09:18 μμ »
Δεν ξέρω αν το παίρνω στα σίγουρα. Πέρσυ το έχασα λόγω ωρομισθίας.

Αποσυνδεδεμένος Giorg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2014, 10:58:50 μμ »
1) Πήγα σήμερα για την εγγραφή στον ΟΑΕΔ και (ως συνήθως) φωτοτύπησα λάθος βιβλιάριο ΙΚΑ (επειδή έχω προστατευόμενα μέλη). Γυρνάω σπίτι και βλέπω ότι το βιβλιάριό μου έχει λήξει από 28/2 και θυμήθηκα ότι πάντα καθυστερούν με τα αυτοκόλλητα. Παίρνω την περσινή Διεύθυνση για να ρωτήσω τι απέγινε το αυτοκόλλητο, και μου λένε ότι πλέον είναι θέμα του ΙΚΑ και αυτοί δεν έχουν να κάνουν με αυτή τη διαδικασία. Μπαίνω τώρα στο site του ΙΚΑ και βλέπω ανάρτηση Φεβρουαρίου που λέει να μην πάμε από εκεί και ότι ΘΑ μας έρθει στο σπίτι. http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20140227.cfm Εγώ τώρα τι κάνω; Πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ φωτοτυπία του βιβλιαρίου που να φαίνεται ότι είναι ανανεωμένο. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

https://apps.ika.gr/eInsEligibility/
Αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο. Μπορείς να τυπώσεις όποια εγγραφή θες ή να μπεις από τον υπολογιστή του υπάλληλου του ΟΑΕΔ και να του το δείξεις.

Προσωπικά το έλαβα ταχυδρομικά, αλλά αφού δεν το πήρες, γιατί δεν πας από το ΙΚΑ να το φτιάξουν;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2014, 12:03:21 πμ »
Giorg, μπήκα το μεσημέρι σε αυτό το link, συμπλήρωσα τα στοιχεία και μου έβγαλε ότι "δεν έχω ασφαλιστική ικανότητα σε ισχύ" ή ότι είμαι συνταξιούχος!!! Το 2ο δεν παίζει προφανώς αλλά και το 1ο είνα τρελό γιατί ήμουν αναπληρώτρια. Ελπίζω να έχει κάποιο πρόβλημα το σύστημα αυτό και να μην έχω κανένα πρόβλημα.  ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2014, 05:21:32 μμ »
2) Από τη Διεύθυνση δε μας έδωσαν τη βεβαίωση για τα ένσημα Ιουνίου. Από τον ΟΑΕΔ λένε ότι έχουν "συνεννοηθεί" με τη Διεύθυνση, επειδή δεν πρόλαβε να τα βγάλει (!), να μην τους τα πάμε. Βέβαια, μου είπαν ότι θα αφαιρέσουν κανονικά τους 2 τελευταίους μήνες και όχι πιο πριν λόγω αυτής της κατάστασης. Εγώ αν βγω φέτος σε ταμείο θα βγω οριακά. Και αν γίνει καμιά στραβή και μου αφαιρέσουν από πιο πριν, πού θα βρω το δίκιο μου;
Δεν πρόκειται να σου αφαιρέσουν ένσημα από πιο πριν. Πάντα αφαιρούν τα ένσημα των τελευταίων δύο μηνών από την απόλυση.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 02, 2014, 05:48:05 μμ »
Εγώ καλού-κακού πήγα πάλι από τη Διεύθυνση, τα πήρα και τα πήγα στον ΟΑΕΔ. Σ'ευχαριστώ πάντως, Lasid!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 01:24:45 μμ »
για την ανανεωση του βιβλιαριου οταν λεει οτι απαιτουνται 100 ημερες ασφαλισης τον προηγουμενο χρονο, τι οριζει ως χρονο; απο πχ. Μαρτη 2014 εως και Φεβρουαριο 2015 ή το ημερολογιακο ετος;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 02:39:43 μμ »
Νομίζω ότι εννοεί το ασφαλιστικό έτος (1 Μάρτη έως τέλος Φεβρουαρίου).

Τα τελευταία χρόνια,λόγω της ανεργίας, τα 100 ένσημα μειώνονται με υπουργική απόφαση στα 50.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανανέωση Βιβλιαρίου ΙΚΑ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 07:36:03 μμ »
για την ανανεωση του βιβλιαριου οταν λεει οτι απαιτουνται 100 ημερες ασφαλισης τον προηγουμενο χρονο, τι οριζει ως χρονο; απο πχ. Μαρτη 2014 εως και Φεβρουαριο 2015 ή το ημερολογιακο ετος;

Το έτος είναι ημερολογιακό. Επίσημα δεν υπάρχει η περίοδος Μάρτιος - Φεβρουάριος. Προέκυψε ως παράταση για λόγους διευκόλυνσης, όπως και ο υπολογισμός των ημερών ασφάλισης για το τελευταίο 15μηνο αφού όμως αφαιρεθούν οι 3 τελευταίοι μήνες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 378
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.